Решение по дело №494/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260066
Дата: 8 декември 2020 г.
Съдия: Иван Христов Ранчев
Дело: 20205000600494
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 20 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№ 260066

 

гр. Пловдив, 08.12. 2020 г.,

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

          Пловдивският апелативен съд, първи наказателен състав, на дванадесети ноември две хиляди и двадесета година, в открито заседание в състав:

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО КРАЧОЛОВ

                                                                           ЧЛЕНОВЕ: ИВАН  РАНЧЕВ

                                                                                                ВЕСЕЛИН ГАНЕВ

 

с участието на секретаря Нина Стоянова и прокурора Виктор Янков като разгледа докладваното от съдия Иван Ранчев въззивно частно наказателно дело № 494 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава двадесет и първа от НПК.

С Определение № 26078 от 01.10.2020г. по  ЧНД № 880/2020 г. на Окръжен съд – Пловдив е оставено без уважение предложението на председателя на П.с.– П., на основание чл.43а, т.2 от НК за замяна на неизтърпяната част от наказанието „Пробация“, наложено с влязло в законна сила Определение №77/01.11.2019г. по НОХД № 256/2019г. на РС – П. с наказание „Лишаване от свобода“ на осъдения И.С.С..

Недоволен от така постановения съдебен акт е останал прокурорът П.П. от Окръжна прокуратура – Пловдив, който е подал частен протест, в който  го намира за неправилен и незаконосъобразен. Осъденият С. без основателна причина не е изпълнявал наложената пробационна мярка, тъй като с действията си по напускане на пределите на Р. Б., извършване на престъпление в И. и задържането му по този повод, сам се е поставил в обективна невъзможност да изпълнява наложеното му наказание. По този начин е нарушил задълженията си във връзка с изпълнението на наложеното му наказание „пробация“, като не е уведомил органа, наблюдаващ изпълнението на това наказание за намеренията си да напусне държавната граница, мястото където ще пребивава и времевия период и т.н. Затова се иска отмяната на съдебния акт като се уважи направеното предложение и се замени остатъка от наложеното му наказание „пробация“ с наказание „лишаване от свобода“.

Председателят на ПС – П., осъденият И.С. и неговия защитник – адв. Т.И. *** не са изложили съображения по подадения частен протест.

В съдебно заседание прокурорът от АП - Пловдив смята, че следва да се уважи подадения протест по изложените в него съображения, като се отмени определението на окръжния съд и се замени наказанието пробация с лишаване от свобода.

Председателят на ПС – П. заявява, че следва да се уважи подадения протест, тъй като нарушенията на осъдения С. са в разрез с определените му пробационни мерки.

Осъденият С. се явява лично и с адв. И., молят да се потвърди определението на окръжния съд като обосновано и законосъобразно. Заявяват, че няма установено виновно поведение по неизпълнение на наложените пробационни мерки, защото причините са обективни и не зависят от волята на осъденото лице.

Апелативният съд, след като се запозна с изложените доводи в постъпилия частен протест и с материалите по делото, приема за установено следното:

Протестът е неоснователен.

По повод на допуснато неизпълнение на пробационните мерки от осъдения И.С.,*** е било разгледано поведението му и взето решение да се изготви предложение до ОС – Пловдив за замяна на остатъка от наказанието пробация с лишаване от свобода. Затова и председателят на Пробационния съвет – П. при ОС „ИН“ - Пловдив, съобразно чл.451, т.2 от НПК на 22.05.2020 г. е внесъл предложение до местния окръжен съд за образуване производство за замяната му с наказанието „Лишаване от свобода”, тъй като осъденият С. се отклонява от изтърпяването му.

Първоинстанционният съд е разгледал предложението в открито съдебно заседание с участието на прокурора, председателя на Пробационния съвет, осъдения и неговия защитник, като въз основа на събраните по делото гласни и писмени доказателства, с постановеното и атакувано пред въззивната инстанция определение е приел за неоснователно направеното искане.

Изложените съображения от окръжния съд за отказа да се замени наложеното наказание се споделят изцяло от въззивната инстанция.

По делото е безспорно установено, че с Определение № 77/01.11.2019 г. по НОХД № 256/2019 г. на РС-П. на осъдения И.С.С. е наложено наказание пробация, включващо двете задължителни пробационни мерки всяка за срок от 11 месеца, като задължителната регистрация по настоящ адрес е с периодичност от 2 пъти седмично, а задължителни периодични срещи с пробационен служител веднъж месечно.

Съдебният акт е приведен в изпълнение на 12.11.2019 г., като осъденият е бил уведомен за правата и задълженията си по изпълнение на наказанието пробация. Изпълнение на наказанието е ставало редовно, като по предложение на Председателя на ПС-П. е взето решение на заседание на ПС-П. от 27.02.2020 г., че задължителната регистрация по настоящ адрес може да се осъществява и един път месечно, видно от приложения Протокол №2/2020 г. от 27.02.2020 г. В този смисъл е уведомена и РП-Пловдив, ТД-П.. Прието е, че датата за явяване и полагане на подпис на лицето е определена на 20-то число всеки месец, видно от утвърден план за изпълнение на пробационната мярка, т.е. С. е следвало да се яви на 20 март 2020 г. в пробационната служба. На тази дата лицето не се е явило и не е положило подпис, като е започнало неговото издирване и установяване на причините за неявяване, за което са съставени констативни протоколи, съответно от 23 март и 30 март 2020 г. Изготвена е и докладна записка. Установено е, че лицето се намира в И..

При тези обстоятелства ПС-П. на заседание на 20 май 2020 г. е взел решение на основание чл.203, ал.3 т.3 от ЗИНЗС да изготви предложение до Окръжен съд-Пловдив за замяна на остатъка наложено наказание пробация с наказание лишаване от свобода, чийто остатък е 4 месеца и 22 дни при изтърпяно 6 месеца и 8 дни.

Окръжният съд при решаването на въпросите по чл.43а т.2 от НК, правилно е приел за установено следното:

На 04.02.2020 г. осъденият И.С.С. е резервирал и закупил  двупосочен самолетен билет от „С.У.“ ЕООД, за пътуване – излитане на 20.02.2020 г. от И. до Д. и връщане на 6.03.2020 г. от Д. до И., с турските авиолинии, видно от представеното по делото копие на билета.

От изготвената справка на „Граничен контрол“ за излизане и влизане на територията на Р.Б. е видно, че осъденият С. е напуснал държавата на 19.02.2020 г. през КПП „К.А.“ в 18:17 часа, след това е влезнал чрез А.С. на 22.05.2020 г. От допълнителната справка на ГД „Г.п.“ е видно, че същият е кацнал действително в С. на 22.05.2020 г. с полет № *по дестинация: А.-С..

Представена е информация от осъденото лице, адресирана до РС-П. от Посолството на Република Б. в Д. за неговия престой. Тази информация е потвърдена от Дирекция „К.о.“ към МВнР, при което се установява, че българският гражданин И.С.С. е бил задържан в гр.Д., Р. И. от 25.02. до 19.05.2020 г. в ареста. На  24.02. 2020г. е имало опит за скиминг след закупуване на техника за карти от местен търговски център, което е довело до задържането му в гр.Д., на следващия ден. След това С. от 19.05. до 21.05. 2020 г. се е намирал в офиса на имиграционните власти и е бил върнат в Б., като е кацнал на следващия ден в С. с горепосочения полет от А..

Тези факти са безспорни, като са довели до логичното заключение на съдебния състав, че през посочения период от време осъденият С. обективно не е могъл да изпълнява наказанието му пробация, защото е бил задържан в друга държава. Обстоятелството, че е бил задържан по повод на извършвано престъпление, нямат отношение при преценката на този въпрос, защото съдът не изследва причините и било ли е това поведение на осъдения правомерно или неправомерно в другата държава.

Действително, релевантно се явява обстоятелството, че в посочения период от време от момента задържането на осъдения в Д., същият не е могъл да изпълнява наказанието пробация и това е обективна причина, извън волята му, която не позволява да се направи извод за неправомерно отклоняване от същата, защото той е закупил билет за отиване и връщане именно в периода от 20.02. до 06.03.2020 г., с явно намерение за връщане на последната дата. Още повече и след като преди отпътуването му на 17.02.2020г. е изготвено Предложение от Председателя на ПС-П., което на 27.02.2020 г. е разгледано на заседание на пробационния съвет и е взето решение за разреждане на датите за явяване и подписване на осъдения С., като следващата му дата е била на 20.03.2020г., т.е. две седмици след планираното му завръщане. Едва след 23.03.2020г. при търсене на лицето няколкократно е установено, че същият не пребивава на територията на нашата страна, което и довело до отправяне на настоящото предложение до съда. Но е видно, че при липса на задържането на лицето против волята му, не би се стигнало до иницииране на настоящото производство и в този смисъл са доказателствата по делото. Отделен е и въпроса, че така наложените му задължителни пробационни мерки по чл.42б, ал.1 и ал.2 от НК не вменяват характерното за мярката по ал.3 ограничение в свободното придвижване на осъденото лице и забрана за напускане на жилището или на населеното място по местоживеене.  

В тази връзка се налага заключението, че спрямо осъдения И.С. липсват основанията на чл.43а, т.2 от НК, свързани с това, без основателна причина да не изпълнява наложените му пробационни мерки, като обосновано е оставено без уважение предложението на ПС – П. за замяната им с наказание „лишаване от свобода“.

Водим от горното и на основание чл.452, ал.1 и 2 от НПК, Апелативният съд

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Определение № 26078 от 01.10.2020г. по  ЧНД № 880/2020 г. на Окръжен съд – Пловдив, с което е оставено без уважение предложението на председателя на П.с.– П., на основание чл.43а, т.2 от НК за замяна на неизтърпяната част от наказанието „Пробация“, наложено с влязло в законна сила Определение №77/01.11.2019г. по НОХД № 256/2019г. на РС – П. с наказание „Лишаване от свобода“ на осъдения И.С.С..

 

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                        2.