Решение по дело №409/2022 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 312
Дата: 26 септември 2022 г.
Съдия: Красимира Керанова Иванова
Дело: 20227100700409
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 25 юли 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№312

гр. Добрич, 26.09.2022 год.

 

В  ИМЕТО  НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ДОБРИЧ, в публично съдебно заседание на деветнадесети септември две хиляди двадесет и втора година, І състав:

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА

при участието на секретаря ВЕСЕЛИНА САНДЕВА разгледа докладваното от председателя  адм. дело № 409/ 2022 г. по описа на АдмС - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 172, ал. 5 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) във връзка с чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). 

Образувано е по жалба от И.С.Д.,***, срещу Заповед за прилагане на принудителна административна мярка (ЗППАМ) № 22 – 0240 – 000060/ 13.07.2022 г., издадена от ***, младши автоконтрольор към ОД МВР Добрич, Районно управление - Балчик.

Жалбоподателят не оспорва извършеното нарушение, но сочи, че не е собственик на автомобила, поради което само на това основание наложената ПАМ е незаконосъобразна и иска нейната отмяна. Изтъква, че актосъставителят бил действал в случая и като административнонаказващ орган, от което черпи допълнително основание за отмяна на оспорения акт. Иска отмяна на ЗППАМ и претендира съдебно – деловодни разноски.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява, не се представлява. С вх. № 3248/ 19.09.22 г. процесуалният му представител, адв. ***, ДАК (л. 10 – 11), поддържа жалбата и моли да бъде уважена, като бъдат присъдени и съдебно – деловодни разноски на жалбоподателя. Представя списък на разноските и доказателства за заплащането им.  

Ответникът по жалбата — ***, младши автоконтрольор към ОД МВР Добрич, Районно управление – Балчик, редовно призован, се явява лично, не се представлява. Не оспорва жалбата

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

На 13.07.2022 г. от ***, младши автоконтрольор към ОД МВР Добрич, Районно управление – Балчик, е съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН) серия GA № 137443 против И.С.Д. за това, че на 13.07.2022 г., в 00:18 часа, в община Балчик, на път I-9, Каварна – Балчик /Топола-м. Икантълъка – (Каварна – Балчик) – м. Тузлата – Балчик – Албена, по път 008 – 1149 в посока към к.к. „Албена“ управлява лек автомобил Фолксваген Пасат с рег. № ***, като при проверката се установява, че водачът е лишен от правото да управлява по съдебен или административен ред, а автомобилът не е представен на ГТП в законовия срок. Като доказателство са иззети контролен талон № 6659132, СРМПС № ********* и два броя регистрационни табели със съответния рег. номер. Водачът е записал в АУАН, че няма възражения.

Със Заповед 22 – 0240 – 000060/ 13.07.2022 г., издадена от ***, младши автоконтрольор към ОД МВР Добрич, Районно управление – Балчик, въз основа на цитирания по – горе АУАН, на основание чл. 171, т. 2а, б. „а“ от Закона за движение по пътищата, на И.С.Д.,***, е наложена принудителна административна мярка (ПАМ) – прекратяване регистрацията на ППС за срок от 6 месеца до 1 година, а именно за 180 дни.(л. 31)

В ЗППАМ деянието е подведено под нормата на чл. 150а, ал. 1 от ЗДвП, а именно, че водачът управлява МПС, след като е лишен от това право по съдебен или административен ред.

Приложени са издаденото въз основа на АУАН Наказателно постановление срещу И.С.Д. № 22-0240-000193/ 29.07.22 г. и Справка за нарушител по ЗДвП.(л. 34 - 37)

Като доказателство е приета справка от ИС на Сектор „Пътна полиция“, от която е видно, че единствен собственик на автомобила е *********** (л. 39). В тази насока е и приложеното заверено копие от СРМПС (л. 38).

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства и взе предвид доводите на страните, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Водачът е уведомен за издадената ЗППАМ на 13.07.2022 г. Жалбата е регистрирана на 25.07.2022 г. в Административен съд - Добрич, с  оглед на което се явява подадена в срока по чл. 149, ал. 1 от АПК, от лице, адресат на Заповедта, поради което се явява допустима.

Разгледана по същество, жалбата е основателна по следните съображения:

Съгласно чл. 172, ал. 1 ЗДвП, принудителните административни мерки по чл. 171, т. 1, т. 2, т. 2а, т. 4, т. 5, буква „а“, т. 6 и т. 7 се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол по този закон, съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица. Видно от Заповед № 357з – 924/ 07.04.2022 г. на Директора на ОДМВР - Добрич, цитирана по - горе, процесната Заповед се явява издадена от компетентен орган, в рамките на неговите материални и териториални правомощия, доколкото нарушението, за което е издадена ПАМ, е извършено на територията на Районно управление – Балчик при ОД МВР - Добрич.

Заповедта съдържа необходимите реквизити и при издаването ѝ не са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила. Посочени са като фактически основания за издаване на Заповедта – управление на МПС от неправоспособен водач, регистрационният номер на управляваното МПС, данните за водача, както и АУАН, с който е констатирано нарушението, във връзка с което е издадена процесната Заповед. Последната е връчена надлежно на адресата. Неоснователно е възражението, че ЗППАМ е издадена от актосъставителя, при което се дублира с качеството му на административнонаказващ орган. Авторът на Заповедта не е административнонаказващ орган. Такъв е издателят на Наказателното постановление, който, видно от последното, е различно длъжностно лице от актосъставителя.

Заповедта е издадена обаче в противоречие с материалноправните разпоредби. Това е така, защото: 

Съгласно чл. 171, т.2а, б. „а“ от ЗДвП за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки: прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство:

а) без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства - за срок от 6 месеца до една година.

В случая, видно от Справката от информационната система на сектор „Пътна полиция“ – Добрич, както и от самото свидетелство за регистрация на МПС, последното е било към момента на издаване на ЗППАМ със собственик Милен Иванов Колев. Историята на регистрацията на МПС сочи същите факти. В съдебно заседание авторът на Заповедта изразява становище, че бил заблуден от водача, че автомобилът е негов. Същевременно обаче е иззето СРМПС и от него по категоричен начин се установява кой е собственикът, т.е., че е лице, различно от водача, което административният орган не е проверил, в резултат на което е издал порочен акт. Адресатът на принудителната административна мярка е определен неправилно, поради което се налага отмяна на оспорения акт. Това обстоятелство не се оспорва от автора на административния акт.

При така събраните доказателства, преценени съобразно нормата на чл. 142 АПК, се налагат следните правни изводи:  

Мярката е наложена по реда на чл. 171, т. 2а, б. „а“ от ЗДвП, при наличие на извършено нарушение от водача, но е адресирана неправилно, тъй като законодателят е предвидил, че такъв вид мярка се налага единствено на собственика на автомобила.

Предвид изложеното жалбата се явява основателна. Заповедта е издадена в противоречие с материалния закон и събраните по делото доказателства, поради което следва да бъде отменена.

При този изход на спора и изрично стореното от жалбоподателя искане, с приложени към него писмени доказателства, на жалбоподателя следва да бъдат присъдени сторените по делото разноски в размер на 510 лв., а именно – 500 лв. за адвокатско възнаграждение и 10 лв. за заплатена държавна такса.

Мотивиран от горното и на основание чл. 172, ал. 5 от ЗДвП, във връзка с чл. 172, ал. 2 АПК, Административен съд - Добрич, І състав

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ  по жалба от И.С.Д.,***, Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 22 – 0240 – 000060/ 13.07.2022 г., издадена от ***, младши автоконтрольор към ОД МВР Добрич, Районно управление - Балчик.

ОСЪЖДА Районно управление – Балчик при Областна дирекция на МВР – Добрич да заплати на И.С.Д.,***, ЕГН **********, съдебно – деловодни разноски в размер на 510.00 лв. (петстотин и десет лева).

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                          СЪДИЯ: