Решение по дело №4559/2013 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 663
Дата: 17 август 2016 г. (в сила от 1 октомври 2016 г.)
Съдия: Мира Симеонова Мирчева
Дело: 20135220104559
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 декември 2013 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ 

17.08.2016 г., гр. Пазарджик

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ  РАЙОНЕН СЪД, ХVІ граждански състав, в закрито заседание на седемнадесети август две хиляди и шестнадесета година в следния състав:

 

            СЪДИЯ: МИРА МИРЧЕВА

СЕКРЕТАР: С.М.

 

разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 4559 по описа на съда за 2013 г.

Искът е за делба и производството е във  фазата по извършване на делбата.

С решение № 610/11.07.2014 г. по това дело съдът е допуснал извършване на съдебна делба между страните по делото върху четири сънаследствени земеделски имота при квоти 6/12 за К.Т.Т., 3/12 за С.Б.Х. и по 1/12 за И.И.В., И.И.В. и С.И.Г.. Последните трима са наследници на И. В., който е от едно и също коляно със С.Х.: Х. и И. В. са брат и сестра, внуци на общия наследодател Г.У. от едното му дете, а К.Т. е единствена наследница (внучка) на другото дете на общия наследодател.

По делото е назначена експертиза, която е дала предложение в три варианта за разпределяне на имотите в реални дялове. Първият вариант предвижда разделяне на два от имотите на по два по-малки имота, обособяване на четири приблизително равни дяла и жребий, при който два от тези дялове да получи К.Т., един – С.Х. и един общ дял – И. и И. Вардинови и С.Г.. Вторият вариант не предвижда разделяне на отделните имоти и предвижда делба по колена – един дял за К.Т. и един общ за останалите четирима съделители. Третият предвижда разделяне на един от имотите на четири по-малки имота, като при този вариант не следва да се тегли жребий, а всяка от страните да получи дял, съответстващ приблизително на дела и в съсобствеността; по-конкретно – К.Т. да получи два от имотите, предмет на делбата, които да не бъдат разделяни, С.Х. да получи един от останалите неразделени реално имоти и реална част от друг от имотите, а останалите трима съделители да получат всеки по една реална част от същия имот, разделен общо на 4 части.

С определение от открито съдебно заседание на 2 март 2016 г. съдът е обявил, че съставя проект за разделителен протокол съобразно вариант първи от заключението и е призовал страните за изслушване на възраженията им.

К.Т. чрез процесуалния си представител е изразила становище, че най-добрият вариант за извършване на делбата е третият от предложените от вещото лице, тъй като при първия се разделят повече ниви, а и тази съделителка при този вариант получава реални дялове от повече ниви (т.е. би получила повече на брой и по-малки по площ имоти в сравнение с третия вариант), което представлява неудобство.

И. и И. Вардинови и С.Г. чрез своя процесуален представител заявяват, че според тях най-добрият вариант е първият – разпределяне на дяловете чрез жребий. Изрично заявяват, че имат предпочитание нивите им да бъдат „на общо място“.

Настоящият състав на съда намира, че първият и третият вариант, предложени от вещото лице, отговарят в приблизително еднаква степен на принципите за получаване на реален дял от всеки съделител, минимално парично уравняване и минимални неудобства при извършване на разделянето. При всеки от двата варианта общият сбор на сумите за уравняване е 166 лв. И при двата се стига до разделяне на имоти на по-малки реални части. И при двата варианта имотите на тримата наследници на И. В. се намират „на общо място“, като в единия случай става дума за общ дял, какъвто те мълчаливо (изразявайки становище, че първият вариант е най-подходящ) са се съгласили да получат, а в другия случай за тях се предвиждат отделни имоти, намиращи се един до друг (части от досегашния имот 113061 в местността Кофов кривул).

По отношение на С.Х. – тя не е заявявала дали предпочита дела си като два имота, както предвижда третият вариант, или като един, но дори да предпочиташе един единствен имот, при варианта с жребий (първия вариант) за нея отново би съществувала 50-процентна вероятност да и се падне дял, включващ два имота. В случай пък, че предпочита два отделни имота, третият вариант на делба изпълнява това условие. Обобщено, за тази съделителка няма съществено значение кой вариант измежду първия и третия ще бъде избран за извършването на делбата.

При третия вариант в сравнение с първия обаче се избягва рискът К.Т. да получи по-силно раздробени имоти, което тя е заявила, че не желае.

Въпреки това обаче би следвало да се предпочете първият вариант от предложените от вещото лице, тъй като чл. 352 и чл. 353 предвиждат извършването на делбата да се извършва чрез жребий във всички случаи, освен когато това е невъзможно или много неудобно. Обстоятелството, че страните имат различни дялове, не означава непременно, че разпределяне чрез жребий е невъзможно – случай, в който това е възможно, е настоящият. Няма причина да се смята и че малко по-голямото възможно раздробяване на имотите, които би получила евентуално в дял К.Т. при първия вариант, правят извършването на делбата чрез жребий „много неудобно“. Като обобщение, от текста на чл. 352 и 353 следва извод, че във всички случаи, когато тегленето на жребий е възможно и не е „много“ неудобно, то би следвало да се предпочете пред разпределянето на дяловете без жребий.

Поради всичко изложено съдът намира, че делбата следва да се извърши в съответствие с първия предложен от вещото лице вариант.

Проектите за реално разделяне на имотите, изготвени от вещото лице, е следвало да бъдат предварително одобрени от Общинската служба по земеделие, както изисква чл. 7, ал. 3 от ЗСПЗЗ. Тъй като обаче това не е било направено преди приключването на устните състезания, не би трябвало да има пречка да се извърши впоследствие.

Върху стойностите на дяловете на страните в съсобствеността следва да се определят и държавните такси.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

 

Р  Е  Ш  И :

 

 Обявява за окончателен предявения на страните в съдебно заседание от 02.03.2016 г. разделителен протокол, както следва:

 

ДЯЛ І

- полска култура от 3 дка, ІV категория, м. Кофов кривул, имот № 113061А, с пазарна стойност 1500 лв.;

- полска култура от 13,542 дка, ІV категория, м. Татар орман, имот № 140021, с пазарна стойност 6771 лв.

Оценката на този дял е 8271 лв.

 

ДЯЛ ІІ

- полска култура от 6,300 дка, ІІІ категория, м. Потока, имот № 103041А, с пазарна стойност 3780 лв.;

- полска култура от 8,848 дка, ІV категория, м. Дечев гьол, имот № 149137, с пазарна стойност 4424 лв.

Оценката на този дял е 8204 лв.

 

ДЯЛ ІІІ

- полска култура от 16,609 дка, ІV категория, м. Кофов кривул, имот № 113061Б, с пазарна стойност 8305 лв.

Оценката на този дял е 8305 лв.

 

ДЯЛ ІV

- полска култура от 13,400 дка, ІІІ категория, м. Потока, имот № 103041Б, с пазарна стойност 8040 лв.;

 

Оценката на този дял е 8040 лв.

 

Неразделна част от това решение са скиците на вещото лице С.Б., приложени към заключението от 23.02.2016 г., с означение „първи вариант“.

 

Осъжда страните да заплатят по сметката на Пазарджишкия районен съд следните държавни такси: К.Т.Т. – 656,40 лв., С.Б.Х. – 328,20 лв., И.И.В., И.И.В. и С.И.Г. – всеки по 109,40 лв.

 

Копие от решението и от описаните по-горе скици да се изпратят на Общинската служба по земеделие за одобрение (становище) съобразно чл. 7, ал. 3 от ЗСПЗЗ.

 

Решението подлежи на обжалване пред Пазарджишкия окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му.

След влизането му в сила делото да се докладва за насрочване на съдебно заседание за теглене на жребий.

 

                  

    РАЙОНЕН СЪДИЯ: