Решение по дело №2459/2015 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 743
Дата: 12 октомври 2015 г. (в сила от 22 октомври 2015 г.)
Съдия: Лилия Георгиева Терзиева-Владимирова
Дело: 20155220102459
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 август 2015 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е №

гр.Пазарджик 12.10.2015 г.

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Гражданско отделение, 31-ви граждански състав, в публично заседание на тридесети септември, през две хиляди и петнадесета година в състав:

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛИЛИЯ ТЕРЗИЕВА

при секретаря В.Н. и като разгледа докладваното от районен съдия Терзиева гр.д. № 2459 по описа за 2015 г., за да се произнесе прие следното:

Производството е по реда на  чл. 30а от Закона за закрила на детето.

 Постъпило е искане от Дирекция"Социално подпомагане"- гр.Пазарджик, чрез юрисконсулт К. Костадинов за промяна на мярката за закрила спрямо детето Д.С.И., с ЕГН:**********.

 В обстоятелствената част на молбата се твърди, че по силата на съдебно решение № 554/27.09.2005 на Кърджалийския районен съд спрямо детето Д.И. е предприета мярка за закрила настаняване в ДМСГД- Кърджали. Излагат, че детето е родено недоносено и болно от туберколоза,  и че от самото си раждане се отглежда в специализирана институция. Твърди се, че майката е запозната със здравословното състояние на детето и заявява, че не може да се справи със специалните му нужди. Излага се, че детето е вписано в Регистъра на деца, които могат да бъдат осиновени при условията на пълно осиновяване. Твърди се, че със заповед №ЗД- ЗД14-61/14.07.2015г на директора на ДСП-Кърджали настаняването на детето в ДМСГД- Кърджали  е прекратено и детето Д.И. е настанен в Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания- град Пазарджик. В подкрепа на молбата са ангажирани доказателства.

В съдебно заседание молителят ДСП-Пазарджик, ред. Призовани, представител не се явява, не се представляват.

Районният съд след като се запозна с направеното искане и анализира събраните в тази връзка доказателства поотделно и в съвкупност, с оглед правомощията си по чл. 26, ал.1 от Закона за закрила на детето, прие следното:

 От представеното заверено ксерокопие от удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане № 0298/23.03.2005 г., издадено от Община Кърджали е видно, че детето Д.С.И., е родено на *** г. от майка С. С. И., с ЕГН ********** и баща-  неизвестен.

 Видно от данните по делото с решение № 554/27.09.2005 на Кърджалийския районен съд, детето Д.С.И., с ЕГН:**********, е настанено за отглеждане в специализирана институция – Дом за медико- социални грижи за деца -град Кърджали, безсрочно. Със Заповед №ЗД-16/29.01.2015г на директора на ДСП- Кърджали по административен ред е прекратено, считано от 14.01.2015г настаняването на детето Д.С.И. в ДМСГД- Кърджали поради промяна на мярката за закрила в настаняване в ЦНСТДМ с увреждания- гр. Пазарджик.

От представения социален доклад се установява, че майката на детето е наясно със здравословното състояние на детето, не се интересуват от него и е дала съгласието си то да бъде включено в Регистъра на деца, които могат да бъдат осиновени при условията на пълно осиновяване. Сочи се в доклада, че близки и роднини на детето не са заявили желание да поемат грижите по отглежданото и възпитанието му, а не е налице и подходящо приемно семейство, което да задоволява специфичните потребности на детето в семейна среда.

Предвид изложеното съдът намира, че искането, с което е сезиран е основателно и като такова следва да се уважи като фактическите и правни съображения в тази връзка са както следва:

 Безспорно се установи от данните по делото, че детето Д.И. е дете в риск по смисъла на нормата на пар. 1, т.11 б."А" от ДР на ЗЗДетето. Детето е останало без родителска грижа като родителите му трайно и без основателна причина не полагат грижи за него. Същите са се дезинтересирали от детето си.

 Изложените дотук фактически изводи обосновават категоричния правен извод, че за обезпечаване на принципа, прокламиран в разпоредбата на чл. 3, т.3 от ЗЗДетето, а именно- осигуряване на най-добрия интерес на детето детето Д.И. следва да бъде настанено в социална услуга от резидентен тип.

 Като адекватна мярка към настоящия момент, гарантираща в максимална степен най-добрия интерес на детето и изхождайки от градацията на мерките, визирана в разпоредбата на чл. 28, ал.4 във вр.с чл. 26, ал.1 от ЗЗдетето и във вр.с чл. 4, ал.1, т.4 от същия закон, съдът счита, че се явява мярката – настаняване в социална услуга-резидентен тип, а именно Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания- град Пазарджик .

 Ето защо налице е хипотезата на  чл. 30а от ЗЗДетето, а именно- промяна на една мярка за закрила, поради което следва да бъде прекратено настаняването на детето Д.С.И., с ЕГН:********** в Дом за медико- социални грижи за деца -град Кърджали и се предприеме мярка за закрила настаняване в Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания- град Пазарджик за срок от две години или до настъпване на промяна на обстоятелствата.

Така мотивиран и на основание  чл. 30а във вр. чл. 29, т.8, във вр. чл. 28, ал.4, във вр.с 26, ал.1, във вр.с чл. 4, ал.1, т.4 от ЗЗДетето Пазарджишкият районен съд

Р Е Ш И:

ПРОМЕНЯ МЯРКАТА ЗА ЗАКРИЛА, взета по отношение на детето Д.С.И., с ЕГН:********** като ПРЕКРАТЯВА настаняването на детето Д.С.И., с ЕГН:**********  в в Дом за медико- социални грижи за деца -град Кърджали и постановява:

НАСТАНЯВА детето Д.С.И., с ЕГН:**********, с родители: майка С. С. И., с ЕГН ********** и баща-  неизвестен в Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания- град Пазарджик за срок от две години или до настъпване на промяна на обстоятелствата.

 Решението подлежи на незабавно изпълнение.

 Решението подлежи на обжалване пред Пазарджишкия окръжен съд в 7 дневен срок от връчването му.

 РАЙОНЕН СЪДИЯ:                 

ЛИЛИЯ ТЕРЗИЕВА