Решение по дело №9484/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4025
Дата: 8 юли 2020 г. (в сила от 4 август 2020 г.)
Съдия: Елица Йорданова Стоянова
Дело: 20191100109484
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                       , гр. София, 08.07.2020 г.

                                                                                     

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Първо гражданско отделение, 26 – и състав, в публичното заседание на девети юни две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛИЦА ЙОРДАНОВА

                                                                                                                     

При участието на секретаря Снежана Апостолова, разгледа докладваното от съдия Елица Йорданова гр. д. № 9484 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе следното предвид:

 

Съдебното производство е образувано по искова молба, рег. № 92721/ 17.07.2019 г., с която Д.Ц.И. ***, с ЕГН **********, чрез процесуалния си представител, е предявила против Г. Ф. със седалище и адрес на управление ***, иск за осъждането му да и заплати сумата от 30 000 лева, представляваща обезщетение за причинените и неимуществени вреди – болки и страдания в резултат на ПТП, настъпило на 18.03.2019 г. в резултат на виновното поведение на водач на МПС с неустановени марка, модел и регистрационен номер, ведно със законната лихва върху главницата, считано от 04.07.2019 г. до окончателното и изплащане, както и сторените по делото разноски.

Съобразно изложените в исковата молба твърдения, на 18.03.2019 г. в около 18.30 ч. в гр. София, ищцата пътувала в тролейбус, марка „Шкода“, модел „27 ТР Соларис“, с инв. № **** управляван от Д.В.Д..*** в посока от ул. „Граф Игнатиев“ към ул. „Ген. Гурко“, водач на автомобил с неустановени марка, модел и регистрационен номер, предприел маневра „обратен завой“ в нарушение на правилата за движение по пътищата, като навлязъл в лентата за движение на тролейбуса. В резултат на това водачът на последния предприел рязко намаляване на скоростта, което довело до падане на ищцата като пътник в тролейбуса, която получила в следствие на това следните увреждания: кръвонасядане на лява длан, на ляво коляно, на ляво бедро и лява подбедрица, разкъсване на вътрешния мениск на лявото коляно с голям подкожен хематом. След ПТП незабавно била транспортирана в УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ“, където и били проведени прегледи и образни изследвания, били поставени диагнози и била назначена криотерапия и обезболяващи  медикаменти. На 28.03.2019 г. и била поставена диагноза „изкълчване на коляното“, а на 08.04.2019 г. при извършена магнитно – резонансна томография били установени разкъсването на мениска и подкожния хематом. Уврежданията довели до влошаване физическото състояние на ищцата, трайно затрудняване на движението на левия и крак и лявата ръка в областта на дланта и китката, довели до силни болки и страдания, изпитвани в продължителен период от време, необходимост от прием на силни болкоуспокояващи медикаменти, което от своя страна водело до лесна уморяемост и непълноценност, срив на самочувствието и психически дискомфорт, които трудно преодоляла. И към настоящия момент ищцата продължавала да търпи болки в десния крак и ръка и да търпи физически страдания. На 03.04.2019 г. ищцата предявила пред ответника претенция за доброволно изплащане на обезщетение, по която такова не било изплатено. За ПТП било образувано досъдебно производство № 11086/ 2019 г. по описа на СДВР, пр. пр. №11952/ 2019 г. При тези съображения ищцата счита, че за нея е налице правен интерес да предяви пряк иск срещу ответника за сумата от 20 000 лв. за обезщетение на причинените и в резултат на ПТП неимуществени вреди, ведно със следващата се върху сумата законна лихва, считано от 04.07.2019 г., на която дата ответникът е следвало да изплати обезщетение, до окончателното и изплащане. Претендира пълно удовлетворяване на иска, претендира разноски и адвокатско възнаграждение.

По реда и в срока по чл. 131 ал. 1 от ГПК ответникът Г. Ф., чрез процесуалния си представител, е депозирал писмен отговор, в който се е противопоставил на заявената претенция, тъй като бил създаден с оглед осъществяване на обезщетителна, обезпечителна, социална и защитна функции, които го различавали от застрахователните дружества. Ищцата не представила доказателства, които да установяват наличието на хипотезата на чл. 557 ал. 1 т. 2 б. А от КЗ, независимо, че Гаранционният Ф. указал да ги представи. Същите са приложени едва към подадената 2 седмици след отказа искова молба, поставяйки го в обективна невъзможност да се произнесе по доброволен ред. Сезирането на ответника било формално, като очевидно ищцата е разполагала с доказателства, които да представи пред ответника, като по този начин действията и целели натоварването на ответника с разноски. В тази връзка се оспорва датата на изпадането му в забава, съответно началния момент на дължимостта на законната лихва върху претендираното обезщетение. Релевира се възражение за единствено нейна отговорност за причиняване на вредоносния резултат от самата ищца, тъй като при движение в обществено превозно средство е следвало здраво да бъде хваната за предназначените за това места. Размерът на претенцията бил изключително завишен и не отговарял на критериите за справедливост, визирани в чл. 52 от ЗЗД. Настоява се за отхвърляне на иска, претендира юрисконсултско възнаграждение.

С оглед релевираните от страните твърдения и възражения и ангажираните по делото доказателства, Софийски градски съд приема за установено от фактическа страна следното:

От представения Констативен протокол № К-153/ 19.03.2019 г., изготвен от дежурен ПТП – О „ПП“ при СДВР става ясно, че на същата дата в около 18.30 ч. в гр. София, по бул. „********е настъпило ПТП между участник № 1- неизвестен лек автомобил, участник № 2 – тролейбус, марка „Шкода“, модел „27 ТР Соларис“, с инв. № *****, управляван от Д.В.Д., и участник № 3 – Д.Ц.И., както и участници № 4 и № 5 – пътници в тролейбуса. Като обстоятелства, причини и условия за ПТП е описано, че участник № 1, движейки се по бул. „Васил Левски“ в посока от ул. „Граф Игнатиев“ към „Ген. Гурко“ и в района на ********извършил маневра „обратен завой“, пресичайки пътя на попътно движещия се тролейбус, в резултат на което водачът на последния рязко намалил скоростта. В следствие на това трима пътници в тролейбуса, сред които и ищцата са паднали. Лекият автомобил е избягал от местопроизшествието. За ПТП е образувано досъдебно производство № ЗМ11086/ 2019 г. по описа на С РТП при СДВР.

Ищцата посетила Спешно отделение на УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ“, като от представения лист за преглед се установява, че и е поставена основна диагноза „Контузия на други части на китката и дланта“. В анамнезата е посочено, че при рязко спиране на тролейбус паднала и контузила лявата си китка, с анамнеза за двукратна фрактура на същата стана. Няма описани травми по долните крайници и изследвания по отношения на такива травми не са били извършвани.

На 26.03.2019 г. в 22 ДКЦ в гр. София била извършена рентгенография на лява колянна става, като са констатирани данни за уплътнени ставни повърхности, остеофити по ръбовете и еминенции, стеснена медиално ставна междина, гонартрозис синистра.

На 28.03.2020 г. посетила специалист, който поставил диагноза „изкълчване на коляното“, като в анамнезата е посочено, че травмата на колянната стана е получена по данни на самата ищца при ПТП – била е в тролей, който е катастрофирал, като е получила травма на ръката, която е била обработена в ИСУЛ.

На 08.04.2019 г. в „М.-Д.Л.ПО Я.– М.Р.Д.– Р.“ ЕООД била извършена магнитно – резонансна томография /МРТ/ на ляво коляно, при която била установени лектостепенни хондропатия, реактивен синовиит; руптура на медалния мениск; субкортикален остеит на фемур – съвсем ограничен /4 мм./; голям подкожен хематом откъм предно – лакерално, от които промени единствено последния е недвусмислено травматично обусловен.

На 28.03.2019 г. и на 05.04.2019 г. са издадени съдебно – медицинско удостоверение и допълнение към него, издадени от съдебен лекар, в които е удостоверил, че Д.Ц.И. е получила следните увреждания: кръвонасядане на лява длан, контузия на други части на китката и дланта, кръвонасядане на ляво бедро, кръвонасядане на ляво коляно, изкълчване на коляното и кръвонасядане на лявата подбедрица. Въз основа на резултатите от МРТ съдебният лекар е посочил, че ищцата е получила разкъсване на вътрешния мениск на лявото коляно и голям подкожен хематом.

В хода на процеса като доказателство е представена епикриза от Специализирана болница за рехабилитация „Банкя“ АД, в чиято анамнеза, снета по данни на ищцата, е посочено, че се оплаква от болки и ограничени движения в двете колене, болките датират от години, понякога са придружени с отоци около коленните стави, поставена е диагноза „първична гонартроза, двустранна“.

На 03.04.2019 г. ищцата, чрез процесуалния си представител е претендирала Г. Ф. да изплати обезщетение в размер на 50 000 лв.  Не е налице доброволно изплащане на такова. Ответникът не е представил доказателства в подкрепа на твърденията си в отговора на исковата молба, че е поискал от ищцата представянето на доказателства, които тя не е депозирала в срок.

Ищцата е ангажирала гласни доказателства в подкрепа на своите твърдения.

Св. И.Т.И., съпруг на Д.Ц.И., е заявил, че съпругата му е претърпяла ПТП на 18.03.2019 г., обадила му се от ИСУЛ, където той я намерил в инвалидна количка. Били подути лявата и китка и левия крак от коляното надолу. Направили и изследвания и освободили, предписали и обезболяваща терапия. До м. май 2019 г. се придвижвала с инвалидна количка, тъй като не можела да стъпва на крака си, до тогава или до м. юни с.г. пиела лекарства. Свидетелят и помагал в обслужването, тъй като сама не можела, водел я до тоалетна. Болките в коляното и продължавали.

Св. Д.В.Д., водач на процесния тролейбус, е заявил, че на 18.03.2019 г. управлявал тролейбус по линия 1 в средната лента, тъй като бус лентата била заета от спрели автомобили, като на бул. „Васил Левски“ в посока Софийски университет настъпило ПТП. „Засякъл“ го л. а. „Опел“, бял на цвят, направил обратен завой от бус лентата и пресякъл пътя на тролейбуса. Спрял рязко, за да предотврати удара в лекия автомобил, пасажери се оплакали, че са паднали. Обадил се на Центъра за градска мобилност, които изпратили линейки.

От заключението на вещото лице по назначената СМЕ се установява, че в резултат на ПТП е получила контузия на лявата китка и длан, изразяващи се в контузия на меките тъкани с подкожни хематоми и развитие на посттравматичен оток; контузия на лявото коляно с хематом с придружаващо заболяване – левостранна гонартроза; повърхностна контузия на лявата подбедрица и бедро с разлят хематом. Травмата на гривнената става е свързан с падане на дланта на ръката, а контузиите на лявото бедро, лявото коляно и подбедрица са в резултат на удари върху твърди тъпи предмети, като механизмът на получаването им е при ПТП от пътник в превозно средство при рязкото му спиране. Проведено е било амбулаторно лечение, което включва локално охлаждане, обезболяващи медикаменти и гел. В острия период ищцата е имала по – силни болки поради развитие на посттравматичен хематом и посттравматичен оток, като периодът на възстановяване е продължил 25-30 дни. Според вещото лице ищцата се е възстановила напълно от причинените и травми, не са налице клинични данни за продължаващи болки и страдания.

Съдът е назначил САТЕ, от обективно и компетентно изготвеното заключение по която се установява, че механизмът на ПТП е внезапно и рязко спиране движението на тролейбуса, с цел предотвратяване ПТП с неустановен лек автомобил, който е предприел маневра „обратен завой“, пресичащ пътя на тролейбуса. В следствие рязкото спиране, в салона на тролейбуса са паднали пътници, сред които и Д.Ц.И.. Според вещото лице липсват данни за технически причини за ПТП, а причините за ПТП са от субективен характер – извършването на неразрешена маневра на обратен завой от страна на водача на лекия автомобил. Мястото, където е настъпило ПТП, е прав пътен участък от булевард „Васил Левски“, предназначен за двупосочно движение, като двете посоки са разделени от двойна непрекъсната линия. Във всяка от посоките за движение има бус – лента с широчина 3 м., отделена от другите пътни ленти с жълта непрекъсната линия, а останалите две ленти са били разделени с единична прекъсната линия. Вещото лице е определило математически скоростта на тролейбуса от порядъка на 30 км./ ч. При внезапното му спиране инерционните сили, които са въздействали върху дясната ръка на ищцата, са били с натиск до 8 кг.

При така изложените фактически данни, Софийски градски съд достига до следните правни изводи:

Предявените искове са с правно основание чл. 558 ал. 5, вр. чл. 557 ал. 1 т. 1 от КЗ, вр. чл. 45 от ЗЗД и чл. 86 от ЗЗД.

Съгласно чл. 519 ал. 1 от КЗ Гаранционният Ф. извършва плащания в полза на увредените лица за вреди, причинени от моторно превозно средство, което е неидентифицирано или на което виновният водач няма сключена валидна задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите или когато няма сключена задължителна застраховка "Злополука" на пътниците. Разпоредбата на чл. 557 ал. 1 т. 1 от КЗ аналогично предвижда, че Гаранционният Ф. изплаща на увредените лица от Ф.а за незастраховани МПС обезщетения за имуществени и неимуществени вреди вследствие на смърт или телесни увреждания, причинени на територията на Република България от моторно превозно средство, което е напуснало местопроизшествието и не е било установено (неидентифицирано моторно превозно средство).

За да бъде уважен иска по  чл. 557 ал. 1 т. 1 от КЗ следва да се установи кумулативното наличие на предвидените законови предпоставки, а именно: извършено деяние, противоправност на същото, настъпили вреди, характера на вредите, причинна връзка между противоправното деяние и вредоносния резултат и вина на извършителя, както и обстоятелството, че противоправното деяние е осъществено на територията на Република България от моторно превозно средство, което е напуснало местопроизшествието и не е било установено. Необходимо е да се установи и наличието на предпоставките на сочещ на допустимост на претенцията –т. е. ако Ф.ът не се е произнесъл по подадената молба в срока по, откаже да плати обезщетение или ако увреденото лице не е съгласно с размера на обезщетението.

От ангажираните в хода на производството доказателства, преценени както поотделно, така и в тяхната съвкупност, се установява, че причиненото на 18.03.2019 г. ПТП е в резултат на поведението на водач на неидентифициран лек автомобил, който е нарушил правилата за движение, регламентирани в чл. 15 ал. 6 от ЗДвП, тъй като се е движил в пътна лента, сигнализирана за движение само на превозни средства от редовните линии за обществен превоз на пътници; и в чл. 38 ал. 1 и ал. 3 от ЗДвП, съгласно които разпоредби завиването в обратна посока се извършва наляво от най-лявата пътна лента по посока на движението, като при недостатъчна широчина завиването в обратна посока може да започне и от друга част на платното за движение, но водачът на завиващото пътно превозно средство е длъжен да пропусне и попътно движещите се от лявата му страна пътни превозни средства. За да избегне удар в лекия автомобил водачът на тролейбуса е извършил спасителна маневра, рязко спирайки движението му, в резултат на което са се породили инерционни сили върху ръката на ищцата, която, установява се от данните по делото, че се е държала за метална тръба в автобуса, с тежест до 8 кг, в следствие на което тя е изгубила равновесие и е паднала.

По делото са представени доказателства, че ищцата е отправила искане до ответника за доброволно изплащане на обезщетение, което не е удовлетворено. Недоказани са останали твърденията на Г. Ф., че причините за неизплащането е непредставяне на доказателства от страна на самата ищца.

В пряк и непосредствен резултат от виновното поведение на водача на неидентифицирания лек автомобил ищцата е получила следните телесни увреждания: контузия на лявата китка и длан, изразяващи се в контузия на меките тъкани с подкожни хематоми и развитие на посттравматичен оток; контузия на лявото коляно с хематом с придружаващо заболяване – левостранна гонартроза; повърхностна контузия на лявата подбедрица и бедро с разлят хематом. Травмата на гривнената става е свързан с падане на дланта на ръката, а контузиите на лявото бедро, лявото коляно и подбедрица са в резултат на удари върху твърди тъпи предмети, като механизмът на получаването им е при ПТП от пътник в превозно средство при рязкото му спиране.

Настоящият съдебен състав намира за недоказани твърденията на ищцата в пряк и непосредствен резултат от ПТП да е получила скъсване на мениска, с оглед датата, на която е поставена тази диагноза, не непосредствено след ПТП, липсата на описано подобно травматично увреждане листа за прегледа на ищцата в спешно отделение на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, както и заключението на вещото лице по СМЕ. Представените от нея съдебно-медицински удостоверения не установяват пряка причинно – следствена връзка между ПТП и описаните травми, още повече, че са съставени значителен период от време след това. По отношение на заболяването „гонартроза“, съдът намира, че не се намира в пряка причинно – следствена връзка с ПТП. В представената от ищцата епикриза от Специализирана болница за рехабилитация „Банкя“ АД, е посочено, че по данни на самата Д.И., тя се оплаква от болки и ограничени движения в двете колене, болките датират от години, понякога са придружени с отоци около коленните стави.

Въпреки липсата на възможност за съпоставяне между претърпените болки и страдания и паричната престация, законодателят е дал възможност на увредения да претендира парично обезщетение за неимуществени вреди, като е предоставил на съда да прецени във всеки конкретен случай какъв е справедливият размер на това обезщетение – по силата на чл. 52 ЗЗД, предвиждащ, че обезщетението за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост. Критериите за определяне на този размер са възрастта на пострадалия, видът, обемът и тежестта на причинените неимуществени вреди, интензивността и продължителността на претърпените болки и страдания, продължителността на възстановителния период, общовъзприетото понятие за справедливост и общото икономическо състояние на обществото, което е от значение за номиналния размер на обезщетението. Обезщетението за неимуществени вреди следва да се определи съвкупно като обезвреда за цялостните последици за здравето и претърпени от ищцата болки, в каквато насока е константната съдебна практика на всички съдилища в Република България. В тази връзка съдът съобрази указанията, дадени с Постановление № 4/ 1968 г. на Пленума на ВС и с Постановление № 17/ 1963 г. на Пленума на ВС, съдебната практика по сходни случаи и отчете вида и характера на уврежданията, претърпените болки и страдания, продължителността и интензивността на болките и страданията, както са описани по-горе при установяване на фактическата страна на спора; общата продължителност на лечебния и възстановителен период, ограниченията, които е търпяла  пострадалата, възрастта му към датата на ПТП – 59 години, както и отражението, което е дало процесното ПТП върху живота и. Предвид всички тези обстоятелства по настъпването на вредите, вида и характера на уврежданията, претърпените болки и страдания, степента на увреждане и ефектът, който са оказали и оказват върху начина на живот на Д.Ц.И. съдът намира, че справедливото обезщетение за претърпените от нея неимуществени вреди възлиза общо на сумата от 8 000 лв., поради които исковата и претенция над този размер до предявения такъв от 30 000 лв. е неоснователна.

По отношения твърденията на ответника за допринасяне на вредоносния резултат от ищцата, тъй като сама е допуснала нарушение на ЗДвП, тъй като не се е държала в превозното средство за обществен транспорт, са неоснователни. Гласните доказателства, както и заключението по САТЕ установяват, че падането и е било породено от значителните инерционни сили, предизвикани от внезапното спиране движението на тролейбуса.

От приложената молба до ответното дружество е видно, че на 03.04.2019 г. ищцата е поканила ответника да и изплати обезщетение. Считано от изтичане на тримесечния срок по чл. 496 от КЗ, приложим съгласно чл. 558  ал. 5 от КЗ, дружеството – ответник дължи лихви за забава върху размера на главното парично задължение в размер на 8 000 лв., до окончателното им изплащане.

На основание чл. 78 ал. 1 от ГПК в тежест на ответника следва да бъде възложено заплащането на сторени от ищцата разноски съразмерно на уважената част от иска, в размер на 453.33 лв. На пълномощника на ищцата, защитавал ябезплатно съгласно чл. 38 ал. 1 т. 2 от ЗА, следва да бъде присъдено възнаграждение, изчислено съобразно чл. 7 ал. 2 т. 3 от Наредба № 1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения, в размер на 570 лв.

На ответника също следва да бъдат присъдени разноски съразмерно на отхвърлената част от исковете поради тяхната неоснователност, в размер на 293.33 лв., както и юрисконсултско възнаграждение в размер на 300 лв., определено съобразно чл. 25 ал. 1 от Наредбата за заплащане на правната помощ.

Водим от горното, СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА Г. Ф. със седалище и адрес на управление ***, да заплати на Д.Ц.И. ***, с ЕГН **********, сумата от 8 000 лв. /осем хиляди лева/, представляваща обезщетение за нанесените и неимуществени вреди  - претърпени от нея болки и страдания в резултат на контузия на лявата китка и длан, контузия на лявото коляно с хематом; повърхностна контузия на лявата подбедрица и бедро с разлят хематом, получени като пътник в тролейбус, марка „Шкода“, модел „27 ТР Соларис“, с инв. № ***, участвал в ПТП, настъпило по вина на водач на неидентифициран лек автомобил, ведно със законната лихва върху сумата, считано от 04.07.2019 г. до окончателното и изплащане, като ОТХВЪРЛЯ предявения иск за разликата над уважения от съда размер от 8 000 лв. /осем хиляди лева/ до предявения такъв от 30 000 лв. /тридесет хиляди лева/ като неоснователен.

ОСЪЖДА Г. Ф. със седалище и адрес на управление ***, да заплати на Д.Ц.И. ***, с ЕГН **********, сумата от 453.33 лв. /четиристотин петдесет и три лева и тридесет и три стотинки/, представляващи сторени от нея съдебно - деловодни разноски съразмерно на уважената част от иска.

ОСЪЖДА Г. Ф. със седалище и адрес на управление ***, да заплати на да заплати на адвокат В.В.О. ***, с ЕГН **********, адвокатско възнаграждение в размер на 570 лв. /петстотин и седемдесет лева/.

ОСЪЖДА Д.Ц.И. ***, с ЕГН **********, да заплати на Г. Ф. със седалище и адрес на управление ***, сума в размер на 293.33 лв. /двеста деветдесет и три лева и тридесет и три стотинки/, представляващи съдебно – деловодни разноски и 300 лв. /триста лева/ юрисконсултско възнаграждение, съразмерно на отхвърлената част на иска.

Решението подлежи на въззивно обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните пред Апелативен съд гр. София.

 

                                                                       СЪДИЯ: