Решение по дело №1276/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1429
Дата: 21 юли 2022 г.
Съдия: Мария Иванова Николова
Дело: 20227180701276
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 май 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№1429/21.7.2022г.

гр. Пловдив,  21.07.2022 год.

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХIІ състав, в открито заседание на двадесет и осми юни през две хиляди двадесет и втора година в състав:                      

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ : АНЕЛИЯ ХАРИТЕВА

                                   ЧЛЕНОВЕ: ГЕОРГИ ПАСКОВ

                                                                                МАРИЯ НИКОЛОВА

 

при секретаря Севдалина Дункова и участието на прокурора Владимир Вълев, като разгледа докладваното от съдия Николова КАНД 1276 по описа за 2022 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава Дванадесета от АПК, във връзка с чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба, предявена от ОД на МВР - Пловдив, чрез ст. юриск. Б.  против Решение 656/30.03.2022г., постановено по АНД 54/2022 г. по описа на Пловдивски районен съд, с което е отменено Наказателно постановление № 21-1030-008377 от 30.08.2021г. на Началник група към ОДМВР Пловдив, сектор "Пътна полиция", с което на основание чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП, на К.Я.В., ЕГН **********,*** са наложени административни наказания “глоба” в размер на 750лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 /три/ месеца, за извършено административно нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП.

Изложени са доводи за неправилност на решението. Изразено е несъгласие с приетото от съда, че деянието не се доказва по безспорен начин, като в тази връзка са изложени доводи, че административната преписка съдържа достатъчно по своя обем безспорни доказателства, които доказват извършеното от жалбоподателя нарушение. Направено е позоваване на чл.189, ал.15 от ЗДвП. Изложени са доводи, че в производството по издаване на НП не са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила. Иска се отмяна на решението и потвърждаване на НП. Претендира се юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът по касационната жалба - К.Я.В., изразява становище за неоснователност на жалбата.

Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, изразява становище за основателност на жалбата.

Касационната жалба е подадена в рамките на преклузивния срок от лице, имащо правен интерес, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество същата се явява ОСНОВАТЕЛНА.

С обжалваното Решение 656 от 30.03.2022 г., постановено по АНД 54/2022г., Пловдивският районен съд е отменил Наказателно постановление № 21-1030-008377 от 30.08.2021г. на Началник група към ОДМВР Пловдив, сектор "Пътна полиция", с което на основание чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП, на К.Я.В., ЕГН **********,*** са наложени административни наказания “глоба” в размер на 750лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 /три/ месеца, за извършено административно нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП.

За да постанови този резултат, Районен съд - Пловдив се е позовал на показанията на разпитания по делото свидетел - актосъставител, като е отчел обстоятелството, че показанията са лишени от конкретност и не представляват източник на обективна информация с доказателствена стойност относно фактите и обстоятелствата, относими към състава на изследваното нарушение. Според съда, макар по делото да са приобщени писмени доказателства, които са кредитирани като обективни, е направил извод, че в АУАН и в НП не са посочени кои са доказателствата, които са били събрани и преценени, за се стигне до правния извод за наличие на релевантните фактически обстоятелства. Така според районен съд деянието не се доказва по безспорен и категоричен начин.

Решението е неправилно.

Настоящата съдебна инстанция не споделя изводите на Районния съд, че в АУАН и в НП не са посочени кои са доказателствата, които са били събрани и преценени, за се стигне до правния извод за наличие на релевантните фактически обстоятелства.

Съгласно чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва, както следва: за превишаване над 50 km/h - с глоба 700 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство, като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.

Видно от текстовата част на съставения АУАН и издаденото НП, скоростта на процесния автомобил е фиксирана с АТСС Cordon M2 MD1196, като е отчетен и толеранс от минус 3%. В тази връзка по преписката са приложени Протокол за използване на АТСС рег. 1030р-31826 с дата на използване 05.10.2020г., снимка за разположението на АТСС към протокола, писмо от БИМ относно вписване в регистъра на одобрените за използване типове средства за измерване, Протокол от проверка 10-С-ИСИС/21.02.2020г., Статична снимка от клип за измерената скорост.

Тук следва да се съобрази и че съгласно чл.192, ал.4, изр.първо от ЗДвП, при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Доколкото в случая за извършеното нарушение е предвидено наказание освен глоба и лишаване от право да се управлява МПС, то правилно макар нарушението да е установено и заснето с АТСС, не е издаден ЕФ, а е съставен АУАН и съответно е издадено НП.

Настоящата касационна инстанция счита, че в достатъчна степен в АУАН и в НП е описано нарушението и обстоятелствата свързани със установяването му и с извършването му. В действителност не е посочен номер на клип и не  направено позоваване на статичното изображение от клипа заснет с АТСС, но от друга страна пък достатъчно ясно е описано как е установено нарушението. За пълнота следва да се отбележи, че АУАН е подписан без възражения. Нещо повече, изрично в АУАН и НП е посочено, че АУАН е съставен след попълване на декларация от собственика на автомобила.

От приложените по делото доказателства (снимка на разположението на уред, Протокол от проверка 4-С-ИСИС от 12.02.2021 г. на Български институт по метрология, Писмо от БИМ и Протокол за използване на АТСС) е видно, че процесното нарушение е установено с преносима система за контрол на скоростта на МПС с вградено разпознаване на номера и комуникации тип Cordon M2. Ноторно известно е, че тази система представлява преместваемо устройство, което се разполага от контролния орган върху т. нар. "триножник", което не е трайно "прикрепено" към земята, а има характер на временно разположено на участък от пътя ("мобилно" по своя характер). През 2015 г. е приет ЗИД на ЗДвП (ДВ, бр. 19/13.03.2015 г.), с който е изменен ЗДвП, като е въведено определение на понятието "автоматизирани технически средства и системи" (АТСС) и са определени и отделните видове такива - стационарни и мобилни (§ 6, т. 65 от ДР на ЗДвП). От своя страна мобилните АТСС биха могли да бъдат разположени както временно на самия участък от пътя, така и в превозно средство. Със същото изменение на закона е изменена и нормата на чл. 189, ал. 4 ЗДвП, като е предвидено, че електронен фиш се издава при нарушение, установено и заснето именно с АТСС, без да се разграничава с кой от двата вида, определени в § 6, т. 65 от ДР на ЗДвП, следва да стане това.

Несъстоятелно е възражението на ответника по касация, че е налице процесуално нарушение, изразяващо се в това, че протоколът по чл. 1 от  Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. не попълнен в цялост. В приложения по делото протокола по чл. 10 от Наредба 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата е посочена дата на използване на техническото средство, именно 05.10.2020г. (която е и датата на извършване на нарушението, видно от приложената снимка). Регистрационният номер на протокола е от дата 07.10.2020г., което съответства на датата на проверка. В протокола са надлежно попълнени номер на служебен автомобил и вида устройство, с което е установено процесното нарушение, начало и край на работа, като часа на заснемане на нарушението е в рамките на отразения в протокола режим на работа на АТСС. В този смисъл непосочването в протокола на номер на първо и последно статично изображение не е съществено нарушение.

Несъстоятелно е и възражението, че от приложеното статично изображение не можело да се установи движение на МПС-то на процесната дата, време и място, както и скоростта, посочени в НП. В тази връзка следва да се отбележи, че в приложената по делото снимка на статично изображение е посочена измерената скорост, ограничението на скоростта, датата и часа на установяване, радарът, с който е установено нарушението, както и локацията. Както се посочи по-горе часът на заснемане на нарушението е в рамките на отразения в протокола режим на работа на АТСС, като локацията също е еднаква, а именно: ***.

От събраните пред първата съдебна инстанция доказателства е установено по безспорен начин извършено от ответника по касация административно нарушение, изразяващо се в управление на ППС със скорост, превишаваща въведеното от законодателя ограничение за населено място.

По изложените съображения, Районният съд е постановил неправилно съдебно решение, което следва да бъде отменено и вместо него се постанови друго по същество, с което да се потвърди наказателното постановление като законосъобразно.

Предвид изхода на спора и на основание  чл. 63д, ал. 4 от ЗАНН, вр. с чл. 27е от Наредба за правната помощ, в полза на касатора следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в общ размер на 160 лева - 80 лева за първата инстанция и 80 лева за настоящата инстанция.

Водим от горното, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

 

ОТМЕНЯ Решение 656 от 30.03.2022 г., постановено по АНД 54/2022 г. по описа на Районен съд - Пловдив, и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 21-1030-008377 от 30.08.2021г. на Началник група към ОДМВР Пловдив, сектор "Пътна полиция", с което на основание чл.182, ал.1, т.6 от ЗДвП, на К.Я.В., ЕГН **********,*** са наложени административни наказания “глоба” в размер на 750лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 /три/ месеца, за извършено административно нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП.

ОСЪЖДА К.Я.В., ЕГН **********,***, да заплати на Областна дирекция на МВР-град Пловдив сумата от 160 /сто и шестдесет/ лева разноски за юрисконсултско възнаграждение.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: