Решение по дело №2342/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260663
Дата: 22 април 2021 г. (в сила от 22 април 2021 г.)
Съдия: Светослав Василев Василев
Дело: 20201100902342
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 1 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

№…………./22.04.2021 г.

гр. София

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 7-ми състав, в закрито съдебно заседание, в състав:

 

СЪДИЯ: СВЕТОСЛАВ ВАСИЛЕВ

 

като разгледа докладваното от съдията т. д. № 2342 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 25, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ вр. глава XXI от ГПК.

Образувано е по жалба с вх. № 20201124144414/24.11.2020 г., подадена от „С.**“ ЕООД (предишно наименование „Ж.К.“ ЕООД), ЕИК *****, срещу Отказ № 20201109131100/17.11.2020 г. на Агенцията по вписванията (АВ), с което длъжностно лице по регистрация (ДЛР) е отказало вписването по партидата на „С.**“ ЕООД (предишно наименование „Ж.К.“ ЕООД) в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ТРРЮЛНЦ) на обстоятелства по чл. 63, ал. 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП).

Жалбоподателят счита отказа за незаконосъобразен. Посочва, се че  „Ж.К.“ ЕООД (настоящото наименование „С.**“ ЕООД) е дъщерно дружество на „Р.Р.“ ЕООД, което е дъщерно на „Е.С.Е.Ф.“ ЕАД, което е дъщерно на „С.Т.“ АД -  публично дружество, чиито акции се търгували на регулирания пазар. При това положение, съгласно §2, ал. 1, т. 1 от ДР на ЗМИП, заявителят като дъщерно дружество на публично дружество, чиито акции се търгували на регулирания пазар, попада в изключение за деклариране на действителни собственици физически лица. Следователно посочването на в поле „Действителни собственици – физически лица“ на „С.Т.“ АД с уточнение, че е публично дружество, е достатъчно за изпълнение на изискванията на ЗМИП. Моли съдът да отмени постановения отказ и да укаже на ДЛР да извърши вписване на заявените обстоятелства.

Съдът като се запозна с материалите по делото и доводите на длъжностното лице по регистрацията (ДЛР), намира за установено следното:

Съгласно чл. 59, ал. 1, чл. 61, ал. 1 и чл. 63, ал. 1 от ЗМИП, в съответствие с изискванията на Директива (ЕС) 2015/849 за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма се въвеждат задължение за идентифициране на физическите лица, действителни собственици на юридическо лице или друго правно образувание и ред за събиране на съответните данни и задължение за предоставяне от учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания на подходяща, точна и актуална информация относно такива действителни собственици чрез вписване на информацията и данните по партидите, включително в ТРРЮЛНЦ.

Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 4 от ЗМИП  в съответния регистър се вписват следните данни съгласно декларация: 1) действителните собственици - физически лица, 2) юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол. По този начин законодателят е определил както подлежащите на вписване данни посочените в чл. 63, ал. 4 от ЗМИП, така и техния източник – подадената от задълженото лице декларация. За вписване на тези обстоятелства в ТРРЮЛНЦ е утвърден образец на Заявление Б7, който включва обстоятелства по чл. 63, ал. 1 и ал. 4 ЗМИП, както следва:  поле „550“-„Действителни собственици – физически лица“, поле „537“-„Юридически лица или други правни образувания, чрез които пряко се упражнява контрол“, поле „538“-„Юридическо лице или друго правно образувание, чрез което непряко се упражнява контрол“.

Следва да се отбележи, че в §2, ал. 1, т. 1 от ДР на ЗМИП е предвидено изключение от задължението за деклариране на действителен собственик физически лице по отношение на дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар, което се подчинява на изискванията за оповестяване в съответствие с правото на Европейския съюз или на еквивалентни международни стандарти, осигуряващи адекватна степен на прозрачност по отношение на собствеността. В тези случаи не се изисква обявяване на имената на физическите лица по реда на ЗМИП, тъй като за тяхното обявяване е предвиден друг механизъм - съгласно чл. 59, ал. 4 ЗМИП в този случай се събира информацията за дяловото участие, подлежаща на разкриване по реда на чл. 145 и сл. от Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК).

Предвид изложеното и като съобрази, че при невярно деклариране на заявените за вписване обстоятелства, законният представител на заявителя носи наказателна отговорност по чл. 313 от НК, а на представляваното от него дружество се налага имуществена санкция по реда на глава десета от ЗМИП, настоящият съдебен състав намира, че длъжностното лице извършва проверка само дали подадената декларация е по образец, дали съдържа данните по чл. 63, ал. 4 от ЗМИП и дали декларираните обстоятелства подлежат на вписване.

В процесния случай производството пред Агенцията по вписванията, е образувано по електронно Заявление Б7 с вх. № 20201109131100 (л. 85), с което по партида на „С.**“ ЕООД (предишно наименование „Ж.К.“ ЕООД) се иска: 1) заличаване на О.И.Д.и В.С.С.и вписване на „С.Т.“ АД (публично дружество) в поле „550“ - „Действителни собственици“; 2) заличаване на К.Н.С.и вписване на В.С.М.в поле „5371“ - „Представител на юридическо лице или друго правно образувание, чрез което пряко се упражнява контрол“; 3) заличаване на „Е.С.Е.Ф.“ ЕАД в поле „538“ - „Юридическо лице или друго правно образувание, чрез което пряко се упражнява контрол“. Заявените обстоятелства съответстват на посочените в приложената към Заявлението Декларация по образец Приложение № 3 към чл. 38 от ППЗМИП (л. 89), където: „С.Т.“ АД - публично дружество, чиито акции се търгуват на регулирам пазар, е упоменато в част I „Действителни собственици“ (л. 93); „Р.Р.“ ЕООД – в част II А. „Юридически лица, чрез който пряко се упражнява контрол“ (л. 99), а В.С.М.като представител (л. 101); не е отбелязано нищо в част II Б. „Юридически лица, чрез който непряко се упражнява контрол“ (л. 103).

При това положение, съдът намира, че са изпълнение изискванията на закона за вписване на заявените обстоятелства, поради което процесният отказ следва да бъде отменен, а на длъжностното лице по регистрация следва да се укаже да впише заявените обстоятелства съгласно данните от Заявлението и Декларацията.

При тези мотиви, съдът

РЕШИ :

ОТМЕНЯ по жалба с вх. № 20201124144414/24.11.2020 г., подадена от „С.**“ ЕООД (предишно наименование „Ж.К.“ ЕООД), ЕИК *****, Отказ № 20201109131100/17.11.2020 г. на Агенцията по вписванията (АВ), с което длъжностно лице по регистрация (ДЛР) е отказало вписването по партидата на „С.**“ ЕООД (предишно наименование „Ж.К.“ ЕООД) в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ТРРЮЛНЦ) на обстоятелства по чл. 63, ал. 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП).

УКАЗВА на длъжностното лице по регистрацията при Агенция по вписванията ДА ВПИШЕ по партидата на „С.**“ ЕООД (предишно наименование „Ж.К.“ ЕООД), с ЕИК *****, данните, така както са посочени в Заявление с вх. № 20201109131100 и в Декларацията по чл. 63, ал. 4 ЗМИП.

Решението не подлежи на обжалване.

Препис от решението да се изпрати на Агенция по вписванията.

 

 

 

СЪДИЯ: