Присъда по дело №288/2013 на Районен съд - Нови пазар

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 декември 2013 г. (в сила от 27 декември 2013 г.)
Съдия: Атанаска Димитрова Маркова
Дело: 20133620200288
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 27 май 2013 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

 

 

 

П   Р  И  С  Ъ  Д  А

 

№ 85

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

            Районен съд  Нови пазар в публичното заседание на девети декември през две хиляди и тринадесета година в състав:

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: АТАНАСКА МАРКОВА

                                               СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. П.Л.

                                                                                               2. П.Г.

 

 

при секретаря Д.П. и в присъствието на прокурора Анри Миленов, като разгледа докладваното от съдия Маркова наказателно дело от общ характер №288 по описа за 2013 г.,

 

П   Р   И   С   Ъ   Д   И   :

 

            ПРИЗНАВА Р.И.Г. с ЕГН **********, роден на *** ***, обл.Д., с постоянен адрес ***, живущ ***, ***, ЗА ВИНОВЕН в това, че на неустановена с точност дата през месец ноември 2004 г. в с.Т., обл.Ш. противозаконно е присвоил чужда движима вещ, а именно лек автомобил марка „***” с рег.№ ***, на стойност 800 лв., собственост на С.Д.А., ЕГН ********** и Г.А. А., с ЕГН **********, която вещ е владеел и пазел, поради което и на основание чл.206, ал.1 от НК във вр. с чл.55, ал.1, т.2 б.”б” от НК, ГО ОСЪЖДА НА ГЛОБА в размер на 300 /триста/ лева.

 

            ПРИЗНАВА Р.И.Г. с ЕГН **********, роден на *** ***, обл.Д., с постоянен адрес ***, живущ ***, ***, ЗА НЕВИНОВЕН в това, че на неустановена с точност дата през месец ноември 2004 г. в с.Т., обл.Ш. противозаконно е присвоил чужда движима вещ, а именно лек автомобил марка „***” с рег.№ ***, на стойност 2500 лв., собственост на С.Д.А., ЕГН ********** и Г.А. А., с ЕГН **********, която вещ е владеел и пазел И ГО ОПРАВДАВА по обвинението по чл.206, ал.1 от НК в тази част.

 

            ОСЪЖДА Р.И.Г. с ЕГН **********, с постоянен адрес ***, ул.”***” №* ДА ЗАПЛАТИ направените по делото разноски в от 452.99 лв. /четиристотин петдесет и два лева и деветдесет и девет стотинки/ от които 407.99лв. /четиристотин и седем лева и деветдесет и девет стотинки/ по сметка на РС гр. Нови пазар и 45.00лв. /четиридесет и пет лева/ по сметка на ОД на МВР гр.Ш..

 

            Присъдата подлежи на обжалване и протестиране пред ШОС в петнадесет дневен срок от днес.

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                                                                        

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

 

                                                                                                                       2.

 

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

 

 

МОТИВИ КЪМ ПРИСЪДА №85 ОТ 09.12.2013 Г. ПО НОХД № 288/2013 Г. НА НПРС

 

            Подсъдимият Р.И.Г. е предаден на съд затова, че на неустановена с точност дата през месец ноември 2004 г. в с.Т., обл.Ш. противозаконно е присвоил чужда движима вещ, а именно лек автомобил марка „***” с рег.№ ***, на стойност 2 500 лв., собственост на С.Д.А., ЕГН ********** и Г.А. А., с ЕГН **********, която вещ е владеел и пазел – престъпление по чл.206, ал.1 от НК.

В хода на съдебните прения представителят на НпРП поддържа това повдигнатото обвинение. Твърди, че извършеното деяние и неговото авторство се установяват от всички материали по делото и от показанията на свидетелите, дадени в хода на съдебното следствие. Моли, съдът да наложи справедливо наказание в съотвветствие с разпоредбите на чл.36 от НК.

Подсъдимият Р.И.Г. в хода на съдебното производство дава обяснения, в които не се признава за виновен. Твърди, че е пазел автомобила, докато заминал за чужбина. Заминавайки го предал на свой познат да го пази.

Защитникът на подсъдимия счита, че същият е невиновен по предявеното му обвинение. Счита, че доказателствата по делото и конкретно свидетелските показания не са категорични за това, че подсъдимият е осъществил деянието, а са противоречиви. Поддържа, че обвинението е недоказано. Моли, подсъдимият за бъде оправдан.

            Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид становищата на страните, намира за установено следното от фактическа страна:

            Подсъдимият Р.И.Г. е роден на *** ***. Той е ***. Понастоящем живее в гр. В.. През 2002 г. подсъдимият живеел на съпружески начала със свидетелката С.С.П., която била първа братовчедка на свидетелката Г.А.В., а тя пък била съпруга на свидетеля С.Д.А..

През зимата на 2002 г. свидетелят С.Д.А. претърпял пътно произшествие със собствения си лек автомобил, марка „***”, с д. р. № ***. След произшествието автомобилът бил сериозно увреден и било невъзможно да се движи, поради което свидетелят А. го оставил в двора на вилата, собственост на родителите на съпругата му, като колата била оставена в лозето. Там автомобила престояло около половин година. След това свидетелят С.А. решил, че следва да се извърши ремонт на лекия автомобил. За целта той се свързал с подсъдимия Р.И.Г.. Знаел, че подсъдимия Г. се занимава с автотенекеджийство, а и съпругите им били братовчедки и поради това свидетелят смятал, че услугата да бъде извършена на по-ниска цена. Двамата се уговорили окончателното определяне на цената и заплащането да стане след като автомобилът бъде изцяло ремонтиран.

Така автомобилът бил превозен до с. Т., обл. Ш. и бил представен на подсъдимия, за да извърши ремонта. В процеса на започналия ремонт свидетелят С.Д.А. предал определна парична сума на подсъдимия Г., за закупуване на материали, а и в началото му помагал при ремонта, но впоследствие подсъдимият работел сам. След известно време свидетелят А., заедно със съпругата си – свидетелката В.  отишли при подсъдимия, за да си вземат колата, тъй като считали, че същата вече е готова, ремонтирана. Тогава обаче подсъдимият им заявил, че следва да му заплатят допълнително сума пари, за което свидетелите не се съгласили, а и те констатирали, че извършения по колата ремонт не е качествен. Затова си тръгнали без да вземат колата, като освен това подсъдимият им заявил да дойдат да се я приберат, когато му донесат претендираната от него сума.

През 2003 г. свидетелят А. уведомил подсъдимия, че желае да си прибере автомобила, защото е намерил купувач за него, който след като му заплати покупната цена, свидетелят щял да уреди сметките си с подсъдимия. След това при подсъдимия Г. пристигнали съпругата на А. – свидетелката В. и двама кандидат купувачи. Те установили, че ремонтът е некачествено извършен, но въпреки това се опитали да го вземат, като под предтекст, че ще го пробват, единият от кандидатите се качил в него и потеглил. Но в колата нямало достатъчно гориво и автомобила спрял. В резултат се стигнало до разправия и конфликт, при който единият от пристигналите ударил подсъдимия. В крайна сметка двамата кандидат-купувачи и свидетелката В. си тръгнали, а автомобилът останал у подсъдимия.

Междувременно свидетелят А. се развел със съпругата си, а подсъдимия Г. се разделил с братовчедката на В.. Освен това подсъдимият Г. напуснал с. Т., обл. Ш.. Напускайки селото, той предал колата, собственост на А. на свидетеля Р.М.Ю., като я оставил пред дома му. Обяснил на свидетеля, че собственикът на амтомобила му дължи пари и като му се издължи ще вземе колата и ще я върне на собственика й.

През месец ноември 2004 г. подсъдимият Г. продал горепосочения лек автомобил на свидетеля С.Ф.Й., ЕГН *********,*** за сумата от 300 лв., тъй като имал намерение да напусне страната. Колата не била в движение, поради което свидетелят Й. с колесар придвижил автомобила и го откарал в гр. Д..

В хода на делото е била назначена оценителна експертиза, а и допълнителна такава, от чиито заключения е видно, че стойността на лекия автомобил, преди да претърпи произшествие е била в размер на 2 500 лв., след произшествието и предаването му за ремонт на подсъдимия, стойността му е била в размер на 400 лв., а към момента на продажбата от страна на подсъдимия на свидетеля Й., пазарната стойност на автомобила е била в размер на 800 лв.

Гореописаната фактическа обстановка, съдът прие за установена по категоричен начин от всички събрани по делото доказателства - показанията на свидетелите – С.Д.А., Г.А.В., Р.М., Н. М., С.Ф.Й., Й.Д.И.Д.Й., И.Р.Г., и С.С.П.; от приложените по делото писмени доказателства – договор за продажба на МПС отх10.02.2002 г., решение № 507/16.02.2007 г. на ВРС по гр.д. 5728/2006 г., влязло в законна сила на 05.04.2007 г., удостоверение от 17.05.2011 г., изд. от Община – гр. В. и писмо изх. №14618/04.10.2013 г., изд. от РУП – гр. К.; от заключението по назначената по делото експертиза за оценка на лекия автомобил, както и частично от обясненията на самия подсъдим.

Анализът на гореописаните факти води до безспорния извод, че с деянието си подсъдимият е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.206, ал.1 от НК. През месец ноември 2004 г. той противозаконно е присвоил автомобила на свидетеля А., който той е владеел и пазел, като автомобила към момента на деянието е бил на стойност 800 лв. Съдът приема за безспорно установен периода на извършване на престъплението, а именно, че е през месец ноември 2004 г., но на неустновена с точност дата. Подсъдимият твърди, че е предал автомобила на свидетеля Й. през 2003 г., но от показанията на свидетелите А., В. и Й. съдът счита, че категорично се установява, че това се е случило през есента на 2004 г. Подсъдимият твърди също така, че не е продавал колата на свидетеля Й., а му я дал да я съхранява, тъй като напускал с. Т. и нямало как повече той самият да я съхранява. Съдът счита, че тези твърдения на подсъдимия представляват негова защитна версия. Такива факти не се установяват от събраните доказателства. Самият свидетел Й., в показанията си, дадени пред настоящия съдебен състав заявява, че е купил колата и посочва конкретно и сумата на покупката – за 300 лв. Очевидно е, че свидетелят Й. е купил колата, а не я е приел да я съхранява, тъй като кратко време след това той я е предал за отпадъци, а не я пазил. Този факт е показателен за обстоятелството, че той не е поемал задължение да съхранява колата. Също така е видно, че след като е предал колата на свидетеля, подсъдимия е престанал да се интересува за нея, което не би следвало да се случи, ако той само я бе предал за съхранение. Поради това съдът смята, че по делото безспорно е доказано, че подсъдимият се е разпоредил с колата на свидетеля А. и по този начин е осъществил противозаконното й присвояване.

Защитната теза на подсъдимия се подкрепя единствено от показанията на свидетеля И.Р.Г. – син на подсъдимия, които обаче противоречат на всички останали доказателства, а и в този случай съдът отчита факта, че свидетелят е син на подсъдимия и като такъв безспорно има интерес от излагане на факти, изгодни за подсъдимия.

Относно стойността на лекия автомобил, то експертизата по делото е дала различни стойности към различни периоди от време. Без съмнение стойността, която следва да се приеме от съда е тази, на която е възлизала колата към момента на деянието и това е времето, когато подсъдимият е продал автомобила на свидетеля Й.. Видно от заключението по експертизата, към този момент колата е била на стойност 800 лв. и именно тази стойност на автомобила бе приета от съда.

Предвид гореизложеното и като счете, че обвинението спрямо подсъдимия е доказано по несъмнен начин, съдът призна Г. за виновен в извършване на престъпление по чл.206, ал.1 от НК. Относно стойността на автомобила съдът прочете оправдателен диспозитив, като призна подсъдимия за невиновен в извършване на обсебване на автомобил на стойност 2 500 лв.

В случая изпълнителното деяние е осъществено при условията на пряк умисъл – подсъдимият се е разпоредил с лекия автомобил, съзнавайки, че не е негова осбстввност и че му е оставен на правно основание – договор за изработка, но въпреки това се е разпоредил с него.

Относно следващото се на подсъдимия наказание съдът съобрази на първо място степента на обществена опасност на деянието и дееца. Деянието представлява тежко престъпление по смисъла на чл.93, т.7 от НК и се характеризира с висока степен на обществена опасност. Извършителят е с чисто съдебно минало, което несъмнено представлява смекчаващо вината му обстоятелство. Наред с това съдът констатира и други смекчаващи вината на подсъдимия обстоятелства. Това са: невисоката стойност на предмета на престъплението; обстоятелството, че от деянието до момента е изтекъл много голям период от време; обстоятелството, че подсъдимият е целял да получи възмездяване за положения от него труд, както и факта, че самият пострадал не с е поинтересувал от колата си дълго време. Отчитайки всички тези смекчаващи вината на подсъдимия обстоятелства, съдът ги намери за многобройни по смисъла на чл.55 от НК, при което и най-лекото предвидено в закона наказание за подсъдимия би се оказало несъразмерно тежко. Поради това и на основание чл.206, ал.1 във вр. с чл.55, ал.1, т.2 буква “б” от НК съдът определи и наложи на подсъдимия наказание глоба в размер от 300 лв. , а именно – наказание пробация. Освен задължителни мерки по чл.42а, ал.2, т.1 и 2 от НК, съдът намира, че справедливо би било да наложи и пробационата мярка по т. 6 на същата разпоредба.

            Видът на наказанието съдът съобрази с разпоредбата на чл.2, ал.1 и 2 от НК. Към момента на извършване на деянието в разпоредбата на чл.55, ал.1, т.2 б.”б” от НК е било предвидено наказание глоба и то се явява по-благоприятно за дееца. Размерът на наказанието съдът съобрази с наличието на смекчаващите вината на подсъдимия обстоятелства и имотното състояние на подсъдимия, а именно че същият е безработен.

Подсъдимият следва да бъде осъден да заплати направените по делото разноски от 452.99 лв. /четиристотин петдесет и два лева и деветдесет и девет стотинки/ от които 407.99лв. /четиристотин и седем лева и деветдесет и девет стотинки/ по сметка на РС гр. Нови пазар и 45.00лв. /четиридесет и пет лева/ по сметка на ОД на МВР гр.Ш..          В този смисъл съдът постанови присъдата си.

 

 

 

14.01.2014 г.

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: