Решение по дело №1263/2019 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 315
Дата: 3 октомври 2019 г. (в сила от 19 октомври 2019 г.)
Съдия: Николай Александров Николов
Дело: 20191520201263
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 315

гр. Кюстендил, 03.10.2019г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Кюстендилски районен съд, ІІ състав, в публично съдебно заседание на трети октомври две хиляди и деветнадесета година,  в състав:

                                                          Председател: Николай Николов

                                                                                        

Секретар Валентина Спирова,

Прокурор Радостина Стоянова,

като разгледа докладваното от съдията АНД № 1263 по описа за 2019 година,

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемия К.Р.К., роден на ***г***, живущ ***, българин, ***  гражданин, със средно специално образование, неженен, управител на търговско дружество, неосъждан, ЕГН ********** за виновен в това, че на 21.06.2017г. в гр.Кюстендил, като длъжностно лице „продавач-консултант“ в „Авенир Телеком“ЕООД, гр.София в кръга на службата си сам е съставил неистински частен документ – договор за мобилни услуги №61799469/21.06.2017г. в 2 броя екземпляри, на който е придаден вид, че е сключен между „Теленор България“ ЕАД – гр.София и Р. К. *** и е употребил посочения документ пред „Теленор България“ЕАД, гр.София, за да докаже, че съществуват правни отношения между „Теленор България“ЕАД, гр.София и Р. К. ***, като деянието представлява маловажен случай – престъпление по чл.310, ал.2 във вр. с ал.1 във вр. с чл.309, ал.1 НК, поради което и на основание чл.78а НК го освобождава от наказателна отговорност,  като му налага административно наказание “глоба” в размер на 1 200 (хиляда и двеста) лева.

ОСЪЖДА обвиняемия К.Р.К., с посочени по-горе лични данни, да заплати сторените на досъдебното производство разноски в размер на 74.82  (седемдесет и четири лева, осемдесет и две стотинки) лева по сметка на РУ  – гр.Кюстендил.

Решението подлежи на жалба и протест пред Окръжен съд – гр. Кюстендил в 15-дневен срок от днес.

                                               

                                               Районен съдия:

 

Съдържание на мотивите

 

МОТИВИ към решение по АНД №1263/2019г. по описа на КРС:

 

 

 

 

 

Районна прокуратура – гр.Кюстендил е внесла за разглеждане предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание на К.Р.К. *** за престъпление по чл.310, ал.2 във вр. с ал.1, вр. с чл.309, ал.1 НК.

В постановлението се твърди, че К. ***, като длъжностно лице „продавач-консултант“ в „Авенир Телеком“ЕООД, гр.София в кръга на службата си сам е съставил неистински частен документ – договор за мобилни услуги №61799469/21.06.2017г. в 2 броя екземпляри, на който е придаден вид, че е сключен между „Теленор България“ ЕАД, гр.София и Р. К. *** и е употребил посочения документ пред „Теленор България“ЕАД, гр.София, за да докаже, че съществуват правни отношения между „Теленор България“ЕАД, гр.София и Р. К. ***, като деянието представлява маловажен случай.

Представителя на Районна прокуратура-гр.Кюстендил поддържа обвинението и пледира за приложение на чл.78а НК с налагане на наказание под средния предвиден в закона размер.

Обвиняемият се признава за виновен.

Кюстендилският районен съд, след като обсъди събраните в хода на наказателното производство доказателства както поотделно, така и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

Обвиняемият К.Р.К. е роден на ***г***, живущ ***, българин, ***  гражданин, със средно специално образование, неженен, управител на търговско дружество, неосъждан, ЕГН **********.

С трудов договор №9/01.06.2017г. К. бил назначен на работа като „продавач-консултант" в "Авенир Телеком"ЕООД. Посоченото дружество и „Теленор България"ЕАД били в търговски взаимоотношения. Изпълнявал служебните си задължения в магазин "Интърнити", находящ се в гр.Кюстендил, ул."Пауталия"№10. Съобразно подписаната от него длъжностна характеристика за длъжността „Продавач-консултант", обвиняемият имал задължението да отговаря пряко за процеса на обслужване на клиентите и продажбите в магазина: предоставяне на промоции, продукти, тарифи, услуги и други; извършване на продажби и поддръжка на съществуващи клиенти. По силата на заеманата от него длъжност той носел материална отговорност за наличната стока и парични средства в магазина, извършвал материално-отчетническа дейност, имал задължение да събира, съхранява, разходва или отчита парични средства и стоки, като носи отговорност за вреда, причинена при отчетническата дейност пред работодателя.

На 21.06.2017г. обвиняемият бил сам на смяна в търговския обект. Възползвайки се от това, в кръга на службата си като продавач-консултант в посоченото дружество, той съставил договор за мобилни услуги №61799469/21.06.2017г., на който придал вид, че е сключен между "Теленор България"ЕАД, гр.София и Р. К.К., ЕГН **********, лична карта №*** от гр.Кюстендил. К. собственоръчно изписал ръкописните попълнения в договора и изпълнил вместо Р. К. подписите в тях, като в същото време подписвал договорите и като представител на оператора. Така обвиняемият удостоверил невярното обстоятелство, че заявителят - в случая Румен К., лично е положил подписа си пред него във въпросните документи.

На същата дата, съобразно установените вътрешни правила в дружеството, обвиняемият употребил посочения документ пред „Теленор България"ЕАД , като го сканирал и го прикачил към електронната система на оператора, с което и активирал телефонните услуги. За да стори това, обвиняемият използвал акаунта и паролата в същата система на свидетеля Д. Г. - управител на магазина, които били въведени в компютъра в магазин "Интърнити" в гр.Кюстендил и се ползвали от всички работещи в търговския обект. Така обвиняемият употребил договора, за да докаже, че съществува правно отношение между Р. К.К. и „Теленор България"ЕАД.

На 02.10.2017г. трудовото правоотношение между обвиняемия и "Авенир Телеком" ЕООД, гр.София било прекратено от страна на работодателя.

При извършена справка в информационната база данни на МВР било установено, че лице с данни Р.К.К. *** не съществува. Установено е също така, че лична карта №********* е издадена на свидетеля П. Е., която заявила, че не познава лице с имена К.Р.К. ***, за да сключва договор за мобилни услуги.

По делото е изготвена графическа експертиза - № 244/22.05.2019г. на НТЛ при ОД на МВР - гр.Кюстендил, от заключението на която се установява, че всички ръкописни попълнения и положените подписи в договор за мобилни услуги №61799469, сключен на 21.06.2017г. между Р. К.К. и „Теленор България"ЕАД са изпълнени от К.Р.К..

Горната фактическа обстановка се потвърждава от събраните по делото доказателства – показанията на посочените свидетели, заключението на графическата експертиза, посочените писмени доказателства и справка за съдимост.

Релевантните обстоятелства са установени по безспорен и категоричен начин, а преценката им налага извод, че обвиняемият К. ***, като длъжностно лице „продавач-консултант“ в „Авенир Телеком“ЕООД, гр.София в кръга на службата си сам е съставил неистински частен документ – договор за мобилни услуги №61799469/21.06.2017г. в 2 броя екземпляри, на който е придаден вид, че е сключен между „Теленор България“ЕАД, гр.София и Р. К. *** и е употребил посочения документ, за да докаже, че съществуват правни отношения между страните по него, като деянието представлява маловажен случай, с което е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.310, ал.2 във вр. с ал.1, вр. с чл.309, ал.1 НК.

Непосредствен обект на посоченото престъпление са обществените отношения, свързани с реда за създаване на документи.

От обективна страна е налице съставяне от страна на подсъдимия К. на частен неистински документ – процесния договор за телефонни услуги. Неистинността на документа се изразява в обстоятелството, че на същият е придаден вид, че е сключени между „Теленор България“ ЕАД, гр.София и Р. К.К., като последният е несъществуващо лице, т.е. на документът е придаден вид, че представлява конкретно писмено изявление на друго лице, а не на обвиняемия, който в действителност го е съставил. Подсъдимият изготвил неистинския документ на 21.06.2017г., като собственоръчно изписал ръкописните попълнения в него и изпълнил подписа срещу „подпис на потребителя”. Обвиняемият употребил на същата дата въпросния неистински частен документ, като сканирал същия и прикачил сканирания документ към електронната система на мобилния оператор, за да докаже, че съществуват правни отношения между посоченото лице  и него. Изпълнявайки длъжността „продавач-консултант” в „Авенир Телеком”ЕООД – гр.София – работа, свързана с пазене и управление на чуждо имущество в юридическо лице, подсъдимият е имал качеството „длъжностно лице” по смисъла на чл.93, ал.1, б.”б” НК. Именно в кръга на службата си като длъжностно лице – „продавач-консултант” подсъдимият е съставил неистинския частен документ и го е употребил с указаната цел.

От събраните по делото доказателства по категоричен и недвусмислен начин се установява авторството на деянието в лицето на обвиняемия.

С оглед незначителността на вредните последици, чистото съдебно минало на К. и добрите му характеристични данни, престъплението представлява по ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпления от този вид. Престъплението, по смисъла на чл.93, т.9 НК, представлява маловажен случай.

Субект на престъплението е обвиняемият.

Деянието е извършено виновно, при форма и вид на вината – пряк умисъл. Обвиняемият е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е настъпването на общественоопасните последици и е целял същите.

Предвид обстоятелството, че за извършеното от обвиняемия деяние се предвижда наказание “лишаване от свобода” до една година или “пробация”, с оглед факта, че същият не е осъждан, по отношение на него не е прилаган института, регламентиран в чл.78а НК и предвид това, че от деянието няма нанесени и невъзстановени имуществени вреди, съдът прие, че са налице кумулативно изискуемите се предпоставки за прилагане на разпоредбата на чл.78а НК, предвиждаща освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.

С оглед данните по делото, при индивидуализацията на наказанието, съдът съобрази: степента на обществена опасност на деянието и на дееца, смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства, доходите на обвиняемия и семейното му положение.

Степента на обществена опасност на деянието не е завишена. Този извод съдът направи като взе предвид: степента на увреждане на обществените отношения, времето, мястото, начина на извършване на престъплението. Степента на обществена опасност на дееца е ниска. Смекчаващи обстоятелства, в случая са направеното самопризнание. Липсват отегчаващи обстоятелства.

Размера на глобата съдът определи при превес на смекчаващите над отегчаващите отговорността обстоятелства, а именно 1 200 лева.

С така определеното административно наказание съдът прие, че ще се постигнат целите на наказанието по отношение на обвиняемия и по отношение на останалите членове на обществото.

Обвиняемият беше осъден да заплати сторените деловодни разноски в размер на 74, 82 лева по сметка на РУ-гр.Кюстендил.

По тези съображения съдът постанови решението си.

 

         Районен съдия: