Решение по дело №3/2020 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 152
Дата: 26 юни 2020 г. (в сила от 11 декември 2020 г.)
Съдия: Радослава Маринова Йорданова
Дело: 20201840200003
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 26.06.2020 година

 

В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

 

            ИХТИМАНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД - ПЪРВИ СЪСТАВ,  в открито съдебно заседание на осми юни през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ – РАДОСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

и при участието на секретаря Адриана Хаджипеткова, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 3 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по чл. 59-63 ЗАНН.

            ЕТ „АНТОАНЕТА ФИЛИПОВА“ ЕИК ………….. със седалище и адрес на управление гр. Долна баня, ул. „Димитър Благоев“ № 39 е обжалвал НП № . г. на началник Сектор „Оперативни дейности“ – София в ЦУ на НАП, с което за нарушение на чл. 26, ал. 1, 7 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин на основание чл. 185, ал. 2 ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на 500 лв.

В жалбата се твърди, че атакуваното наказателно постановление е неправилно и незаконосъобразно, тъй като търговецът е имал сключен договор за поддръжка и въвеждане на фискалното устройство, като фирмата изпълнител е извършвала проверката на устройството.

            Въззиваемата страна редовно призована не изпраща представител, в писмени бележки изразява становище за неоснователност на жалбата.

            Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните писмени и гласни доказателства, по отделно и в тяхната съвкупност и съобразно с чл. 14 НПК, приема за установено следното:

            На 13.02.2019 г. служители на ТД на НАП извършили проверка в търговски обект, представляващ фризьорски салон, находящ се в гр. Долна баня, ул. „Оборище“ № 2А, стопанисван от ЕТ „Антоанета Филипова“. При проверката е установено, че при издаване на фискална касова бележка № 0008134/13.02.2019 от инсталираното в обекта фискално  устройство, тя не съответства на образеца, съгласно приложение № 1 и не съдържа задължително следните реквизити: наименование на стока/услуга, количество и стойност по видове закупени стоки и услуги.

            На място бил съставен протокол за извършена проверка № 0397968/13.02.2019. В протокола е вписана покана до управителя или упълномощено лице да се яви на 17.02.2019 г. в Учебен център на НАП – к.к. Боровец за съставяне на акт за установяване на административно нарушение.

На 17.02.2019 г. е бил съставен акт за установяване на административно нарушение F472646/17.02.2019г., в който е посочено, че при извършената на 13.02.2019 г. проверка в търговски обект – фризьорски салон, находящ се в гр. Долна баня, ул. „Оборище“ № 2А, стопанисван от ЕТ „Антоанета Филипова, търговецът е нарушил разпоредбата на чл. 26, ал. 1, т. 7 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин, тъй като издадената фискална касова бележка от инсталираното в обекта фискално устройство не съответства на образеца съгласно продължение № 1.

Въз основа на така съставения акт е издадено НП № 454238-F472646/30.07.2019 г. на началник Сектор „Оперативни дейности“ – София при ЦУ на НАП, с което на ЕТ „АНТОАНЕТА ФИЛИПОВА“ ……….  на основание чл. 185, ал. 2 ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на 500 лв.

По делото е представен договор за техническо обслужване на фискално устройство № 1286 от 30.12.2018 г., сключен между ЕТ „АНТОАНЕТА ФИЛИПОВА“ и „Грозданов“ ЕООД, гр. Костенец, както и фискална касова бележка от 17.02.2019 г., в която се съдържат всички изискуеми от Наредбата реквизити.

От обясненията на представителя на търговеца се установява, че единствената дейност, която се осъществява е фризьорския салон са именно фризьорски услуги

С оглед установеното от фактическа страна, съдът достигна до следните правни изводи:

            Съдът приема, че при съставянето на АУАН и при издаването на НП не са били допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да ограничат правото на защита на привлеченото към административнонаказателна отговорност лице и които да обосноват отмяната на атакуваното наказателно постановление.

По същество жалбата е основателна.

Съгласно разпоредбата на чл. 26, ал. 1, т. 1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин Фискалната касова бележка от ФУ трябва да бъде четима, да съответства на образеца съгласно приложение № 1 и да съдържа задължително наименование на стоката/услугата , код на данъчна група, количество и стойност по видове закупени стоки или услуги.

В случая от приложената по делото фискална касова бележка, към 13.02.2019 г. в нея не се съдържала наименованието на услугата,  която е предоставена от търговеца.

Настоящият състав приема, че от обективна страна несъмнено е установено, че търговецът е допуснал от инсталираното в търговския обект фискално устройство фискалната касова бележка да не отговарят на изискванията на Наредба № Н-18, т.е. той формално е допуснал нарушение на данъчното законодателство.

Според настоящия състав, обаче, нарушението на търговеца е маловажно по смисъла на чл. 28 ЗАНН.

Според съда допуснатото нарушение представлява технически пропуск на търговеца, който не е отразил във фискалния бон наименованието  на единствения вид предоставени от него услуги – фризьорските. Налагането на административно наказание като форма на държавна принуда следва да засяга правата на нарушителя само в предели и степен, която съответства на целите на наказанието. В чл. 12 ЗАНН е посочено, че административните наказания се налагат с цел да се предупреди и превъзпита нарушителят към спазване на установения правен ред и се въздейства възпитателно и предупредително върху останалите граждани Налагането на административно наказание не е, а и не следва да бъде самоцел на държавата – то трябва  преди всичко да е в съответствие с тежестта на извършеното административно нарушение. Този принцип се извежда от разпоредбата на чл. 35, ал. 3  НК, според който наказанието трябва да е съответно на извършеното престъпление, т.е. по арг. от чл. 11 ЗАНН и административното наказание трябва да е съобразено със степента на засягане на обществените отношения от извършеното административно нарушение. Вярно е, че в случая се касае за имуществена санкция на търговец, при който отговорността е обективна, но във всички случаи наложената имуществена санкция в размер на 500 лева се явява несъразмерна с обществената опасност на допуснатото отклонение от правилата за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, още повече, че незабавно след извършената проверка и преди съставянето на акта за установяване на административно нарушение търговецът е отстранил констатираните от проверяващи те недостатъци на издавания от него фискален бон.

Ето защо настоящият състав приема, че атакуваното наказателно постановление се явява незаконосъобразно и следва да бъде отменено.

            Водим от изложеното, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № ………………… г. на началник Сектор „Оперативни дейности“ – София в ЦУ на НАП, с което на ЕТ „АНТОАНЕТА ФИЛИПОВА“ ЕИК….., със седалище и адрес на управление гр. Долна баня, ул. „…“ №.. за нарушение на чл. 26, ал. 1, 7 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин на основание чл. 185, ал. 2 ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева.

 

Решението може да се обжалва с касационна жалба по реда на АПК пред АС– София област в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                                           РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                                                                                              /Р. Йорданова/