Решение по дело №2498/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 113
Дата: 29 януари 2020 г. (в сила от 19 февруари 2020 г.)
Съдия: Андон Вълков Вълков
Дело: 20192120202498
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

113/29.01.2020 г.

гр. Бургас

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

БУРГАСКИ РАЙОНЕН СЪД, LI наказателен състав, в открито съдебно заседание, проведено на 13.01.2020 г., в състав:

 

                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ:  АНДОН ВЪЛКОВ

 

при секретаря Красимира Андонова, като разгледа докладваното от съдия Вълков НАХД № 2498 по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по повод на подадена жалба от И.А.К., ЕГН **********, срещу Наказателно постановление № 18-0769-006427/12.03.2019 г., издадено от Началник група, сектор ПП при ОД на МВР - гр. Бургас, с което на основание чл. чл. 177, ал. 1, т. 8 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено наказание глоба в размер на 100 лева, за нарушение на чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗДвП.

Жалбоподателят, редовно призован, не се явява и не се представлява.

Административнонаказващият орган, редовно призован, не изпраща представител.

Жалбата е подадена от легитимирано лице, в преклузивния седемдневен срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, срещу годен за съдебен контрол по реда на ЗАНН акт и пред надлежния съд, поради което е процесуално допустима, но разгледана по същество е неоснователна.

Анализът на събраните по делото доказателства налага извод за установеност на следната фактическа обстановка:

На 18.11.2018 г., около 17:15 часа, в гр. Бургас, на кръстовището на ул. Цар Петър и ул. Конт Андрованти, жалбоподателят И.А.К., като водач на лек автомобил, паркирал собственото си моторно превозно средство Мерцедес С 500, с peг. № на пешеходната пътека. По този начин, с поведението си и използвайки личното си МПС, създал пречка за нормалното движение по улицата на  останалите участници.

При тази фактическа обстановка на 05.12.2018 г. е издаден АУАН по образувана за случая преписка. На 12.03.2019 г. е издадено и обжалваното  наказателно постановление, с което за извършено от жалбоподателя нарушение на чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, му е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лв., на основание чл. 177, ал. 1, т. 8 ЗДвП. Възприетата фактическа обстановка се установява от показанията на актосъставителя М.С.С., свидетеля М.М. и от писмените доказателства по аминистративнонаказателната преписка, приети в съдебното производство.

В конкретния случай съдът счита, че наказателното постановление е издадено от компетентен орган – Росица Паязова – началник група към сектор "Пътна Полиция" към ОДМВР-гр. Бургас, която към дата 12.03.2019 г. е била оправомощена да издава НП, видно от приложената Заповед рег. № 8121з-515/14.05.2018 г. на министъра на вътрешните работи. АУАН е съставен от компетентно (териториално и материално) лице – полицейски инспектор към Сектор "ПП" – ОДМВР-Бургас, който безспорно е длъжностно лице на службите за контрол, предвидени в ЗДвП и който по силата на чл. 189, ал. 1 ЗДвП е компетентен да съставя АУАН за нарушения по този закон. Административнонаказателното производство е образувано в срока по чл. 34 от ЗАНН, а наказателното постановление е било издадено в шестмесечния срок, като същото е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН, а при издаването на административния акт е спазена разпоредбата на чл. 42 от ЗАНН.

Направеното от жалбоподателя възражение, че административната преписка, въз основа на която е издаден акта и наказателното постановление, предшества датата на която е извършено нарушението, съдът намира за неоснователно. Актът за установяване на административното нарушение е съставен на база фактическите констатации, установени по образуваната за случая административна преписка с № 769р-12273. Видно представената и приета по делото преписка с № 769р-12273, същата е образувана на „21 NOV 2018 “, а в АУАН и НП е посочена датата „21.10.2018 г.“ Съдът намира, че това разминаване в месеца на преписката е в резултат на допусната техническа грешка (най- вероятно дължаща се в различното изписване на датата – с цифри и със съкращението „NOV“), която, с оглед на събраните по делото гласни и писмени доказателства, не може да повлияе на законосъобразността на издадения акт и НП, и като последица да е довело до ограничава правата на жалбоподателя. В случая, административнонаказващият орган, след като се е запознал с преписката и акта, е приел фактическите констатации за доказани и е издал обжалваното постановление, с което на основание  чл. 177, ал. 1, т. 8 от ЗДвП вр. с чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗДвП е наложил на жалбоподателя наказание глоба в размер на 100 лева. Вмененото във вина на жалбоподателя нарушение е индивидуализирано в степен, позволяващa да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава. Посочени са нарушените материалноправни норми, като наказанието за нарушението е индивидуализирано правилно. Не са налице формални предпоставки за отмяна на обжалваното наказателно постановление, тъй като при реализиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, водещи до порочност на административнонаказателното производство.

Съгласно разпоредбата на чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, всеки участник в движението по пътищата с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди. Съгласно чл. 177, ал. 1, т. 8 ЗДвП, наказва се с глоба от 100 до 300 лв., който с превозно средство прегради път с цел да попречи на нормалното движение по него или на манифестация, процесия, състезание и други подобни. А съгласно § 6, т. 28 от ДР на ЗДвП, "участник в движението" е всяко лице, което се намира на пътя и със своето действие или бездействие оказва влияние на движението по пътя. Такива са водачите, пътниците, пешеходците, както и лицата, работещи на пътя.

 При установените факти, съдът намира нарушението за действително осъществено, съставомерно и доказано по безспорен и категоричен начин, според изискванията на закона. Описаните в акта и възпроизведени в обжалваното постановление фактически обстоятелства се потвърждават от показанията на свидетелите М.С.С., свидетеля М.М., декларацията от 22.11.2018 г. и приложената докладна записка№ 769р-12273/21.11.2018 г. Установи се по делото, че на процесната дата 18.11.2018 г., около 17:15 часа, в гр. Бургас, на кръстовището на ул. Цар Петър и ул. Конт Андрованти, жалбоподателят И.А.К., като водач на лек автомобил, целенасочено е паркирал собственото си моторно превозно средство Мерцедес с peг. № на пешеходната пътека. По този начин, с поведението си умишлено е възпрепятствал движението на останалите участници, като не е осигурил достъп за тях. Жалбоподателят е бил абсолютно наясно, че с паркирането на автомобила на пешеходната пътека, прегражда пътя на останалите участници в движението и пречи на нормалното движение, като с поведението си е целял именно тези последици. Недоказано се явява и направеното възражение, че на посочената дата 18.11.2018 г. жалбоподателят не е бил гр. Бургас, доколкото самият той изрично е декларирал факта, че на 18.11.2018 г., около 17:15 ч., е управлявал собственото си моторно превозно средство с peг. № А9553МХ, а видно от другите доказателства по делото, лекият автомобил в този момент е бил в гр. Бургас, на отразеното АУАН и НП място.

Деянието не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от този вид, поради което не представлява маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН.

Нарушението е правилно квалифицирано и подведено под съответната санкционна норма на  чл. 177, ал. 1, т. 8 ЗДвП, която предвижда наказание глоба от 100 до 300 лева. Наложеното наказание съответства на обществената опасност на деянието и на дееца. Същото е индивидуализирано в размер на предвидения минимум и е достатъчно за постигане на целите на административните наказания по чл. 12 от ЗАНН, поради което обжалваното постановление се явява законосъобразно и обосновано.

При извършения цялостен служебен контрол за законосъобразност не се установиха основания за отмяна или изменение на обжалваното наказателно постановление, което налага то да бъде потвърдено.

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 18-0769-006427/12.03.2019 г., издадено от началник на група, сектор ПП при ОД на МВР - гр. Бургас, с което на основание чл. чл. 177, ал. 1, т. 8 от ЗДвП вр чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗДвП на жалбоподателя И.А.К., ЕГН **********, е наложено наказание „глоба“ в размер на 100 /сто/ лева.

РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано пред Административен съд –  Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВО:К.А.