Решение по дело №106/2021 на Административен съд - Търговище

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 октомври 2021 г.
Съдия: Росица Радкова Цветкова
Дело: 20217250700106
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 юли 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е №120

 

гр. Търговище, 05.10.2021г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд - Търговище, в открито съдебно заседание на седми септември две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА ЦВЕТКОВА

ЧЛЕНОВЕ: АЛБЕНА СТЕФАНОВА

ИВАНКА ИВАНОВА

 

при секретаря С. И. и с участието на прокурор при ОП – Търговище Васил Ангелов, като разгледа докладваното от председателя КНАХД № 106 по описа на АС – Търговище за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

 

Образувано е по касационна жалба на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Русе при Изпълнителна Агенция „Автомобилна администрация“, представлявана от директора против решение № 180 от 10.06.2021г. на Районен съд – Търговище, постановено по НАХД № 38/2021г. Касационните основания, които се сочат са нарушение на закона и съществено процесуално нарушение. По подробно развити в жалбата съображения се иска съдът да отмени решението и да потвърди наказателното постановление. Претендират се разноски по делото.

Ответникът К.К.М., изразява становище, че касационната жалба е недопустима, а в условията на евентуалност, че решението е правилно и следва да бъде оставено в сила.

Представителят на ТОП дава заключение за неоснователност на жалбата. Счита, че  решението на ТРС следва да бъде потвърдено.

Административен съд – Търговище, първи касационен състав, при преценка на допустимостта на жалбата и след като извърши касационна проверка на обжалваното решение, с оглед наведеното с жалбата касационно основание и правомощията си по чл. 218, ал.2 от АПК, установи следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК от надлежна страна и е процесуално  допустима. Директорът на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Русе е процесуално легитимиран да представлява Регионалната дирекция, която по правилата на чл. 61, ал. 1 от ЗАНН в действащата ѝ редакция е страната по делото – учреждението, чийто орган е издал наказателното постановление.

С обжалваното решение ТРС е отменил наказателно постановление № 38-0001815 от 29.10.2020г. на Директора на РД “Автомобилна администрация” - гр. Русе, в частта с която на К.К.М. ***, на основание чл.177, ал.5, пр.2 от ЗДвП е наложено наказание „глоба“ в размер на 5000 лева. За да постанови този резултат районният съд е приел от фактическа страна, че на 15.09.2020г. около 12.05ч. в обл.Търговище, на главен път София - Варна, П-I-4, км.232+790 преди село Васил Левски, служители на РД“АА“ спрели за проверка жалбоподателят, който управлявал състав от ППС, състоящ се от Влекач Волво ФХ с рег.№ …… от категория МЗ, с прикачено полуремарке Стас СЗЗЗ6К с рег. № ……, от категория О4, извършвал обществен превоз на товар - царевица, с маршрут на движение от с. Морава до гр. Варна, въз основа на пътен лист № 664134 от 15.09.2020г. Като нарушение било констатирано следното: управляваният от водача състав от пътни превозни средства, състоящ се от моторно превозно средство-влекач Волво ФХ с рег. № ….. с две оси, на който задвижващата ос е с пневматично окачване било измерено претоварване от 850 кг., тъй като при допустимо максимално натоварване от 11.5 тона било установена натоварване от 12350кг. Това било установено от кантарна бележка с № 0030 от 15.09.2020г. Кантарната бележка била издадена при извършено измерване в 12.26ч. с техническо средство електронна мобилна везна. Проверяващите приели, че са надвишени нормите установени от Министъра на регионалното развитие и благоустройството. При извършване на проверка от наказващият орган било установено, че обсъжданото нарушение е извършено в условията на повторност, видно от НП № 44-0000505 от дата 18.11.2019г. влязло в законна сила на дата 20.06.2020г.

Въз основа на тези фактически установявания, съдът е обосновал, че не са налице основания за ангажиране отговорността на водача, тъй като наказателното постановление е издадено в нарушение на закона, при съществено процесуално нарушение и със съществени недостатъци на формата. Конкретно, съдът е посочил, че административно-наказващият орган не е доказал, че е налице повторност, в наказателното постановление не било конкретизирано дали предходното нарушение на жалбоподателя е по ал.3 или по ал.4 на чл.177 от ЗДвП, поради което той не можел да разбере какво точно нарушение е извършило, а оттам и не можело да се защити адекватно. Освен това, за да се приемело, че е налице състав на нарушение по ал.3 на чл.177 от ЗДвП било необходимо претовареното МПС да се е движело по пътя без да спазва установениятза това ред. Наказващият орган не бил посочил кой ред има предвид, а бил длъжен да конкретизира това доколкото нормата на чл.177, ал. 3 ЗДвП била препращаща. В сферата на предположението било, че наказващият орган е имал предвид издаване на разрешение от администрацията стопанисваща пътя, издадено по реда на НАРЕДБА № 11 от 3.07.2001 г. за движение на извънгабаритни и/или тежки пътни превозни средства. С тези мотиви съдът е отменил наказателното постановление.

Решението е постановено в нарушение на материалния закон и при съществено процесуално нарушение. Видно от съдържанието на наказателното постановление, административно-наказващият орган е посочил подробно фактическите обстоятелства, при които е извършено нарушението,  всички съставомерни обстоятелства и правната квалификация на деянието. Посочено е, че е нарушена нормата на чл. 139, ал.1, т. 2 от ЗДвП във връзка с чл. 7, ал.1, т. 4, б. „а“ от Наредба № 11 – осъществено е движение с ППС, което е с натоварване на ос, което е надвишавало нормите, установени от министъра на регионалното развитие и благоустройството, определени в чл. 7, ал.1, т. 4, б. „а“ от Наредба № 11, а именно 11.5 тона максимално натоварване на ос. Отделно от това, като е посочено, че деянието, за което се издава процесното наказателно постановление е повторно, изрично е уточнено кое конкретно деяние, за което е наложено наказание с влязло в сила наказателно постановление, се приема за първо по ред. Правото на защита на наказаното лице не е било компрометирано по какъвто и да било начин. По дефиниция повторност е налице само тогава, когато на нарушителя се налага наказание за същото по вид нарушение, т.е. като „предходно“ нарушение в конкретния случай би могло да бъде само такова по чл. 177, ал. 3 от ЗДвП. Действително към административната преписка и впоследствие по делото не са били представени приложените към касационната жалба две наказателни постановления, едното от които е обсъжданото НП № 44-0000505 от дата 18.11.2019г., но съдът е бил длъжен да прояви процесуална активност и да изиска и събере това доказателство. Бездействието на съда в тази насока съставлява съществено процесуално нарушение, предвид нормата на чл. 107, ал. 2 от НПК, към която препраща чл. 84 от ЗАНН.

По изложените съображения, съдът приема, че решението на районния съд е неправилно и следва да бъде отменено, на основание чл. 221, ал.2 от АПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН. Предвид констатираното нарушение на съдопроизводствените правила, оспореното решение следва да бъде отменено и делото да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд.

Водим от горното и на основание чл. 222, ал. 2, т.1 от АПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН,  Административен съд – Търговище, 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ решение № 180 от 10.06.2021г. на Районен съд – Търговище, постановено по НАХД № 38/2021г.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на съда.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

  ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

2.