Решение по дело №7649/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2419
Дата: 19 декември 2017 г. (в сила от 14 март 2019 г.)
Съдия: Мария Янкова Вранеску
Дело: 20161100907649
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 21 октомври 2016 г.

Съдържание на акта

Р    Е     Ш    Е    Н    И    Е

                                             Гр.София, 19.12.2017г.  

                                       В ИМЕТО НА НАРОДА

                                     

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VІ 11 св,     в закрито  съдебно заседание на двадесет и девети ноември  през две хиляди и  седемнадесета  година в състав:      

ПРЕДСЕДАТЕЛ:     МАРИЯ ВРАНЕСКУ

При секретаря ЕКАТЕРИНА КАЛОЯНОВА

като разгледа докладваното от съдията ВРАНЕСКУ  д. № 7649 по описа за 2016г. и за да се произнесе взе в предвид следното:

            Предявена е молба с правно основание чл.625 и сл. ТЗ.

Молителя „К.  Г – 4“ ЕООД ЕИК ********   е предявил молба с искане от съда да бъде открито производство по несъстоятелност по отношение на  дружеството  „П.Х.„ АД ЕИК ********.  

В молбата се твърди, че молителя има вземане от търговска сделка – цена на изпълнени СМР спрямо ответното дружество в размер на общо 78 602.31 лв. , от които главница в размер на 52 731.44 лв. и сума  в размер на 22 069.87 лв. във вид на обезщетение за забава в размер на законната лихва върху главницата, и 3 801 лева за съдебно – деловодни разноски. Вземането е установено с влязло в сила решение  по т.д. № 45 по описа за 2010г. на ОС – Бургас. Издаден е изпълнителен лист за вземането и е образувано изп.дело за удовлетворяването му. В рамките на изпълнителното дело молителя е установил, че ответникът притежава недвижими имоти и МПС, но всички са възбранени и запорирани от НАП, като вземанията на държавата възлизат в размер на 2 235 652 лв. към 10.06.2016г.. Наред с това намира, че дружеството има големи задължения и към други кредитори. Финансовото му състояние е влошено и то трайно и същото не е в състояние да изпълнява задълженията си вкл. И към молителя. Твърди, че са налице са предпоставките на чл.608,ал.1 ТЗ, поради което моли да се открие производство по несъстоятелност спрямо ответника. Прави и искане за приемане на вземането в случай, че се открие производството.  

 

ОТВЕТНАТА СТРАНА оспорва изцяло молбата. Твърди, че молбата е недопустима, тъй като вземането на молителя е погасено по давност, тъй като макар и да е образувано изпълнително дело няма извършвани изпълнителни действия, които да прекъсват давността, а в случай на допустимост, прави същото възражение, а именно  че вземането на молителя е погасено по давност, тъй като решението на ОС Бургас е влязло в сила на 3.06.2011г., а искът е предявен след изтичане на 5 годишния давностен срок за реализиране на това вземане. Позовава се и на приетото относно изпълнителните действия на приетото в ТР № 2 от 26.06.2015г. по т.д.№ 2013 на ОСГТК.  

Съдът, като взе в предвид становището на молителя, представените към молбата доказателства и събраните такива в хода на производството намира за установено следното:

По отношение допустимостта, съдът е изразил становището си в открито съдебно заседание, но отново излага становището си, че наличието на вземане по търговска сделка, съответно погасено ли е по давност или не, касае спора по същество, а не допустимостта на иска, поради което и следва да се произнесе по искането с настоящото решение.

Видно от решението на ОС – Бургас, влязло в сила на 03.06.2011г.  ищецът има вземане от търговска сделка спрямо ответника – незаплатена цена на извършени СМР и лихва както и присъдени суми за разноски в проведеното съдебно производство, в размерите посочени в молбата. Искането за откриване на производство по несъстоятелност е направено на 12.09.2017г., съответно предвид направеното възражение от страна на ответника, следва да се даде отговор на въпроса погасено ли е това вземане по давност към този момент, съответно има ли изпълняемо вземане ищеца спрямо ответника и материално легитимиран ли е да предяви молба за откриване производство по несъстоятелност спрямо последния.

По отношение вземането за лихва, доколкото няма спор, че влизане в сила на съдебния акт, с който се присъжда и до издаване на изпълнителен лист са изминали повече от 3 години, съответно предвид изричната разпоредба на чл.111,б.В от ЗЗД следва да се приеме че това вземане на молителя е погасено по давност.

По отношение вземането за присъдената главница – цена на извършени СМР и за присъдените разноски, то същите са погасяват с общата погасителна давност по чл.110 ЗЗД – 5 години. Същата е започнала да тече от влизане в сила на съдебния акт 3.06.2011г..Петте години изтичат на 03.06.2017г.  Изтекла ли е същата или е била прекъсната с молбата от 19.05.2017г. и  с издадения изпълнителен лист от дата 20.05.12016г., съответно с образуване на изпълнителното съдебно производство, като е представена покана за доброволно изпълнение по това дело от 15.06.2016г. .

За да се даде отговор на този въпрос следва да се съобразяват мотивите изложени в т.10 и т.14 от ТР № 2 от 2013г., по т.д.2 от 2012г. Самото тълкувателно решение не дава пряк отговор, издаването на изпълнителен лист въз основа на съдебно изпълнително основание прекъсва ли течението на погасителната давност. В т.10 се обсъжда в рамките на изпълнителното производство кои изпълнителни действия прекъсват давността, като ясно е посочено, че самото образуване на изпълнително дело и изпращане на покана за доброволно изпълнение не прекъсва давността. В т.14 се обсъжда и се дава отговор прекъсва ли давността молбата за издаване на изпълнителен лист на несъдебно изпълнително основание по отменения ГПК и се сочи, че тази молба не прекъсва давността. Съдът намира, че при историческото проследяване уредбата на давността в законодателството ни  в рамките на изложените мотиви по т.14 на тълкувателното решение може да се приеме, че има противоположни изводи.В един от изводите е посочено, че искането за издаване на изпълнителен лист прекъсва давността  съобразно уредбата в ЗЗД, а няколко абзаца по-долу, обсъждайки отменения ГПК  се приема, че не прекъсва.  Самите мотиви може да са само навеждащи, но не и задължителни при вземане решението на настоящия съд. Доколкото обаче основния аргумент е, че едностранно провеждано производство не може да доведе до прекъсване на течението на давността относно дължимо вземане, както и разсъжденията, кои изпълнителни действия в рамките на изпълнителното производство прекъсват давността, като самото му образуване също е изключено като изпълнително действие,  то следва да бъде направен извод, че издаването на изпълнителен лист и на съдебно изпълнително основание, доколкото се извършва в едностранно съдебно производство по искане на кредитора, не представлява действие за принудително изпълнение, което да прекъсва давността по смисъла на чл.116,б.В ЗЗД. Не са ангажирани доказателства и кога е предприето изпълнително действие в рамките на образуваното принудително изпълнение – чрез налагане запор или възбрана върху имущество на ответника, което да е из между прекъсващите давността.  При така направените изводи, следва да бъде прието възражението на ответната страна, че вземането на молителя е погасено по давност, след установяването му и присъждането му  със съдебното решение, тъй като до момента на предявяване на молбата за несъстоятелност 12.09.2017г. петгодишната погасителна давност е изтекла  и не се установи да са предприети валидни действия, които да са я прекъснали. В този случай молителя не установява да има валидно вземане спрямо ответникът по търговска сделка и съответно не е материално правно легитимиран да предяви молба по чл.625 от ТЗ. Искането за откриване производство по несъстоятелност спрямо този ответник следва да се отхвърли, като неоснователно само с този аргумент без да се изследва финансовото състояние на ответника.      

Ответникът не претендира разноски, а на молителя, предвид изходът по спора не се следват.

Водим от горното съдът

                                    Р        Е       Ш      И      :

 

ОТХВЪРЛЯ молбата с правно основание чл.625 от ТЗ предявена от „К. – Г4“ ЕООД ЕИК ******** ,гр.Бургас, ул.**********срещу „П.Х. „ АД ЕИК ********, гр.София, бул. **********,офис ** за откриване производство по несъстоятелност, като неоснователна.  

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва в едноседмичен срок от уведомяването пред САС.

 

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ :