Определение по дело №475/2019 на Районен съд - Сливница

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 август 2019 г. (в сила от 16 август 2019 г.)
Съдия: Ангелина Гергинова Гергинска
Дело: 20191890200475
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 16 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р О Т О К О Л

 

 

 

ГР. СЛИВНИЦА  16.08.2019 г.

 

РАЙОНЕН СЪД - СЛИВНИЦА, І-ви състав, в публично съдебно заседание на 16.08.2019 г., в състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНГЕЛИНА ГЕРГИНСКА

 

при секретар: Мария Иванова и с участието на Албена Григорова разследващ полицай при РУ Сливница,         сложи за разглеждане

ЧНД №      475             по описа за           2019 г.        докладвано

от съдията ГЕРГИНСКА 

 

Производството е по реда на чл. 223 от НПК

 

На именното повикване в 14:10 часа се явиха:

 

Явява се разследващ полицай Албена Григорова, водещ разследването по досъдебно производство № 5024/2019 г. по описа на РУ Сливница.

Явява се свидетелят  Р.М.У. / ROMAN MAREK URBANSKI/.

Явява се и преводачът от български език на полски език и обратно Д.Н.Р..

СЪДЪТ, като взе предвид обстоятелството, че свидетелят Р.М.У. / ROMAN MAREK URBANSKI/ не е български гражданин и не владее български език, владее полски език, намира, че следва да му бъде назначен преводач от български език на полски език и обратно, поради което и на основание чл. 142 ал. 1 от НПК,

  

ОПРЕДЕЛИ

 

НАЗНАЧАВА Д.Н.Р. за преводач по ч.н.дело № 475/2019 г. от български език на полски език и обратно на свидетеля Р.М.У. / ROMAN MAREK URBANSKI/, при възнаграждение в размер на 30.00 лева, платими от бюджетните средства на съда.

СЪДЪТ

                  

ОПРЕДЕЛИ

 

СНЕ САМОЛИЧНОСТТА НА ПРЕВОДАЧА:

Д.Н.Р. - 55 г., неосъждана, без дела и родство със страните по делото.

СЪДЪТ предупреди преводача за наказателната отговорност по чл. 290, ал. 2 от НК.

Преводачът обеща да даде верен и точен превод.

Свидетелят Р.М.У. / ROMAN MAREK URBANSKI/ /чрез преводача/: Разбирам се с преводача от български език на полски език и обратно и желая същият да превежда кореспонденцията ми със съда в настоящото производство.

СЪДЪТ ИЗСЛУШВА СТАНОВИЩЕТО НА СТРАНИТЕ ПО ДАВАНЕ ХОД НА ДЕЛОТО В ДНЕШНОТО СЪДЕБНО ЗАСЕДАНИЕ:

Разследващ полицай Григорова: Да се даде ход на делото. ДП е образувано и водено за извършено престъпление по чл. 134 ал. 1 от НК.

Свидетелят Р.М.У. / ROMAN MAREK URBANSKI/  /чрез преводача/: Да се даде ход на делото.

СЪДЪТ, след като взе предвид обстоятелството, че водещият разследването по Досъдебно производство № 5024/2019 г. по описа на РУ Сливница и свидетелят, който следва да се разпита при условията на чл. 223 от НПК се явяват в днешно съдебно заседание счита, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото, поради което

 

ОПРЕДЕЛИ

         

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

ДОКЛАДВА постъпилото искане за разпит на свидетеля пред съдия по реда на чл. 223 от НК.

Разследващ полицай Григорова: Поддържам така направеното искане за разпит на свидетел по реда на чл. 223 от НПК.

СЪДЪТ

 

ОПРЕДЕЛИ

 

СНЕ САМОЛИЧНОСТТА НА СВИДЕТЕЛЯ:

 Р.М.У. / ROMAN MAREK URBANSKI/  ЕГН: ***********, роден на *** г., Република Полша, полски гражданин, с постоянен адрес в Република Полша, п. к. 26 - 680, с. Колония Виежбица, къща 34.

СЪДЪТ разясни на свидетеля разпоредбите на чл. 119, 121, 122 и 281 от НПК, както и наказателната отговорност, която носи по чл. 290 от НК.

Свидетелят Р.М.У. / ROMAN MAREK URBANSKI/   /чрез преводача/: Ясни са ми задълженията. Обещавам да кажа истината.

СЪДЪТ ПРИСТЪПИ КЪМ РАЗПИТ НА СВИДЕТЕЛЯ Р.М.У. / ROMAN MAREK URBANSKI/ :

Разследващ полицай Димитрова: Приканвам Ви под формата на свободен разказ да разкажете подробно от кога сте в България, по какъв повод? На каква длъжност работите във фирмата? Обектът къде се намира? Какво се случи на 09.08.2019 г.?

Свидетелят Р.М.У. / ROMAN MAREK URBANSKI/чрез преводача/:   На  17.07.2019 г. пристигнах в България. Пристигнах тук за сервизно обслужване и евентуална ремонтна дейност към фирма „Рьофикс“ и тяхното оборудване. На територията на България  съм с двамата си колеги и се явявам технически ръководител на монтажните работи, които се извършват на територията на предприятието „Рьофикс“, като работното ни време от понеделник до петък. Ако се случи авария с някоя от машините, веднага реагираме и я поправяме. В почивните дни, събота или неделя извършваме допълнителен монтаж на такива машини, които са допълнителни необходими, тъй като тогава предприятието не работи и тогава е удобното време за техния монтаж.

Предприятието се намира на територия на гр. Сливница.  

На 09.08.2019 г., след като пристигнах на работа около 08:00 часа, дойде началника на фирма „Рьофикс“ – Сергей, заедно с оператора на поточната линия, на която работехме. Аварията беше настъпила на поточната линия на трето ниво. Аварията беше вече настъпила. Оказа се, че е повредена една от линиите, която подава материал към бункера, където се събра материал. Единственият начин да разберем защо се е случила аварията беше да изпразним бункера. Работеше поточната линия, която пренасяше материала от бункера. По - голямата част от материалът беше пренесен по поточната линия и беше останала малка част, в близост до неработещия механизъм. След това, колегата Лукаш, слезе етаж по - долу, където се намира командната зала, за да уведоми, че трябва да бъде спрян целия процес, с цел да се провери аварията. След което той се върна и каза, че линията е спряна и ние можем да отидем да проверим какво точно се е случило в неработещия механизъм. Можем да отворим и проверим. Тогава взехме стълба, защото този улей се намира около 4 метра и беше необходимо да вземем стълба. Взехме стълбата и я държахме аз и  Лукаш. Пострадалия, Гжегож, се качи по стълбата, за да провери какво се случва. Той отвори улея и видяхме, че наистина има вътре заседнал материал, за това взе една лопатка за да го изгребе. Той започна да изгребва материалът и да го прехвърля, да го изсипва от неработещата линия, към другата, за да види какво точно се е случило. Той си пъхна ръката, с която държеше лопатата в бункера някъде до лакътя и около 3 /три/ пъти пресипа с лопатата материал към неработещата част, която стоеше празна. Тогава внезапно чухме, че се отваря една от клапите, която се намираше в миксера, отгоре над бункера, където се събира материал. Тъй като линията беше спряна, нямаше как от само себе си това да се случи, това отваряне на клапата.

Тези машини работят в сервизен режим, въпреки че трябва да са на автоматичен режим. Тогава тази ситуация нямаше да се случи. Това означава, че единствената възможност на отваряне на тази клапа е чрез оператор, който да натисне този бутон в командната зала.

Изсипа се материал. Когато започна да се изсипва материалът настъпи голямо запрашаване, задимяване.

Не бих могъл да кажа дали Гжегож сам скочи от стълбата или вследствие от удар на материала падна долу.

На тази част на машината има 2 /две/ такива клапи, които биха могли да се отворят, а за малко се отвори само едната. Това става ясно и от факта, че материалът, който излезе беше около 600 кг. Общия обем на материалът, който се намира там е около 3 тона, т.е., ако беше автоматичен режим това няма как да стане и единствената възможност е да е натиснат някой бутон, копче от колегата, който се намира там.

 В следващия момент видях, че колегата, Гжегож, е паднал на земята и около него има облак от прах. Тогава изведнъж се появи оператора на линията. Той видя какво се е случило и се обади на началника, Сергей. След това Сергей се обади да извика „Бърза помощ“ и полиция.

Освен това разполагам с информация на е – mail, която е свалена от нашия програмист, от там става ясно какво точно е ставало в командната зала, какви точно действия са извършени.

При работа в сервизен режим, дори да светне червена лампа, която да показва, че нещо не е в ред, работещият оператор може да я изключи и това зависи от оператора. Сигнализирането на такава грешка, може да я игнорира.

Очакваме в сряда да пристигне при нас още един колега от Полша, който има административен достъп до компютърните данни и може да ги донесе на английски език.

Правим инструктажи, но сега когато е пуснато в движение това производството не мога да предскажа каква авария ще се случи какво, няма да работи. Първоначалният инструктаж, след като пристигнахме е документиран, има подписи.

В тази фирма „Рьофикс“ съм на такава длъжност, а в Полша работя на длъжност заварчик и шлосер. Тук съм технически  ръководител.

Както казах от понеделник до петък ние трябва да следим нормалното движение и функциониране на машините, и евентуално, ако възникне някакъв проблем идва началника Сергей и ни посочва конкретно, какво не работи и трябва да се ремонтира.

В момента непрекъснато, постоянно се осъществява продукция. Всичко си работи както трябва. От средата на май някъде всичко върви.

Сантиметрите на машината са около 50 на 30. Вътре се намират едни лопатки, които се въртят и изгребват материала. Над тях е самият бункер, а над бункера миксера. Поточната линия представлява транспортна част, която транспортира материала.

Това е изолационни материали за изолация на жилищни сгради. Различни материали се вкарват – лепила, строителни материали, пясък. Използва се най - вече за изолация на сгради, било то за стенно изолиране и подово такова.

На пострадалият краката му бяха на около 2,5 метра височина от пода.

Само лопата имаше, която остана вътре в машината.

Сградата има стълби, но също така и асансьор, с който може да се отиде на всеки етаж. Сградата е на 9/девет/ етажа. На 3 /третия/ етаж се случи злополуката. Има външни стълби между етажите, от тях може да се влезе вътре.

Командния център е на 2 /втория/ етаж.

Тази смяна на тази линия операторът беше Радослав, други не мога да кажа.

Сергей е началник на Радослав. Те са служители на фирма „Рьофикс“ и са българи.

Лукаш знае английски език. Сергей също и ако се случи някаква авария Сергей веднага на английски език казва какво трябва да се направи, и те си контактуват пряко.

         Лукаш уведоми Сергей, че трябва да бъде спряна линията, след като се върна ни каза, че това е направено.

При „автоматичен“ режим, ако се случи някаква неизправност, тогава всичко спира и няма как да тръгне от само себе си, докато в „сервизен“ режим при сигнализиране за неизправност тя може да се игнорира от оператор.

         Избраният режим на работа беше „сервизен“ режим и Лукаш не би могъл да им каже да го променят. Този се използва при ремонт на машините. Избрали са да работят на този режим. Може би така е по - лесно да работят въпреки, че не би трябвало да е така. Най - вероятно от ръководството на фирма „Рьофикс“ са избрали режимът на работа на машината.

         Ако е била спряна цялата линия, единствения възможен начин да се отвори клапата е ръчно, от оператор. При спряна линия това е единствения начин, ръчно да бъде натиснат бутон и да се отвори клапата.

         Материалът падна върху лицето на Гжегож, отгоре. Около 500 – 600 килограма материал, изведнъж се стоварват върху него. И той или е загубил равновесие, или се е уплашил.

          Не зная как е тук, но в Полша колани за безопасност са задължителни само при по - голяма височина. В случая не беше толкова високо. Бяхме облечени с работно облекло.

         Аз не мога да кажа със сигурност, защото не съм видял, но при спряна линия единственият възможен начин да се отвори клапана е чрез натискане на бутон от оператор.

         Стълбата е специална, преминала е тестовете, пода е метален, с орнаменти, които да пречат на хлъзгане, т. е. той е специален, така че да не се хлъзга. Типичен под, който да пречи на подхлъзване.

         Държах стълбата. Не съм видял точно как падна, беше много прашно, но видях само, че той скочи на краката си, след това лежеше по гръб.

         Не сме го местили, защото той се оплакваше, че го боли кръста и гърба. Не сме го местили до идването на линейката.

         Това, което видях това разказвам.

Разследващ полицай Григорова: Нямам други въпроси.

Свидетелят Р.М.У. / ROMAN MAREK URBANSKI/чрез преводача/: Няма какво да добавя.

 

Разпитът приключи в 15:15 часа.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

Протоколът се изготви в съдебно заседание, което приключи в 15:15 часа.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

СЕКРЕТАР: