Решение по дело №6183/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 33
Дата: 7 януари 2019 г. (в сила от 13 май 2019 г.)
Съдия: Поля Петрова Сакутова
Дело: 20185330206183
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 септември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                            №33

                                     гр. Пловдив, 07.01.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на шести декември   две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛЯ САКУТОВА

                                                                                        

при участието на секретаря Славка Иванова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 6183/2018 г. по описа на РС-ПЛОВДИВ, XX нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба, подадена от   А.  В.Й. ***  против Наказателно постановление № 18-1030-004078 от 31.05.2018 г., издадено от *** към ОД на МВР – Пловдив, сектор Пътна полиция Пловдив,  с което на жалбоподателя са наложени следните наказания  : 1. „глоба” в размер на 20,00 лв. за нарушение на чл.6, т.1 от  Закона за движение по пътищата /ЗДвП/  на основание чл.183, ал.2, т.3,  пр.1 от ЗДвП и 2. „глоба” в размер на 3000 лв. за нарушение на чл.139, ал.5 от ЗДвП на основание чл.179, ал.3 т.1 от ЗДвП, както и са отнети 8 контролни точки съгласно Наредба № Iз -2539 на МВР. С жалбата се излагат съображения за неправилност и незаконосъобразност на обжалваното наказателно постановление и се моли за неговата отмяна.

В съдебно заседание  жалбоподателят, редовно призован, не се явява, не изпраща представител.

Въззиваемата страна,  редовно призована, не изпраща представител, не взема становище по жалбата.

Жалбата е допустима  - подадена е в предвидения в чл.59, ал.2 от ЗАНН срок за обжалване, от правоимащо лице, при наличие на интерес от обжалване, доколкото жалбоподателят се явява санкционирано лице и срещу акт, подлежащ на съдебен контрол.

Съдът, като взе предвид оплакванията в жалбата и събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното от фактическа страна :

На 11.05.2018 г. около 23:35 ч. в  община Садово на път Втори клас № II- 6-посока гр. Бургас служителят Л.  Н.Н. на длъжност ***към ОД на МВР-Пловдив, сектор Пътна полиция,  констатирал следното : като водач на товарен автомобил МАН ТГХ с рег. № ***, държава България, собственост на А.И.Т.ЕООД жалбоподателят управлявал гореописания товарен автомобил, като не спрял при наличие на знак Б-2 /Стоп/ и към момента на проверката ППС нямало заплатена винетна такса К-1 от ЗП към момента на проверката съгл. чл.10, ал.1 от ЗП .

За констатациите от проверката на същия му бил съставен Акт за установяване на административно нарушение бл.№ 0304338 от 11.05.2018 г. , а въз основа на него и обжалваното наказателно постановление, в което описаната в  АУАН фактическа обстановка била възприета по идентичен начин.

Гореописаната фактическа обстановка съдът установи въз основа на събраните устни и писмени доказателства - показания на разпитания в качеството на свидетел Л.Н.Н.. Пред съда свидетелят потвърди направените в съставения от него АУАН констатации, като разясни, че пътният участък, на който е констатирано нарушението бил описан по достатъчен ясен начин и допълни , че става дума за пътя Пловдив –Хасково , разклона на излизане за магистрала Тракия.

Свидетелят е категоричен, че при излизане на посочения участък има знак стоп , поради което е следвало автомобилът да остане в покой, а не само да намали, както и че в деня на проверката не бил представен валиден винетен стикер .

По отношение на оплакванията, свързани с индивидуализиращите белези на ППС свидетелят заяви, че същите са посочени в АУАН след направена проверка в регистрите на Пътна полиция КАТ при ОД на МВР-Пловдив.

Съгласно чл.183, ал.2 от Закона за движение по пътищата редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното. По делото не се представят доказателства, опровергаващи направените констатации, поради което съдът приема, че нарушенията са доказани.

Съдът счита, че правилно е приложен материалният закон. Съгласно разпоредбата  на чл.6, т.1 от ЗДвП участниците в движението  съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка. За извършеното нарушение на основание чл.183, ал.2 т.3 пр.1 от ЗДвП се  наказва  с глоба 20,00 лв. водач, който  не спира на пътен знак "Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство!.Предвиденото наказание за нарушението на чл.6, т.1 от ЗДвП  е във фиксиран размер. Описаното в АУАН и възпроизведено в НП нарушение е в съответствие с разпоредбата на чл.6, т.1 от ЗДвП , поради което и му е наложено наказание глоба в размер на 20,00 лв.

Съгласно разпоредбата на чл. 139, ал.5 от ЗДвП, действаща към датата на нарушението  водач, който управлява пътно превозно средство по републиканските пътища, за което не е заплатена винетна такса по чл.10, ал.1, т.1 от Закона за пътищата или на превозното средство е залепен винетен стикер с графично оформление, което е различно от одобреното, се наказва с глоба, както следва : 1.  при управление на пътно превозно средство, предназначено за превоз на товари, на състав от пътни превозни средства, както и на пътните превозни средства по чл.10а, ал.6 т.3, 4 и 5 от Закона за пътищата с  2 (две) и повече оси, които имат технически допустима максимална маса 12 (дванадесет) или повече тона - 3000 лв. С ДВ   бр. 105 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г., е прието изменение на цитираната разпоредба  като за  водач, който управлява пътно превозно средство по път, включен в обхвата на платената пътна мрежа, за което е дължима, но не е заплатена такса по чл.10, ал.1, т.1 от Закона за пътищата е предвидена  глоба в размер 300 лв. Изменението по отношение на ППС с маса над 3,5 тона на цитираната разпоредба влиза в сила от  16.08.2019 г. В случая не е възможно да бъде приложена разпоредбата на чл.3, ал.2 от ЗАНН, доколкото и към датата на постановяване на решението е действаща старата разпоредба, предвиждаща наказание от 3000 лв., а управляваното ППС, за което  не е била заплатена такса е с маса над 3,5 тона.

Правилно и съобразно с чл. 6, ал.1 т.8 от НАРЕДБА № Iз-2539 от 17.12.2012 г. на жалбоподателя освен наложеното наказание „глоба” в размер от 20 лв. за нарушението по чл.6, т.1 от ЗДвП са отнети и 8 контролни точки.

При проверка относно спазване на процесуалните правила съдът констатира, че АУАН и НП са издадени от компетентни лица, като доказателство за това е приложената по делото Заповед № 82121з-515 от 14.05.2018 г. Спазени са сроковете, предвидени в чл.34 от ЗАНН относно съставяне на АУАН и издаване на наказателното постановление. АУАН и НП съдържат предвидените в на чл.42, т.4 пр.1 и т.5 и чл.57, ал.1 т.6 от ЗАНН. Макар и след словесното изписване на нарушението в обстоятелствената част на АУАН и на НП да е посочено, че няма и заплатен валиден винетен стикер, липсва неяснота, че извършеното нарушение не е затова, че няма залепен валиден винетен стикер, а е затова, че автомобилът няма заплатена винетна такса. По тези съображения съдът не възприема оплакванията, релевирани в жалбата за неяснота на НП и за съществено нарушение на правото му на защита.

Съдът като взе предвид, че извършените нарушения са две, както и с оглед характера им  и степента на обществената им опасност, а именно засегнати са обществени отношения, регулирани от нормите на Закона за движение по пътищата, които са от особена обществена важност, поради което не може да се приеме, че неспазването на изискването за заплащане на винетна такса за движение по пътищата от републиканската пътна мрежа и имащо отношение към всички ползващи тази пътна мрежа, представлява маловажен случай на административно нарушение. Същото и важи за неспазване на правилата при знак стоп, като нарушението им винаги е свързано със създаване опасност за останалите участници в движението. Бездействието  от страна собственика на автомобила, който е следвало да закупи винетен стикер, не може да бъде възприето като основание за приложение на чл.28 от ЗАНН, доколкото в конкретния случай законодателят е предвидил отговорност за водача, какъвто е бил жалбоподателят, макар и не собственик на управляваното МПС.

С оглед всичко изложено съдът намира че наказателното постановление като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено.

Ето защо съдът

 

РЕШИ :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 18-1030-004078 от 31.05.2018 г., издадено от *** към ОД на МВР – Пловдив, сектор Пътна полиция Пловдив ,  с което на А.  В.Й. ***,ЕГН**********, са наложени следните наказания  : 1. „глоба” в размер на 20,00 лв. за нарушение на чл.6, т.1 от  Закона за движение по пътищата   на основание чл.183, ал.2, т.3,  пр.1 от Закона за движение по пътищата и 2. „глоба” в размер на 3000 лв. за нарушение на чл.139, ал.5 от Закона за движение по пътищата на основание чл.179, ал.3 т.1 от Закона за движение по пътищата, както и са отнети 8 контролни точки съгласно Наредба № Iз -2539 на МВР.

Решението подлежи на касационно обжалване по реда на Глава ХII от АПК и на основанията по НПК, пред Административен съд - Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му на страните .

 

 

                                                      Районен съдия : ...............................

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

С.И.