Определение по дело №982/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1673
Дата: 16 юни 2020 г.
Съдия: Насуф Исмал
Дело: 20203100500982
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 27 май 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№……..………./……..……….2020г.

 

гр.  Варна

 

            ОКРЪЖЕН СЪД - ВАРНА, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, II въззивен съдебен състав, в закрито съдебно заседание, проведено на петнадесети юни през две хиляди и двадесета година, в състав:     

    

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИРЕНА ПЕТКОВА

                                ЧЛЕНОВЕ: НАТАЛИЯ НЕДЕЛЧЕВА

мл. с. НАСУФ ИСМАЛ

 

            като разгледа докладваното от младши съдия Н. Исмал

            в. ч. гр. дело № 982 по описа за 2020 година,

            за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 274, ал. 1, т. 2 вр. чл. 129, ал. 3, изр. 2-ро от ГПК.

 

            Образувано е по частна жалба с вх. № 23041/23.03.2020 г., депозирана от М.Д.В. с ЕГН **********, А.П.А. с ЕГН ********** и Д.П.А. с ЕГН ********** ***, ж. к. „Вл. Варненчик“, бл. 227, вх. 2, ап. 49, действащи чрез адв. В.Т. против Определение № 3701 от 06.03.2020 г., постановено по гр. дело № 21139 по описа за 2019 г. на РС-Варна, 47-ми съдебен състав, с което, на основание чл. 129, ал. 3, изр. 2 от ГПК, поради неотстраняване в срок на нередовностите на исковата молба подадена от частните жалбоподатели против М.С. Божков, ЕГН ********** за съдебна делба, същата е върната и производството по делото е прекратено.

            В жалбата са наведени доводи за неправилността на атакувания съдебен акт, обусловена от нарушаване на материалния закон и приемане за установени фактически положения, които не съответстват на събрания и приобщен по делото доказателствен материал. Моли се същият да бъде отменен и делото да бъде върнато за продължаване на съдопроизводствените действия. Сочи се, че ищците са изпълнили в срок дадените им от съда указания, доколкото по делото служебно е изпратено и приобщено удостоверение, издадено от Община Варна, от което е видно, че ответникът към датата на възмездното придобиване на идеалните части от делбените имоти не е в граждански брак, поради което исковата молба е изначално редовна в тази част и не е необходимо депозиране на нарочна молба от страна на ищците, тъй като идеалните части не са СИО. Досежно указанията да се насочи искът и срещу лицето Йонка Стойчева се навеждат доводи за това, че последната не е титуляр на идеални части от делбените имоти, тъй като се е разпоредила с придобитите от нея по наследство 1/8 ид. ч., а от патримониума на майка ѝ Петра А. не е наследила идеални части, доколкото същата приживе се е разпоредила със своите идеални части от делбените имоти в полза на сина си Стефан А.. Частният жалбоподател счита, че Йонка Стойчева не разполага с никакви предполагаеми права върху делбените имоти, поради което исковата молба е редовна и в тази част.

            Частната жалба, инициирала настоящото въззивно произнасяне, е подадена в срок, от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес, срещу подлежащ на обжалване акт, поради което е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

            Настоящият съдебен състав, като съобрази предметните предели на въззивното производство, очертани в жалбата и като взе предвид, събрания и приобщен по дело доказателствен материал – в съвкупност и поотделно и приложимия закон, приема за установени следните фактически и правни положения:

            От приложеното гр. д. № 21139 по описа за 2019 г. на РС-Варна, 47-ми съдебен състав се установява, че производството е образувано по подадена от частните жалбоподателите против М. Божков искова молба с правно основание чл. 34 от ЗС. С три последователни разпореждания, а именно от 09.01.2020 г.; от 31.01.2020 г. и от 14.02.2019 г. сезираният съд е оставил без движение производството с идентични указания за отстраняване на допуснатите в исковата молба нередовности, както следва: 1.) да се посочи в срок дали ответникът е придобил процесните идеални части от делбените имоти в режим на СИО и в случай, че същите са СИО, дали насочва иска и срещу неговата съпруга; 2.) да се посочи дали ищците насочват иска за делба и срещу лицето Йонка Стойчева /наследник на Марин А. и Петра А. – първоначалните собственици на делбените имоти/, имайки предвид, че наследствената маса, в която са включени процесните имоти, е открита през 1982 г., т.е. по време на действието на стария СК и наличието на твърдения, че Йонка Стойчева се е разпоредила само с 1/8 ид. ч. от делбените недвижими имоти и липса на твърдения същата да е извършила разпоредителни действия по отношение на останалата придобита част от наследството. 

            С уточняваща молба вх. № 11796 от 11.02.2020 г. ищците-частни жалбоподатели в изпълнение на дадените им указания са уточнили, че искът за делба не се насочва срещу Йонка Стойчева, доколкото същата е наследила след смъртта на баща си Марин А. през 1982 г. единствено 1/8 ид. ч. от делбените имоти, с които се е разпоредила впоследствие. Сочат, че след прекратяване на СИО-то поради смъртта на наследодателя Марин А., в наследствената маса е останала само ½ ид. ч. от имотите придобити по време на брак, а след смъртта на преживялата го съпруга и майка на Йонка Стойчева – Петра А. – Йонка А. не е наследила нейните идеални части от делбените имоти, доколкото Петра А. приживе се е разпоредила с тях в полза на сина си – Стефан А.. Досежно указанията за посочване на обстоятелството дали ответникът е придобил идеалните части по време на брак и дали искът се насочва и срещу съпругата му, ищците са поискали удължаване на срока с оглед предстоящото снабдяване с удостоверение от общината за семейното положение на ответника. С разпореждането от 14.02.2020 г. съдът е удължил срока за изпълнение на указанията до 27.02.2020 г.

            По делото на 20.02.2020 г. служебно е постъпило Удостоверение с изх. № 21139/2019/11.02.2020 г., издадено от Община Варна, от което се установява, че ответникът към настоящия момент не е в граждански брак, доколкото същият е прекратен с влязло в законна сила решение по гражданско дело № 1156/12.03.2016 г. по описа на РС-Варна.

            По отношение на първото указание, а именно да се посочи дали ответникът е придобил делбените имоти в режим на СИО и евентуално дали ищците насочват иска си и срещу неговата съпруга, въззивният съд намира, че доколкото идеалните части от процесните имоти са придобити от ответника през 2019 г. въз основа на договор за замяна, обективиран в н.а. № 39, том II, рег. № 2580, дело № 197 от 2019 г., а бракът на ответника е прекратен със съдебно решение още през 2016 г., то исковата молба се явява изначално редовна в тази част и не е необходимо ищците с нарочна молба да уточнят, че идеалните части на ответника не са СИО и че не насочват иска за делба срещу бившата съпруга на ответника. В тази част доводите на частните жалбоподатели се споделят от въззивния съд.

            Досежно второто указание, а именно да се посочи изрично от ищците дали насочват иска за делба и срещу Йонка Стойчева с оглед твърденията за това, че наследството на Марин А. е открито през 1982 г., а неговата наследничка Йонка Стойчева се е разпоредила само с 1/8 ид. ч. от наследените имоти, като липсват твърдения за разпореждане с останалата наследена част, настоящият съдебен състав намира оплакванията, наведени в частната жалба, за несъстоятелни.

            Съгласно чл. 14, ал. 7 от СК, в сила от 22.05.1968 г., при прекратяване на имуществената общност поради смърт на единия от съпрузите се прилагат разпоредбите относно наследяването и делбата. Но когато преживелият съпруг наследява заедно с деца на починалия съпруг, той не получава дял от частта на починалия съпруг от общото имущество. В конкретния случай е приложима тази норма, доколкото наследството, видно от удостоверението за наследници на Марин Стойчев А. с изх. № АУ0791493ВЦ от 19.08.2019 г., е открито на 17.06.1982 г., т.е. при действието на стария СК от 1968 г., действащ до 1985 г., като преживялата съпруга Петра А. е наследила с трите деца на починалия съпруг – Станка Стоянова, Йонка Стойчева и Стефан А.. Лишаването на преживелия съпруг от възможността да получи дял от частта на починалия съпруг от общото имущество, когато той е оставил свои деца, е продиктувано от съображения да се защитят интересите на децата. Това е една привилегия, установена само в полза на децата. Целта на законодателя е била в случай на смърт на единия от съпрузите и прекратяването на съпружеската имуществена общност по тази причина преживелият съпруг да получи само своята част от общото имущество, а децата да получат дела на починалия съпруг от това имущество – арг. от ТР № 27 от 15.04.1970 г. на ВС по гр. д. № 3/1970 г., ОСГК. В конкретния случай наследените от трите деца идеални части са по 1/6, а в исковата молба се твърди, че Йонка Стойчева се е разпоредила с 1/8 ид. ч. от делбените имоти, което обуславя извода за наличие на предполагаеми права върху делбените имоти в патримониума на Йонка Стойчева, като липсват твърдения за разпореждане с тях в полза на друго лице.

            В исковото делбено производство по чл. 341 - чл. 355 от ГПК съсобствениците на процесните имоти-предмет на делбата имат качеството на задължителни и необходими другари, поради това съдът дължи да обезпечи участието на всички съсобственици в исковия процес, като за това участие съдът следи служебно с цел да бъде избегната нищожността на делбата по чл. 75, ал. 2 от ЗН. В отклонение от общия исков процес в особеното исково делбено производство всеки от съделителите има процесуалното качество едновременно на ищец и ответник. Поради тези посочени специфики на особения исков делбен процес в хипотезата, при която в процеса не е обезпечено участието на всички съсобственици на делбените имоти, е налице нередовност на искането за делба на тези имоти. За тази нередовност съдът следи служебно и дължи указания до съделителя, от който е направено искането за включване на имотите в делбената маса за посочване на всички съсобственици на имота и за заявяване на искане за конституирането им като страни в процеса. В настоящия случай РС-Варна изрично с разпореждане № 4326/31.01.2020 г. е указал на ищците да насочат иска и срещу Йонка Стойчева, за която съществуват данни по делото да е титуляр на предполагаеми права върху делбените имоти, като с уточняваща молба с вх. № 11796/11.02.2020 г. ищците изрично са заявили, че не насочват процесния иск срещу лицето. С оглед необходимостта в делбеното производство да участват всички лица с предполагаеми права в съсобствеността е налице нередовност на исковата молба, която не е отстранена от ищците въпреки дадените им указания в срок, поради което съдът следва да върне исковата молба като нередовна.

            Поради съвпадане крайните изводи на настоящия съдебен състав с тези на РС-Варна, обжалваният съдебен акт следва да бъде потвърден.

            Водим от изложените мотиви, СЪДЪТ

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

            ПОТВЪРЖДАВА Определение № 3701 от 06.03.2020 г., постановено по гр. дело № 21139 по описа за 2019 г. на РС-Варна, 47-ми съдебен състав.

 

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО, на основание чл. 274, ал. 3, т. 1 от ГПК, подлежи на касационно обжалване пред ВКС е едномесечен срок от съобщението при условие, че са налице предпоставките на чл. 280, ал. 1 и ал. 2 от ГПК.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

                        2.