Споразумение по дело №37/2016 на Окръжен съд - Шумен

Номер на акта: 3
Дата: 27 януари 2016 г. (в сила от 27 януари 2016 г.)
Съдия: София Андонова Радославова
Дело: 20163600200037
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 22 януари 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Препис-извлечение!

П Р О Т О К О Л

 

Година 2016                                    27.01.                                        Град Шумен

Шуменският окръжен съд

На двадесет и седми януари                   две хиляди и шестнадесета година            

В публично заседание в следния състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: СОФИЯ РАДОСЛАВОВА           

                                                                      

Секретар: Д.А.

Прокурор: Румен Рачев

Сложи за разглеждане докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ 

НОХД № 37 по описа за 2016 година.

На именното повикване в 14:04 часа се явиха:

 

За Шуменска окръжна прокуратура, редовно призована, се явява прокурор Рачев.

Обвиняемият Ю.С.И., редовно призован, се явява лично и с редовно упълномощения си защитник адвокат И.К. ***.

 

            Прокурорът: Да бъде даден ход на делото.  

Адв. К.: Да се даде ход на делото.

            Обв. Ю.И.: Да се гледа делото. 

 

            Съдът намира, че не са налице процесуални пречки да бъде даден ход на делото, поради което

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО по реда на глава ХХІХ от НПК.

 

.........................................................................................................................................

Водим от горното и на основание чл. 382, ал. 7 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И  :

 

ОДОБРЯВА постигнатото споразумение за решаване на делото по реда на чл. 381 от НПК между Окръжна прокуратура - Шумен и адвокат И.К. – защитник на обвиняемия Ю.С.И. с ЕГН **********, роден на *** ***, с постоянен адрес:***, ***, с *** образование, ***, осъждан, по силата на което страните приемат за безспорно установено и доказано от фактическа страна, че обвиняемият Ю.С.И. е виновен в това, че през периода от неустановена дата до 01.08.2014 г. в гр. Ш. , в дома си на ул. «***» № ***, и в лекия си автомобил Марка «Фолксваген» Модел «Голф» с рег. № Н 1104 АК, държал повече от три археологически обекта, а именно:

I. Обекти, иззети от апартамент, намиращ се в гр. Ш., ул. «***» № ***, общ. Ш.:

Обект 1.1.А. Монети от различни епохи – 7 бр. Фрагмент от златна византийска монета – хиперперон от типа фуре, вероятно на Михаил IV (1034-1041) – 1 бр. Три броя бронзови римски монети, като четивна е единствено монетата на император Проб (276-282). Латинска медна имитативна емисия от средата на XIII в. Два броя сребърни османски монети – XIV-XV в.

Обект 1.2.А. Рамо от бронзова везна – X-XII в.

Обект 1.3.А. Фрагмент от бронзова фибула – II-IV в.

Обект 2.1.А. 16 броя силно фрагментирани бронзови монети – IV-V в.

Обект 2.2.А. 16 броя бронзови монети – IV-V в.

Обект 2.3.А. 3 броя железни върхове за стрели - II-XIV в. Бронзов коланен накрайник – IV в. Бронзова апликация от колан – II-IV в. Фрагмент от бронзова камбанка – II-IV в. Бронзова апликация – II-IV в. Лък от бронзова фибула – фрагмент – II-IV в. Фрагмент от бронзова фибула – III-II в. пр. Хр. Оловна скоба за закърпване на питос – II-V в. Длето от бронзовата епоха – II х. пр. Хр. - бронз и глина. 

Обект 3. Монети 2 бр. Бронзова македонска монета – III-II в. пр. Хр. Римска бронзова монета – III в. сл. Хр.

Обект 6. Един брой желязна фибула – II-V в.

II. Обекти, иззети от лек автомобил Марка «Фолксваген» Модел «Голф» с рег. № Н 1104 АК:

Обект 1.1.В. Керамичен прешлен за вретено – VI-V в. пр. Хр. – до VI в. сл. Хр. Бронзов инструмент – IV-II х. пр. Хр. Римска бронзова монета – II-III в. Бронзова гривна – деформирана – II в. пр. Хр. – IV в. сл. Хр. Фрагмент от рамо на бронзов кръст – X-XII в. Бронзова апликация – XVI-XIX в.

Обект 2.В. Желязна тесла – среща се от края на ранножелязната епоха – VIII-VI в. пр. Хр. до края на XIX в., които не са идентифицирани и регистрирани  по съответния ред, регламентиран в:

1. В § 5 (1) от ПЗР на Закона за културното наследство (ЗКН) (изм. и доп. – ДВ, бр. 92 от 2009 г., в сила от 20.11.2009 г.) В едногодишен срок от влизане в сила на закона лицата, които са установили фактическа власт върху движими археологически обекти или движими археологически паметници на културата, до влизане в сила на този закон са длъжни да поискат тяхната идентификация и регистрация като движими културни ценности от Националния исторически музей или съответния регионален музей по реда на чл. 97, ал. 5 (сега ал. 7). Към искането се прилага декларация, в която се описват вещите по изречение първо, с посочване на произхода и способа за тяхното придобиване. За деклариране на неверни обстоятелства лицето носи наказателна отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс. Директорът на съответния музей издава на лицето удостоверение за изпълнение на задължението му по изречение първо и второ. В тези случаи се прилага чл.101.

2. В чл. 97 (7) от ЗКН ( предишна ал. 5, изм. – ДВ, бр. 54 от 2011 г.) Към искането за идентификация лицата по ал. 2, 3 и търговецът по ал. 4 прилагат документ, удостоверяващ правото на собственост или държане, и декларация за произхода и способа за придобиването на вещта. За неверни данни деклараторът носи отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.

3. В чл. 102 (1) от ЗКН (Изм. ДВ, бр. 54 от 2011 г.) В Министерство на културата се създава и води регистър на движимите културни ценности, придобили статут на национално богатство по реда на чл. 100.

(5) (Нова - ДВ, бр. 54 от 2011 г.) В музеите се създават и водят регистри на идентифицираните от тях движими културни ценности. Информацията от регистрите се предоставя на Министерство на културата по реда на наредбата по чл. 107.

4. В чл. 107 (1) от ЗКН Редът за извършване на идентификация се определя с наредба на министъра на културата.

(2) С наредбата по ал. 1 се определят и редът за водене на регистъра на движимите културни ценности и поддържането на базата данни, както и обстоятелствата и промените в тях, подлежащи на вписване.

5. В чл. 10 от НАРЕДБА № Н-3 от 3.12.2009 г. за реда за извършване на идентификация и за водене на Регистъра на движими културни ценности /Издадена от Министъра на културата, обн. ДВ, бр. 101/18.12.2009 г./ (1) Всяко физическо лице или юридическо лице може да поиска от съответния по тематичен обхват музей идентификация на притежавана от него движима вещ  по чл. 4, ал. 1, като подаде заявление по образец съгласно приложение № 5. Към заявлението се прилага декларация за произхода и способа за придобиване на вещта по образец, съгласно приложение № 4, както и всички налични за лицето документи, удостоверяващи правото му на собственост.

(3) Физическите и юридическите лица, които са установили фактическа власт върху движим археологически обект или движим археологически паметник на културата до влизане в сила на ЗКН, подават в срок по § 5, ал. 1 ЗКН заявление по образец, съгласно приложение № 6. Към заявлението се прилага декларация по образец, съгласно приложение № 7, в която се описва вещта по изречение първо с посочване на произхода и способа за нейното придобиване.

6. В § 6 от ПЗР на ЗКН (1) (изм. – ДВ, бр. 92 от 2009 г., в сила от 20.11.2009 г.) Лицата, които до влизане в сила на закона са установили фактическа власт върху движими археологически обекти – монети и монетовидни предмети, са длъжни в едногодишен срок от влизането му в сила да поискат тяхната идентификация и регистрация.

(2) Идентификацията и регистрацията на обектите по ал. 1 се извършват от нумизматични дружества, вписани в регистър към министъра на културата и получили удостоверение за това. Към искането за вписване се прилагат устав и удостоверение за съдебна регистрация.

(3) Искането се подава до нумизматично дружество по ал. 2 и към него се прилагат декларация, в която се описват вещите по ал. 1 с посочване на произхода им и способа за тяхното придобиване, както и снимков материал. За деклариране на неверни обстоятелства лицето носи отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс. Председателят на нумизматичното дружество издава на лицето удостоверение за изпълнение на задължението по изречение първо.   

7. В § 7 от ПЗР на ЗКН (1) Идентификацията и регистрацията на вещите по § 6, ал. 1 се извършват от комисия, определена от общото събрание по предложение на управителния съвет на нумизматичното дружество. В Комисията се включват трима експерти с висше образование, които имат не по – малко от 5 години членство в дружество.

(2) За резултатите от идентификацията комисията изготвя експертно заключение, подписано от всички членове. Членовете нямат право да разгласяват информацията, станала им известна във връзка с идентификацията.

(5) Идентифицираните монети и монетовидни предмети се регистрират в нумизматичното дружество, извършило идентификацията.

(6) Отношенията между лицата по § 6 ал. 1 и нумизматичното дружество се уреждат с писмен договор.

престъпление по чл. 278, ал. 6, алтернатива втора, предложение второ,  във връзка с алтернатива първа от НК.

За това деяние, на основание чл. 278, ал. 6, алтернатива втора, предложение второ, във връзка с алтернатива първа от НК във вр. с чл. 54, ал. 1 от НК, на обвиняемия се налага наказание „Лишаване от свобода” в размер на 6 /шест/ месеца, чието изпълнение, на основание чл. 66, ал. 1 от НК, се отлага за срок от 3 /три/ години и наказание „Глоба” в размер на 3 000 лв. /три хиляди/ лева.

2. От субективна страна деянието е извършено виновно – при пряк умисъл.

3. На основание чл. 278, ал. 7 от НК във вр. с чл. 53, ал. 1, б. „б ” от НК се отнемат в полза на държавата оставените на съхранение в РИМ Шумен предмети, а именно:

 Обект 1.1.А. Монети от различни епохи – 7 бр. Фрагмент от златна византийска монета – хиперперон от типа фуре, вероятно на Михаил IV (1034-1041) – 1 бр. Три броя бронзови римски монети, като четивна е единствено монетата на император Проб (276-282). Латинска медна имитативна емисия от средата на XIII в. Два броя сребърни османски монети – XIV-XV в.

Обект 1.2.А. Рамо от бронзова везна – X-XII в.

Обект 1.3.А. Фрагмент от бронзова фибула – II-IV в.

Обект 2.1.А. 16 броя силно фрагментирани бронзови монети – IV-V в.

Обект 2.2.А. 16 броя бронзови монети – IV-V в.

Обект 2.3.А. 3 броя железни върхове за стрели - II-XIV в. Бронзов коланен накрайник – IV в. Бронзова апликация от колан – II-IV в. Фрагмент от бронзова камбанка – II-IV в. Бронзова апликация – II-IV в. Лък от бронзова фибула – фрагмент – II-IV в. Фрагмент от бронзова фибула – III-II в. пр. Хр. Оловна скоба за закърпване на питос – II-V в. Длето от бронзовата епоха – II х. пр. Хр. - бронз и глина. 

Обект 3. Монети 2 бр. Бронзова македонска монета – III-II в. пр. Хр. Римска бронзова монета – III в. сл. Хр.

Обект 6. Един брой желязна фибула – II-V в.

Обект 1.1.В. Керамичен прешлен за вретено – VI-V в. пр. Хр. – до VI в. сл. Хр. Бронзов инструмент – IV-II х. пр. Хр. Римска бронзова монета – II-III в. Бронзова гривна – деформирана – II в. пр. Хр. – IV в. сл. Хр. Фрагмент от рамо на бронзов кръст – X-XII в. Бронзова апликация – XVI-XIX в.

Обект 2.В. Желязна тесла – среща се от края на ранножелязната епоха – VIII-VI в. пр. Хр. до края на XIX в.

4. С деянията не са причинени съставомерни щети.

5. Разноските в размер на 180.00лв. се възлагат на обвиняемия Ю.С.И., които следва да се внесат по сметка на ОД на МВР гр. Шумен.

 

ПРЕКРАТЯВА наказателното производство по НОХД № 37/2016 г. по описа на Шуменски окръжен съд - ДП № 892/2014 г. по описа на РУ – Шумен по отношение на обвиняемия Ю.С.И. за визираното в споразумението деяние.

 

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

На основание чл. 383, ал. 1 от НПК, настоящото определение е с последиците на влязла в сила присъда.                                                       

 

                                                 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

           

 

Протоколът е изготвен в съдебно заседание, което приключи в 14:24 часа.

 

 

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                 СЕКРЕТАР: