Определение по дело №143/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 169
Дата: 18 април 2019 г. (в сила от 30 април 2019 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20191400200143
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 10 април 2019 г.

Съдържание на акта

           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №

                          18.04.2019 г.

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно  заседание на 18.04.2019 г. в състав:

                                                                                          Председател:  АГНЕСА СТАВАРОВА

                       

с участието на секретаря Веселка Николова и прокурора Камелия Трифонова, като разгледа докладваното от съдия Ставарова  ЧНД N 143 по описа за  2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

    

     Производството е по реда на чл. 437, ал.2 от НПК и е образувано въз основа на молба от Л.А.В., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата  се навеждат доводи, че е придобил право, тъй като е изтърпял изискуемия се по закон минимум от наказанието.

     Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения Л.В..

Инспектор М., упълномощен от началника на Затвора-Враца изразява становище за основателност на молбата по съображения, че осъденият е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и че с поведението си е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

Молителят Л.А.В. е осъден с присъда по НОХД № 124/2014 г. на ОС-Монтана с наказание "Лишаване от свобода" в размер на 10 години, като на основание Решение № 187/06.06.2015 г. по ВНОХД № 349/2015 г. по описа на АС-София присъдата е изменена и му е определено наказание в размер на осем години "лишаване от свобода.

Начало на изтърпяване - 15.07.2015 г. Ефективно изтърпял - 3 година 9месеца и 3 дни.  От работа - 1 година 5 месеца и 11 дни. Предварителен арест 1 година, 1 месец и 18 дни. Всичко изтърпял - 6 години 4 месеца и 2 дни. Остатък - 1 година 7 месеца и 28 дни.

Съгласно формалните изисквания на чл. 70, ал. 1 НК осъденият В. е изтърпял една трета от наложеното му общо наказание.

От приложения доклад за оценка на риска и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че при първоначалната оценка се регистрира среден риск от рецидив - 53 точки.

Дефицитни зони са: отношение към правонарушението - не осъзнава изцяло факторите довели до извършване на престъплението, обвинява жертвата, че е имала провокативно поведение, липсва емпатия към жертвата, със силни оневинителни нагласи;

управление на финанси и доходи - липсват регулярни доходи от трудова дейност, в живота на свобода е разчитал основно на социални помощи и пенсията на майка си;

умения за мислене - често не се замисля за последиците от действията си, реагира импулсивно и прибързано в ситуации на фрустрация. Омаловажава наличните проблеми и собствения принос в тях.

     Анализът на рискът от вреди показва ниски стойности за служителите и останалите лишени от свобода по време на изтърпяване на наказанието. Няма случаи на обидно отношение или агресивно поведение към длъжностни лица. В отношенията с останалите лишени от свобода се стреми да избягва конфликтите и агресивното поведение. Рискът от суицид и самоувреждане е с ниски стойности - няма суицидни мисли и предишно автоагресивни прояви, които да са индикация за подобен тип поведение в затвора.

     Рискът от вреди за обществото е със средни стойности и се определя от характера на настоящето престъпление.

     Заложените в първоначалния план на присъдата цели са: формиране на ясни и реалистични цели в живота, разпознаване на проблемите, приучаване към системно полагане на труд, усвояване на социално-приемливи норми на живот в и извън затвора, преценка на минало поведение, съхраняване на позитивните социални контакти.

     При изготвената ревизия на оценка на риска стойностите на риска от рецидив се запазват в средния диапазон, като се занижават минимално от 53 точки до 48 точки. В последната изготвена оценка на риска от рецидив се наблюдава снижаване на стойностите до 43 точки в следните зони: "Междуличностни проблеми" и "Отношение към правонарушението".

     В зоната "Отношение към правонарушението" л.св. В. напълно осъзнава факторите, довели до извършване на престъплението. Има критично отношение към извършеното престъпление и поема вината си. Смята присъдата си за справедлива и неомаловажава извършеното престъпление.

     В раздела "Междуличностни проблеми" се регистрира, че вече се замисля за последиците от действията си и не реагира импулсивно при попадане в конфликтни ситуации. Има умения за неагресивно поведение в общуването и ефективно контролиране на гнева. Анализът на риска от сериозни вреди запазва стойностите си във всички категории.

     За отчетния период при престоя на л.св. В. в ЗООТ "Керамична фабрика" се проследява както поведението му, така и желанието му за преосмисляне и промяна на досегашния начин на живот.

     При изготвената трета ревизия на оценката на риска, стойностите на риска от рецидив се понижават до най-ниските стойности на средния риск - 43 точки.

     Наблюдава се положителна корекция в следните зони "Отношение към правонарушението - осъзнава и анализира факторите, довели до извършване на престъплението. Не са вече налице оневинителни нагласи и не прехвърля вината върху жертвата.

     В проблемната зона "Умения за мислене" проличава, че се замисля за последиците от действията си и не реагира импулсивно на външни дразнители.

     Анализът на риска от сериозни вреди запазва стойностите си във всички категории. Очертаващият се риск от сериозни вреди за обществото след освобождаването му е със средни стойности, но в ниските граници и се обосновава от извършеното криминално деяние - убийство.

     За времето на престой в МЛС л.св. В. има трайно дължимо и примерно поведение.

     Награждаван е многократно /6 пъти/ за стриктно изпълнение на служебните си задължения със Заповеди № 89/17.09.2016 г.; №162/15.12.2016 г. № 460/20.12.2017 г.; №229/20.08.2018 г.; и № 103/30.03.2018 г.

     Със Заповед № 29/21.02.2018 г. е награден от Началника на затворническото общежитие с награда "Свиждане с близки, извън затворническото общежитие" за срок от 8 часа на основание чл.98, ал.1, т.6 ЗИНЗС. По време на отпуската не бяха регистрирани деструктивни прояви от органите на МВР и неспазване на указанията за ползване на отпуската.

     Единственото дисциплинарно наказание за целия период на изтърпяване на наложеното наказание "лишаване от свобода" е от края на 2018 г. Със заповед № 267/12.12.2018 г. е наказан с "писмено предупреждение" на основание чл.101, т.1 ЗИНЗС - условно за срок от 3 месеца.

     По отношение на извършеното престъпление не се маркират оневинителни нагласи. Осъзнава сериозността на деянието и неговата обществена опасност.

     Договорените дейности, отразени в Плана на присъдата са изпълнени в необходимия обем за преосмисляне на криминалното си поведение и промяна на личността.

     До настоящият момент л.св. В. спазва законовите и режимните изисквания. Не е имал конфликтни взаимоотношения с други лишени от свобода и със служители. Няма регистрирани агресивни прояви, което е много важен фактор в изграждането на бъдещи отношения в цивилизацията. Не влиза в близки в близки отношения с лишени от свобода, склонни към отрицателни прояви.

     По отношение на заложената цел, която е фокусирана върху затвърждаването на трудовите навици на л.св В., същият е устроен на работа в затворническата кухня и продължава да работи до момента. Изпълнява съвестно и отговорно задълженията си. Демонстрира трайна мотивация за участие в трудов процес и поддържа високо ниво на хигиена при третирането на посудата с препарати.

     Поставените цели в зоната "Нагласи" са постигнати в пълен обем. При извършената преценка на минималното поведение л.св В. съжалява за деянието си и е критичен към извършеното престъпление.

     В първоначално регистрираната проблемна зона "Междуличностно поведение", в която е отчетено ниско ниво на междуличностно общуване, сега се маркират адекватни междуличностни умения, липсва на агресивно поведение и контрол над гнева при попадане в конфликтни ситуации.

     През дългогодишния престой в пенитенциарното заведение не са установени случаи на физическа възбуда и импулсивно реагиране при ситуации на гняв. Този фактор показва, че постигнатите положителни резултати са стабилизирани, което ще позволи безпроблемна ресоциализация в обществото.

     Лишеният от свобода В. демонстрира готовност за поправяне и се наблюдава трайна положителна промяна в нагласите.

     Налице е критично отношение към извършеното престъпление, правилно формулиране на проблемите и създаване на алтернативи за тяхното решаване по законосъобразен начин.

     Към настоящият етап от изтърпяване на присъдата лишеният от свобода В. е дал категорични доказателства за промяна в модела си на мислене за водене на законосъобразен начин на живот. Постигнатите положителни резултати и примерно поведение в контролирана среда са индикатор за трайна положителна  промяна на личността, ориентирана към спазване на законите.

Становището на началника на затвора е, че рискът от рецидив е в ниските граници на средния риск, а рискът от вреди - среден. Положителни промени са настъпили в зоните "Умения за мислене", "Междуличностно поведение" и "Нагласи". Не са регистрирани агресивни прояви и необмислено импулсивно поведение. Многократно е награждаван за добросъвестно отношение към труда. Становището на затворническата администрация е, че осъденото лице В. отговаря на изискванията на чл. 439а НПК и предлага молбата му да бъде уважена.

     На основание прецизния анализ на затворническото досие на осъдения, съдът прие становището на затвора за обективно. От отразените в него данни се установява, че е изпълнено формалното изискване за изтърпян минимум от наказанието. Налице е и втората предпоставка на материалния закон, защото с поведението си в затвора е показал, че корекционното въздействие на наказанието  е дало положителни резултати за неговото поведенческо и личностно развитие. Разпознава проблемите си и има готовност да вземе правилно решение за тяхното разрешаване. Настъпили са промени в уменията за мислене, както и по отношение начина и подхода за управление на финанси и доходи. Заложените в плана на присъдата цели формиране на ясни, реалистични цели в живота, разпознаване на проблемите, приучване към системен труд, както и приучване към спазване нормите на поведение в обществото са изпълнени в по-голямата си част. Постигнати са положителни резултати в контролирана среда и дава ясен сигнал, че с положителната промяна в личността си и съзнанието си ще спазва правилата за общуване и живот в обществото. Сферите на риск от вреди и рецидив показват понижаване стойностите по тези показатели. В контролирана среда спазва утвърдените правила за живот и дава доказателства, че и извън затвора ще намери  подход за ресоциализация и спазване на обществените норми. На основание горните доводи съдът направи преценка, че са настъпили материално-правните предпоставки на закона за условно-предсрочно освобождаване от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното на осъдения наказание.

Воден от горното и на основание чл. 440 НПК Врачанският окръжен съд

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното наказание лишаване от свобода осъдения Л.А.В., роден на *** ***, с настоящ адрес ***, българин, български гражданин, грамотен, неженен, осъждан,  ЕГН **********, осъден с присъда по НОХД № 124/2014 г. на ОС-Монтана с наказание "Лишаване от свобода" в размер на 10 години, като на основание Решение № 187/06.06.2015 г. по ВНОХД № 349/2015 г. по описа на АС-София присъдата е изменена и му е определено наказание в размер на осем години "лишаване от свобода, с остатък от наказанието 1 (една) година, 7(седем) месец и 28 (двадесет и осем) дни.

На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на Л.А.В. изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наказанието в размер на 1 (една) година, 7(седем) месец и 28 (двадесет и осем) дни.

На основание чл. 70, ал. 6 НК, вр.чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, постановява прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“***, с периодичност два пъти седмично за срок от 1 (една) година, 7(седем) месец и 28 (двадесет и осем) дни.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца и на РС-Враца – Бюро „Съдимост“ за отметка в бюлетина на осъдения.

 

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: