Решение по дело №1644/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1286
Дата: 25 юни 2019 г. (в сила от 30 септември 2019 г.)
Съдия: Христо Милков Минев
Дело: 20193110201644
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                             

Гр. Варна. ...........  2019г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд – първи наказателен състав - в публично заседание, проведено на шестнадесети май през две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: Хр. Минев

 

като разгледа докладваното от съдията НАХД №1644 по описа за 2019г.

 

Р  Е  Ш  И:

                     ПОТВЪРЖДАВА Наказателното постановление №23-0000051 от 25.01.2019г., на Началник ОО „АА” в ГД „АИ“ гр.Варна, с което на „Ц.0.“ ООД с БУЛСТАТ *********, представлявано от Е. Д. Ц. с адрес гр.Варна е наложена ИМУЩЕСТВЕННА САНКЦИЯ в размер на 500.00лв. на осн. чл. 178 Б ал.7 от ЗДвП.

                    Решението подлежи на касационно обжалване с касационна жалба в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че мотивите към решението са изготвени пред АС Варна по реда на АПК.

 

 

                                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ:.......................


М О Т И В И

 

         Производството е образувано на осн. чл.59 и сл. от ЗАНН въз основа на жалба, предявена от „Ц.0.“ ООД с БУЛСТАТ *********, представлявано от Е. Д. Ц. с адрес гр.Варна, против Наказателно постановление №23-0000051 от 25.01.2019г., на Началник ОО „АА” в ГД „АИ“ гр.Варна, с което на „Ц.0.“ ООД с БУЛСТАТ *********, представлявано от Е. Д. Ц. с адрес гр.Варна е наложена ИМУЩЕСТВЕННА САНКЦИЯ в размер на 500.00лв. на осн. чл. 178 Б ал.7 от ЗДвП.

           В жалбата си въззивното дружество обжалва процесното НП, като неправилно, незаконосъобразно и при допуснати процесуални нарушения. оспорва датата и мястото на нарушението, а отделно оспорва и наличието на нарушение.

           В съдебно заседание въззивното дружество се представлява от адв.А., който поддържа жалбата и по същество пледира за отмяна на НП.

           Въззиваемата страна изпраща представител, ст.ю.к.Г., който оспорва жалбата и по същество пледира за потвърждаване на НП, като мотивирано, законосъобразно и правилно.

           Съдът въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на обжалваното наказателно постановление по отношение на неговата законосъобразност, обоснованост и справедливост на наложеното наказание, прави следните изводи:

           Жалбата е процесуално допустима - подадена е в срока за обжалване, от надлежна страна и приета за разглеждане от съда.

           Наказателното постановление е издадено от компетентен орган -    Началник ОО „АА” гр.Варна.

           След преценка на доводите на въззивника и становището на въззиваемата страна, с оглед събраните доказателства по делото, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

         На 22.11.2018г. е съставен Констативен протокол за извършена проверка в периода 04.12.2017г. до 16.11.2018г. по спазване изискванията на законовите и подзаконовите нормативни актове, касаещи компетенциите на ИА „АА“, за извършваната от „Ц.0.“ ООД дейност по обучение за придобивена на правоспособност за управление на МПС.

         В хода на същата проверка е установено по представените от проверяваното дружество документи, че на 28.06.2018г. около 13.00часа в гр.Варна, ул.“Вяра“ 7 вх.Б ет.1 ап.2, учебе3н център „Ц.0.“ ООД, притежаващ Разрешение №4094 за извършване на обучение на кандидата  за придобиване на правоспособност за управление на МПС, не е осигурил провеждането на обучението на кандидата С.А.М. с ЕГН ********** за придобиване на правоспособност за управление на МПС кат.В, в съответствие с условията и реда, определени в точка 6.9. от учебната документация по чл.153 т.1 от ЗДвП, а именно: При обучението по модул ТО-1 – Безопасност на движението, учебен час №20, установено от учебен дневник на група №19850/25.06.2018г., което задължително се провежда в учебен кабинет, в същия ден и час се е провеждало практическо обучение на курсиста в учебен автомобил, установено от представения при проверката учебен картон №3549596/25.06.2018г.

             За установеното бил съставен АУАН №258167/07.12.2018г. В обстоятелствената част на същия е отразена така описаната фактическа обстановка.

            Горната фактическа обстановка се установява по безспорен начин от събраните по делото гласни и писмени доказателства, които са безпротиворечиви и кредитирани от съда изцяло.

            При връчването АУАН на управителя на дружеството, която е посочила, че има възражения, без да ги конкретизира. Конкретни възражения срещу АУАН не са били подадени и в законния за това срок.

            Въз основа на Акта е издадено обжалваното Наказателно  постановление, като административно наказващия орган е възприел изцяло обстоятелствата, сочени в акта за нарушение и фактическата обстановка. Административно наказващия орган е квалифицирал нарушението по чл.24а ал.1 т.1 от Наредба №37/02.08.2002г. на МТС и е ангажирал отговорността на процесното дружество, като му е наложил санкция в размер на 500.00лева, на осн. чл.178 Б ал.7 от ЗДвП. 

           Съдът счита, че административнонаказателното производство, образувано по отношение на дружеството е проведено законосъобразно.

           Спазени са нормите на чл.42 и чл.57 от ЗАНН, като съставеният АУАН и издаденото наказателно постановление съдържат всички реквизити, посочени в тези норми.

           Наказателното постановление е обосновано. Правилно и законосъобразно административнонаказващия орган е приел, че е реализирано описаното по-горе нарушение и правилно е определил правната квалификация на нарушението. Съдът намира, че АНО правилно е определил времето и мястото на нарушението. Ясно е посочено, кой, къде, кога, какво нарушение е допуснал и е дадена правилната правна квалификация на същото.

           Съдът, също както и представителя на въззиваемата страна намира, че с възраженията в жалбата се цели изграждането на защитна оневиняваща версия, която е неоснователна. Правилно е посочено, че обвинението е за отрицателно установителен факт, а именно, че не е осиурено провеждането на обучението на кандидат за придобиване на СУМПС при спазване нормативната уредба за тази дейност. Конкретно е посочено, на коя дата е допуснато нарушението и в какво се изразява то.

         След като процесното дружество извършва дейност на територията на РБългария, е следвало да съобразява поведението си с правната регламентация на същата тази дейност.

         Съдът намира, че АНО е взел предвид обществената опасност на  извършеното нарушение. Безспорно е допуснато административно нарушение от страна на въззивника, което е било  констатирано по надлежният ред. В тази връзка съдът счита, че налагане на ИМУЩЕСТВЕННА САНКЦИЯ в размер на 500.00лв.  предвидена в чл.178 Б ал.7 от ЗДвП за допуснатото нарушение е правилно определена по размер предвиден за нарушението от закона и същата е съобразена с обществената опасност на деянието и нарушителя.

        Правилно АНО е преценил, че нарушението не представлява маловажен случай и съдът споделя същото разбиране. Нарушението не се отличава с по-ниска степен на общественна опасност от други такива нарушения и същото не следва да се прием за маловажно. Нарушението е свързано с обучението на кандидати за придобиване на определена категория правоспособност за управлание на МПС, а предвидмножеството допускани ПТП в страната се явява с висока степен на обществена опасност и нетърпимост.

         Съдът намира за нужно да отбележи, че причините за допускане на нарушението в случая са ирелевантни за процеса.

           Водим от горното, съдът постанови решението си.

 

 

 

 

                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ:...........................