Решение по дело №2544/2018 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1209
Дата: 31 август 2018 г. (в сила от 12 ноември 2018 г.)
Съдия: Мариета Димитрова Бушандрова
Дело: 20182120202544
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1209                                     30.08.2018г.                           град Бургас

 

В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Бургаският районен съд,       наказателно отделение, XII-ти състав

На двадесет и втори август                                                  година 2018

В публично заседание в следния състав:

 

                                           Председател: МАРИЕТА БУШАНДРОВА

                                           Съдебни заседатели:

 

Секретар: Мариана Колева

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия Бушандрова

НАХД № 2544 по описа на съда за 2018 година

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН и е образувано по повод жалба от Б.Д.Г., ЕГН: **********, с адрес: *** против наказателно постановление № 17-0769-004722/14.11.2017г., издадено от Началник група към ОДМВР Бургас, сектор „ПП” Бургас, упълномощен с 8121з-952/20.07.2017 г, с което на основание чл. 177, ал. 3, пр.2 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 500 лева, за нарушение на чл.139, ал.1, т.2 от ЗДвП.

С жалбата се изразява несъгласие с констатациите, съдържащи се в горепосоченото НП и с приетите въз основа на тях правни изводи, както и с наложените глоби. Моли се съда да постанови решение, с което да отмени изцяло обжалваното наказателно постановление, като неправилно и незаконосъобразно. Към жалбата не са представени доказателства.

Съдът, като съобрази изложените в жалбата оплаквания, доводите на страните и като обсъди събраните доказателства, намира жалбата за допустима, като подадена от легитимно да обжалва лице и депозирана в законно-определения 7-дневен преклузивен срок, видно от представения по делото пощенски плик.

В съдебно заседание, жалбоподателят не се явява и не изпраща представител. Не изразява становище. Не сочи доказателства.

За ответника по жалбата – Сектор ПП-КАТ при ОД на МВР гр. Бургас, редовно призовани, представител не се яви в съдебно заседание пред настоящия съд. Не изразяват становище. Не сочат доказателства.

Бургаският районен съд след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства и като съобрази закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 27.07.2017 г, около 15:30 часа в гр. Бургас, жалбоподателят, като водач на товарен автомобил - Рено Магнум, с per № СТ****ВК, до бензиностанция „Ром Петрол”, до пристанище Бургас, извършвал обществен превоз на товари /пшеница/ със съчленени ППС с 5 оси влекач, с две оси с прикачено към него полуремарке с три оси, като при извършена проверка било установено, че при допустима максимална маса за движение на съчленени ППС с пет оси /40/ тона, същата била 40,640 тона, видно от експедиционна бележка № 9471, без издадено разрешение от администрацията стопанисваща пътя.

За извършеното нарушение срещу жалбоподателката бил издаден акт за установяване на административно нарушение от 27.07.2017г. Актът бил подписан от актосъставителя и свидетеля, посочен в него и предявен на жалбоподателя, който го подписал без възражения. В срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН от страна на жалбоподателя, не било подадено писмено възражение по съставения АУАН .

Въз основа на АУАН впоследствие било издадено и обжалваното в настоящото производство НП, с което на основание чл. 177, ал. 3, пр.2 от ЗДвП, на жалбоподателя било наложено наказание „глоба”, в размер на 500 лева, за нарушение на чл.139, ал.1, т.2 от ЗДвП, с фактическо описание на нарушението, съответстващо с посоченото в акта.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена, въз основа на изслушаните по делото свидетелски показания на актосъставителя, както и от приложените писмени доказателства .

При така установената фактическа обстановка съдът направи следните правни изводи:

Съдът намира, че при съставяне на АУАН и при издаване на атакуваното НП са спазени изискванията, визирани в разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. АУАН и НП са издадени от компетентни органи, съдържат всички изискуеми от ЗАНН реквизити - описано е нарушението и обстоятелствата, при които то е извършено, посочени са дата и място на извършване на деянието, както и нарушената законова разпоредба и нормата, въз основа на която е определена санкцията. В случая не са налице формални предпоставки за отмяна на обжалваното НП, тъй като при реализиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, водещи до порочност на административнонаказателното производство против него.

При разглеждане на делото по същество, съдът прие следното:

С обжалваното наказателно постановление, жалбоподателят е санкционирана на основание чл. 177, ал. 3, пр.2 от ЗДвП, за нарушение на чл.139, ал.1, т.2 от ЗДвП.

Съгласно разпоредбата на чл. 139, ал.1, т.2 от ЗДвП, „Движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат........с размери, маса и натоварване на ос, които не надвишават нормите, установени от министъра на регионалното развитие и благоустройството, и с товари, които не представляват опасност за участниците в движението. За въпросното нарушение, разпоредбата на чл. 177, ал. 3 от ЗДвП предвижда наказание „глоба”, в размер от 500 до 3000лв, като АНО е приложил минимума, предвиден в закона.

С оглед на тази законодателна уредба, относима към разглеждания случай и предвид установените по делото факти, както и с оглед липсата на доказателства, сочещи обратното, съдът приема, че в случая от обективна страна, жалбоподателят е нарушил задължението си, вменено с разпоредбите на чл.139, ал.1, т.2 от ЗДвП.

Съгласно разпоредбата на чл. 189 ал. 2 от ЗДвП „редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното”. Имайки предвид факта, че жалбоподателят не ангажира доказателства, настоящата инстанция счита, че правилно и законосъобразно е издадено обжалваното наказателно постановление за реализиране административнонаказателната отговорност на жалбодателя за извършването на посоченото по-горе административно нарушение.

В случая правилно е определен размера на глобата от наказващия орган. Същата е в минимален размер, съобразена е с изискванията на чл. 27 от ЗАНН и не може да бъде намалена от съда.

С оглед на гореизложеното, съдът направи крайният си извод, че обжалваното наказателно постановление е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Мотивиран от гореизложените съображения и на основание чл. 63, ал.1, предл. 1 от ЗАНН, Бургаският районен съд

 

                              Р   Е   Ш   И:

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 17-0769-004722/14.11.2017г., издадено от Началник група към ОДМВР Бургас, сектор „ПП” Бургас, упълномощен с 8121з-952/20.07.2017 г против Б.Д.Г., ЕГН: **********, с адрес: ***, с което на основание чл. 177, ал. 3, пр.2 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 500 лева, за нарушение на чл.139, ал.1, т.2 от ЗДвП.

 

          Решението може да бъде обжалвано с касационна жалба пред Административен съд гр. Бургас, в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му.

 

 

 

                                                                                   

                                                      СЪДИЯ: /  п /

 

 

Вярно с оригинала!

Секретар: М.К.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдът, с оглед гореизложеното намира, че разноските за явяване на актосъставителя в съдебно заседание, в размер на 9.00 / девет / лева, следва да бъдат възложени в тежест на жалбоподателя.

ОСЪЖДА Ралица Христова Христова, ЕГН ********** ДА ЗАПЛАТИ разноските за явяване на актосъставителя в съдебно заседание, в размер на 9.00 / девет / лева.