Решение по дело №751/2022 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 307
Дата: 13 юни 2023 г. (в сила от 27 септември 2023 г.)
Съдия: Елка Ангелова Братоева
Дело: 20227170700751
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 7 септември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р       Е       Ш     Е       Н      И      Е

 

307/ 13.06.2023г., гр. Плевен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, трети състав

На десети май 2023г. в публично съдебно заседание в състав:

Председател: съдия ЕЛКА БРАТОЕВА

Съдебен секретар: Милена Кръстева

С участието на Прокурор Иван Шарков от Окръжна прокуратура – Плевен.

 

Като разгледа докладваното от съдия Братоева Административно дело № 751/2022г. по описа на съда и на основание доказателствата по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Образувано е  по искова молба на Н.Р.Л., изтърпяващ наказание „лишаване от свобода“ в Затвора Белене,  срещу ГДИН - София с правно основание чл.284 от ЗИНЗС за присъждане на обезщетение в размер на 100 000 лв. за претърпени неимуществени вреди за периода от 16.09.2019г. до 10.08.2022г., ведно със законната лихва върху сумата до окончателното плащане, произтичащи от незаконосъобразни актове, действия и бездействия на администрацията на Затвора Враца и поставянето му в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода“ в Затвора Враца – настаняване в спално помещение с влага и лоши хигиенни условия, бездействия на ИСДВР по планиране и изпълнение на присъдата му, не е приспаднато наложеното наказание по отменена присъда от срока за изтърпяване на наказанието, неосигурено медицинско обслужване във връзка със заболяването му „астма“, особено отношение, поради декларирана различна сексуална ориентация, които са уронили човешкото му достойнство и причинили физическо и психическо страдание.

Сочи, че издадените в периода заповеди на Началника на Затвора за налагане на дисциплинарни наказания са нищожни, поради това, че са издадени за деяния, които не съставляват дисциплинарни нарушения, с цел тормоз и уронване на човешкото му достойнство, влошаване на правния му статут и различно третиране спрямо останалите затворници, тъй като си търси правата. Затова поддържа, че претенцията за обезщетение за неимуществени вреди произтича и от тези актове, чиято нищожност следва да се установи в хода на производството за обезщетение като се съобрази кумулативното въздействие на сочените незаконосъобразни актове, действия и бездействия, осъществяващи нарушение на чл. 3 ЗИНЗС. Претендира обезщетение за неимуществени вреди от отменена заповед за налагане на дисциплинарно наказание „изолиране в наказателна килия“, изразяващи се в поставяне в изолация без възможност за човешко общуване.

Ответникът – ГДИН – София, чрез юрисконсулт Б. изразява становище за неоснователност и частична недопустимост на исковата молба.

Прокурорът от Окръжна прокуратура – Плевен дава заключение за неоснователност на иска, поради липса на законовите предпоставки за ангажиране отговорността на ГДИН за вреди и предлага да се отхвърли като неоснователен и недоказан.

Като съобрази становищата на страните, относимите  доказателства и приложимия закон, съдът намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Производството е по чл. 203 и следващите от АПК вр. чл. 284 ал.1  от ЗИНЗС.

Според  специалната разпоредба на чл. 284 ал.1 от ЗИНЗС (Нов – ДВ, бр.13 от 2017г., в сила от 07.02.2017г.) държавата отговаря за вредите, причинени на лишените от свобода от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения на чл.3.

В чл.3 ал.1 ЗИНЗС се съдържа забрана осъдените да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Според втората алинея за нарушение на ал.1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода, изразяващи се в липса на достатъчна жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност. Изброяването в закона е примерно, а не изчерпателно.

Съгласно чл. 284 ал.2 ЗИНЗС в случаите по чл. 3 ал.2 съдът взема предвид кумулативното въздействие върху лицето на условията, в които е изтърпявало наказанието лишаване от свобода, продължителността, както и други обстоятелства, които имат значение за правилното решаване на спора. Настъпването на неимуществените вреди се предполага до доказване на противното, като доказателствената тежест, изведена от ал.3 е на специализираните органи по изпълнение на наказанията, които трябва да предоставят исканата служебно от съда информация от значение за правилното установяване на фактите по делото.

Искът се разглежда по реда на глава единадесета от АПК. Предявява се срещу органите по чл. 284 ал.1 ЗИНЗС, от чиито актове, действия или бездействия са причинени вредите.

Според чл. 205 от АПК, приложим на осн. препратката от чл. 285 ал.1 вр. чл. 284 ЗИНЗС, искът за обезщетение се предявява срещу юридическото лице, представлявано от органа, от чийто незаконосъобразен акт, действие или бездействие са причинени вредите.

Исковата претенция за обезщетение за неимуществени вреди срещу ГДИН – София, произтича от  незаконосъобразни актове, действия и бездействия на администрацията на ответника, изразяващи се в поставянето му в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието в Затвора Белене в исковия период - настаняване в спално помещение с влага и лоши хигиенни условия, бездействия на ИСДВР по планиране и изпълнение на присъдата му, не е приспаднато наложеното наказание по отменена присъда от срока за изтърпяване на наказанието, неосигурено медицинско обслужване във връзка със заболяването му „астма“, особено отношение, поради декларирана различна сексуална ориентация, които са уронили човешкото му достойнство и причинили физическо и психическо страдание, което представлява нарушение на забраната за подлагане на осъдените на жестоко и нечовешко отношение по смисъла на чл. 3 ал.2 ЗИНЗС, в резултат на което ищецът претърпял твърдяните неимуществени вреди. Сочи също, че издадените в периода заповеди на Началника на Затвора - Враца за налагане на дисциплинарни наказания са нищожни, поради това, че са издадени за деяния, които не съставляват дисциплинарни нарушения, с цел тормоз и уронване на човешкото му достойнство, влошаване на правния му статут и различно третиране спрямо останалите затворници, тъй като си търси правата. Затова претенцията за обезщетение за неимуществени вреди, според твърденията на ищеца, произтича и от тези актове, чиято нищожност иска да се установи в хода на производството за обезщетение като се съобрази кумулативното въздействие на сочените незаконосъобразни актове, действия и бездействия, осъществяващи нарушение на чл. 3 ЗИНЗС и се присъди едно общо обезщетение за причинените му от тях вреди при изтърпяване на наказанието. Претендира обезщетение за вреди и от отменена от съда заповед за настаняване в наказателна килия, което е изтърпял почти изцяло и по време на което е бил поставен незаконосъобразно в изолация, като за същото нарушение впоследствие е било наложено друго наказание и по този начин е търпял два пъти наказание за едно и също нарушение.

Съгласно чл. 204 ал.1 иск за обезщетение може да се предяви след отмяната на административния акт по съответния ред, но според ал.2 е допустимо искът да се предяви и заедно с оспорването на административния акт до приключване на първото заседание по делото.

Съгласно чл. 204 ал.3 АПК, когато вредите са причинени от нищожен или оттеглен административен акт, незаконосъобразността на акта се установява от съда, пред който е предявен искът за обезщетение, а съгласно ал.4 незаконосъобразността на действието или бездействието се установява от съда, пред който е предявен искът за обезщетението.

Съгласно чл. 12 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” е юридическо лице към Министерство на правосъдието със седалище София и упражнява прякото ръководство и контрол върху дейността на местата за лишаване от свобода, каквито са следствените арести, затворите и затворническите общежития към тях, които са териториални звена на ГДИН.

Исковата молба е подадена от надлежна страна, имаща право и интерес от предявяването й срещу надлежен ответник и на основание чл. 204 ал.3 и ал.4 от АПК е ДОПУСТИМА за разглеждане.

Разгледана по същество е ЧАСТИЧНО ОСНОВАТЕЛНА.

Ищецът Н.Р.Л., според приложените по делото справки, изтърпява наказание лишаване от свобода в размер на 20 години по НОХД № 524/2015г. на ОС – Русе с начало на изтърпяването 19.07.2012г. В Затвора – Враца е постъпил на 15.09.2019г. превод от Затвора – Белене за включване в образователен процес като на 11.08.2022г. със Заповед № Л-2989/27.07.2022г. на ГДИН , поради отказ от учебна дейност отново е преведен в Затвора Белене, където продължава да изтърпява наказанието си.

Със Заповед № Л-2141/30.05.2022г. на ГДИН по повод предложение на Окръжна прокуратура – Русе от 28.04.2022г., сезирана от лишения от свобода с молба от 03.02.2022г., изтърпяното от Л. наказание лишаване от свобода от 3 м. и 11 дни  за периода 20.10.2000г. – 01.02.2001г. по присъда по НОХД № 149/1998г. на РС – Русе, отменена по реда на възобновяването с Решение № 361/28.06.2001г. на ВКС, е било зачетено на осн. чл. 179 ал.1 ЗИНЗС при изпълнение на наказанието от 20 г. лишаване от свобода по НОХД № 524/2015г., което изтърпява.

Според справка, приложена по делото – лист 228 от Затвора Белене към 17.10.2022г.: начало на наказанието - 19.07.2012г., за периода 19.07.2012г. – 17.10.2022г.  фактически е изтърпял 10г. 6м. 09дни като е зачетено на осн. чл. 179 ал.1 ЗИНЗС и изтърпяното по отменената присъда наказание от 3м.11дни, зачетени са от работа 227 дни или всичко е изтърпял 11г. 01м. 26 дни, а  остатъкът от наказанието е 8г. 10м. 04дни. Видно от приложена от ищеца справка от 11.10.2022г. (л.257) с отчетени работни дни до м. септември остатъкът е 8г. 10м. 15д., видно от приложената ведомост са зачетени 222 дни от работа до края на м. септември, което кореспондира с първата справка, която обхваща и част от м. октомври, откъдето идва и разликата в зачетените отработени дни, но и в двете е приспаднато изтърпяното наказание по отменената присъда.

Приложен е доклад за изготвена оценка на риск от рецидив поради влизане в сила на осъдителна присъда от 12.09.2018г., в която прогнозата за развитието на характера и личността на осъдения е преценена като благоприятна, посочено е, че по време на престоя му в Затвора Белене преди постановяването на присъдата не е допускал нарушения на реда, не е наказван, поощряван е. В изготвения план на присъдата от 12.09.2018г. е отчетен нисък риск от рецидив – 33т.; риск от сериозни вреди – среден към обществото; зони в риск – настоящо правонарушение, емоционални проблеми, умения за мислене; ресурси – много добър интелектуален капацитет, липса на зависимости към алкохол, добър емоционален баланс, желание за трудова ангажираност, нагласи за безпроблемен престой в затвора. Поставени са конкретни цели – спазване на режимните ограничения; включване в дейности по осмисляне на свободното време; ангажиране на л.св. като обучител в програма за компютърни умения за л.св. включване в общи пенитециарни дейности; стимулиране с награди според поведението и развитието му в затвора. Предвидените форми за постигане на целите – индивидуално консултиране, беседи, групова работа. Август 2019г. е изготвено препланиране на присъдата – беседи за корекционна работа за промяна на нагласите към правонарушението, изграждане на мотивация за промяна чрез спазване на реда и правилата в МЛС, развитие на личностните ресурси в посока на водене на законосъобразен живот; включено е и управление на финансите, чрез набелязване на мерки за правилно разпределение и разходване на средствата по приоритети, чрез консултации, беседи. Препланиране на присъдата на 03.09.2021г. – предвидени са групова и индивидуална работа за подобряване на уменията за самоконтрол, разпознаване на проблемите, развитие на умения за планиране и осъзнаване на последиците от собствените действия, приучване към адекватно, планирано поведение и избягване на импулсивни действия, подкрепа на мотивацията за законосъобразно поведение в и извън МЛС, спазване на реда и дисциплината. Поставени са образователни цели – завършване на 9 клас, чрез редовно посещение на учебните занятия и включване в извънкласни дейности и конкурси, усвояване на учебния материал. Поддържане на етични и коректни взаимоотношения в МЛС, активно включване в организираните мероприятия(културно-информационни и спортни), подобряване уменията за общуване. При регистриране на позитивни резултати и спад в стойностите на риска от рецидив и вреди, може да се изготвят предложения за поощрения, а при изпълнение на планираните цели – предложение за смяна на режима в по-лек и/ или за условно предсрочно освобождаване.

Изпълнението на планираните дейности с л.св. за периода на престоя му в Затвора – Враца е отразено в дневника за индивидуална работа. От него е видно, че освен връчването на различни документи, са извършени и множество други дейности от ИСДВР, свързани с обучението на л.св., участието в колективни дейности и програми в затвора – участие по програми „Голямото четене“ , „Разделно събиране и боклук“, ремонт на спално помещение, социални дейности, осмисляне на свободното време, право на режим-цели и задачи(препланиране), обсъждане на постигнатите резултати в социалната работа - в училище, взаимоотношения с други лишени от свобода; учебен процес; кризисна намеса при конфликт с други л.св. Проведени беседи относно неразрешени вещи, декодер и посещение на училище, умения за разрешаване на спорове, дипломация и неразбирателства с други л.св., писмени въпроси във връзка с режимни ограничения, размествания в спални помещения, съдействие за получаване на лекарства по пощата, предоставяне на телефонен номер на затвора за контакт с близките, подготовка и участие в културни мероприятия по случай 3-ти март, изработване на мартеници.

Отразени са подаваните жалби от л.св. – относно храненето, наличие на дървеници, наложения запор по лична сметка, наложени дисциплинарни наказания, претърсвания на спалното помещение, оплаквания за дискриминация от други лишени от свобода и психически тормоз заради сексуална ориентация. Регистрирана е промяна в емоционалното състояние – януари 2022г. – паник атаки, нужда от психиатър.

Л. е запознат и се е съгласил с отразените дейности като срещу всяка от тях или регистриран проблем и предприети действия е изразил съгласие с подписа си.  Видно е, че възникналите проблеми при престоя на ищеца в Затвора Враца са регистрирани, идентифицирани и са предприети съответните действия от ИСДВР за справяне с проблемите, включително е преместван в други спални помещения или е предприето преместване на другите л.св. за разрешаване на конфликтни ситуации.

За периода на престоя си в Затвора – Враца Л. е пребивавал в различни спални помещения с други лишени от свобода  – в 301, 321 и временно за кратък период в 317 – поради ремонтни дейности. Най-продължително е пребивавал в 321 помещение. За периода април –юли 2021г. е бил настаняван и в 301 помещение, престоят в 321 е около 1м. 15дни през април-май, 10 дни през м. юни, почти 1 м. през юни-юли. За няколко дни края на юли- началото на август е преместен в 317 поради ремонтни дейности, след което от 02.08.2021г. до 03.02.2022г. е пребивавал само в 321 помещение. Свидетелят Ц., който е близък на ищеца и семейството му, е пребивавал заедно с него в 321 спално помещение. Според показанията на свидетеля в помещението са пребивавали общо 4 л.св. като назовава и техните имена. Твърди, че условията в помещението и понастоящем са лоши – влага, олющени стени, банята е в окаяно състояние. Прозорците са без дръжки, но могат да се отварят и да се проветрява, монтирани са дръжки, а в банята прозореца е отворен. Извършен е ремонт за отстраняването на теча. Свидетелят не е пребивавал заедно с ищеца в 205 помещение и няма данни според справката Л. да е пребивавал в него, поради което показанията му относно това помещение са неотносими. Според свидетеля, Л. страда от астма, ползва спрей за астмата постоянно, защото без него не може да диша. Всяка седмица посещавал лекарския кабинет, според свидетеля, помещението миришело на влага и това въздействало на състоянието на ищеца. Изразява впечатление, че не само други лишени от свобода, но и администрацията на затвора е имала различно отношение към ищеца, защото е по-начетен и пише молби на другите лишени от свобода, твърди, че затова бил наказван, указан му бил натиск от началника на затвора да спре да пише и да се меси, където не му е работа. Но няма твърдения и доказателства по делото да е наказван за подобно нарушение. Според свидетеля поради тази причина бил обиждан от другите лишени от свобода. Не споделя за обиди и особено отношение на администрацията към ищеца заради обявена от него различна сексуална ориентация. Свидетелят твърди, че през 2020г. по време на пандемията не са били раздавани дезинфектанти на затворниците. Но видно от приложената справка, издадена по искане на ищеца, за периода 01.03.-30.09.2020г. в Затвора Враца са били получени и изразходени дезинфектанти по Договор № 3841/2020г. с „Топ Елана“ ООД – София на обща стойност 14 945,52 лв., за 2022г. не са получени, но са раздавани дезинфектанти. В местата за лишаване от свобода се полагат  и дезинфектанти за общо ползване в Медицинския център и в Кухненския блок съгласно Таблица № 6/2020г., утвърдена със заповед на Главния директор на ГДИН. Отделно от това на лишените от свобода са доставени за закупуване с техни средства в лавката дезинфектанти, маски и др. почистващи препарати и сапуни за лично ползване, а служебни маски за лице са раздавани при извеждане в лечебно заведение и при делегация.

От приложените медицински справки от Затвора Белене, амбулаторен журнал и здравен картон на ищеца, амбулаторни листове от прегледи и епикризи е видно, че той страда от бронхиална астма, язва на дванадесетопръстника, които са в ремисия и по време на престоя в Затвора Враца няма данни за обостряне, получавал е регулярно нужните медикаменти за поддържаща терапия на хроничните му заболявания - предоставен е инхалатор Фостер, медикаментозна терапия, назначени от специалист пулмолог, които се изписват ежемесечно. Осигурена му е диета № 1 – щадяща дразненето на стомашната лигавица, а при нужда и медикаменти.  Налице е и минало заболяване – дисоциално разстройство на личността, редидивиращо депресивно разстройство. По време на престоя му в Затвора Враца на 07.06.2021г. е регистриран случай на самоотравяне с голямо количество медикаменти, поради което е хоспитализиран по спешност. На 17.11.2021г. са регистрирани оплаквания от безсъние, на 21.03.2022г. е диагностицирано рецидивиращо депресивно разстройство – сегашен епизод лек, характеризиращо се с подтиснатост и напрегнатост, за което състояние са предписани медикаменти.

През периода м. ноември – м. декември 2021г. ищеца неколкократно е бил наказван за неспазване на дисциплината в затвора – Враца.

Със Заповед № Л-2868/08.11.2021г. на Началника на Затвора – Враца е наказан на осн. чл. 101 т.1 ЗИНЗС с писмено предупреждение за нарушение на чл. 96 т.3 ЗИНЗС за неспазване на установените правила, затова че на 27.10.2021г. в сп. помещение 321 е установено, че има лампи, които не са на мястото си и от кабелите е изведена с проводник тънка медна тел до леглото на Л., а две от леглата в спалното помещение са разместени. Заповедта е връчена на 08.11.2021г., не е обжалвана по предвидения в закона ред пред Главния директор на ГДИН и е влязла в сила.

Със Заповед № Л-2888/08.11.2021г. на Началника на Затвора Враца е наказан на осн. чл. 101 т.2 ЗИНЗС с „извънредно дежурство по поддържането на чистотата и хигиената за срок от 7 дни“ за нарушение на чл. 97 т.5 ЗИНЗС – употреба на наркотични вещества, затова че на 29.10.2021г. поради неадекватно поведение е направен полеви тест за наркотични вещества на л.св., който е положителен за бензодиазепам. Заповедта е връчена на 09.11.2021г. при отказ, което е удостоверено с подписите на двама свидетели. Не е била обжалвана по предвидения в закона ред и е влязла в сила.

Със Заповед № Л-3064/24.11.2021г. на Началника на Затвора – Враца Л. е наказан на осн чл. 101 т.4 ЗИНЗС със „забрана за участие в колективни мероприятия във и извън МЛС“ за срок от 3 месеца за нарушение на чл. 96 т.3 ЗИНЗС за неспазване на установените правила, затова че на 11.11.2021г. при извършена проверка в спално помещение № 321 върху шкаф, ползван от Л. е открит 1 бр. електрически котлон, въпреки ясното съзнание, че уреда следва да се съхранява в определените от администрацията места (клубове на етажите). Заповедта е връчена на 26.11.2021г., не е обжалвана и е влязла в сила.

Със Заповед № 3152/01.12.2021г. на Началника на Затвора – Враца е наказан с „лишаване от хранителна пратка за срок от 3 месеца“ на осн. чл. 101 т.5 ЗИНЗС за нарушение на чл. 97 т.1 ЗИНЗС – за държане на неразрешена вещ, затова че при проверка на 22.11.2021г. е установен 1 бр. хард диск, собственост на Л., открит в разглобен декодер, от който са били изведени допълнителни кабели за захранване на друго външно устройство. Заповедта е връчена на 08.12.2021г., не е обжалвана и е влязла в сила.

Със Заповед № Л-3215/08.12.2021г. на Началника на Затвора Враца Л. е наказан с „изолиране в наказателна килия в извънработно или извънучебно време, в почивни и празнични дни сборно от 10 денонощия в продължение до 3 месеца“ на осн. чл. 101 т.8 и чл. 102 ал.2 ЗИНЗС за системни нарушения, за нарушение на чл. 96 т.3 ЗИНЗС – неспазване на установените правила и чл. 97 т.2 ЗИНЗС – вземане на вещи от друг лишен от свобода,  затова че на 26.11.2021г. при извършена проверка в спално помещение № 321 в шкаф на л.св. Л. е открит декодер, захранван от тънък кабел, идващ от тоалетната, със същия кабел е захранена електрическа крушка (служебна), с нарушена цялост, монтирана с винтове на стената над леглото на Л., който декодер е взет от друг лишен от свобода с цел оправяне на настройки, но същият забравил да си го получи обратно.

Заповедта е връчена на 14.12.2021г. и обжалвана пред АдмС- Враца. С Решение № 457/20.12.2021г. по адм.д. № 699/2021г. АдмС- Враца е отменил  Заповед № Л-3215/08.12.2021г. на Началника на Затвора Враца и е върнал преписката за ново произнасяне при спазване задължителните указания по прилагане на закона, дадени в мотивите на съдебното решение. Причина за отмяната на заповедта са допуснати съществени процесуални нарушения, изразяващи се в неясно описание на нарушението и липса на преценка за здравословното състояние на л.св. Решението е обявено в съдебно заседание на 20.12.2021г. в присъствието на страните. Отделно от това е връчено със съобщение на страните – на 23.12.2021г. е връчено на Началника на Затвора – Враца, а на Н.Л. – на 29.12.2021г. Съдебното решение е обжалвано и с Решение № 152/19.04.2022г. по к.адм.д. № 97/22г. тричленен касационен състав на АдмС – Враца го  оставил в сила.

Със Заповед № Л-1031/27.04.2022г. на Началника на Затвора – Враца в изпълнение на съдебното решение за констатираното на 26.11.2021г. нарушение на чл. 97 т.2 ЗИНЗС е наложено дисциплинарно наказание  „писмено предупреждение“ на осн. чл. 101 т.1 ЗИНЗС като са взети предвид характера и тежестта на извършеното нарушение, отношението на л.св. към него, както и поведението му в затвора. Заповедта е връчена на 28.04.2022г. Със Заповед № Л-1915/13.05.2022г. на Главния Директор на ГДИН е отхвърлена подадената жалба и заповедта е потвърдена като законосъобразна поради спазване на процесуалните правила и безспорна доказаност на нарушението, връчена е на 13.05.2022г.

 Видно от справката по делото и препис от отбелязванията в книгата за настаняване в наказателна килия, ищецът Л. е бил настанен в наказателна килия на 14.12.2021г. – 17:00ч. , освободен е на 23.12.2021г. в 9:00ч. , остатъкът от неизтърпяната част от наказанието е 57 часа. Съгласно чл. 111 ал.4 ЗИНЗС жалбата не спира изпълнението на заповедта за наказание, освен ако съдът разпореди друго. С Определение от 17.12.2021г. постановено по адм.д. № 699/2021г. АдмС – Враца е отхвърлил искането на Л. за спиране на предварителното изпълнение на заповедта, а с Решение № 457/20.12.2021г. е отменил заповедта и след получаване на съдебното решение на 23.12.2021г. изпълнението на наказанието е било прекратено, независимо че е било обжалвано пред тричленен състав на административния съд и е влязло в сила значително по-късно на 19.04.2022г.

Видно от приложения от ищеца Протокол № 95/25.01.2023г. по н.д. № 57/2023г. на Окръжен съд – Плевен молбата на Л. за условно предсрочно освобождаване на останалата част от наказанието лишаване от свобода е оставена  без уважение. Причини да не бъде уважено искането е, че въпреки отчетени положителни промени в поведението му по време на престоя в Затвора – Белене, от писменото становище на началника на затвора и от показанията на св. Демиркова – ИСДВР в Затвора Белене, е видно, че рискът от сериозни вреди за обществото е среден, но със завишени стойности – 63т., което е свързано с множество извършени нарушения от Л., както и деструктивното му поведение – опит за самоотравяне и обявяване на гладни стачки. Видно е и, че все още е налице незаличено дисциплинарно наказание, че режимът му не е променен от „строг“ на „общ“, че планът на присъдата не е изпълнен в частта за недопускане на нарушения и налагане на дисциплинарни наказания, както и в частта за замяна на режима. Рисковите зони се запазват, но е налице и нова – управление на финансите, предвид наложения от ЧСИ запор.

От изложението на фактите се налага извод за неоснователост на твърденията на ищеца, че е налице бездействие на ИСДВР по планиране и изпълнение на присъдата му, както и че не е приспаднато наложеното наказание по отменената присъда от срока за изтърпяване на наказанието. Във връзка с диагностицираните му заболявания е осигурено необходимото медицинско обслужване и лечение за контрол на заболяванията му. Не се установява от писмените и гласни доказателства администрацията да е имала негативно отношение към ищеца, заради декларирана различна сексуална ориентация. Хигиенните и битовите условия съответстват на изискванията – за минимална площ, възможност за проветрение и достъп на слънчева светлина, достъп до санитарен възел, осигурени са необходимите средства за хигиена и дезинфекция. По време на престоя на ищеца в Затвора Враца е извършен ремонт на помещение 321, в което е пребивавал най-дълго, за отстраняване на появилия се теч и влага. Затова съдът счита, че администрацията на затвора е предприела необходимите мерки, за да осигури нормална среда и условия за изтърпяване на наказанието и не са налице твърдяните от ищеца действия и бездействия. Реагирала е адекватно и своевременно при всеки възникнал проблем с цел разрешаването му и за изпълнение целите на присъдата, като не се регистрира тенденциозно негативно отношение спрямо ищеца с цел тормоз и уронване на човешкото му достойнство, влошаване на правния му статут и различно третиране спрямо останалите затворници.

Посочените от ищеца заповеди за наложени дисциплинарни наказания не са оспорени и са влезли в сила, издадени са от компетентен орган, в рамките на дисциплинарната власт на началника на Затвора – Враца, произтичаща от разпоредбата на чл. 104 ал.1 ЗИНЗС. От съдържанието може да се установи фактическото и правно основание за издаването им, което не противоречи на материалния закон. Извършена е дисциплинарна проверка за установяване на обстоятелствата, за което са налице доказателства в приложените преписки, като не са налице допуснати съществени процесуални нарушения или несъответствие с целта на закона, които да обосноват извод за тяхната нищожност.

Видно е, че по време на престоя си в Затвора – Враца с цел обучение в изпълнение плана на присъдата, ищецът е бил поощряван с грамоти за участието му в различни творчески дейности, а наказания са налагани за установени нарушения и то не през целия период, с цел оказване на поправително и превъзпитателно въздействие към законосъобразно поведение, каквато е целта на присъдата.

Съдът намира за основателно единствено искането за присъждане на обезщетение за неимуществени вреди в резултат на отменената от съда като незаконосъобразна Заповед   № Л-3215/08.12.2021г. на Началника на Затвора Враца за „изолиране в наказателна килия в извънработно или извънучебно време, в почивни и празнични дни сборно от 10 денонощия в продължение до 3 месеца“ на осн. чл. 101 т.8 и чл. 102 ал.2 ЗИНЗС за системни нарушения, за нарушение на чл. 96 т.3 ЗИНЗС – неспазване на установените правила и чл. 97 т.2 ЗИНЗС – вземане на вещи от друг лишен от свобода.

Заповедта подлежи на предварително изпълнение и ищецът е изтърпял по-голямата част от наказанието. След постановяване на първоинстанционното съдебно решение, връчено на 23.12.2022г. на Началника на Затвора и невлязло в сила, изпълнението на наказанието е било преустановено на същия ден. Остатъкът от неизтърпяната част на наказанието е 57 часа. Освен това за същото нарушение впоследствие е наказан с друго наказание. В резултат на предварителното изпълнение на незаконосъобразната заповед за дисциплинарно наказание ищецът е бил настанен в наказателна килия – в изолация без възможност за човешко общуване, като следва да се вземе предвид, че е изтърпявал наказанието си на части – в извън учебно време, в празнични и почивни дни, тъй като се е обучавал през това време и е имал възможност за контакти, но е бил лишен от възможността за пълноценна почивка и оползотворяване на свободното си време, поради незаконосъобразното му настаняване в наказателна килия. За същото нарушение впоследствие е наказан с друго по вид наказание след връщане на дисциплинарната преписка от съда за нова преценка и произнасяне при съобразяване с дадените указания да се конкретизира нарушението и да се съобрази здравословното му състояние. По този начин  двукратно е изтърпял наказание за едно и също нарушение, което е недопустимо. За претърпените неимуществени вреди от предварителното изпълнение на отмененото по съдебен ред като незаконосъобразно наказание „изолиране в наказателна килия“ следва да се присъди по справедливост обезщетение в размер на 800 лв. съобразно изтърпяната част от него, през което време, но не непрекъснато, ищецът е бил в принудителна изолация, ведно със законната лихва върху сумата до окончателното плащане.

Изложеното дава основание на съда да приеме, че предявеният иск в останалата си част е неоснователен и недоказан. В случая  не са налице твърдяните незаконосъобразни действия и бездействия на затворническата администрация - поставяне на ищеца в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода“ в Затвора Враца, изразяващи се в лоши битови и хигиенни условия, неосигурено медицинско обслужване във връзка със заболяването му „астма“, особено отношение, поради декларирана различна сексуална ориентация, бездействия на ИСДВР по планиране и изпълнение на присъдата му и неприспадане на наложено наказание по отменена присъда. Не се установява нищожност на останалите посочени заповеди за дисциплинарни наказания. Затова съдът счита, че тези твърдения за процесния исков период за жестоко, нечовешко и унизително отношение по смисъла на чл. 3 от ЗИНЗС, изразяващо се в поставянето на ищеца в неблагоприятни условия на изтърпяване на наказанието и настъпили в резултат от тях неимуществени вреди е недоказано. При изложената фактическа обстановка съдът намира, че по отношение на тези оплаквания в исковата молба не са налице предпоставките от фактическия състав на чл. 284 ал.1 от ЗИНЗС за ангажиране отговорността на ответника – нищожни актове, действие или бездействие на затворническата администрация по смисъла на чл. 3 от ЗИНЗС, претърпени неимуществени вреди и причинно-следствена връзка между тях. Поради това предявеният иск с правно основание чл. 284 ал.1 от ЗИНЗС се явява неоснователен и следва да се отхвърли в останалата си част.

Водим от горното съдът

 

Р       Е       Ш     И :

 

ОСЪЖДА ГДИН – София да заплати на Н.Р.Л., изтърпяващ наказание „лишаване от свобода“ в Затвора Белене, обезщетение в размер на 800 лв. за претърпени неимуществени вреди, произтичащи от отменената Заповед   № Л-3215/08.12.2021г. на Началника на Затвора Враца за „изолиране в наказателна килия в извънработно или извънучебно време, в почивни и празнични дни сборно от 10 денонощия в продължение до 3 месеца“ за периода от 14.12.2021г. до 23.12.2021г., ведно със законната лихва върху сумата, считано от 07.09.2022г. (датата на подаване на исковата молба) до окончателното плащане.

ОТХВЪРЛЯ исковата молба на Н.Р.Л., изтърпяващ наказание „лишаване от свобода“ в Затвора Белене, срещу ГДИН - София с правно основание чл.284 от ЗИНЗС за присъждане на обезщетение за претърпени неимуществени вреди за периода от 16.09.2019г. до 10.08.2022г. в останалата част за разликата до 100 000 лв., ведно със законната лихва върху сумата до окончателното плащане, произтичащи от нищожни заповеди и незаконосъобразни действия и бездействия на администрацията на Затвора Враца и поставянето му в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода“ в Затвора Враца.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с касационна жалба пред тричленен състав на Административен съд - Плевен в 14-дневен срок от съобщението.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на страните  и Окръжна прокуратура - Плевен.        

 

 

                                                                  С   Ъ   Д   И   Я : /П/