Решение по дело №7906/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 217
Дата: 4 февруари 2019 г. (в сила от 10 юни 2019 г.)
Съдия: Виолета Веселинова Низамова
Дело: 20185330207906
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 декември 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 217

гр. Пловдив, 04.02.2019г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на двадесет и първи януари, две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИОЛЕТА НИЗАМОВА

                                                                                        

при участието на секретаря Сийка Радева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 7906/2018г. по описа на ПРС, XXV нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

                                                                                        

Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

Съдът е сезиран с жалба от „Автостарт–В“ ЕООД, против Наказателно постановление № 36 - 0000489/13.11.2018г., издадено от Главен инспектор към Областен отдел "Автомобилна администрация" гр. Пловдив, към ИА "Автомобилна администрация", с което на жалбоподателя „Автостарт–В“ ЕООД, Булстат *********, на основание чл. 178б, ал. 7, предл. 1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 500 лева, за нарушение разпоредбата на чл. 24а, ал. 1, т. 2, буква „В“ от Наредба № 37 от 02.08.2002г. на МТС.

Жалбоподателят с жалбата прави искане за отмяна на наказателното постановление като незаконосъобразно като излага съображения за това. Редовно и своевременно призован, не изпраща свой представител в съдебно заседание. Представено е писмено становище в което се излагат съображения за отмяна на издаденото НП, което съдът е приел като допълнение към жалбата.

Въззиваемата страна редовно и своевременно призована, не изпраща представител. Изпратено е писмено становище.

Жалбата е подадена в законоустановения срок и изхожда от легитимирана страна поради което е процесуално допустима.

Наказателното постановление е издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение от 15.10.2018г. с № 253752, чието съдържание е пренесено в обжалваното наказателно постановление. В същото е посочено, че на 09.07.2018г. около 12.00 часа в гр. Пловдив, ул. „Илия Блъсков“ № 8 – учебен кабинет на фирма „Автостарт–В“ ЕООД, притежаваща разрешение за теоретично и практическо обучение на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство № …, валидно до 01.09.2021г.,, жалбоподателя е допуснал извършването на обучение на кандидати за придобиване правоспособност за управление на моторно превозно средство с п. Д. С. П. с ЕГН **********, притежаваща СУМПС № … за категория В, валидно до 11.11.2025 г., който не отговаря на изискванията определени в чл. 13, ал. 1, т. 1 от Наредба № 37 на МТС от 02.08.2002 г. Описано е че П.започва теоретично обучение на кандидатите за придобиване правоспособност за управление на моторно превозно средство, категория С, описани в учебен дневник - група ..., без да притежава категория С. Отразено е че Актът за установяване на административно нарушение е съставен в Областен отдел Автомобилна администрация - гр. Пловдив, бул. Христо Ботев № 82 на 15.10.2018 г, при приключване на комплексна проверка. Извършеното нарушение е квалифицирано като такова по чл. 24а, ал. 1, т. 2, буква „В“ от Наредба № 37 от 02.08.2002г. на МТС, като на основание чл. 178б, ал. 7, предл. 1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 500 лева.

В качеството на свидетел по делото е разпитан актосъставителя на акта К.Ш.. Същия потвърждава че на жалбоподателя е била извършена комплексна проверка, при която било установено че на 09.07.2018г. около 12.00ч., в учебния кабинет на фирмата е допуснато извършване на обучение на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на МПС с п. Д. П. която притежавала категория „В“, но не притежавала категория „С“. Посочва че свидетелите по акта са негови колеги които са били свидетели на установяването на нарушението. Съдът кредитира показанията на свидетеля като логични, дадени добросъвестно и на практика непротиворечащи си по отношение на основните факти от значение за делото и съответни на приетите писмени доказателства.

На базата на събраните доказателства съдът намира за категорично установена описаната в АУАН и наказателното постановление фактическа обстановка по извършване и установяване на административно нарушение. Съгласно чл. 24а, ал. 1, т. 2, буква „В“ от Наредба № 37 от 02.08.2002г. за условията и реда за обучение на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство и условията и реда за издаване на разрешение за тяхното обучение /НУРОКППУМПСУРИРТО/ на МТС, лицата, получили разрешение за теоретично и практическо обучение на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на МПС, са длъжни да не допускат извършването на обучение на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на МПС с преподавател, който не отговаря на изискванията, определени в чл. 12 и 13 от посочената наредба. В чл. 13, ал. 1, т. 1 от Наредба № 37 от 02.08.2002г. на МТС е отразено че преподавателят по теоретично и/или практическо обучение трябва да притежава свидетелство за управление на МПС съобразно категорията, за която провежда обучението. В настоящия случай безспорно е че п. Д. П. притежаваща СУМПС № … за категория В, валидно до 11.11.2025г., не е притежавала категория С. Въпреки това същата е започнала теоретично обучение на кандидатите за придобиване правоспособност за управление на моторно превозно средство, категория С, описани в учебен дневник - група ..., без да притежава съответната категория. Посоченото е било допуснато от юридическо лице - лице по смисъла на чл. 2 от Наредба № 37 от 02.08.2002г. на МТС - „Автостарт–В“ ЕООД, притежаващо разрешение за теоретично и практическо обучение на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство № 3958, валидно до 01.09.2021г. Посоченото се е случило в учебен кабинет на фирма Автостарт-В ЕООД в гр. Пловдив, ул. Илия Блъсков № 8. Видно от представеното копие на разрешение, Д. П. е включена в списъка на преподавателите като е отразено че притежава категория АМ, В, В /78/, В1, В1 /78/.  Като е допуснало на 09.07.2018г. в гр. Пловдив, извършването на обучение на кандидати за придобиване правоспособност за управление на моторно превозно средство за категория С, от п. Д. С. П. с ЕГН **********, която не отговаря на изискванията определени в чл. 13, ал. 1, т. 1 от Наредба № 37 на МТС от 02.08.2002г., тъй като не притежава категория С, дружеството жалбоподател е нарушило разпоредбата на чл. 24а, ал. 1, т. 2, буква „В“ от Наредба № 37 от 02.08.2002г. на МТС. В крайна сметка в жалбата си и в становището с което я допълва, жалбоподателя не навежда твърдения че не е извършил посоченото нарушение.

Що се отнася до направеното от жалбоподателя възражение за допуснато нарушение на чл. 40, ал. 1 от ЗАНН, настоящия състав намира същото за неоснователно. Разпоредбата на чл. 40, ал. 1 от ЗАНН предвижда че актът за установяване на административното нарушение се съставя в присъствието на нарушителя и свидетелите, които са присъствували при извършване или установяване на нарушението. В настоящия случай актът е съставен именно в присъствието на нарушителя и двама свидетели за които е отразено че са свидетели на установяване на нарушението. Посоченото обстоятелство беше потвърдено и от разпитания свидетел Ш..

Неоснователни са и възраженията на жалбоподателя в насока на неясно описание на извършеното нарушение. Според настоящия състав същото е достатъчно ясно и по никакъв начин не нарушава правото на защита на жалбоподателя, като видно от жалбата на „Автостарт–В“ ЕООД е било разбрано от нарушителя.

Административно-наказващия орган правилно е определил съответната на извършеното нарушение санкционна норма. Разпоредбата на чл. 178б, ал. 7, предл. 1 от ЗДвП, предвижда че за нарушения на изискванията за провеждане на обучение на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство и на изискванията при водене на свързаната с тях документация, за които не е предвидено друго наказание, виновните се наказват с глоба или с имуществена санкция в размер 500 лв. Тъй като в настоящия случай нарушител е „Автостарт–В“ ЕООД, на същия е било наложено наказание имуществена санкция в размер на 500лв. Имуществената санкция е определен от законодателя в твърд размер поради което не подлежи на ревизиране от административно-наказващия орган и съда.

Неоснователно е наведеното от жалбоподателя че извършеното би могло да се квалифицира като маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. Видно от отразеното в НП, административно-наказващия орган е извършил преценка за наличието или не на предпоставките за прилагане на чл. 28 от ЗАНН. Изхождайки от важността на обществените отношения регулирани с Наредба № 37 от 02.08.2002г. за условията и реда за обучение на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство и условията и реда за издаване на разрешение за тяхното обучение, настоящия състав намира че с допуснатото от жалбоподателя нарушение се застрашава живота и здравето на всички участници в движението, сред които евентуално ще бъдат допуснати водачи обучавани от лица които не са имали право на това и не биха могли да гарантират качествено обучение на кандидатите. Извършеното нарушение не е с по-ниска степен на обществена опасност от други подобни нарушения, поради което не би могло да се квалифицира като такова по смисъла на чл. 28 от ЗАНН.

При извършената служебна проверка, настоящия състав не намире допуснати процесуални нарушения водещи до отмяна на издаденото НП. Спазени са сроковете по чл. 34 от ЗАНН.

По изложените по горе съображения жалбата на жалбоподателя не следва да бъде уважена, а издаденото наказателно постановление следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 36 - 0000489/13.11.2018г., издадено от Главен инспектор към Областен отдел "Автомобилна администрация" гр. Пловдив, към ИА "Автомобилна администрация", с което на жалбоподателя „Автостарт–В“ ЕООД, Булстат *********, представлявано от Д.Р.У., на основание чл. 178б, ал. 7, предл. 1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 500 лева, за нарушение разпоредбата на чл. 24а, ал. 1, т. 2, буква „В“ от Наредба № 37 от 02.08.2002г. на МТС.

 

Решението подлежи на обжалване в 14 – дневен срок от съобщението до страните за изготвянето му пред Административен съд Пловдив по реда на АПК.

 

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

С.Р.