Решение по дело №909/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 849
Дата: 12 ноември 2021 г.
Съдия: Мариана Димитрова Шотева
Дело: 20217150700909
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 август 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 849/12.11.2021г.

 

гр. Пазарджик

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, X състав, в открито съдебно заседание на тринадесети октомври две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Мариана Шотева

ЧЛЕНОВЕ:         1. Николай Ингилизов

2. Красимир Лесенски

 

при секретаря Димитрина Георгиева и с участието на прокурора Стоян Пешев, като разгледа докладваното от съдия Шотева касационно административнонаказателно дело № 909 по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 208 и сл. от АПК. Делото е образувано по касационна жалба на Дирекция „Инспекция по труда“ гр. Пазарджик против Решение № 423 от 29.06.2021 г., постановено по н.а.х. дело № 437/2021 г. по описа на Районен съд гр. Пазарджик.

С обжалваното решение е отменено Наказателно постановление № 13-002553 от 19.02.2021 г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ гр. Пазарджик, с което на „Коловаг“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Септември, ул. „Любен Каравелов“ № 2В, представлявано от Е. С. Й., е наложена имуществена санкция в размер на 1500 (хиляда и петстотин) лева, на основание чл. 413, ал. 2 от КТ, за нарушение на чл. 16, ал. 1, т. 6 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ) и инструкция за безопасна работа с механични преси за студена обработка на металите.

 В касационната жалба се твърди, че решението на районния съд е неправилно и незаконосъобразно, постановено съществено нарушение на съдопроизводствените правила. Моли да бъде отменено решението на районния съд и да бъде потвърдено изцяло издаденото наказателно постановление, като правилно и законосъобразно.

Ответникът – „Коловаг“ АД гр. Септември, редовно призовано, се представлява от юрк. Д.-П., която моли съда да отхвърли касационната жалба и остави в сила решението на районния съд като правилно и законосъобразно. Претендира направените по делото разноски в полза на „Коловаг“ АД.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик счита жалбата за основателна, поради което моли да бъде отменено решението на районния съд и да бъде постановено друго, с което да се потвърди наказателното постановление.

Административен съд - Пазарджик, като взе предвид събраните доказателства, доводите на страните и посочените касационни основания, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

При проверка на обжалваното решение, настоящата инстанция счита, че същото е валидно, допустимо и постановено в съответствие с материалния закон. Събрани са достатъчно доказателства, установяващи фактическата обстановка, при преценката на които са възприети законосъобразни правни изводи, които напълно се споделят от настоящата инстанция.

С решението си Районен съд гр. Пазарджик е отменил Наказателно постановление № 13-002553 от 19.02.2021 г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ гр. Пазарджик, с което на „Коловаг“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Септември, ул. „Любен Каравелов“ № 2В, представлявано от Е. С. Й., е наложена имуществена санкция в размер на 1500 (хиляда и петстотин) лева, на основание чл. 413, ал. 2 от КТ, за нарушение на чл. 16, ал. 1, т. 6 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ) и инструкция за безопасна работа с механични преси за студена обработка на металите.

Въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства, съдът правилно е възприел фактическата обстановка по делото, а именно, че дружеството е санкционирано с НП, в което е описано като нарушение, че в качеството си на работодател по смисъла на § 1, т. 1 от ДР на КТ, при осъществяване на дейността за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, е допуснал Йордан Кирилов Динков да използва ръчни инструменти, куки, пинцети, клещи и др., при ръчно подаване на „триъгълни контри“ за огъване на ексцентрична преса и инв № 476 и по този начин да извършва работата без риск за здравето и по безопасен начин.

Нарушението било извършено във вагоноремонтния завод на ответника в гр. Септември на 24.09.2020г., когато работодателя не е осъществил своите контролни функции в следствие, на което е възникнал инцидент със служителя му Йордан Кирилов Динков, на когото били ампутирани пръстите на дясната ръка. Нарушението е установено на 06.11.2020 г. в сградата на ДИТ Пазарджик, когато служителят дал обяснения във връзка с проверка на 28.10.2020г. за разследване на трудовия инцидент.

Всичко това съставлявало нарушение на чл. 16, ал. 1, т. 6 от Закон за здравословни и безопасни условия на труд и инструкция за безопасна работа с механични преси за студена обработка на металите.

Въз основа на това е съставен АУАН и е издадено наказателното постановление.

При постановяване на обжалваното решение първоинстанционният съд правилно е приел, че при съставянето на АУАН и издаването на обжалваното НП е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като не са изпълнени императивните изисквания на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН. доколкото в обстоятелствената част на атакуваното НП не съдържа точно, ясно и коректно описание на нарушението, а отделно от тов описаното не съответства на цитираните законни разпоредби, които се твърди, са били нарушени.

АНО е посочил в обстоятелствената част на НП, че нарушението изразило в това, че дружеството, че в качеството си на работодател, при осъществяване на дейността за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд е допуснал служителят да използва ръчни инструменти, куки, пинцет клещи и др., при ръчно подаване на „триъгълни контри“ за огъване ексцентрична преса и инв. № 476 и по този начин да извършва работата без риск за здравето и по безопасен начин. Това описание на нарушението е нелогично и изцяло не съответства на правната квалификация на нарушението, което е вменено от АНО с издаденото от него НП.

Това е накърнило правото на защита на дружеството - ответник, както и препятства възможността му да се брани срещу всички факти и обстоятелства, които са елементи от състава на вмененото му нарушение.

В случая формално е бил запълнен фактическият състав на нарушението, като е цитирана неточно разпоредбата на чл. 16, ал. 1, т. 6 ЗЗБУТ, съгласно която, при осъществяване на дейността за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд работодателят е длъжен да осигури ефективен контрол за извършване на работата без риск за здравето и по безопасен начин.

Настоящата касационна инстанция изцяло споделя мотивите, които са изложени в оспореното решение, поради което и наказателното постановление се явява неправилно и незаконосъобразно, и правилно е отменено от съда.

Констатираните от съда по-горе нарушения на процесуалните правила са съществени, тъй като нарушават правото на защита на дружеството жалбоподател – да разбере в какво точно деяние е обвинен и да реши как да се защитава срещу него и представляват формална предпоставка за отмяна на обжалваното наказателно постановление. Същите опорочават изцяло производството по ангажиране на административнонаказателната отговорност на дружеството и водят до незаконосъобразност на обжалваното наказателно постановление.

При разглеждане на делото първоинстанционният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила, които да налагат отмяната на решението му, поради което решението на Районен съд гр. Пазарджик следва да бъде оставено в сила, а касационната жалба като неоснователна – без уважение.

При този изход на делото на ответника ще следва да бъдат присъдени направените по делото разноски за юрисконсултско възнаграждение, съгласно чл. 78, ал. 8 от ГПК, във връзка с чл. 37, ал. 1 от Закона за правната помощ и чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ в размер на 80 (осемдесет) лева.

По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 1 от АПК, Административен съд – Пазарджик

 

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 423 от 29.06.2021 г., постановено по н.а.х. дело № 437/2021 г. по описа на Районен съд гр. Пазарджик.

ОСЪЖДА Дирекция „Инспекция по труда“ гр. Пазарджик да заплати на „Коловаг“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Септември, ул. „Любен Каравелов“ № 2В, представлявано от Е. С. Й., направените по делото разноски в размер на 80 (осемдесет) лева.

Решението е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/

 

 2. /п/