Решение по дело №3906/2011 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 2062
Дата: 26 октомври 2011 г. (в сила от 23 ноември 2011 г.)
Съдия: Милена Атанасова Георгиева
Дело: 20115330203906
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 юни 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 2062

гр. Пловдив 26.10.2011г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

    Пловдивски районен съд – ХVІІІ н. с. в публично заседание на двадесет и пети октомври две хиляди и единадесета година в състав

 

                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: МИЛЕНА ГЕОРГИЕВА

 

при участието на секретаря Десислава Терзова, като разгледа докладваното от съдията НАХД №3906/2011г. по описа на ПРС – ХVІІІ н. с., за да се произнесе взе предвид следното:

    Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

    Обжалвано е Наказателно постановление №***. на Кмета на Община ***, с което на „***” ЕООД, със седалище ******, ЕИК***, представлявано от управителя А.И.И., ЕГН **********, е наложено административно наказание – глоба в размер на 500 /петстотин/ лева, за нарушение на чл.14, ал.1 от Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ на основание чл.123, ал.1 от ЗМДТ.

    Жалбоподателят „***” ЕООД, чрез упълномощения си процесуален представител, моли съда да отмени атакуваното наказателно постановление като незаконосъобразно. Излага доводи за допуснати в хода на административнонаказателното производство съществени процесуални нарушения.

Въззиваемата страна Община *** не изпраща представител в съдебно заседание. 

    Съдът като съобрази доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното:

    Жалбата е подадена в срок и изхожда от лицето, което е било санкционирано, поради което се явява ДОПУСТИМА, а разгледана по същество е ОСНОВАТЕЛНА.

С постановление за възлагане на недвижим имот – №*** от 04.10.2010г. на „***” ЕООД бил възложен недвижим имот, находящ се в с. ***, Община ***, обл. Пловдив, представляващ едноетажна стопанска постройка – “Навес - сеновал” с РЗП от 452 кв.м., построена в урегулиран поземлен имот – частна държавна собственост – ДПФ, целият с площ от 2912 кв. м., съответстващ на парцел 31, кв.1, идентичен с имот №***. Декларация по чл.14, ал.1 от ЗМДТ от страна на новия собственик „***” ЕООД била подадена на 15.02.2011г. с вх. №***. При подаване на тази декларация в Община *** от страна на главния специалист при Общината било прието, че от страна на „***” ЕООД е бил осъществен състав на административно нарушение по чл.14 от ЗМДТ, състоящо се в неподаване в срок на декларацията по чл.14 от ЗМДТ за придобития имот, заради което и на дружеството бил съставен акт – АУАН №***. В акта било посочено, че постановлението за възлагане на недвижим имот № *** от 04.10.2010г. било влязло в сила на 17.09.2010г., като срокът за декларирането на имота е следвало да бъде до 17.11.2010г. включително.

За съставянето на акта не бил уведомен и поканен да се яви управителя на дружеството или друг надлежно упълномощен за това представител. Актът бил съставен и връчен в присъствието на пълномощника на дружеството М.Й.В., което лице в кръга на пълномощията си нямало такива свързани с представителство по отношение на връчване и подписване на актове и други документи, свързани с реализиране на административна отговорност на  „***” ЕООД.

Въз основа на АУАН било издадено и атакуваното наказателно постановление, с което на „***” ЕООД, със седалище гр. София, адрес на управление гр. ***, Район  ***, ЕИК***, представлявано от управителя А.И.И., ЕГН **********, е наложено административно наказание – глоба в размер на 500 /петстотин/ лева, за нарушение на чл.14, ал.1 от Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ на основание чл.123 ал.1 от ЗМДТ.

Описаната фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от събраните по делото гласни доказателства – показания на свидетелката В., които съдът намира за логични и вътрешно непротиворечиви относно релевантните факти от предмета на доказване. Изложената от съда фактическа обстановка се установява и от приложените по делото писмени доказателства.

При така изложената фактическа обстановка съдът намира следното от правна страна:

Разпоредбата на чл.14, ал.1 от ЗМДТ вменява задължение за собственика или съответно носителя на ограниченото вещно право на новопостроен или придобит по друг начин имот да уведоми писмено за това в двумесечен срок общината по местонахождението на имота, като подаде данъчна декларация за облагане с годишен данък върху недвижимите имоти. Според отразените в атакуваното наказателно постановление обстоятелства наглед е осъществен състава на това административно нарушение от страна на жалбоподателя „***” ЕООД – придобиването на недвижимия имот да е станало с постановлението за възлагане на недвижим имот № 83 от 04.10.2010г., а декларацията по чл.14 ал.1 от ЗМДТ да е подадена след изтичане на два месеца – на 15.02.2011 г., но въпреки това настоящият съдебен състав прие, че са налице основания за отмяна на наказателното постановление.

Актосъставителят е приел, че постановлението за възлагане на недвижим имот №83 от 04.10.2010г. е влязло в сила на 17.09.2010г. – т. е. към момент, предхождащ издаването му, като именно от този предхождащ момент – 17.09.2010г. е изчислил до кога е следвало да бъде подадена декларацията по чл.14 от ЗМДТ – в случая е конкретизирал до 17.11.2010г. В същото време при същите обстоятелства наказващият орган е приел, че недвижимият имот е придобит именно на датата на издаването на постановлението за възлагане на недвижим имот №83 – на 04.10.2010г., като след тази пък дата е следвало да тече срока по чл.14, ал.1 от ЗМДТ. Посоченото разминаване в АУАН и в НП представлява съществено процесуално нарушение, ограничаващо правото на защита на жалбоподателя, тъй като същият е в невъзможност да разбере кога точно е било извършено нарушението, за което следва да се търпи административна отговорност.

Наред с горното следва да се посочи, че в хода на административнонаказателното производство е допуснато и друго съществено процесуално нарушение, налагащо отмяна на атакуваното наказателно постановление. „***” ЕООД гр. София като търговско дружество е юридическо лице, поради което и на основание чл.83, ал.1 от ЗАНН за извършено административно нарушение на същото следва да бъде наложено административно наказание имуществена санкция. В нарушение на посочената разпоредба с наказателното постановление на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба.

Съгласно чл.42, т.5 от ЗАНН и чл.57, ал.1, т.6 от ЗАНН, както в АУАН, така и в НП следва да се посочат законовите разпоредби, които са нарушени. В съставения акт нарушението е квалифицирано по чл.14 от ЗМДТ, а в Наказателното постановление – по чл.14 ал.1  от ЗМДТ. Видно от разпоредбата на чл.14 от ЗМДТ, същата се състои от пет алинеи. Непосочването в АУАН на конкретната законова разпоредба, която се твърди, че е нарушена води до неяснота на така формулираното правно основание за ангажиране на административно наказателната отговорност на жалбоподателя. Същата води до ограничаване на правото на защита на нарушителя, който е лишен от възможността да разбере конкретно какво нарушение се твърди, че извършва, поставяйки го в невъзможност да организира защитата си.

От своя страна допуснатите съществени процесуални нарушения водят до незаконосъобразност на наказателното постановление и само на това основание следва да се отмени без да се разглежда спора по същество.

Мотивиран от изложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №***. на Кмета на Община ***, с което на „***” ЕООД, със седалище ******, ЕИК***, представлявано от управителя А.И.И., ЕГН **********, е наложено административно наказание – глоба в размер на 500 /петстотин/ лева, за нарушение на чл.14, ал.1 от Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ на основание чл.123, ал.1 от ЗМДТ.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14- дневен срок от получаване на съобщението пред Административен съд – Пловдив.

 

                     РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

ДТ