Присъда по дело №1596/2019 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 юли 2020 г. (в сила от 24 юли 2020 г.)
Съдия: Вероника Веселинова Станкова
Дело: 20191320201596
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 10 декември 2019 г.

Съдържание на акта

ПРИСЪДА

   ...............

 

гр.Видин, 09.07.2020 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Видинският районен съд наказателна колегия на девети юли две хиляди и двадесета година в открито съдебно заседание, в следния състав:

     

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕРОНИКА СТАНКОВА

                   Съд. заседатели: 1. .....................................

                                                 2. .....................................

 

при секретаря: В. У. и с участието на прокурора  разгледа докладваното от СЪДИЯ СТАНКОВА НЧХД № 1596 по описа за 2019 г. и въз основа на данните по делото и закона

 

ПРИСЪДИ:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Н.А.Н., с ЕГН **********, роден на ***Г***, с постоянен адрес:*** и настоящ адрес:***, българин, с българско гражданство, неженен, *** и ***, със средно специално образование, неосъждан за НЕВИНЕН в това, че на  30.10.2019г., чрез коментар на публикация на Ц.К.Н. от личния си профил в социалната мрежа „Фейсбук”, с изразите „Вие плащахте, когато бяхте кандидат за кмет. Вие плащате и сега. Вие посмяхте да се подигравате на хората купувайки им гласа”, „Мога да Ви спомена поне 20 души, на които лично сте плащали по 30лв.”, му е приписал престъпление по чл.167, ал.1 от НК, като това е извършено публично и може да бъде разпространено чрез печатно произведение или по друг начин, а в настоящия случай чрез коментар на публикация в публична социална мрежа, за което и на основание чл.304 от НПК го ОПРАВДАВА по повдигнатото обвинение по престъпление по чл. 148, ал.2, пр.І, във вр. с ал.1, т.1 и 2, пр.ІІ, във вр. с чл.147, ал.1, пр.ІІ от НК.

ОТХВЪРЛЯ предявения граждански иск от Ц.К.Н., с ЕГН **********, с постоянен адрес: *** срещу Н.А.Н., със снета по делото самоличност за сумата от 5 000 (пет хиляди) лева, представляваща обезщетение за причинените му неимуществени вреди в резултат на инкриминираното деяние, ведно със законната лихва от деня на увреждането – 30.10.2019г. до окончателното издължаване, като неоснователен.

ОСЪЖДА Ц.К.Н., с ЕГН **********, с постоянен адрес: *** да заплати на Н.А.Н., с ЕГН **********,*** и настоящ адрес:*** направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 500.00 (петстотин) лева, като в останалата част до пълния размер от 3 000.00 (три хиляди) лева оставя без уважение претендираните разноски като неоснователни.

Присъдата подлежи на обжалване пред Видинския окръжен съд в 15-дневен срок от днес.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите

Делото е образувано по тъжба на Ц.К.Н.,ЕГН:**********,*** против подсъдимия Н.А.Н., с ЕГН **********, роден на ***Г***, с постоянен адрес:*** и настоящ адрес:***, българин, с българско гражданство, неженен, *** и ***, със средно специално образование, неосъждан за това, че на  30.10.2019г., чрез коментар на публикация на Ц.К.Н. от личния си профил в социалната мрежа „Фейсбук”, с изразите „Вие плащахте, когато бяхте кандидат за кмет. Вие плащате и сега. Вие посмяхте да се подигравате на хората купувайки им гласа”, „Мога да Ви спомена поне 20 души, на които лично сте плащали по 30лв.”, му е приписал престъпление по чл.167, ал.1 от НК, като това е извършено публично и може да бъде разпространено чрез печатно произведение или по друг начин, а в настоящия случай чрез коментар на публикация в публична социална мрежа, за което и на -престъпление по чл. 148, ал.2, пр.І, във вр. с ал.1, т.1 и 2, пр.ІІ, във вр. с чл.147, ал.1, пр.ІІ от НК.

По делото е предявен граждански иск с правно основание чл.45 от ЗЗД от тъжителя- Ц.К.Н. за заплащане на сумата от 5000 /пет хиляди/ лева, за причинените му неимуществени вреди.

Тъжителят редовно призован се явява лично, представлява се от упълномощен редовно процесуален представител, който подържа тъжбата, и моли за постановяване на осъдителна присъда спрямо подсъдимия.

Подсъдимият се явява лично в съдебно заседание, представлява се от редовно упълномощен процесуален представител.

Процесуалният представител на подсъдимия развива доводи за оправдателна присъда.

От събраните по делото гласни и писмени доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

Тъжителят- Ц.К.Н. участвал в изборите за общински съветници и кметове на 27.10.2019г. в Община Макреш, обл. Видин, като кандидат за общински съветник от ПП „ГЕРБ”.

На 30.10.2019г. след обявяване на резултатите от първия тур на изборите, публикувал в социалната мрежа „Фейсбук" публикация с текст: „КАМПАНИЯ плати и трепери стартира в Община Макреш. За всеки, който снима, запише, докаже купуване на гласове награда 1000 лв.".

Последвали множество коментари на тази публикация, като в един момент от профил „Н. Н." бил направен коментар, че  тъжителят ставал банален с  простотиите си и че е избран за съветник с 30 гласа, на което отговорил, че тези 30 гласа са истински, а не купени. Тогава от същия профил му писали, че бил плащал, когато  бил кандидат за кмет, плащал  и сега и се подигравал с хората купувайки гласовете им. След това същият потребител му написал, че познава поне 20 човека на които тъжителят платил по 30лв.

Профилът бил с наименование „Н. Н.“.

По делото е разпитан като свидетел –Н.К.Н.-брат на тъжителя. Същият дава показания, че му е известна публикацията на брат му-тъжителя Ц.Н., както и коментара, който изхожда от профила на подсъдимия, според него.В този коментар брат му бил обвиняван директно, че купува гласове.Заявява, че подсъдимият на публично място пред много свидетели заявил, че той лично е написал коментара, но въпросните лица се страхували да свидетелстват по делото, като не може да каже по какви причини.

Съдът дава вяра на този свидетел дотолкова, доколкото същият заявява, че е прочел публикацията на брат си, както и коментара от профила“Н. Н.“-обстоятелства, които не се оспорват от подсъдимия .

Що се касае до втората част от показанията му, че подсъдимият пред свидетели е заявил, че лично той е публикувал коментара от профила си , съдът не му дава вяра, тъй като липсват каквито и да било доказателства в тази насока.Освен това в показанията си същият свидетелства, че било казано пред „дузина свидетели“ и в същото време всички те отказвали да свидетелстват по настоящето дело , тъй като се страхували, като не знае какви са причините за страха им.За съда буди недоумение първо за какъв страх става въпрос и второ-свидетелят говори  поне за десетина лица, пред които е направено изявлението от подсъдимия-нелогично и житейски неоправдано е от десет души да няма някой ,който да се съгласи да свидетелства ако действително е бил свидетел на чутото от него.

По делото е назначена  съдебно-техническа експертиза със задача“Профилът с наименование „Н. Н.“ в социалната мрежа „ФЕЙСБУК“ на кое физическо лице е регистриран и от него правени ли са коментари на публикация от  тъжителя Ц.Н. на 30.10.2019г.

Назначеното вещо лице-Е.Н.-*** е пуснало писмо по делото, с което обяснява, че подобна експертиза не може да бъде изготвена и че исканата информация може да бъде установена само от електронната платформа „ФЕЙСБУК“, като бъде изискана от централата й.

Същото в с.з. на 20.02.20г. обяснява, че не може да бъде извършена експертизата , че с нея не може да бъде установено по метода на компютърно техническата експертиза физическото лице, което стои зад профила упоменат в определението, а причините са няколко – с такъв профил Н. Н., без да си запознат с други данни излизат повече от един профил. С профил Ц.Н. също излизат повече профили. Може да се получат данни, които да удостоверяват нещо свързано с физическо лице, но в повечето случаи те са видими само за приятелите на съответното лице и могат да бъдат достъпни от тези приятели или пък със съгласието на лицето да бъдат достъпни чрез неговия профил какво точно се съдържа, поради което и експертиза не може да бъде извършена. Към настоящия момент може да се види какво е настоящото състояние и данна, без да може да се каже какви са били към момента, за който става въпрос 30.10.2019 г. Такива данни се пазят в Централата на „Фейсбук”, която се намира извън България и ако имате някаква процедура, по която да се искат съда може да ги изиска.

Съдът дава вяра на  на вещото лице, тъй като същият компетентно, логически свързано и подредено обяснява, защо е невъзможно изготвянето на компютърно-техническа експертиза с такъв предмет.Дори и за човек, който няма специални знания и умения от обясненията му става ясно, че няма как да бъде върнато образно казано времето назад, за да се види какво е било състоянието на профила към процесната дата, както и че под това наименование излизат доста потребители.

Подсъдимият е дал обяснения в съдебно заседание, заявил е, че разбира обвинението, не се признава за виновен, че не е написал въпросния коментар, не може да каже от този профил, от който е направен коментара дали е негов.

Съдът счита, че обясненията на подсъдимия в конкретния случай представляват годно доказателствено средство, същите са дадени добронамерено, почивайки на обективно установени факти, респективно не противоречат на другите събрани доказателства.

От правна страна:

Изпълнителното деяние, като основен елемент от състава на престъплението клевета, е умишленото разпространяване на позорно обстоятелство или приписване на престъпление на другиго. Позорното обстоятелство е твърдение за съществуването на определен факт, свързан от дееца с личността на пострадалия, който е от естество да накърни неговото добро име в обществото. При клеветата се разпространяват позорни обстоятелства за честта на едно лице, които са неистински, или му се приписва престъпление, което не е извършил. Разпространеното обстоятелство трябва да отговаря на два критерия - да е позорно и неистинско. Доколко определен факт е позорящ, следва да се преценява на плоскостта на трайно установените в обществото морални норми. Клеветата е престъпление, което може да бъде осъществено само при пряк или евентуален умисъл. Деецът следва да съзнава позорния характер на разпространяваното престъпление и неговата неистинност, както и факта, че приписваното от него престъпление не е извършено от пострадалия. Престъплението по чл. 148, във вр. с чл. 147 НК е умишлено и може да бъде осъществено само и единствено при форма на вината "умисъл". За да бъде извършено престъплението при тази форма на вина, следва от доказателствата по делото да се установи по несъмнен и категоричен начин, че извършителят му е съзнавал (да е бил сигурен) или да е допускал, че публикуваната информация е невярна и въпреки това, да я е публикувал (респективно разпространил).

Право и задължение на всеки гражданин в демократичното, плуралистично общество е да разпространява информация, която е важна за обществото.      

Конституцинно прогласеното право на гражданите  е да изказват мнение и да разпространяват информация не е абсолютно и неограничено. Ограничителното основание по чл. 10, т. 2 от ЕКПЧОС изисква пропорционалност между двата правнозащитени интереса - правото на обществото да получава информация и правото на отделния гражданин за ненакърнимост на честта и достойнството му. Представителите на властта, каквито са общинските съветници, отговорните длъжностни лица, които работят по оперативни програми и проекти, свързани с усвояване на средства могат да бъдат подложени на по-високо ниво на обществена критика, отколкото частните лица. Степента, в която е допустимо ограничаването на правото свободно да се изразява мнение, е в зависимост от значимостта на интереса, преценен като също подлежащ на конституционна закрила.

В конкретния случай обаче не се доказаха/а беше дадена многократна възможност на страните да представят доказателства/основни обстоятелства, касаещи главния факт на доказване, а именно:на кого е профила „Н. Н.“, от който е направен процесния коментар, ако е на подсъдимия-той ли е направил коментара или трето лице, което е имало достъп до профила му.В крайна сметка не се доказа авторството на деянието.

Обвинението следва да бъде доказано по несъмнен и категоричен начин съгласно императивната разпоредба на чл. 303 от НПК, за да може едно лице да бъде осъдено.В настоящето производство липсва каквото и да било обективно събрано ,съгласно разпоредбите на НПК доказателство/па макар и косвено такова/, което да е в подкрепа на внесеното обвинение с тъжбата.

Ето защо съдът намира, че подсъдимият Н.А.Н. следва да бъде признат  за НЕВИНЕН в това, че на  30.10.2019г., чрез коментар на публикация на Ц.К.Н. от личния си профил в социалната мрежа „Фейсбук”, с изразите „Вие плащахте, когато бяхте кандидат за кмет. Вие плащате и сега. Вие посмяхте да се подигравате на хората купувайки им гласа”, „Мога да Ви спомена поне 20 души, на които лично сте плащали по 30лв.”, му е приписал престъпление по чл.167, ал.1 от НК, като това е извършено публично и може да бъде разпространено чрез печатно произведение или по друг начин, а в настоящия случай чрез коментар на публикация в публична социална мрежа и на основание чл.304 от НПК ОПРАВДАН по повдигнатото обвинение по престъпление по чл. 148, ал.2, пр.І, във вр. с ал.1, т.1 и 2, пр.ІІ, във вр. с чл.147, ал.1, пр.ІІ от НК.

Предявеният граждански иск от Ц.К.Н. срещу Н.А.Н. за сумата от 5 000 (пет хиляди) лева, представляваща обезщетение за причинените му неимуществени вреди в резултат на инкриминираното деяние, ведно със законната лихва от деня на увреждането – 30.10.2019г. до окончателното издължаване, следва да бъде отхвърлен като неоснователен.

Искът е с правно основание чл. 45 от ЗЗД.

За да е налице осъдителен петитум е необходимо наличието на деликт, в конкретния случай след като не се доказа извършеното престъпление,респективно авторството на деянието, не следва да бъде уважаван и гражданския иск

 Ц.К.Н., следва да бъде осъден да заплати на Н.А.Н. направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 500.00 (петстотин) лева, като в останалата част до пълния размер от 3 000.00 (три хиляди) лева  следва да бъде оставено без уважение като неоснователно.

Налице искане за уважаване на разноски за адвокатско възнаграждение в прекомерен размер.

Видно от проведените съдебни заседания/множество отлагания на делото по обективни причини/, както и проведеното съдебно следствие-разпитан един свидетел и едно вещо лице е, че искането за разноски е прекомерно.Не на последно място  е и повдигнатото обвинение и правна квалификация, която в конкретния случай не се явява по-затормозяваща от обикновените случаи на  производства от този вид.

Водим от горното, на основание закона и вътрешното си убеждение Съдът постанови присъдата си.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: