Определение по дело №166/2016 на Окръжен съд - Търговище

Номер на акта: 199
Дата: 12 септември 2016 г.
Съдия: Силвия Петрова Петрова
Дело: 20163500100166
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 септември 2016 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Търговище 12.09.2016 година

 

            Търговищкият окръжен съд в ЗАКРИТО съдебно заседание на дванадесети септември, две хиляди и шестнадесета година в състав:

 

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:    СИЛВИЯ ПЕТРОВА

                                                           

            Като разгледа докладваното от Председателя Гр.Д. № 166 по описа за 2016 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

           Предявен е иск от Б.М.М., ЕГН ********** *** против А.С.Б. с ЕГН ********** ***,  с правно основание чл.45 от ЗЗД, за присъждане на сумата от 30 000 лв. частичен иск от иск за 50 000 лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди от престъпление, извършено от ответника, признато с влязла в сила присъда по НОХД №895/2015г. по описа на Търговищки районен съд.

            След извършената проверка  по реда на чл.129 и 130 от ГПК, намирам, че исковата молба отговаря на посочените законови разпоредби, поради което и на основание чл. 131, ал.1 ГПК следва да се изпрати препис от нея и от приложенията й на ответника, ведно с указанията последният да дадат писмен отговор в едномесечен срок;  задължителното съдържание на този отговор, съгласно чл.131, ал.2 от ГПК както и последиците от неподаване на такъв или неупражняването на права.

           Предвид изложеното и на основание чл. 131 от ГПК

 

                                    Р А З П О Р Е Ж Д А М

          

           ДА СЕ ВРЪЧИ препис от исковата молба, рег.№ 3244/02.09.2016г. ведно с приложенията към нея на ответника по делото – А.С.Б. на посочения адрес.

           с УКАЗАНИЯ до същия да подаде писмен отговор в едномесечен срок от съобщаването му за това; задължителното съдържание на този отговор, съгласно чл.131, ал.2 от ГПК както и последиците от неподаване на такъв или неупражняването на права.

           Писменият отговор задължително следва да съдържа: посочване на съда, номера на делото, името и адреса на ответника, както и на неговия представител или пълномощник, ако има такъв; становище по допустимостта и основателността на иска; становище по обстоятелствата, на които се основава иска; възраженията срещу иска и обстоятелствата, на които те се основават, евентуално възражение за подсъдност; подпис на лицето, което подава отговора.

           В отговора на исковата молба, ответникът следва да посочи доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще се доказва с тях, както и да бъдат представени всички писмени доказателства, с които същият разполага.

           УКАЗВА на ответника, че в случай, че не подаде писмен отговор в указания срок, не вземе становище, не направи възражение, не оспори истинността на представен документ, не посочи доказателства или не представи писмени такива, не предяви насрещен или инцидентен иск, или не привлече за участие в делото трето лице помагач и не предяви обратен иск срещу него, губи възможността да направят това по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

           Възражение за неподсъдност на делото може да се направи най-късно в срока за отговор на исковата молба.

           УКАЗВА на ответника, че съгласно разпоредбата на чл.238 ГПК, ако същият не представи в срок отговор на исковата молба и не се яви в първото по делото заседание, без да е направил искане за разглеждане на делото в негово отсъствие, ищецът може да поиска постановяване на неприсъствено решение.

          УКАЗВА на ответника физическо лице задълженията и последиците от неизпълнението им, съгласно чл.40 и 41 ГПК. Чл.40.ал.1:Страната, която живее или замине за повече от един месец в чужбина, е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията, ако няма пълномощник по делото в Република България. Същото задължение имат законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. Когато лицето по ал.1 не посочи съдебен адресат, всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени. 

Чл.41, ал.1: Страната, която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който веднъж й е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес. Същото задължение имат законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. Когато лицето по ал.1 не посочи съдебен адресат, всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

           След изтичане на дадения месечен срок за отговор, делото да се докладва на съдията –докладчик.

          Препис от разпореждането да се връчи на ответника по делото.                          

                                            Съдия-докладчик: