Решение по дело №4823/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260400
Дата: 16 октомври 2020 г. (в сила от 12 ноември 2020 г.)
Съдия: Иван Георгиев Калибацев
Дело: 20205330204823
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№ 260400, гр. Пловдив, 16.10.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски районен съд, VІ н.с., в публичното заседание на 10.09.2020г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  И. КАЛИБАЦЕВ

 

при секретаря Маргарита Георгиева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 4823/2020г. по описа на ПРС, VІ н.с., за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.53 и следващите от ЗАНН.

         Обжалван е Електронен фиш на ОДМВР Пловдив, серия Г № 0017808, с който на „ЕКО СОФИЯ 1“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.София, р-н „Младост“, „Младост 1“, 1Б, № 1Б, партер, представлявано от законния представител Я.М.К., е наложено административно наказание „ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ“ в размер на 2000 /две хиляди/ лева за нарушение на чл.483, ал.1, т.1 вр. чл.638, ал.4 вр. чл.638, ал.1, т.2 вр. чл.461, т.1 от Кодекса за застраховането КЗ/.

         Жалбоподателят, в жалбата излага доводи за незаконосъобразност на обжалвания електронен фиш /ЕФ/ и моли съда да отмени същото. В съдебно заседание редовно призован  чрез адв.И.Й., последният не се явява. В депозирана до съда молба поддържа жалбата и излага оплаквания по същество.

         Въззиваемата страна – ОД на МВР – Пловдив, сектор „ПП“ редовно призована, не изпраща представител. В приложено по административната преписка становище навежда съображения за отхвърляне на жалбата като неоснователна и потвърждаване на издадения електронен фиш.  Претендира направените по делото разноски, включително юрисконсултско възнаграждение. В условията на евентуалност прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение и моли същото да бъде намалено до минимално предвидения в закона размер.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и във връзка с направеното оплакване, намира следното от фактическа и правна страна:

Жалбата е подадена в предвидения от закона седмодневен срок, предвид което е допустима, а разгледана по същество е ОСНОВАТЕЛНА.

На дружеството-жалбоподател „Еко София 1“ ЕООД е бил издаден Електронен фиш за налагане на имуществена санкция за това, че на 20.05.2020г. в 17:49 ч. в гр.Пловдив, бул. „Христо Ботев” срещу № 61, същото, като юридическо лице, което притежава МПС „Мерцедес ГЛ 320 ЦДИ“ с  рег. № ****, регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение, не е сключило договор за застраховка „Гражданска отговорност“, с което е нарушена разпоредбата на чл.483, ал.1, т.1 вр. чл.638, ал.4 вр. чл.638, ал.1, т.2 вр. чл.461, т.1 от КЗ. Нарушението било установено и заснето с АТСС № SD2D0011. От извършената служебна проверка в Гаранционния фонд било потвърдено, че  към процесната дата: 20.05.2020 г. за конкретното МПС, с рег. № ****, няма сключена активна застраховка „Гражданска отговорност“.

На дружеството, чиято собственост било заснетото МПС, е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 2000 лева на за нарушение на чл.483, ал.1, т.1 вр. чл.638, ал.4 вр. чл.638, ал.1, т.2 вр. чл.461, т.1 от КЗ.

Фактите се установяват от всички приложени по делото писмени доказателства, които съдът кредитира като обективни и непротиворечиви.

При извършена служебна проверка на обжалвания ЕФ съдът констатира допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, ограничаващи правото на защита на санкционираното лице и водещи до затруднения на  проверовъчната дейност на съда, което се явява основание за отмяна на ЕФ.

На първо място електронният фиш не отговаря на изискванията на чл.189, ал.4 от ЗДвП, тъй като в него липса описание на фактическата обстановка около деянието, което е извършено и което изпълва състава на нарушените норми на чл.483, ал.1, т.1, вр. чл.638, ал.4, вр. чл.638, ал.1, т.2, вр. чл.461, т.1 от КЗ. От систематичното тълкуване на посочените норми от КЗ следва, че за да бъде реализирана отговорността на дееца с електронен фиш по вменения административен състав следва да са налице кумулативно следните елементи от фактическия състав: наказаният субект да е собственик на процесното МПС, за процесното МПС да няма сключен валиден договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“, да е установено управление на процесното МПС по пътната мрежа, както и управлението да е установено с АТСС. Тези съставомерни обстоятелства следва не само да се установяват от доказателствата по делото, но и да са описани в ЕФ, доколкото само по този начин надлежно се въвеждат в предмета на доказване по делото. В случая това не е сторено, доколкото в обстоятелствената част на ЕФ липсват твърдения да е констатирано управление на процесния автомобил, така както е посочено в нормата на чл.638, ал.4 от КЗ, съгласно която когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, на собственика на моторното превозно средство се налага глобата или имуществената санкция по ал.1. В този смисъл непълнотата на изложените фактически твърдения в ЕФ е съществено нарушение на процесуалните правила, което ограничава правата на жалбоподателя да разбере за какво конкретно негово поведение е ангажирана отговорността му и да се защити срещу тези факти своевременно и в пълнота. Отделно от това такова нарушение препятства възможността за проверка от правна страна на обжалвания акт, тъй като дейността на съда по преценка за правилното приложение на материалния закон е невъзможна.

Самостоятелно основание за отмяна на обжалваното наказателно постановление според съда като незаконосъобразно се извлича и от допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, касаещо неизпълнение на изискванията, разписани в Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата /Наредбата/.

Посочено е в разглеждания ЕФ, че процесното нарушение е установено с автоматизирано техническо средство № SD2D0011. От писмото на ОД на МВР гр.Пловдив придружаващо административната преписка се установява, че  АТСС № SD2D0011 представлява пътна радарна система тип m*SpeeDet2D и е мобилна система за видеоконтрол. Предвид това и съобразно изричната разпоредба на чл.10, ал.1 от Наредбата  за всяко използване на мобилно АТСС за контрол се попълва протокол съгласно приложението към същата Наредба. Посоченият протокол представлява официален свидетелстващ документ, който се съставя по смисъла на чл.10 от Наредбата и съдържа строго определени реквизити. Неговото изготвяне и наличие е императивно, и представлява основна гаранция за законосъобразност и прозрачност на процедурата по установяване на нарушение с АТСС. В конкретния случай с преписката са изпратени писмени доказателства относими към разглежданото нарушение, сред които обаче не е задължителния за използването на средството за измерване протокол по чл.10 от Наредбата. Според настоящият съдебен състав липсата на протокол по чл.10, ал.1 от Наредбата е грубо нарушение на установените правила за работа с АТСС и представлява особено съществено нарушение на процесуалните правила, което обуславя отмяната на процесния ЕФ.

 

Предвид това и гореизложените мотиви, Съдът счита, че обжалвания електронен фиш е незаконосъобразен и като такъв следва да бъде отменен.

 

Предвид изхода от спора, искането на въззиваемата страна за присъждане на разноски по делото, представляващи юрисконсултско възнаграждение, се явява неоснователно и не следва да бъде уважено, а искане за разноски от жалбоподателя не е направено.

 

         Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш на ОДМВР Пловдив, серия Г № 0017808, с който на „ЕКО СОФИЯ 1“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.София, р-н „Младост“, „Младост 1“, 1Б, № 1Б, партер, представлявано от законния представител Я.М.К., е наложено административно наказание „ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ“ в размер на 2000 /две хиляди/ лева за нарушение на чл.483, ал.1, т.1 вр. чл.638, ал.4 вр. чл.638, ал.1, т.2 вр. чл.461, т.1 от Кодекса за застраховането /КЗ/.

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му пред Административен съд гр.Пловдив по реда на АПК.

                    

                                                            

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

М.М.