Решение по дело №1035/2019 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 253
Дата: 13 ноември 2019 г. (в сила от 22 ноември 2019 г.)
Съдия: Димитър Георгиев Цончев
Дело: 20191840101035
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 13.11.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд – Ихтиман, пети състав, в открито съдебно заседание на 13.11.2019 г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР ЦОНЧЕВ

 

при секретаря Надя Борисова разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 1035/2019 г. по описа на съда и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл. 12 и сл. от ЗЗДН.

         Образувано е по молба по чл. 8 ЗЗДН, подадена от Л.М.Х., Х.В.Х., Х.Х.Х. и А.Н.И. за налагане на мерки за закрила от домашно насилие против ответника Г.М.И.. Твърдят извършени актове на психическо насилие и физическо насилие.

         Ответникът оспорва молбата.

По допустимостта на молбата:

Молбата е подадена в едномесечния срок по чл. 10, ал. 1 ЗЗДН. Ответникът е син на А.Н.И., брат на Л.М.Х., зет на Х.В.Х., който е съпруг на Л.Х. и вуйчо на Х.Х.Х., който е син на Л.Х. и Х. В. Х., поради което съдът приема, че е подадена от лица, които имат право да търсят защита по реда на ЗЗДН, съгласно чл. 3, т. 1 ЗЗДН, срещу лице, което има право да отговаря по молбата. Налична е активна и пасивна легитимация на страните, поради което е допустима.

На първо място, следва да бъде уточнено, че първоначалната молба е напълно неразбираема доколкото невъзможно да се извлече от кого се правят оплакванията, за какви събития, извършени спрямо кого и в какъв времеви период, поради което съдът ще се произнесе единствено по изложеното в депозираната Молба с вх. № 6160/17.10.2019 г., с която изброените процесуални недостатъци са надлежно отстранени.

На второ място, молбата е недопустима в частта за твърдените актове на домашно насилие спрямо Л.М.Х., Х.В.Х. и Х.Х.Х., извършени преди 04.09.2019 г., тъй като е депозирана на 04.10.2019 г., поради което на основание чл. 10, ал. 1 ЗЗДН възможността за търсене на защита за тях е преклудирана. С оглед на това производството следва да бъде прекратено в тази част. 

По основателността:

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства и доводите на страните, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

В настоящия случай част от инвокираните актове на домашно насилие са недоказани. Такива са:

Твърденията на молителката Л.Х., че:

- на 14.09.2019 г. в жилището на майка ѝ А.Н.И. – ответникът Г.И. заплашил, че ще убие цялото семейство на молителката Х. с пушката си, която целела от 150 метра;

- на 28.09.2019 г. Л.Х. и съпругът ѝ Х. В. Х. хванали брат ѝ – ответникът Г.И., да влиза в двора им в с. Веринско, да реже кабела на охранителната камера и да я краде.

Твърденията на молителят Х.Х.Х., че:

На 07.09.2019 г. ответника Г.И. пуснал радиото в 08.30 часа, поставено срещу спалнята на къщата на молителя усилено до максимална степен и го спрял в 00.00 часа.

На 01.10.2019 г. ответникът Г.И. хвърлял малки камъни по прозореца.

За тях в хода на производството не бяха ангажирани надлежни доказателства въпреки проведените разпити на двама свидетели, поискани от молителите и дадените от тях обяснения. За доказаността на горните актове не спомага и приложената декларация по чл. 9, ал. 3 ЗЗДН, тъй като същата е лишена от конкретика както по отношение на факти, така и на времеви интервал. 

Твърденията за извършено домашно насилие психическо насилие спрямо молителите Л.Х. и Х. В. Х. се доказват от обясненията на молителите Л.Х. и Х. В. Х., преценени по реда на чл. 175 ГПК, от които се установява, че на 28.09.2019 г. двамата работели на терасата и тавана в къщата им в с. Веринско, като през това време ответникът Г.И. се намирал в близост, кълнял ги и казал, че ще убие молителя Х. В. Х. и ще постави камера в ковчега му. Цитираните гласни доказателства не се оборват от други доказателства и като цяло хармонират с останалите доказателствени източници относно поведението на ответника спрямо двамата молители – показанията на свид. Х.-Велева, преценени по реда на чл. 172 ГПК, на свид. К., данните за заведени множество преписки срещу ответника в РУ-Ихтиман, декларацията по чл. 9, ал. 3 ЗЗДН, както и образуваното досъдебно производство в РП – Ихтиман за престъпление по чл. 144, ал. 3 НК, осъществено спрямо молителя Х.Х.Х.. Последните, с изключение на показанията на свид. Х.-В., не разкриват пряко факти относно процесните събития, но могат да служат за проверка на достоверността на обясненията на молителите Л.Х. и Х. В. Х. и доколкото не разкриват противоречие помежду си, следва да бъдат кредитирани. За пълнота трябва да се отбележи, че изложеното от двамата намира частична опора и в обясненията на ответника, който признава, че се е намирал на същото място и по същото време, макар да отрича да е изричал горепосочените изрази.

От приложеното съдебно-медицинско удостоверение, показанията на свид. Х.-Велева, преценени по реда на чл. 172 ГПК, обясненията на молителката А.И., преценени по реда на чл. 175 ГПК, частично от обясненията на ответника Г.И., се установява, че на 14.09.2019 г. в жилището на А.И. ответникът осъществил актове на психическо и физическо насилие спрямо молителката И. като започнал да се кара с нея във връзка с достъпа до апартамента и против волята ѝ взел ключовете за същия, при което действие наранил лявата ѝ ръка, като ѝ причинил мораво-синкаво кръвонасядане с площ 2.5/2.5 см. Изброените доказателствени източници, с изключение частично на обясненията на ответника, са логични, непротиворечиви и хармонират помежду си, поради което следва да бъдат кредитирани като достоверни. Те намират частично опора и в обясненията на ответника, който признава за такава случка, но оспорва да е причинил нараняването по ръката на майка си. В тази част обясненията му следва да се приемат за защитна версия, тъй като са изолирани и се оборват от останалите доказателства.

От показанията на свид. В. К.и обясненията на молителя Х. Х. Х., преценени по реда на чл. 175 ГПК, се установява, че ответникът е осъществил акт на психическо насилие спрямо молителя Х.Х.Х. като на 01.10.2019 г., при пристигането на К. и Х. в къщата на последния в с. Веринско, ответникът го заплашил с убийство. Цитираните гласни доказателства са логични, последователни и непротиворечиви. Изясняват точно времевия интервал на случилото се и последователността от действията, извършени от ответника. Не са оборени от други доказателства, поради което следва да бъдат кредитирани в цялост.

Ето защо съдът намира за установено, че е извършен акт на домашно насилие спрямо молителите Л.Х. и Х. В. Х. на 28.09.2019 г., изразяващ се в психическо насилие, че е извършен акт на домашно насилие спрямо молителката А.И. на 14.09.2019 г., изразяващ се в психическо и физическо насилие и спрямо молителят Х. Х. Х. на 01.10.2019 г., изразяващ се в психическо насилие, всеки един от които изцяло попада в предметния обхват на чл. 2 ЗЗДН.

По отношение на мерките за защита:

Преди всичко съдебният състав счита, че при налагането на мерките по чл. 5, ал. 1 ЗЗДН не е обвързан от искането на молителите, а следва да наложи по своя преценка една или повече защитни мерки, както и да съобрази за какъв срок да наложи мерки за защита, ако налага такива /по арг. от чл. 16, ал. 1 ЗЗДН/.

В настоящия случай подходящи за осъществяване на защита на молителите се явява мярката по чл. 5, ал. 1, т. 1 ЗЗДН, а именно: да се задължи нарушителят да се въздържа от извършване на домашно насилие.

Налагането на повече от една от предвидените в чл. 5, ал. 1 ЗЗДН мерки, не е необходимо, тъй като доказаните актове на домашно насилие, включително актът на физическо такова, не са с висок интензитет, освен това в голяма степен са породени от назрелия конфликт между страните, в основата, на който е неразбирателството им относно ползване, разпределяне и наследяване на семейни недвижими вещи.

Налагането на забрана ответникът да приближава молителите, местата, които посещават за отдих, местата, където осъществяват социални контакти и домовете им не е адекватна мярка, защото е твърде широка като обхват на ограниченията. Освен това страните са съседи в с. Веринско, по данни на ответника същият има сключен договор за издръжка и гледане с майка си – молителката И.. При определяне на подобна мярка, с оглед изброените фактически положения, се създават предпоставки ответникът неволно и без умисъл да я наруши или да бъде обект на провокация, което в ситуацията на изострени до краен предел отношения между страните е нежелателно. Следва да се припомни, че при определяне на подходящи мерки трябва да бъдат налагани минимални ограничения спрямо нарушителя, когато те са достатъчни за предотвратяване на бъдещи актове на домашно насилие. В случая именно такава се явява мярката по чл. 5, ал. 1, т. 1 ЗЗДН, като съставът на съда счита, че потенциалните последиците от неспазването ѝ – осъществяване състав на престъпление от общ характер – по чл. 296 НК, са достатъчно сериозни, за да изпълни тя превантивната си функция.

Настоящият състав счита, че ЗЗДН не поставя ограничения относно минималната и максималната продължителност на мярката по чл. 5, ал. 1, т. 1 ЗЗДН. Такива са установени в чл. 5, ал. 2 ЗЗДН единствено за мерките по чл. 5, ал. 1, т. 2, 3 и 4 ЗЗДН. При това положение, доколкото няма изискване мярката по чл. 5, ал. 1, т. 1 ЗЗДН адекватно на интензитета на осъщественото насилие е мярката да бъде наложена за срок от 6 месеца. Допълнителни аргументи в подкрепа на това решение са обстоятелството, че за извършени престъпления от общ характер, които разкриват висока степен на обществена опасност и засягат правната сфера на пострадалите и обществените отношения от конкретен вид в много по-висока степен, е предвиден срок, за който осъденият следва да съобразява поведението си и да търпи ограниченията, наложени с влязлата в сила присъда. Поради това е неприемливо да се приеме, особено когато няма изрична разпоредба в този симсъл, че задължително следва да бъде наложена мярка по чл. 5, ал. 1, т. 1 ЗЗДН, която е безсрочна и което практически означава, че всеки последващ акт на насилие, неограничено във времето, дори с изключително нисък интензитет, би осъществил състава на престъпление. Последното е неприемливо, тъй като залага презумпция, че нарушителят е невъзможно да се поправи, след като е извършил акт на домашно насилие спрямо определено лице. Поради изложеното настоящият състав счита, че заповедта следва да бъде издадена за срок от 1 година. Следва само да се отбележи, че изтичането на този срок не означава, че нарушителят ще има право да извършва домашно насилие, тъй като това е ограничено от законодателството на Република България и всеки негов последващ акт, ще бъде съобразяван при индивидуализацията на конкретната мярка. Срочността на конкретно наложената единствено означава, че ако в срок от 1 година извърши акт на домашно насилие спрямо пострадалите, това ще осъществи състава на престъпление.

На основание чл. 5, ал. 4 ЗЗДН като последица по решението, на нарушителя ще се наложи глоба, която съдът намира, че следва да бъде в минималния размер от 200 лева.

Предвид изхода на делото за сметка на нарушителя на основание чл. 11, ал. 2 ЗЗДН следва да се възложат разходите за държавна такса за образуваното гражданско производство, възлизащи в размер на 25 лева, съгласно чл. 16 от Тарифата за държавните такси, събирани от съдилищата по ГПК.

На основание чл. 78, ал. 1 ГПК ответникът следва да бъде осъден за заплати на молителите направени разноски в размер на 400 лв. /виж договор за правна защита и съдействие/. Възражението на ответника по чл. 78, ал. 5 ГПК за намаляването му поради несъответност на фактическата и правна сложност на делото е неоснователно, тъй като възнаграждението е в размер на 400 лв. и е съответно на минимумът, установен в чл. 22 от Наредба № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, под който съдът не разполага с право да намали възнаграждението.

Водим от горното съдът на основание чл. 15, ал. 2 ЗЗДН

 

Р Е Ш И :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по делото в частта за твърдените актове на домашно насилие, извършени от Г.М.И.  спрямо Л.М.Х., Х.В.Х. и Х.Х.Х., извършени преди 04.09.2019 г.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на Л.М.Х. в частите, в които се твърди, че на 14.09.2019 г. в жилището на майка ѝ А.Н.И. – ответникът Г.М.И. заплашил, че ще убие цялото семейство на молителката Х. с пушката си, която целела от 150 метра; на 28.09.2019 г. Л.Х. и съпругът ѝ Х. В. Х. хванали брат ѝ – ответникът Г.И., да влиза в двора им в с. Веринско, да реже кабела на охранителната камера и я краде, с което е осъществил актове на домашно насилие.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на Х.Х.Х., в частите, в които се твърди че на 07.09.2019 г. ответникът Г.И. пуснал радиото в 08.30 часа, поставено срещу спалнята на къщата на молителя, усилено до максимална степен и го спрял в 00.00 часа; На 01.10.2019 г. ответникът Г.И. хвърлял малки камъни по прозореца, с което е осъществил актове на домашно насилие.

ИЗДАВА заповед срещу Г.М.И., ЕГН **********, с адрес ***, като му НАЛАГА мярка за защита на основание чл. 5, ал. 1, т. 1 ЗЗДН и го ЗАДЪЛЖАВА да се въздържа от извършване на всякакъв акт на физическо и/или психическо, емоционално, икономическо и друга форма на насилие спрямо Л.М.Х., ЕГН **********, Х.В.Х., ЕГН **********, Х.Х.Х., ЕГН ********** и А.Н.И., ЕГН **********, за срок от 1 година, считано от датата на издаване на заповедта.

ПРЕДУПРЕЖДАВА на основание чл. 21, ал. 3 ЗЗДН, Г.М.И., ЕГН ********** че при неизпълнение на настоящата заповед, полицейският орган е длъжен да го задържи и незабавно да уведоми органите на прокуратурата.

НАЛАГА Г.М.И., ЕГН **********, на основание чл. 5, ал. 4 ЗЗДН, ГЛОБА в размер на 200 лева в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд - Ихтиман.

ОСЪЖДА Г.М.И., ЕГН **********, да заплати на Л.М.Х., ЕГН **********, Х.В.Х., ЕГН **********, Х.Х.Х., ЕГН *********, сумата от 400 лв. разноски в производството.

ОСЪЖДА Г.М.И., ЕГН **********, да заплати по сметка на РС – Ихтиман държавна такса в размер на 25 лв.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Софийския окръжен съд в 7-дневен срок от връчването му на страните, като издадената заповед подлежи на незабавно изпълнение на основание чл. 20 ЗЗДН.

Препис от настоящото решение да се изпрати на РУП – Ихтиман по местоживеене на нарушителя за сведение и изпълнение, съгласно чл. 21, ал. 1 ЗЗДН.

След влизане в сила на решението делото да се докладва за служебно издаване на изпълнителен лист.

 

  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ЗАПОВЕД ЗА ЗАЩИТА

 

№ …/13.11.2019 Г.

 

гр. Ихтиман, 13.11.2019 г.

 

              ИХТИМАНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, пети състав, в откритото съдебно заседание на 13.11.2019 г. по гр. д. № 1035/2019 г. по описа на съда, на основание чл. 15, ал. 2 ЗЗДН издава следната

 

 

ЗАПОВЕД ЗА ЗАЩИТА

 

 

ЗАДЪЛЖАВА Г.М.И., ЕГН **********, с адрес ***, ДА СЕ ВЪЗДЪРЖА ОТ ИЗВЪРШВАНЕ НА ДОМАШНО НАСИЛИЕ, на основание чл. 5, ал. 1, т. 1 ЗЗДН, спрямо Л.М.Х., ЕГН **********, Х.В.Х., ЕГН **********, Х.Х.Х., ЕГН ********** и А.Н.И., ЕГН **********, за срок от 1 година, считано от датата на издаване на заповедта.

                

При неизпълнение на заповедта полицейският орган, констатирал нарушението, задържа нарушителя и уведомява незабавно органите на прокуратурата – чл. 21, ал. 3 ЗЗДН.

 

ЗАПОВЕДТА да се връчи на страните по делото и на  РУ на МВР – Ихтиман.

 

 

                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ:

/ДИМИТЪР ЦОНЧЕВ/