Решение по дело №187/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 193
Дата: 18 октомври 2023 г.
Съдия: Дарина Славчева Драгнева
Дело: 20237240700187
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 август 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№193                                          18.10.2023 год.                     гр. Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

      Старозагорски административен съд, в публично съдебно заседание на   двадесет и осми септември две хиляди двадесет и трета год., в състав        

                                                                 

Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                          Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                            МИХАИЛ РУСЕВ

                       

при секретаря Зорница Делчева и в присъствието на прокурора Петя Драганова като разгледа докладваното от съдия Дарина Драгнева КАН дело №187  по описа  за 2023 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

Образувано е по касационна жалба на Директора на Областна дирекция по безопасност на храните Стара Загора против Решение №233/07.06.2023г, постановено по АНД №100/23г по описа на РС Стара Загора, с което е отменено Наказателно постановление №94/20.12.2022г с наложена на   „ФАРМА-СИС“ ООД ЕИК ********* гр. Пловдив имуществена санкция в размер на 2000лв на основание чл. 450 ал.2 от Закона за ветеринарномедицинската дейност за това, че на 30.03.2022г ******, в обект за търговия на едро с ветеринарно медицински продукти, собственост на „ФАРМА-СИС“ ООД, притежаващо лиценз за търговия на едро с ВМП №034-05/02.09.2021г, съхранява не лицензирани за употреба по реда на Глава единадесета от ЗВД или съгласно Регламент /ЕО/ №726/2004 Ветеринарно медицински продукти / подробно описани/, с което нарушава чл. 276 ал.1 предл трето от ЗВД. Датата на извършване на нарушението е 30.03.2022г.

       За да отмени НП въззивния съд е установил съставяне на АУАН в отсъствие на нарушителя при липса на посочените в чл. 40 ал.2 от ЗАНН предпоставки. Не е установено дружеството да е напуснало регистрирания си адрес на управление, който е посетен в периода от 12.30ч до 12.50ч на 16.06.2022г,  и в този времеви период служителите на ОБДХ Стара Загора не са открили представител на дружеството. На 21.06.2022г е съставен АУАН в отсъствие на нарушителя, който е връчен на 20.10.2022г., съгласно разписка по делото. Съдът е изяснил в мотивите към съдебното решение значението на изискването за присъствие на нарушителя при съставяне на АУАН, съответно обстоятелствата, които трябва да са установени, за да се извърши това процесуално действие без неговото участие - когато е редовно поканен, но не се яви поради неуважителни причини.

С касационната жалба се твърди, че решението е постановено при неправилно приложение на материалния закон. Твърди се, че поканата е изпратена до дружеството, но е отказано нейното получаване. Поддържа се, че правото на защита не е нарушено, въпреки съставяне на АУАН в отсъствие на нарушителя, защото с присъствието му не би се променил нито един правен или фактически извод относно извършване на административното нарушение, което съдът в мотивите си е възприел като доказано основание за наложеното административно наказание. С подробно изложени доводи по тезите за редовно изпълнение на задължението за уведомяване на нарушителя за датата, времето и мястото на съставяне на АУАН, алтернативно за липса на съществено процесуално нарушение, ограничило правото на защита на дружеството, поради връчването на АУАН и осигуряване на възможност за възражения в три дневен срок, се иска от съда да отмени въззивното съдебно решение и да се постанови друго за потвърждаване на наказателното постановление. Претендира се възнаграждение за юрисконсулт за двете съдебни инстанции.

Ответникът по касация „ФАРМА-СИС“ ООД ЕИК ********* иска от съда да бъде оставено в сила въззивното съдебно решение по доводи, изложени в писмен отговор против касационната жалба. Претендира присъждане на възнаграждение за един адвокат.

Представителят на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага на съда да бъде потвърдено въззивното съдебно решение.

Административен съд Стара Загора, като взе предвид доводите на страните, съобразно доказателствата и закона и след извършена служебна проверка за валидност, допустимост и съответствие на решението с материалния закон, намира за установено следното:

Жалбата е неоснователна. Въззивният съд не е допуснал неправилно приложение на материалния закон спрямо установените в хода на съдебното дирене факти. На стр.64 по делото е приложена обратна разписка за взета на 14.06.2022г пратка с подател ОБДХ Стара Загора и получател Фарма СИС ООД, която е върната още на следващия ден -15 06.2022г, който е посочен като дата на доставяне. Касаторът твърди, че получаването на пратката е отказано от адресата й, но действително няма изявление нито на куриер, нито на получател за отказ да бъде получена. На 16.06.2022г служители на ОБДХ Стара Загора посещават адреса на дружеството в град Пловдив , за което съставят протокол и в него отразяват, че на адреса на търговска регистрация в периода от 12.30ч до 12.50ч не е открит доктор С. П. или друг представител на дружеството за връчване на Покана №СЗ-2431-ЗЖ/14.06.2022г., с която последното се уведомява за деня, часа и мястото на явяване за съставяне на АУАН. На 21.06.2022г АУАН е съставен в отсъствие на нарушителя и впоследствие е връчен на управителя на дружеството.

 Поставя се правния въпрос за последиците от неспазване на условието по чл.40 ал.1 от ЗАНН, а именно дали е нарушение на производствените правила от категорията на абсолютните, чието допускане влече отмяна на наложеното наказание или се санира с връчване на АУАН и предоставяне на възможност за възражения. Отговорът се съдържа в целта, която преследва изискването за съставяне на АУАН в присъствие на нарушителя и тя е повдигане на обвинението. Административно наказателното производство се води срещу лице за извършеното от него административно нарушение и целта на присъствието му при съставяне на АУАН е да му бъде повдигнато обвинение – да узнае причините, поради които е привлечен към административно наказателна отговорност. Възраженията могат да се направят и в три дневен срок тоест по-късно, но е задължително личното присъствие при повдигане на обвинение, дори когато то е административно, а не наказателно, дори и в случаите на установяване на съставомерните факти от документи.  Отклоненията от изискването за лично присъствие са посочени в чл.40 ал.2 от ЗАНН и те при известен нарушител са- когато не може да се намери или след покана не се яви за съставяне на акта. Да не може да се намери означава да е напуснал регистрирания адрес и новото му местонахождение, съответно месторабота за физически лица, да не е известно. Другото условие, при което може да се повдигне обвинение в отсъствие на лицето е след като то е било надлежно уведомено за дата, часа и мястото, на които ще се извърши процесуалното действие и то не се яви по не уважителни причини. В настоящия случай нито едно от двете условия не е доказано като съществувало към 21.06.2022г, когато е съставен процесния АУАН, наред с други за нарушенията, констатирани при извършена на 30.03.222г проверка на мястото на търговска дейност в град Стара Загора. Поканата не е достигнала до дружеството и не са налице действия на негови представители, с които да са осуетили връчването й, за да се възложат последиците по чл.40 ал.2 от ЗАНН в тежест на санкционираното лице. След като е ясно, че целта на изискването на чл.40 ал.1 от ЗАНН не е за осигуряване на възможност за писмени възражения, която е последващо процесуално действие, а за повдигане на обвинение, то отговорът на въпроса какво по вид процесуално нарушение е съставянето на АУАН в отсъствие на нарушителя вън от условията на чл.40 ал.2 от ЗАНН, е само един – абсолютно и не се санира с връчването на препис от съставения АУАН. Като е достигнал до този правен извод въззивния съд е постановил решение в съответствие с чл.40 ал.2 вр. с ал.1 от ЗАНН, което следва да бъде оставено в сила. Няма доказателства за заплатено възнаграждение за един адвокат за процесуално представителство и съдействие пред касационната съдебна инстанция, поради което не може да бъде присъдено в полза на ответника по касация.

 Водим от тези мотиви и на основание чл.222 от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

   ОСТАВЯ В СИЛА Решение №233/07.06.2023год., постановено по АНД №100/2023год. по описа на Районен съд Стара Загора.

 

 

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

 

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

    

                                                                              2.