Присъда по дело №399/2013 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 64
Дата: 7 май 2013 г.
Съдия: Емилиян Кирилов Ангелов
Дело: 20133630200399
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 12 март 2013 г.

Съдържание на акта Свали акта

П  Р И  С  Ъ  Д  А

64/7.5.2013г.

 гр. Шумен

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Шуменският районен съд в публично заседание на седми май две хиляди и тринадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМИЛИЯН АНГЕЛОВ

                                                                        Съдебни заседатели: С.Г.

                                                                                                               И.М.

при участието на секретаря В. С. и прокурор К., като разгледа докладваното от съдия Ангелов НОХД № 399/2013 г. по описа на Шуменски районен съд

П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Р.М.М., ЕГН **********, роден на *** г. в гр. Нови пазар, живущ ***, български гражданин, с основно образование, безработен, неженен, осъждан - реабилитиран, има наложено наказание по чл.78 а от НК, ЗА ВИНОВЕН в това, че на 14.01.2013 г. в землището на с. Велино, обл. Шумен, местността „Сухия язовир” в съучастие като съизвършител и след предварителен сговор с М.Р.М., чрез разрушаване на прегради здраво направени за защита на имот, използване на моторно превозно средство /лек автомобил „Рено 19” с рег. № Н 8180 АХ/ и технически средства /метална щанга, метален чук и ножовка/ направил опит да отнеме чужди движими вещи – 14 бр. арматурно желязо Ф 14 с дължина 12 м., 16 бр. арматурно желязо Ф10 с дължина 12 м., 3 бр. хоризонтални конзоли, 4 бр. укрепващи планки, 3 бр. висящи държачи /чашки/, 3 бр. обтяжни болтове, на обща стойност 486, 54 лв., собственост на „Енерго-Про Мрежи” АД гр. Варна от владението на И.Д.И., без негово съгласие с намерение противозаконно да ги присвои, като случаят не е маловажен и деянието останало недовършено по независещи от дееца причини, поради което и на основание чл. 195, ал.1, т. 3, пр. 1, т. 4, пр. 1 и пр. 2, т. 5, вр. чл. 194, ал. 1 от НК, вр. с чл. 18, ал. 1, вр. чл. 20, ал. 2 от НК, вр. чл. 55, ал. 1 от НК, го осъжда на „лишаване от свобода” за срок от ТРИ месеца.

На основание чл. 66 от НК, отлага изпълнението на така наложеното наказание за срок от ТРИ години.

И ЗА ВИНОВЕН в това, че на 14.01.2013 г., в землището на с. Велино, обл. Шумен, местността „Сухия язовир” в съучастие като съизвършител с М.Р.М. противозаконно унищожил чужди движими вещи – 2 бр. стоманобетонни стълба, на обща стойност 869.64 лв., собственост на „Енерго-Про Мрежи” АД гр. Варна, поради което и на основание чл. 216, ал.1 от НК, вр. чл. 55, ал. 1 т. 2, б. „б” от НК, вр. чл. 42а, ал. 2, т. 1 и т. 2 от НК, го осъжда на „пробация” със следните пробационни мерки:

- задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от ШЕСТ месеца с периодичност ДВА пъти седмично;

- задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от ШЕСТ месеца.

На основание чл. 23, ал. 1 от НК, определя на подсъдимия Р.М.М. общо наказание между наложените му до размера на най-тежкото от тях, а именно, „лишаване от свобода” за срок от ТРИ месеца.

На основание чл. 66 от НК, отлага изпълнението на определеното общо наказание за срок от ТРИ години.

ПРИЗНАВА подсъдимия М.Р.М. ЕГН **********, роден на *** г. в гр.Нови пазар, живущ ***, български гражданин, с основно образование, безработен, неженен, не осъждан, има наложено наказание по чл.78а от НК, ЗА ВИНОВЕН в това, че на 14.01.2013 г. в землището на с. Велино, обл. Шумен, местността „Сухия язовир” в съучастие като съизвършител и след предварителен сговор с Р.М.М., чрез разрушаване на прегради здраво направени за защита на имот, използване на моторно превозно средство /лек автомобил „Рено 19” с рег. № Н 8180 АХ/ и технически средства /метална щанга, метален чук и ножовка/ направил опит да отнеме чужди движими вещи – 14 бр. арматурно желязо Ф 14 с дължина 12 м., 16 бр. арматурно желязо Ф10 с дължина 12 м., 3 бр. хоризонтални конзоли, 4 бр. укрепващи планки, 3 бр. висящи държачи /чашки/, 3 бр. обтяжни болтове, на обща стойност 486, 54 лв., собственост на „Енерго-Про Мрежи” АД гр. Варна от владението на И.Д.И., без негово съгласие с намерение противозаконно да ги присвои, като случаят не е маловажен и деянието останало недовършено по независещи от дееца причини, поради което и на основание чл. 195, ал.1, т. 3, пр.1, т.4, пр.1 и пр.2, т.5, вр. чл. 194, ал. 1 от НК, вр. чл. 18, ал. 1, вр. чл. 20, ал.2 от НК, вр. чл. 55, ал. 1 от НК, го осъжда на „лишаване от свобода” за срок от ТРИ месеца.

На основание чл. 66 от НК, отлага изпълнението на така наложеното наказание за срок от ТРИ години.

И ЗА ВИНОВЕН в това, че на 14.01.2013 г. в землището на с. Велино, обл. Шумен, местността „Сухия язовир” в съучастие като съизвършител с Р.М.М. противозаконно унищожил чужди движими вещи – 2бр. стоманобетонни стълба, на обща стойност 869.64 лв., собственост на „Енерго-Про Мрежи” АД гр. Варна, поради което и на основание чл. 216, ал.1 от НК, вр. чл. 55, ал. 1 т. 2, б. „б” от НК, вр. чл. 42а, ал. 2, т. 1 и т. 2 от НК, го осъжда на „пробация” със следните пробационни мерки:

- задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от ШЕСТ месеца с периодичност ДВА пъти седмично;

- задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от ШЕСТ месеца.

На основание чл. 23, ал. 1 от НК, определя на подсъдимия М.Р.М. общо наказание между наложените му до размера на най-тежкото от тях, а именно, „лишаване от свобода” за срок от ТРИ месеца.

На основание чл. 66 от НК, отлага изпълнението на определеното общо наказание за срок от ТРИ години.

 

ОСЪЖДА подсъдимите Р.М.М., ЕГН ********** и М.Р.М., ЕГН ********** да заплатят солидарно на „Енерго Про Мрежи”АД – гр. Варна, сумата от 869.64 /осемстотин шестдесет и девет лв. и 64 ст/ лева, представляваща уважената част от предявения граждански иск за причинени имуществени вреди, ведно със законната лихва, считано от дата на деянието до окончателно изплащане на сумата.

ОСЪЖДА подсъдимите Р.М.М., ЕГН ********** и М.Р.М., ЕГН ********** да заплатят солидарно държавна такса върху уважения граждански иск в размер на 50 /петдесет/ лева.

 

На осн. чл. 189, ал.3 от НПК ОСЪЖДА Р.М.М., ЕГН ********** да заплати по сметка на ОД на МВР – Шумен направените деловодни разноски в размер на 40.00 /сто и шест/ лева, както и такса 5.00 /пет/ лева по сметка на ШРС при издаване на изпълнителен лист.

На осн. чл. 189, ал.3 от НПК ОСЪЖДА М.Р.М., ЕГН ********** да заплати по сметка на ОД на МВР – Шумен направените деловодни разноски в размер на 40.00 /сто и шест/ лева, както и такса 5.00 /пет/ лева по сметка на ШРС при издаване на изпълнителен лист.

На осн. чл. 189, ал.3 от НПК ОСЪЖДА Р.М.М., ЕГН ********** да заплати по сметка на ШРС направените деловодни разноски в размер на 17.50 /седемнадесет лева и 50 ст./ лева, както и такса 5.00 /пет/ лева по сметка на ШРС при издаване на изпълнителен лист.

На осн. чл. 189, ал.3 от НПК ОСЪЖДА М.Р.М., ЕГН ********** да заплати по сметка на ШРС направените деловодни разноски в размер на 17.50 /седемнадесет лева и 50 ст./ лева, както и такса 5.00 /пет/ лева по сметка на ШРС при издаване на изпълнителен лист.

 

На основание чл. 53 от НК отнема в полза на държавата 1 бр. метална щанга с дължина 90 см., 1 бр. метален чук с дървена дръжка с дължина на дръжката 80 см, 5 бр. металорежещи лица за ножовка, 1 бр. ножовка, 2 бр. черни празни чувала.

 

Връща на „Енерго Про Мрежи” АД – Шумен 2 бр. черни чувала съдържащи метални профили подробни описани в протокол за оглед на веществено доказателство от 06.02.2013 г. по БП № 55/2013 г.

 

Присъдата подлежи на обжалване и протест пред ШОС в 15-дневен срок от днес.

 

 

Съдебни заседатели: 1.                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ:             

 

                                    2.

 

 

                                                           

 

 

                                   

 

                                   

                         

Съдържание на мотивите Свали мотивите

  Мотиви към присъда по НОХД № 399 по описа за 2013 год. на ШРС

 

Подсъдимите Р.М.М. и М.Р.М. са предадени на съд за извършени престъпления по  чл.195 ал.1 т.3,4 и 5 вр. чл.194 ал.1 вр. чл.18 ал.1 вр. чл.20 ал.2  НК и по чл.216 ал.1  НК.

В наказателното производство за съвместно разглеждане е приет, предявеният от „Енерто-Про мрежи” АД Варна срещу подсъдимите граждански иск за причинени от посочените  по горе престъпления имуществени щети в размер на 869.64 лева, като дружеството е конституирано като граждански ищец.

 

В съдебно заседание прокурорът поддържа така повдигнатите  обвинения, като пледира за налагане на наказания в унисон с изискванията на чл.55 НК .

      В хода на съдебното следствие подсъдимите  заявяват, че разбират в какво са обвинени,  признават се за виновни в извършването на посочените в обвинителния акт деяния, като в последната си дума заявяват, че съжаляват за постъпката си.

След преценка на събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установени от фактическа страна изложените в обстоятелствената част на обвинителния акт факти, а именно: Подсъдимите Р.М.М. и М.Р.М. ***013г., двамата се уговорили да извършат кражба на желязо, тъй като знаели, че в землището на с.Велино обл.Шумен, местността „Сухия язовир” има стоманобетонни стълбове с арматура в тях/трасето е собственост на „Енерто-Про мрежи” АД Варна/. В изпълнение на взетото решение на 14.01.2013г., подсъдимите взели със себе си метална щанга, метален чук с дървена дръжка, ножовка, 5 бр. металорежещи листа за ножовки, както и чували, като посредством л.а.”Рено 19”, управляван от М.  се придвижили до землището на с.Велино обл.Шумен, местността „Сухия язовир”. След като пристигнали, двамата отишли до един от стоманобетонните стълбове и с помощта на металния чук на смени започнали да блъскат по стълба, за да вземат от него 8 бр. арматурно желязо Ф 14 с дължина 12 м. и  8 бр. арматурно желязо Ф10 с дължина 12 м. След като разрушили стоманобетонния стълб и го повалили на земята, М. и М. посредством ножовката и металната  щанга отделили от стълба 3 бр. хоризонтални конзоли, 4 бр. укрепващи планки, 3 бр. висящи държачи /чашки/ и 3 бр. обтяжни болтове, които поставили в чували. След това подсъдимите отишли до друг стоманобетонен стълб и отново започнали да блъскат с чука по него по описания по горе начин, за да вземат 6 бр. арматурно желязо Ф 14 с дължина 12 м. и 8 бр. арматурно желязо Ф10 с дължина 12 м. Действията им обаче били забелязани от И.А., като впоследствие били сезирани и органите на реда, като на местопрестъплението малко по късно пристигнали полицейските служители Р.Р. и И.Ш., като пред тях двамата подсъдими чистосърдечно разказали за своите действия.   От приетата без възражения от страните съдебно-икономическа експертиза се установява, че общата стойност на арматурното желязо е в размер на 322.74 лева, общата стойност на 2бр.стоманобетонни стълба е в размер на 869.44 лева, а общата стойност на 3 бр. хоризонтални конзоли, 4 бр. укрепващи планки, 3 бр. висящи държачи /чашки/ и 3 бр. обтяжни болтове е в размер на 163.80 лева.

 

         Изложената фактическа обстановка съдът счита за установена въз основа на: обясненията на подсъдимите дадени по време на съдебното следствие и показанията на разпитаните в  съдебно заседание свидетели – И., И., К., Р., Ш. и Д., заключението на съдебно-икономическата експертиза , поддържано от вещото лице в съдебно заседание и прието от съда, както и приетите в съдебно заседание писмени доказателства представени от страните и приобщените по реда на чл.283 от НПК писмени доказателства, събрани в хода на дознанието. От събраните доказателства безспорно се установи престъпното участие на подсъдимите Р.М.М. и М.Р.М.  в посочените в обвинителния акт престъпни деяния. Съдът намира, че събраните и обсъдени по този начин доказателства по делото са безпротиворечиви и взаимно допълващи се и се намират в хармонично единство и водят до единствено възможния извод, непораждащ никакво съмнение във вътрешно убеждение на съда и обосновават решението на съда по следните правни съображения:

 

Съдът като прецени всички доказателства, релевантни за делото, съгласно чл.14 от НПК, поотделно и в тяхната съвкупност, приема че с описаното по горе, подсъдимите са осъществили от обективна и субективна страна състава на престъпление от общ характер по  . чл.195 ал.1 т.3,4 и 5 вр. чл.194 ал.1 вр. чл.18 ал.1 вр. чл.20 ал.2    НК, тъй като  в съучастие като съизвършители помежду си и  след предварителен сговор, чрез разрушаване на прегради здраво направени за защита на имот, използване на МПС и технически средства, направили опит да отнемат 14 бр. арматурно желязо Ф 14 с дължина 12 м., 16 бр. арматурно желязо Ф10 с дължина 12 м., 3 бр. хоризонтални конзоли, 4 бр. укрепващи планки, 3 бр. висящи държачи /чашки/, 3 бр. обтяжни болтове, на обща стойност 486, 54 лв., собственост на „Енерго-Про Мрежи” АД гр. Варна от владението на И.Д.И., без негово съгласие с намерение противозаконно да ги присвоят, като случаят не е маловажен и деянието останало недовършено по независещи от дееца причини , както и състава на престъпление по чл.216 ал.1 НК вр. чл.20 ал.2 НК- в съучастие като съизвършители повредили противозаконно чужди движими вещи 2 бр. стоманобетонни стълба на обща стойност 869.64 лева, собственост на „Енерго-Про Мрежи” АД гр. Варна .

     От субективна страна престъпленията  са извършени с  пряк  умисъл.

Като причина за извършване на престъплението следва да се отбележи незачитането от страна на двамата подсъдими на обществените отношения, гарантиращи собствеността.

 

При определяне на наказанията на подсъдимите за извършените от тях престъпления съдът прецени: степента на обществената опасност на конкретните деяния, която съдът преценява като невисока, поради конкретната житейска ситуация в която са се  намирали двамата подсъдими/нямали са пари да заплатят консумираната ел.енергия/ и социалният им статус, степента на обществена опасност на подсъдимите -  видно е че същите са с ниска обществена опасност, предвид необремененото им съдебно минало  и констатира  следните обстоятелства от значение за отговорността на подсъдимият:

Съдът преценява, че за подсъдимите са налице следните смекчаващи отговорността обстоятелства – имат тежко материално и социално положение, имат добросъвестно поведение в наказателния процес, осъзнават вината си, правят пълни самопризнания и са критични към извършеното.

 

Гореизложените обстоятелства мотивираха съда да приеме, че целите на наказанието посочени в чл.36 от НК могат да бъдат постигнати по отношение на двамата подсъдими, като наказанията им бъдат  определени при наличието на констатираните по горе смекчаващи отговорността обстоятелства, поради което и съдът намира, че справедливо и съответно на извършеното  ще бъде налагане на наказания при условията на чл.55 ал.1 т.1 и 2 НК, а именно: За престъплението по чл.  чл.195 ал.1 т.3,4 и 5 вр. чл.194 ал.1 вр. чл.18 ал.1 вр. чл.20 ал.2   НК,  е предвидено наказание "лишаване от свобода"   от 1 до 10 години . Дори и наложено в минимален размер обаче това наказание би се оказало несъразмерно тежко както за деянието, така и за извършителите. Поради това, съдът, намира, че справедливо и съответно на извършеното  ще бъде налагане на наказание „лишаване от свобода” в размер на по три месеца „лишаване от свобода” като счита, че за да бъдат изпълнени целите на наказанието, изпълнението му следва да бъде отложено за минимално предвидения в чл.66 НК срок, а именно от три години .  За престъплението по чл.216 ал.1 НК, съдът се ръководи от посочените по горе принципи и също определи наказанията в унисон с чл.55 ал.1 т.2 б”б” НК и замени предвиденото наказание „лишаване от свобода” с „пробация”, като наложи на двамата подсъдими двете задължителни пробационни мерки, а именно „задължителна регистрация по настоящ адрес с периодичност два пъти седмично” и „задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от по шест  месеца, като на осн. чл.23 НК им определи общо наказание между така наложените до размера на по тежкото от тях, а именно по  три месеца „лишаване от свобода”, чието изпълнение отложи за минимално предвидения в чл.66 НК срок от три години .

   Така определения размер на  наказанията , съдът счита за справедлив и съответстващ на тежестта, обществената опасност и моралната укоримост на престъплението и подходящи да повлияят поправително и превъзпитателно към спазване на законите и добрите нрави от страна на осъдените лица. Освен това съдът счита, че така определените наказания ще въздействат предупредително върху тях и ще им се отнеме възможността да вършат и други престъпления, а освен това ще въздейства възпитателно и предупредително върху другите членове на обществото.

            По този начин и с тези наказания съдът счита, че ще бъдат постигнати целите на генералната и специалната превенция.

Касателно предявеният от гражданският ищец граждански иск за претърпени имуществени вреди, съдът счита, че следва да бъдат уважен до пълния им предявен размер   за сумата от 869.64 лева. 

 

На основание чл.189, ал.3 от НПК съдът възложи на  подсъдимите Р.М.М. и М.Р.М.   направените по делото разноски.

  Водим от горното съдът постанови присъдата си.

 

 

 

                                                                                Районен съдия: