Решение по дело №281/2020 на Районен съд - Перник

Номер на акта: 327
Дата: 10 август 2020 г. (в сила от 2 септември 2020 г.)
Съдия: Богдан Здравков Велев
Дело: 20201720200281
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

 

Номер 327/10.08    Година 2020     Град Перник

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пернишки районен съд      ІІІ-ти наказателен състав

На 01 юли                                 Година 2020

 

В публично заседание в следния състав:

 

      Председател: БОГДАН ВЕЛЕВ

 

                   Съдебни заседатели:

 

Секретар: Капка Станчева

Прокурор:

Като разгледа докладваното от съдия ВЕЛЕВ НАХ дело номер 00281 по описа за 2020 година, взе предвид следното:

Производството е образувано по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН по жалба, подадена в срок от легитимирано лице – А.Б.Н. срещу НП №19-1158-004559 от 09.12.2019г.издадено от Началник на сектор ПП към ОД МВР Перник, с което му е наложено административно наказание по чл.179 ал.2,вр.чл.179 ал.1,т.5,пр.4  от Закона за движението по пътищата- глоба в размер на 200лв.

 

Въззиваемата страна, редовно призована,  представител не изпраща,не взема становище по жалбата.

   Жалбоподателят  се явява в съдебно заседание,представлява се от адв.В.Б.,който пледира за постановяване на решение,с което да бъде отменено обжалваното наказателно постановление.

 

Пернишкият районен съд, след като обсъди доказателствата по делото и  внесените в процеса доводи,намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 17.10.2019 г. автоконтрольор от сектор “Пътна полиция” – Перник е съставил акт за установяване на административно нарушение, в който е отразил следните относими за процеса обстоятелства:

На 17.10.2019г. в 14:45 часа в гр.Перник,по улица“Железничарска“ с посока на движение от ЖП гара Перник към улица +Отец Паисий“ ,жалбоподателят е управлявал совствения си лек автомобил БМВ с регистрационен номер *******като до бл.45 на улица „Отец Паисий“ поради недостатъчно внимание и предпазливост към уязвимите участници в движението  стана причина за ПТП с навлязлата внезапно на платното за движение из между паркирани отдясно МПС тичайки,за да пресече пешеходка И.М.М.от гр.Перник,като я удря с предната част на автомобила.Вследствие ПТП пешеходката е закарана  в МБАЛ –Перник,като след преглед е освободена с охлузвания.

 

Като виновно нарушена законова разпоредба се сочи чл.116 от Закона за движението по пътищата.

Въз основа на този АУАН е издадено обжалваното Наказателно постановление/НП/-предмет на разглеждане в настоящето наказателно производство,като административно наказващият орган е наложил административно наказание в абсолютен законов размер,поради което съдът не изследва приложението  на правилата за индивидуализация на административното наказание.

Съдът възприема фактическата обстановка по делото от данните, внесени в процеса чрез следните доказателствени средства и доказателства: показанията на свидетелят и актосъставител  Р.С.Е.,Акта за установяване на административно нарушение, Заповед на Министъра на вътрешните работи, относно материално правната компетентност, както на актосъставителя, така и на административно наказващият орган.

 От представената заповед следва, че акта за установяване на административно нарушение е съставен, а обжалваното НП издадено от компетентни длъжностни лица по  смисъла  на         чл.189 ал.1 и ал.12 от ЗДвП, според посочените в двата документа качества.

При съставянето ,предявяването на АУАН нарушителят  не е направил възражения,липсват и писмени в срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН.

От наказващият орган е приложен административно наказателен състав-чл.179 ал.2 пр.2 от Закона за движение по пътищата, с който се ангажира административно наказателна отговорност на  лице,/в случая водач на моторно превозно средство/ което поради  неспазване на правила за предимство/така го разчита съдебния състав/причини пътнотранспортно произшествие,в случай че деянието не  съставлява престъпление.

Посочената като нарушена законова разпоредба/чл.116 от закона за движението по пътищата/ гласи ,че Водачът на пътно превозно средство е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към пешеходците, особено към децата, към хората с трайни увреждания, в частност към слепите, които се движат с бял бастун, към слепо -глухите, които се движат с червено-бял бастун и към престарелите хора.

Как е описано поведението на пешеходката?

“Навлязлата внезапно на платното за движение измежду паркирани отдясно МПС и тичайки за да пресече пешеходка“.

Това правило/чл.116/ е установено Закона за движението по пътищата, в Раздел ХХII,озаглавен  Поведение на водачите към пешеходците.

В това правило е предписано едно общо изискване на водачите при управление на МПС към пешеходците,както и специфични изисквания по отношение на възраст,здравословно състояние на пешеходците.

Липсват в констатациите, обективирани в АУАН и в обстоятелствената част на обжалваното наказателно постановление данни относно  посочена с име ,презиме и фамилия пешеходка, които да се субсумират към общо ,или конкретни хипотези в посочената като виновно нарушена законова разпоредба.

Също така,в предходен раздел на Закона за движението по пътищата са установени  Правила за движение на пешеходците,и конкретно ,според съдебния състав ,относимо за казуса според обстоятелствената част на обжалваното наказателно постановление са релевантни едно задължение и една забрана:

-чл.113 ,ал.1 ,т.1 от Закона за движението по пътищата ,според която разпоредба  при пресичане на платното за движение пешеходците са длъжни да преминават по пешеходните пътеки при спазване на следните правила:преди да навлязат на платното за движение, да се съобразят с приближаващите се пътни превозни средства и

 

-Чл.114  т.1 от Закона за движението по пътищата ,според която разпоредба  На пешеходците е забранено да навлизат внезапно на платното за движение.

Описанието на вмененото на жалбоподателя административно нарушение по-скоро се съотнася с поведението на пешеходката, описание на поведение и законовата регламентация във връзка с конкретни правила,осигуряващи безопасност на движението по пътищата.

Ето защо съдът намира обжалваното наказателно постановление за незаконосъобразно, както от материално правна ,а така също и от процесуално правна страна , според изискванията на определени задължителни реквизити,дадени в разпоредбите на чл.57 ал.1,т.5, т.6 и т.7 от ЗАНН, визиращи  описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено,  законните разпоредби, които са били нарушени виновно; вида и размера на наказанието/ т.е. приложения от административно наказващия орган административно наказателен състав.

Тези обстоятелства следва да са  във връзка , да съответстват и със други правила, установени също от ЗАНН: дефинирането на „административното нарушение“ в чл.6 от ЗАНН,видовете според вината-в чл.7, също от ЗАНН,и наказуемостта на непредпазливите деяния.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

         РЕШИ:

       Отменя НП №19-1158-004559 от 09.12.2019г., издадено от Началник на сектор

 

ПП към ОД МВР Перник, с което на А.Б.Н. ***,ЕГН **********  е наложено административно наказание по чл.179 ал.2, вр.чл.179 ал.1, т.5, пр.4  от Закона за движението по пътищата- глоба в размер на 200лв.

 

     РЕШЕНИЕТО може да се обжалва в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено, пред Административен съд - гр. Перник като касационна инстанция.

 

                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/

 

 

Вярно с оригинала,

  ИЕ