Решение по дело №137/2020 на Окръжен съд - Шумен

Номер на акта: 23
Дата: 12 юни 2020 г. (в сила от 20 юни 2020 г.)
Съдия: Мариана Иванова Георгиева
Дело: 20203600200137
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 5 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е №23

 

гр. Шумен, 12.06.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Шуменският окръжен съд, наказателно отделение, в открито заседание на дванадесети юни две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                                                           Председател:   София Радославова

                                  Членове: 1. Мариана Георгиева

                                                  2. Соня Стефанова

Секретар: Силвия Методиева

Прокурор: Маргарита Георгиева

Като разгледа докладваното от М. Георгиева ЧНД № 137 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производство по чл. 32 вр. чл.16 ал.1 – 8 от  Закона за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции.

Производството по делото е образувано въз основа на постъпило искане от Словения, с молба за признаване и изпълнение на решение на несъдебен орган от 16.06.2019 г. влязло в сила на 25.06.2019 г. за налагане на финансова санкция, срещу българския гражданин П.О.П..

Представителят на Шуменска окръжна прокуратура в съдебно заседание изразява становище за наличие на законовите предпоставки за признаване на решението за налагане на финансова санкция и предлага на съда да го признае и да постанови изпълнението му. Намира, че административното нарушение, за което е санкциониран П. се съдържа и в българското законодателство, а именно Закон за чужденците в Република България и Правилника за приложението му, където е визирана възможност при неспазване на установения регистрационен режим лицето да бъде административно санкционирано.

Засегнатото лице не е намерено на адреса, по сведение на сестра му се намира извън страната, поради което съдът разпоредил да му се предостави правна помощ, по смисъла на чл. 21, т. 3 от ЗПП. От АК – Шумен е определен адвокат П.Х., който съдът назначи за процесуален представител на лицето. В съдебно заседание адв. Х. застъпва становище, че Шуменския окръжен съд не е компетентен да разгледа делото, защото засегнатото лице живее в Р Италия. Заявява, че негови близки са изразили желание и готовност да заплатят наложената финансова санкция, но по делото нямало посочена сметка, на която да преведат парите. 

Съдът като прецени събраните по делото доказателства и становищата на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното: Засегнатото лице П.О.П. е български гражданин с  постоянен и настоящ адрес:*** ******.  Лицето е с постоянно пребиваване в района на ШОС, поради което той е компетентният съд  да се произнесе по направеното искане.

От приложеното по делото Удостоверение по чл.4 от Рамково решение  2005/214/ПВР на Съвета относно прилагане на принципа за взаимно признаване на финансови санкции, се установява, че с решение   от 16.06.2019 г. влязло в сила на 25.06.2019 г. за плащане на финансова санкция, постановено от несъдебен орган на решаващата държава на засегнатото лице е наложена финансова санкция в размер на 200.00 евро за извършено нарушение на чл. 41, ал. 1 от Закона за регистрация на населението, с което направил нарушение по чл. 49, ал. 1, т. 1 от ЗРН. Нарушителят бил контролиран от полицията на 16.06.2019 година в Любляна. В Република Словения влязъл на 13.06.2019 г. и до 16.06.2019 г. не се регистрирал в съответното полицейско управление, с което не е спазил определения тридневен срок по Закона за регистрацията на населението.

Съгласно разпоредбата на чл. 30, ал.1 от ЗПИИРКОРНФС, решенията за налагане на финансови санкции, които са постановени в наказателни или административно-наказателни производства в държава – членка на Европейския съюз, се признават и изпълняват на територията на Република България, ако се отнасят за деяния, които съставляват престъпления или административни нарушения и по българското законодателство, независимо от елементите на състава им по законодателството на издаващата държава. Съгласно ал. 2 на същия текст, двойна наказуемост не се изисква за деянията посочени в чл.14, ал. 2, т. 1 – 32, както и за деяния съставляващи едно или повече от следните престъпления или административни нарушения според законодателството на издаващата държава посочени в т. 1 – т. 7. Нарушението за което засегнатото лице е санкционирано в Република Словения не съставлява нарушение по българското законодателство и не е от деянията, за които законът не изисква двойна наказуемост. Пребиваването на граждани на държави – членки на Европейския съюз в Република България се регулира от закон за пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства. Този закон не предвижда гражданите на държава – членка на Европейския съюз пребивавайки в страната ни, да се регистрират в определен срок в съответните полицейски управления, така, както изисква действащият в Република Словения Закон за регистрация на населението, предвиждащ такава регистрация в тридневен срок след влизане в страната. Законът за чужденците в Република България регламентира престоя на чужди граждани в страната, когато те са граждани на други държави, извън тези от Европейския съюз и в него не се предвижда пребиваващия в страната чужденец да има задължение да се регистрира. Такова задължение имат български физически или юридически лица, при които чужденецът е отседнал.

Съдът установи, че е налице основание по чл. 35, т. 7 от ЗПИИРКОРНФС, тъй като решението се отнася за деяние, което не съставлява административно нарушение според българското законодателство.

Водим от горното, съдът

 

Р        Е        Ш        И  :

 

ОТКАЗВА признаване и изпълнение на Решение № ********* от 16.06.2019 г., влязло в сила на 25.06.2019 г., постановено от несъдебен орган на издаващата държава Република Словения срещу българския гражданин П.О.П., ЕГН ********** с  постоянен и настоящ адрес: *** и отказва привеждането му в изпълнение за сумата от 200.00 евро.

На основание чл. 38, ал. 1, т. 3, във вр. чл. 33 от ЗПИИРКОРНФС незабавно да бъде уведомен компетентния орган на издаващата държава.

На основание чл. 38, ал. 2 от ЗПИИРКОРНФС копие от решението да се изпрати и на Министерството на правосъдието на Република България, за уведомяване.

Всяка заинтересована страна, включително трето добросъвестно лице може да обжалва акта на Окръжен съд гр. Шумен за признаване на решението за налагане на финансова санкция в 7-дневен срок от узнаването за постановяването му пред Апелативен съд - Варна.

Обжалването не спира изпълнението.

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ: 1. 

 

                                                                                    

 

                                                                                      2.