Решение по дело №498/2020 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 юли 2020 г. (в сила от 30 ноември 2020 г.)
Съдия: Иван Манчев Димитров
Дело: 20202230200498
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   № 290

  

гр. Сливен 29.07.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СЛИВЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, наказателно отделение, І-ви наказателен състав,  в публично заседание на седми юли през две хиляди и двадесета година в състав:   

                               

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН МАНЧЕВ

 

 

          при секретаря РОСИЦА НЕНЧЕВА, като разгледа докладваното от районния съдия АНД 498 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе съобрази следното:

          Производството е по реда на чл. 59 – чл. 63 от ЗАНН.

          Постъпила е жалба от М.С.М. срещу НП 20-0804-000592 от 06.03.2020 г. на Началник РУ към ОД МВР Сливен, РУ - Сливен, с което на основание чл. 175А, ал. 1, пр. 3 от ЗДвП и чл. 183, ал. 4, т. 7, пр. 1 от ЗДвП му са наложени административни наказания: ГЛОБА в размер на 3000 лв. и Лишаване от право да управлява МПС за срок от дванадесет месеца, и ГЛОБА в размер на 50 лв., за нарушения на чл. 104Б т. 2 и чл. 137 А ал. 1 от ЗДвП.  Иска НП да бъде отменено, като неправилно и незаконосъобразно.

          В с.з. жалбопод. М. лично и чрез своя пълномощник – адв. П. Тодорова, иска НП да бъде отменено.

          В с.з. въззиваемата страна, административно - наказващият орган, чрез своя представител – Началника на РУ Сливен Димитър Кикьов иска НП да бъде потвърдено. Представя писмено становище.

          Съдът като съобрази събраните по делото гласни и писмени доказателства – поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установена следната фактическа обстановка:

          На 11.02.2020 г. жалбопод. управлявал лек автомобил „Фолксваген Голф” с рег. № СН 9649 АТ , негова собственост в с. Селиминово, общ. гр.Сливен. Около 10:10 ч. полицейските служители при ОД МВР – Сливен  – актос. Г. Г. и свид. Г.М., най напред чули шум от форсиран двигател, а след малко забелязали един автомобил да се движи по ул. Мир посока центъра, като водача форсирал двигателя, превъртал колелата и поднасял а-ла в дясно на пътя, като навлязъл в съседната лента, с което създал непосредствена опасност от възникване на ПТП.  По този начин жалб. М. използвал пътя не по предназначението му за превоз на хора и товари а за други цели- да шофира демонстративно.

Полицейските служители го  спрели и установил, че жалбоподателя не използва обезопасителен колан по време на движение с, който МПС е оборудвано

За констатираното на жалбопод. бил съставен АУАН  № Д659548/11.02.2020 г., с който деянията били квалифицирани като нарушения по чл. 104Б т. 2 от ЗДвП и чл. 137А ал. 1от ЗДвП. Актът му бил предявен, който след като се запознал със съдържанието му е написал, че няма възражения.

          На основание така съставения АУАН е издадено и обжалваното НП.

          Горната фактическа обстановка се установи по несъмнен начин от представените и събрани по делото писмени и гласни доказателства и доказателствени средства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност.

Съдът даде вяра на атакуваните АУАН и НП,  кредитира показанията на разпитаните по делото актосъставител Г.П.Г. и свид. Г.М.М., които са полицейски служители и не са заинтересовани пряко или косвено от изхода на делото, те са очевидци на деянието и съобщават за възприетите от тях факти от първо лице.  

          Въз основа на така приетото за установено от фактическа страна съдът направи следните правни изводи:

          Жалбата е процесуално допустима - подадена е в рамките на преклузивния срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН от надлежна страна /лице, което е санкционирано/. Разгледана по същество, тя е неоснователна.

          АУАН и НП са процесуално и материално законосъобразни, те имат необходимото по закон съдържание съгласно чл.42 и чл.57 от ЗАНН и в обстоятелствената им част ясно и точно са описани съставите на нарушенията, които водачът е допуснал. Същият на свой ред съгласно чл.43 от ЗАНН се е запознал със съдържанието на АУАН и е направил възражения.

По делото по безспорен и категоричен начин е установено и доказано, че жалбоподателя виновно е извършил вмененото му  във вина нарушение. Според чл.7, ал.1 от ЗАНН деянието, обявено за административно нарушение, е виновно, когато е извършено умишлено или непредпазливо, а съгласно чл.11 от ЗАНН по въпросите за вината се прилагат разпоредбите на общата част на НК, доколкото в ЗАНН не се предвижда друго. Така жалбоподателят, допускайки процесното нарушение, е действал умишлено, при което е съзнавал обществено опасния характер на деянието, предвиждал е обществено опасните му последици и е искал настъпването им. При така приетото за установено от фактическа страна законосъобразно и обосновано административно-наказващият орган е приел, че с действията си жалбопод. е извършил нарушение по чл. 104б, т. 2 от ЗДвП и му е наложил административно наказание на основание чл. 53 от ЗАНН и  чл. 175а, ал. 1, предл. 3 от ЗДвП глоба в размер на 3000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12/ дванадесет/ месеца. Съобразно разпоредбата на чл. 104б, т. 2 от ЗДвП на водача на моторно превозно средство е забранено да използва пътищата, отворени за обществено ползване, за други цели, освен в съответствие с тяхното предназначение за превоз на хора и товари. Следователно, всеки правоспособен водач има задължение да се движи по пътищата, отворени за обществено ползване, като е длъжен да спазва предписанието на чл. 104б, т. 2 ЗДвП, а именно да използва същите единствено с цел превоз на хора и товари. Всички останали действия и маневри при управление на МПС следва да бъдат извършвани извън тези пътища и на обособените за целта места. Посочвайки като нарушена разпоредбата на чл. 104Б т. 2 от ЗДвП, наказващият орган ясно е описал в обстоятелствената частта на постановлението всички елементи от обективната страна на нарушението. Следва да се посочи, че актос. Г. и свид. М. са видели и чули поднасянето на автомобила на завоя и навлизането му в съседната лента в дясно по пътя и свиренето на гумите. В случая жалбопод. при боравене със системите на автомобила/рязко подаване на газ, завъртане на волана/  е постигнал целения ефект, при който е демонстрирал отклоняване от траекторията на движение на управляваното от него МПС изразяващо се в накланяне на ляво и дясно, приплъзване на гумите по асфалта и др., известни като форсиране, "въртене на гуми", дрифт и пр. Целения ефект не би могъл да настъпи при нормално управление на МПС. Не е нужно за целите на това производство да се установи как е постигнат конкретния ефект, след като неговото външно проявление е едно ненормално движение на автомобила/поднасяне наляво и вдясно/ на платното за движение, което платно е предназначено за определени цели- превоз на хора и товари.

От посоченото се налага извода, че умишленото и съзнателно опасно шофиране посредством поднасяне на задната част на автомобила, в никакъв случай не представлява използване на път за обществено ползване в съответствие с основната цел на пътищата – да се използват за превоз на хора и товари. Действията на жалбопод. са извършени в централната част на населеното място при наличието на други участници в движението и на немалко присъстващи в непосредствена близост. Всяко неовладяване на автомобила и загубата на контрол в процеса на поднасяне на МПС би могло да има неясно какви последици. Описаната висока степен на опасност от това шофиране е продиктуван и големият и тежък размер на предвиденото в санкционната норма на чл. 175а, ал. 1 от ЗДвП наказание "глоба" от 3000 лева, както и кумулативно предвиденото "лишаване от право да се управлява МПС" за срок от 12 месеца. Административно-наказващият орган е приел, че жалбопод.  не е използвал посочения път, отворен за обществено ползване по предназначение и му е наложил съответното наказание. Доколкото в закона не се съдържа примерно изброяване относно забранените действия на пътищата, отворени за обществено ползване, то следва същите да се преценяват индивидуално във всеки конкретен случай с оглед опасността, която създават за околните. Следва да се вземе предвид, че именно поради зачестилите подобни случаи, законодателят е въвел и нормата на чл. 104б, т. 2 от ЗДвП. В настоящия случай и актосъставителят, и административно-наказващият орган за описали обективната страна на деянието, а именно: "форсира двигателя, превърта гуми и поднася а-ла преднамерено напречно на оста на пътя, т. е в обстоятелствената част на АУАН и НП вмененото във вина на жалбопод. нарушение е индивидуализирано.

Законосъобразно и обосновано административно-наказващият орган на основание чл. 175а ал. 1 пр. 3 от ЗДвП е наложил на жалбопод.. административно наказание глоба в размер на 3000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12/дванадесет/ месеца, като е взел предвид тежестта на извършеното нарушение и характера и степента на обществена опасност на деянието.

   Деянието не може да се квалифицира и като маловажен случай. За да е едно деяние такова, то следва от него  да не са настъпили никакви вредни последици, или неговата обществена опасност да е незначителна. Едно деяние представлява маловажен случай, когато степента на засягане на охраняваните от закона обществени отношения е много ниска. Преценката дали дадено деяние следва да се квалифицира, като маловажно е строго индивидуална. Преценящия орган следва да изхожда освен от накърнените обществени отношения, така също и от личността на дееца, на пострадалия, както и от сферата на самите обществени отношения, които се засягат.

В случая се касае за младеж, който е 22 годишен, но видно от приложената по делото справка за нарушител е с множество влезли в сила НП за различни нарушения по ЗДвП, въпреки, че притежава СУМПС от относително кратко време- от 23.02.2018г . За прецизност съда следва да посочи, че до датата на издаване на това НП по отношение на жалбопод. М. са влезли в сила 4 НП и 7 ЕФ.

За евентуална преценка за маловажност е необходимо и да се изследват и начина на извършване на деянието, мотивите и подбудите водили дееца при извършването му, не на последно място и отзвука който деянието има в обществото. В процесния случай извършеното от жалбоподателя не е такова.

Мотивиран от посоченото съдът прие, че следва да потвърди НП като правилно и законосъобразно, ето защо:

 

Р  Е  Ш  И:

 

          ПОТВЪРЖДАВА НП  20-0804-000592 от 06.03.2020 г. на Началник РУ към ОД МВР Сливен, РУ - Сливен,, с което на М.С. М. с ЕГН ********** ***,  му са наложени административни наказания: ГЛОБА в размер на 3000 лв. и ЛИШАВАНЕ от право да управлява МПС за срок от дванадесет месеца и ГЛОБА в размер на 50 лв., на основание чл.175А, ал. 1, пр. 3 от ЗДвП и чл. 183 ал. 4, т. 7, пр.1 от ЗДвП, като ПРАВИЛНО и ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.         

          Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр. Сливен в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.            

                                           

      РАЙОНЕН СЪДИЯ: