Решение по дело №280/2019 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 143
Дата: 17 април 2019 г. (в сила от 17 април 2019 г.)
Съдия: Дора Димитрова Михайлова
Дело: 20191800500280
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 11 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

  гр. София, 17.04.2019 г.

 

СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, първи въззивен състав, в закрито заседание на седемнадесети април през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВГЕНИЯ ГЕНЕВА

ЧЛЕНОВЕ:         ДОРА МИХАЙЛОВА

                                                                РОСИНА ДОНЧЕВА

 като разгледа докладваното от съдията Михайлова в. гр. д. № 280 по описа на съда за 2019 година, и за да се произнесе, взе предвид следното.

 

Производството е по реда на чл. 435 и сл. от ГПК.

Е.И.Ф. – длъжник по изпълнително дело № 257/2017 г. по описа на СИС при РС – гр. Ихтиман, е обжалвал действието на съдебния изпълнител, изразило се в насочване на изпълнението върху несеквестируем доход по смисъла на чл. 446 ГПК чрез налагането на запор върху банкова сметка.

***. 436, ал. 3 от ГПК не са постъпили възражения от взискателя по изпълнителното дело.

Със съпроводително писмо съдебният изпълнител е изпратил жалбата с копие от изпълнителното дело, като е изразил становище, че жалбата на длъжника е неоснователна.

 Софийски окръжен съд, като обсъди данните в изпълнителното дело и представените от страните доказателства във връзка с изложените в жалбата доводи, приема за установено следното.

 Изпълнителното производство е образувано по молба на Районен съд – гр. Ихтиман въз основа на изпълнителен лист от 18.12.2017 г., издаден по н.о.х.д. № 704/2017 г. по описа на от РС – гр. Ихтиман за сумата от общо 505. 00 лева.

 Със запорно съобщение изх. № ………./…………… г. до "ЦКБ" АД, получено на 03.12.2018 г., съдебният изпълнител е наложил запор върху сметката на длъжника в посочената банка до размера на дължимата сума, включително присъединено публично вземане в размер на 8 066. 68 лева.

 С писмо от 12.12.2018 г. банката е уведомила съдебния изпълнител, че по банковата сметка на длъжника се превеждат суми за социални помощи, пенсии и трудово възнаграждение от текущия месец с размер под минималната работна заплата. Сочи се, че тази сметка е запорирана по-рано – по изп. д. № 101/2018 г. по описа на СИС при РС – гр. Ихтиман.

С оглед така приетото за установено съдът обоснова следните правни изводи.

 Жалбата е допустима, а разгледана по същество – неоснователна.

 Несеквестируемостта защитава имуществените обекти, които са необходими за издръжката на длъжника и неговото семейство, и по отношение на паричните вземания тя е забрана да ги събира друг, освен длъжникът. Затова запорът на парично вземане е несъвместим с несеквестируемостта и в този смисъл я нарушава, а когато паричното вземане е частично несеквестируемо (трудово възнаграждение или друго възнаграждение за труд, пенсия), наложеният запор обхваща само секвестируемата част. Когато длъжникът реализира несеквестируемото си вземане, то се погасява и на негово място в имуществото на длъжника влиза съответната парична сума. Наличните пари в брой са секвестируеми, но длъжникът може да се позове на несеквестируемостта на съответната част от тях, която съставлява несеквестируемата част от трудовото възнаграждение за текущия месец. Тази част от намерените в имуществото на длъжника пари в брой е несеквестируема, но само за един месец (по аргумент от  чл. 446а, ал.1 ГПК и ТР № 2 от 26.06.2015 г. по тълкувателно дело № 2 от 2013 г. на ОСГТК на ВКС, т.13). Когато трудовото възнаграждение на длъжника се превежда по банкова сметка, *** преди постъпването на последното по ред "плащане", тъй като това са спестявания на длъжника, а несеквестируемата част от последното плащане е в размер на минималната работна заплата.

В настоящата хипотеза съдебният изпълнител е получил от банката необходимата информация за произхода на постъпленията по банковата сметка. Същият изрично е съобщил на банката, че запорът не следва да се изпълнява по отношение на постъпленията с несеквестируем характер.

Следва да се посочи, че в разпоредбата на  чл. 446а, ал. 3 ГПК е предвидено, че когато от основанието на постъпленията по банковата сметка е видно, че същите представляват възнаграждения за работа, банката не изпълнява запора до размера на минималната работна заплата. Банката е задължена да уведоми съдебния изпълнител за размера на остатъка (ал.4 на горната разпоредба).

Поради изложените съображения съдът намира, че жалбата срещу атакуваното изпълнително действие е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.

 Воден от горното, съдът

 

                                                   Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата на Е.И.Ф. – длъжник по изпълнително дело № 257/2017 г. по описа на СИС при РС – гр. Ихтиман, срещу действието на съдебния изпълнител, изразило се в насочване на изпълнението върху несеквестируем доход по смисъла на чл. 446 ГПК, чрез налагането на запор върху банкова сметка, *** "ЦКБ" АД.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: