Решение по дело №170/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 738
Дата: 22 юни 2020 г.
Съдия: Мария Симеонова Ганева
Дело: 20207050700170
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№……………2020г., гр. Варна

 

В ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр. ВАРНА - ІV касационен състав, в открито съдебно заседание на четвърти юни две хиляди и двадесета година в състав:

                                                                

      ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МАРИЯ ГАНЕВА

                                                                ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯНА ШИРВАНЯН

                                                                                    РОМЕО СИМЕОНОВ

 

при секретаря Светлана Стоянова и в присъствието на прокурора от ВОП Александър Атанасов като разгледа докладваното от председателя касационно адм. дело № 170 по описа за 2020 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63 ал.1 предл.2 от ЗАНН, вр. чл.208 и сл. от АПК и чл.348 от НПК.

Образувано е по касационна жалба на П.П.Б. с ЕГН **********  и съдебен адрес *** подадена чрез адв. А.И. – САК, срещу решение № 1961/31.10.2019 г.  по анд. № 4170/2019 г. по описа на Варненския районен съд /ВРС/ , с което е потвърден електронен фиш /ЕФ/ серия К № 2071401, издаден от ОДМВР-Варна, с който на основание чл.182, ал.2, т.3 от ЗДвП му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100.00 /сто/ лева.

Заявените касационни основания са допуснато нарушение на закона и съществено нарушаване на процесуалните правила . Релевира се, че в ЕФ липсва дата на издаване и имената и длъжността на неговия издател, което води до неговата незаконосъобразност. Твърди се несъответствие на утвърдения образец на ЕФ с изискванията на Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги (ЗЕДЕУУ) и в частност - на разпоредбите на чл. 2 - чл. 4 от същия. В ЕФ липсва фактическо описание на административното нарушение както изисква разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП. В ЕФ не са посочени всички съставомерни елементи на процесното административно нарушение - не е отбелязано кой е управлявал заснетото МПС, респ. кой е авторът на нарушението. Твърди, че нито в ЕФ, нито в снимковия материал към него, е отразено в какъв режим е работела посочената система за видеоконтрол на нарушенията на правилата за движение "TFR1" защото това е определящо за приложимата грешка в измерването на скоростта на движение. Възразява се , че по преписката няма  данни собственикът на автомобила П.Б. да е бил призоваван и търсен,  формира се извод, че ЕФ не е надлежно връчен.

Отправеното искане към съда е за отмяна на обжалваното съдебно решение  или алтернативно за връщане на делото на ВРС за ново разглеждане с присъждане на съдебно-деловодни разноски. 

Ответникът по касационната жалба – ОД на МВР Варна ,депозира  писмен отговор на касационната жалба с позиция за нейната неоснователност и моли за потвърждаване на въззивното решение. Претендира се юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна дава заключение за  неоснователност на подадената касационна жалба.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съотнесени към наведените касационни основания, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

Касационната жалба е допустима, тъй като изхожда от процесуално легитимирано лице – страна в първоинстанционното производство и е подадена при спазване на разписаните процесуални срокове по упражняване правото на жалба, а разгледана по същество тя е неоснователна.

С обжалваното съдебно решение на Районен съд–Варна е потвърден   електронен фиш серия К № 2071401 издаден от ОД МВР Варна, с който за извършено нарушение по чл.21, ал.2, вр. чл. 21, ал. 1 от ЗДвП на основание чл.189, ал.4 вр. с чл.182, ал.2, т.3 от ЗДвП на касатора е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100.00 /сто/ лева.

Районният съд е приел от фактическа страна, че на 17.04.2018 г. около 15.07  часа, по път I клас №9, в посока от гр. Варна към кк. „Златни пясъци“ в района до хотел „Рино“ е извършено нарушение с автомобил ”Пежо 207” с рег. № СВ8497ВВ, установено и заснето със стационарна видео-радарна установка „TFR1-M513/07“, като при разрешена скорост 60 км/ч. въведена с пътен знак В26 е установена скорост  след приспадане на толеранс от 84 км/ч., т.е. превишението е 24 км/ч.

За да потвърди обжалвания ЕФ, въззивният съд е приел, че при издаването му административнонаказващият орган правилно е съобразил събраните доказателства и въз основа на тях е приложил материалния закон. Посочил е, че ЕФ е  съставен при спазване на изискванията на чл.189 ал.4 от  ЗДвП, като в същия е посочена  териториалната структура на МВР – ОДМВР Варна, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане.

В хода на съдебното производство пред ВРС не са събрани доказателства, установяващи различни от посочените в ЕФ факти, касаещи авторството на извършеното нарушение. Доколкото в срока за посочване на данни за лицето, управлявало автомобила от страна на  управителя на дружеството не са навеждани възражения и не е конкретизирано такова лице, въззивната инстанция приема, че безспорно е установено, че на санкциониране подлежи управителя на дружеството, на което е регистрирано МПС – управителя Б..

Като неоснователно е прието оплакването на нарушителя за неспазване процесуалните правила при връчването на ЕФ, доколкото нарушителят е реализирал правото си на защита пред въззивния съд.

ВРС е счел за лишено от основание възражението на въззивника, че в ЕФ липсва дата на издаване и имената и длъжността на неговия издател, което води до неговата незаконосъобразност, така и пълно описание на обстоятелствата на нарушението, предвид приложимата процедура по санкциониране на водач по реда на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, която е различна от описаната в ЗАНН, относно установяването на административните нарушения и ангажирането отговорността на нарушителя.

Доколкото от административнонаказващият орган са представени удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 10.02.4835 на Български институт по метрология, за мобилната система за видеоконтрол на нарушенията на правилата за движение, тип TFR1-M с № 4835 и предвид Протокол от проверката на мобилната система за видеоконтрол, районният съд е извел извод, че мобилната система е одобрен тип средство за измерване, преминало метрологична проверка, което е било изправно към датата на процесното нарушение.

Според районния съд законосъобразно нарушението е квалифицирано по чл.21 ал.2 от ЗДвП. Измерената скорост на движение на автомобила е 87 км/ч., като при издаване на ЕФ е съобразена допустимата грешка +/-3 км и скоростта е намалена на 84 км./ч., т.е. налице е наказуемо превишение с 24 км/ч. в полза на водача. В този смисъл е прието, че извършеното деяние осъществява фактическия състав на посочената в ЕФ законова норма на чл. 182, ал. 2, т. 3 от ЗДвП, което е и основание за реализирането на административнонаказателната отговорност, като наложеното за извършеното нарушение наказание, е в предвидения от закона абсолютен размер.

Касационната инстанция счита обжалваното решение за валидно, допустимо и правилно. При неговото постановяване не са допуснати заявените от касатора нарушения на закона и на процесуалните правила. Обратно на поддържаното в касационната жалба въззивният съд е формирал изводите си, след като е обсъдил значимите за разрешаването на спора обстоятелства, както и всички наведени от жалбоподателя доводи и възражения. Предходната  инстанция е постановила акта си след обективен анализ на събраните доказателства, като е изпълнила задължението , разглеждайки делото по същество да провери с допустимите доказателствени средства дали е извършено твърдяното адм. нарушение и неговото авторство . При това е формирал правни изводи, които се споделят от настоящия съдебен състав .

Касаторът сочи, че ЕФ не му е бил връчен по надлежния ред. Това нарушение обаче не обуславя незаконосъобразност на атакувания акт, тъй като от доказателствата по делото става ясно, че ЕФ е достигнал до знанието на нарушителя, доколкото последният го е оспорил пред съда , жалбата му е разгледана поради преценка за нейната допустимост и той е могъл ефективно в съдебната фаза да защити своите субективни права.

Лишено от основание е оплакването на жалбоподателя за допуснато съществено процесуално нарушение в досъдебната фаза поради отсъствие на данни в ЕФ за  режима на работа на АТСС  „ TFR1“ . Задължение за посочване на подобно сведение  не фигурира след нормативно зададените реквизити на ЕФ в чл.189, ал.4 от ЗДвП. Освен това информация  за този факт може да се получи от съставения протокол за използване на АТСС от 17.04.2019 г. , неразделна част от административнонаказателната преписка , в който е посочено, че режимът на измерване е бил стационарен.

Лишено от основание е оплакването на касационния жалбоподател , че не е установено неговото авторство на нарушението. В ЕФ той е вписан като субект на нарушението в качеството му на законен представител на едноличното дружество с ограничена отговорност-собственик на цитираното в ЕФ моторон превозно средство. Съгласно правилото на чл. 188, ал. 2 от ЗДвП когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице /както е в настоящия случай/, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство. При непосочване на такова лице се пристъпва  към ангажиране отговорността на законния представител на дружеството. В случая няма спор и не се твърди, че е подавана декларация по чл. 189, ал. 5 от ЗДвП . Б. не посочва имената на лице, на което да е предоставил управление на описаното в ЕФ превозно средство . В тази връзка обосновани и съответстващи на закона са изводите на районния съд за законосъобразно санкциониране на управителя на търговското дружество, собственик на посоченото МПС в ЕФ .

Неоснователно е възражението, че в ЕФ липсва точно и ясно описание на нарушението и на мястото на извършването му. Всяко деяние представлява съвкупност от елементи, които очертават конкретен състав на предвидено в закона административно нарушение. В случая съставът на посочената като нарушена разпоредба на чл. 21, ал.2 от ЗДвП изисква установяване и посочване на вида на пътното превозно средство, конкретния размер на ограничението в пътния участък, установената скорост на движение на автомобила и мястото /населено, извън населено, автомагистрала/, където е установено. Превишението на скоростта представлява зависимост между въведеното конкретно ограничение на скоростта и констатираната скорост на движение. Всички тези елементи са посочени в издадения ЕФ и са достатъчни, за да се приеме, че е налице съставомерно деяние. В  ЕФ е описано и мястото на нарушението - път I клас №9, в посока от гр. Варна към кк. „Златни пясъци“ в района до хотел „Рино“. Нещо повече в случая превишението на скоростта е установено посредством одобрена и функционираща стационарна видео-радарна установка, която, освен датата и точния час на нарушението, документира и регистрационния номер на превозното средство, с което то е осъществено. При доказани годност и изправност на техническата система, координатите на контролирания участък и разположението й при установяване на конкретното нарушение, няма основание да се приеме, че някои от отразените в ЕФ параметри, вкл. мястото на извършване на нарушението са неверни. Лишено от основание е и оплакването на касатора за липсата на пътен знак от Група "В" на мястото на нарушението. Приложеният по делото Протокол за използване на АТСС или система и писмо рег. №460000-2901 от 13.09.2019г. е доказателство, че на мястото на нарушението е действало ограничение на скоростта от 60 км/ч., въведено с пътен знак В26, като разстоянието от пътния знак до АТСС е било 150м.

Няма допуснато нарушение на правото на защита на наказаното лице и по отношение на установената скорост, предвид факта, че е засечена скорост от 87 км/ч, а след приспадане на  допустимо отклонение е приета скорост от 84 км/ч, а  намалението в скоростта благоприятства дееца. Освен това превишение на скоростта както от 24 км/ч, така и от 27 км/ч попада в диапазона по чл. 182, ал.2 т.3 от ЗДвП от 21 до 30 км/ч, за което нарушение законодателят е въвел фиксиран размер на глобата от  100 лв.

Не съставлява отменително основание и възражението , че в процесният ЕФ  липсва дата на съставяне и автор. С правилото на чл. 189, ал.4 от ЗДвП законодателят е разписал изчерпателно и лимитативно всички реквизити на ЕФ и сред тях не фигурират посочените по-горе данни. Следователно така издаденият ЕФ отговаря в пълна степен на законовите изисквания за форма и съдържание, зададени в особеното правило на чл. 184, ал.4 във вр. с §6, т. 63 от ЗДвП , които изключват приложимост на общите разпоредби на Закона за  електронния документ и  електронните удостоверителни  услуги поради действието на следния основен принцип в правото „Lex specialis derogat generali“  (Специалният закон отменя (замества) общия.

Издаденият ЕФ е законосъобразен и като го е потвърдил , ВРС е постановил правилно съдебно решение. Осъществени са всички признаци от обективната и субективна страна на административното нарушение , за чието извършване на  нарушителя е наложено административно наказание.

Основателно с оглед изхода на делото е своевременно направеното искане на ответника по касация за присъждане на юрисконсултско възнаграждение за настоящата инстанция. С оглед фактическата и правна сложност на делото и поради факта, че правната защита се реализира посредством  изготвяне на писмен отговор на жалбата , без явяване на пълномощник в проведеното открито съдебно заседание  , то следва да се определи възнаграждение в минималния размер от 80 лева по чл. 27е от Наредбата за плащането на правната помощ във вр. с чл. 63, ал. 5 от ЗАНН и чл. 37, ал. 1 от Закона за правната помощ .

Мотивиран от изложеното и съобразно правомощията си по чл.221 и сл. от АПК, Административен съд – Варна

 

Р       Е        Ш         И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1961/31.10.2019 г. по анд. № 4170/2019 г. по описа на Варненския районен съд.

ОСЪЖДА П.П.Б., ЕГН **********, с адрес: ***, да заплати на ОД на МВР-Варна сумата от 80 . /осемдесет/лева , представляваща юрисконсултско възнаграждение.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

                                                                Председател:                                   

 

                                              

             Членове: