Решение по дело №1594/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1406
Дата: 11 юли 2019 г. (в сила от 23 октомври 2019 г.)
Съдия: Силвия Димитрова Обрешкова
Дело: 20193110201594
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 Номер                               Година  2019                            Град  Варна

 

В    И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД                  ДВАДЕСЕТ И ОСМИ СЪСТАВ

 

На дванадесети юни                     Година  две  хиляди и деветнадесета

 

В публично съдебно заседание в състав:

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:СИЛВИЯ ОБРЕШКОВА

 СЕКРЕТАР: ВАЛЕНТИНА БАТЕШКОВА

 

 като разгледа докладваното от съдията

 АНД                                 № 1594                по описа за 2019 г.

 за да се произнесе взе предвид следното

 

            Производството е по реда на член 59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на В.Й.И. против  НП № 16-0819-005330 от 27.10.2016 г. на Началник група към ОДМВР - Варна, сектор ПП, с което на В. И.

        1.за нарушение на чл.137а ал.1 от ЗДвП, на осн. чл. 183ал.4 т.7 пр.1от ЗДвП, е наложено наказание глоба в размер на 50 лв.;

2. за нарушение на чл.104а от ЗДвП, на осн. чл. 183 ал.4 т.6 от ЗДвП, е наложено наказание глоба в размер на 50 лв.;

3. за нарушение на чл.103 от ЗДвП, на осн. чл. 175 ал1 т.4  пр.1от ЗДвП, е наложено наказание глоба в размер на 100 лв. и ЛПУМПС за срок от три месеца;

        4. за нарушение на чл.100 ал.1 т.1 от ЗДвП, на осн. чл. 183 ал.1 т.1 пр.1 от ЗДвП, е наложено наказание глоба в размер на 10 лв.;

5. за нарушение на чл.100 ал.1 т.1 от ЗДвП, на осн. чл. 183 ал.1 т.1 пр.2 от ЗДвП, е наложено наказание глоба в размер на 10 лв.;

        Жалбата е процесуално допустима, подадена в срока на обжалване от процесуално легитимирана страна  и е приета от съда за разглеждане.

                В жалбата въззивната страна излага аргументи за отмяна на НП. Оспорва се фактическата обстановка. Твърди се, че въззивницата не е видяла подадения сигнал поради натовареността на движението. Същата била с обезопасителен колан и не говорила по телефона.

        В съдебно заседание въззивникът, редовно призован, не се явява, представлява се от адв.Д., редовно упълномощен, който поддържа жалбата и по съществото на делото прави искане за отмяна на НП. Въззивницата не видяла подадения сигнал навреме. Видяла го по- късно и  нямало как „в самото кръгово да спре“. Проверката била извършена при първа възможност.

        Представител на въззиваемата страна, редовно призована, не се явява и не изразява становище.

 

        С оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

        На 15.09.2016г. около 11.15 ч. в гр.Варна, на ул.“Ат.Москов“  служители на МВР  подали сигнал за спиране със“Стоп“ палка на водача на л.а.“Тойота“ с ДК № В 9405 РТ, управляван от В.И.. Сигналът бил ясен, като двамата служители на МВР били извън автомобила. На място нямало никакви храсти. Дърветата били на 20-30 метра назад. Имало добра видимост, нямало натоварено движение. Имало директен визуален контакт между водача и проверяващите , като последните ясно успели да видят, че тя не използва обезопасителен колан и говори по телефона. Въззивницата реагирала на подадения сигнал, като намалила скоростта на движение и св. И. дори помислил, че ще спре, но тя ги заобиколила и заминала. След нея пуснали звуков и светлинен сигнал и В. И. спряла на около 500м. от кръговото в посока хипермаркет “Метро“.

        Гореописаната фактическа обстановка се установява от приобщените доказателства. Писмените доказателства са събрани по реда на НПК и следва да се кредитират изцяло материалите по АНП- вкл.  АУАН, заповед за компетентност, справка за нарушител от региона. Като житейски правдоподобни и логични, непротиворечащи на останалите доказателства по делото, съдът кредитира показанията на св.И.. На неговите показания  противоречат твърденията на св.П., според които братовчедка и В.И. не е говорила по телефона и е била с колан. При преценката си чии показания да кредитира, съдът взе предвид, че св. И. няма никакви взаимоотношения с въззивницата и  в този смисъл, няма интерес от изхода на делото.   Освен това, показанията на св. П. относно обезопасителния колан са неконкретни като същата казва : “По принцип В. слага колан и го сваля като спре“. По тези съображения, съдът не кредитира твърденията на св.П., че И. не е говорила по телефона и че е била с колан. Кредитира показанията й в останалата им част и изцяло кредитира показанията на св.И..

        Съдът, с оглед становището на въззивника и въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание прави следните правни изводи:

        При провеждане на АНП не са допуснати съществени процесуални нарушения.АУАН и НП са издадени в предвидените от закона срокове и от компетентни лица, нарушенията са описани пълно и точно от фактическа и правна страна. Описани са всички съставомерни признаци и всички, относими към тях факти и става ясно за какво е наказано лицето.

        Правилно е приложен и материалният закон. Като не представила  СУМПС, В. И. е  нарушила чл.100 ал.1 т.1 от ЗДвП, което е наказуемо по чл. 183 ал.1 т.1 пр.1 от ЗДвП. Като не представила контролен талон, е нарушила чл.100 ал.1 т.1 от ЗДвП, което е наказуемо на осн. чл. 183 ал.1 т.1 пр.2 от ЗДвП.

        Предвид горните съображения, съдът прие за установено, че въззивницата не е използвала обезопасителен колан и по време на движението е говорила по телефона без устройство, позволяващо използването му без ръце . Неизползването на обезопасителен колан е нарушение на чл.137а ал.1 от ЗДвП, наказуемо на осн. чл. 183 ал.4 т.7 пр.1от ЗДвП. Използването на телефон по време на движение без устройство „свободни ръце“ е нарушение на чл.104а от ЗДвП, наказуемо по чл.183 ал.4 т.6 от ЗДвП.

        Осъществен е от обективна и субективна страна и съставът на нарушението по т. 3 от НП.Видно от показанията на св.И., сигналът, подаден от служителите на МВР е бил ясен, при ненатоварено движение и без да е налице намалена, или ограничена видимост. Административни нарушения са и непредпазливо извършените. От поведението на водача – намаляване на скоростта при подадения сигнал и последващо заобикаляне, може да се направи извод, че И. е възприела сигнала, но дори и да не е така, то тя е била длъжна и е могла да го види, поради което следва да понесе своята административно- наказателна отговорност. Неспирането на подаден сигнал е нарушение на чл. 103 от ЗДвП, наказуемо на осн. чл.175 ал1 т.4  пр.1от ЗДвП, за което именно е наказана въззивницата.

         Наказанията по т. 1, 2 4 и 5 са справедливи, определени в размера, императивно регламентиран в закона. По т.3 наказанието ЛПУМПС е наложено в среден размер, а  наказанието глоба – в размер между минималния и средния, на предвиденото в закона. Като смекчаващо отговорността обстоятелство, съдът отчита факта, че въззивницата в последствие е спряла и макар и  по друго време и на друго място, все пак проверка е била извършена. Отегчаващо отговорността обстоятелство са множеството наказания, наложени на лицето за нарушения по ЗДвП. Поради това правилно АНО е определил наказанието глоба в размер между минималния и средния, а наказанието ЛПУМПС в среден размер. Такива по вид и размер наказания в своята съвкупност са необходими и достатъчни за да се постигнат целите на индивидуалната и генералната превенция.

 

        Водим от горното, съдът 

 

Р Е Ш И :

 

        ПОТВЪРЖДАВА  НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 16-0819-005330 от 27.10.2016 г. на Началник група към ОДМВР - Варна, сектор ПП, с което на В. И.

        1.за нарушение на чл.137а ал.1 от ЗДвП, на осн. чл. 183ал.4 т.7 пр.1от ЗДвП, е наложено наказание глоба в размер на 50 лв.;

2. за нарушение на чл.104а от ЗДвП, на осн. чл. 183 ал.4 т.6 от ЗДвП, е наложено наказание глоба в размер на 50 лв.;

3. за нарушение на чл.103 от ЗДвП, на осн. чл. 175 ал1 т.4  пр.1от ЗДвП, е наложено наказание глоба в размер на 100 лв. и ЛПУМПС за срок от три месеца;

        4. за нарушение на чл.100 ал.1 т.1 от ЗДвП, на осн. чл. 183 ал.1 т.1 пр.1 от ЗДвП, е наложено наказание глоба в размер на 10 лв.;

5. за нарушение на чл.100 ал.1 т.1 от ЗДвП, на осн. чл. 183 ал.1 т.1 пр.2 от ЗДвП, е наложено наказание глоба в размер на 10 лв.;

 

Решението подлежи на обжалване  пред Административен  съд-Варна по реда на АПК в 14 дневен срок от съобщението.

 

 

СЪДИЯ: