Решение по дело №156/2019 на Районен съд - Гълъбово

Номер на акта: 74
Дата: 16 октомври 2019 г. (в сила от 16 януари 2020 г.)
Съдия: Христо Алексеев Ангелов
Дело: 20195550200156
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                      №…………………….. гр.Г.

 

 

РАЙОНЕН  СЪД  - Г.                                                             Наказателен състав

На 27.08.2019г.

В публично заседание, в следния състав:

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: Х.А.

Секретар А.Делчева,

като разгледа докладваното от съдия А. АН Дело № 156 по описа на РС – Г. за 2019г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл.59-чл.63 от ЗАНН.

 

Електронен фиш за налагане на глоба Серия * № *******на ОД на МВР - С.З., с който на Х.А.Д. – представител на „Е.Р.В.М.“ЕООД с ЕИК:*********, е наложено административно наказание – "глоба" в размер на 100 /сто/ лева, за нарушение по чл.21, ал.1 от Закона за движението по пътищата, във вр. чл.182, ал.1, т.3 от Закона за движението по пътищата

 

Жалбоподателят в жалбата излага съображения за незаконосъобразност на издадения Електронен фиш и моли същия да бъде отменено.

 

Въззиваемата страна – редовно призована не се явява в с.з. и не изразява становище.

 

По делото бяха събрани писмени доказателства: заверени копия на административно-наказателната преписка на РУ Г. при ОД на МВР С.З., а именно: Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство Серия * № *********; Информация за силите и средствата от група „ООР” към отдел „ОП” при ОДМВР – С.З. при РУ гр.Г., изпълняващи задълженията си с автомобили с монтирани GPS устройства, за времето от 08:15 часа на 16.03.2016г. до 08:15 часа на 17.03.2016г.; Протокол № 1-49-16 от проверката на мобилна система за видеоконтрол „TFR -1М”, Справка за нарушител/водач и Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система.

 

Съдът, след като обсъди оплакванията на жалбоподателя, събраните по делото писмени доказателства и взе предвид становищата и доводите на страните намери за установено следното:

Жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

С обжалвания ЕФ жалбоподателят Х.А.Д. е санкциониран на основание чл.189, ал.4 от ЗДвП ("При нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение.... ") във връзка с чл.182, ал.1, т.3 от ЗДвП ("Водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва, както следва: за превишаване от 21 до 30 km/h – с глоба 100 лв. ") за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП, въвеждащ ограничение на скоростта от 50 km/h за движение в населено място за всички пътни превозни средства, с изключение на категория "М" и самоходните машини, за които ограничението е съответно 45 km/h и 40 km/h, изразяващо се в това, че на 16.03.2016 г. в 16.24 часа в гр. Г., по път III 554, км.41, пред ТЕЦ „Е.И Е.М.И.*” – гр.Г., в посока юг – север, при ограничение на скоростта за движение от 50 km/h, въведено с пътен знак В – 26, разположен на 200 метра, заснето с мобилна радарна система TFR1-M и отчетен толеранс от 3 км с МПС И. с рег. № ******** е извършено нарушение за скорост, със скорост 71 km/h, като нарушението (превишаването на скоростта с 21 km/h) е било установено и заснето с автоматизирано техническо средство №  TFR1-M-528.

Като собственик, на когото е регистрирано МПС, съответно – ползвател, в ЕФ е цитиран жалбоподателят, като е посочено още, че същият е законен представител на „Е.Р.В.М.“ЕООД с ЕИК:*********.

Като нарушена разпоредба с ЕФ е посочена нормата на чл.21, ал.1 от ЗДвП, въвеждаща ограничение на скоростта в населено място. При описание на нарушението, обаче е отразено, че превишаването на скоростта е извън населено място – превишаване на скоростта, въведена с пътен знак В – 26, което е нарушение по чл.21, ал.2 от ЗДвП.

            Съгласно чл.50, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за движение по пътищата - "забраните, въведени с пътни знаци В20, В24, В25, В26, В27, В28 и В30, важат до следващото кръстовище или до знак, който ги отменя, или на разстояние, указано с допълнителна табела Т2“. Описанието на нарушението в ЕФ – „….при ограничение на скоростта за движение от 50 km/h, въведено с пътен знак В – 26, разположен на 200 метра….” по никакъв начин не установява, нито къде е извършено нарушението /в или извън населеното място/, нито действието и разположението на пътния знак „В  - 26”.

Поради изложеното дотук съдът намира, че издаденият електронен фиш се явява необоснован и като такъв е и незаконосъобразен. Действително законодателят е предвидил възможността нарушенията по ЗДвП да се санкционират освен с наказателно постановление и с електронен фиш, за да се гарантира бързина на процеса по установяване на нарушенията и налагане на административните наказания. Нормата на чл. 189, ал.4 от ЗДвП дерогира правилата за издаване на АУАН и НП, разписани в ЗАНН. По тази причина и предвид съкратената процедура по издаване на електронен фиш, всички обстоятелства, релевантни към отговорността на жалбоподателя следва да бъдат изчерпателно описани. В случая неточното посочване на обстоятелствата, при които е било извършено нарушението, води до неправилно и непълно описание на самото нарушение, съответно – на приложимите законови разпоредби. То води и до ограничаване правото на защита на наказваното лице, което е абсолютно отменително основание.

За пълнота следва да бъде посочено, че АНО не е изпълнил задълженията си, произтичащи от разпоредбата на чл.189, ал.8 от ЗДвП:  Електронният фиш подлежи на обжалване по реда на ЗАНН. Жалбата срещу електронния фиш се подава в 14-дневен срок от получаването му, а когато е направено възражение по ал. 6 - в 14-дневен срок от съобщаването на отказа за анулиране на фиша. В 7-дневен срок от получаване на жалбата директорът на съответната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, или оправомощено от него лице я изпраща заедно с цялата преписка на съответния районен съд, като в съпроводителното писмо посочва и доказателствата в подкрепа на обжалвания електронен фиш, както и информация за участъка от пътя с описание на мястото и географските координати, действащото ограничение на скоростта по чл.21, посоката на движение на автомобила, разположението на автоматизираното техническо средство, неговия вид и данни за извършена метрологична проверка.

Воден от горното, съдът    

Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗЕН Електронен фиш за налагане на глоба Серия * № *******на ОД на МВР - С.З., с който на Х.А.Д. – представител на „Е.Р.В.М.“ЕООД с ЕИК:*********, е наложено административно наказание – "глоба" в размер на 100 /сто/ лева, за нарушение по чл.21, ал.1 от Закона за движението по пътищата, във вр. чл.182, ал.1, т.3 от Закона за движението по пътищата.

 

 

            РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване в 14 дневен срок от съобщаването му пред Aдминистративен Съд – С.З..

                                  

 

                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:   /П/                                                                                         

                                                                                                         / Хр.А. /