Решение по дело №459/2015 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1469
Дата: 15 ноември 2016 г. (в сила от 8 февруари 2018 г.)
Съдия: Кръстина Любенова Димитрова
Дело: 20155300100459
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 февруари 2015 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 1469

 

                                     15.11.2016г., град  Пловдив

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ХV граждански  състав, на тринадесети октомври две хиляди и шестнадесета година в публично заседание в следния състав:

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРЪСТИНА ДИМИТРОВА

СЕКРЕТАР: Е.К., като разгледа докладваното от СЪДИЯТА гражданско  дело №459 по описа за 2015 година, намери за установено следното:

 

Ищците Л.К.Т. и В.Г.Т. са предявили против “Юробанк България”АД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр.София, ул.”Околовръстен път”№260 и “Е. – ЛТ”ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: *** иск с правна квалификация чл.124, ал.1 от ГПК.

          Ищците твърдят, че между “Юробанк България”АД в качеството му на кредитор и “Е. – ЛТ”ЕООД в качеството му на длъжник е сключен договор за банков кредит продукт “Кредитна линия плюс бизнес помещения” *** За обезпечаване на вземанията на банката по кредита Л.К.Т. като физическо лице и *** В.Г.Т. ипотекирали свой недвижим имот с договор за ипотека, обективиран в нотариален акт №151, т.V, н.д.№914/*** Твърди се, че впоследствие страните по договора за кредит сключили три анекса към същия договор – Анекс ***, *** и *** , като с последния Л.К.Т. като физическо лице поел задължение да отговаря за задълженията към банката солидарно с кредитополучателя “Е. – ЛТ”ЕООД. Според ищците с анексите е извършена новация и тъй като ипотекарните длъжници не са дали съгласието си имотът им да служи за обезпечение на новираните задължения, с подписване на анексите обезпечителното правоотношение е било прекратено. Акцентира се на това, че с анексите според ищците са били уговорени нови съществени условия на договора, а с анекс №* в правоотношението е встъпила и нова страна – Л.Т. в качеството му на солидарен длъжник. Ето защо от съда се иска да приеме за установено, че ипотечното правоотношение, учредено с нотариален акт за договорна ипотека №151, т.V, н.д.№914/***, не съществува.

          Ответникът “Юробанк България”АД чрез пълномощника си по делото застъпва становище за неоснователност на иска. Счита, че двустранно подписаните анекси не представляват новиране на дълга по договора за банков кредит, а представляват преструктуриране на дълга и на реда за погасяване на задълженията по него. Тъй като главното задължение по договора не е погасено, според ответника не е погасено и ипотечното право. Претендира разноски.

          Ответникът “Е. – ЛТ”ЕООД чрез назначения му особен представител на първо място изразява становище, че искът е неоснователен. Твърди, че договорът не е сключен нито на ***, нито на ***, а е сключен на ***, когато е открита заемната сметка по договора. В този смисъл договорът за кредит е сключен след учредяването на ипотеката, поради което според ответника договорът за учредяване на ипотеката е нищожен при начална липса на основание /не е съществувало задължение към банката, което да бъде обезпечено от ипотекарните длъжници/. Ако се приеме, че е налице нищожност, ответникът настоява искът да се отхвърли, тъй като между страните изобщо не е възниквало обезпечително правоотношение. Евентуално, ако се приеме, че договорната ипотека не е нищожна, ответникът счита за основателни твърденията на ищците, че с подписване на анексите е извършена новация и в този случай искът е основателен.  

          Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност, намира за установено следното:

Страните не спорят, че между “Юробанк България”АД / с предишно наименование “Българска пощенска банка”АД/ и “Е. – ЛТ”ЕООД, представлявано от управителя Л.К.Т., през м.*** е бил сключен договор за банков кредит продукт “Кредитна линия плюс за бизнес помещения” *** с предмет предоставяне на кредит във формата на кредитна линия в размер на 120 000,00 лева, като за обезпечаване на всички вземания на банката, произтичащи от договора, кредитополучателят осигурява учредяването на договорна ипотека върху УПИ І в кв.62 по плана на с.П., ведно с построените в имота ресторант и кафе сладкарница /чл.6/.   

Не е спорно и че с нотариален акт за договорна ипотека №151, т.V, н.д.№914/*** ищците са ипотекирали свой недвижим имот, представляващ УПИ І в кв.62 по плана на с.П., за обезпечаване вземанията на “Българска пощенска банка”АД по въпросния договор за кредит *.

Ответното дружество “Е. – ЛТ”ЕООД повдига спор за датата, на която е сключен договора за кредит. И ищците в исковата молба и ответника “Юробанк България”АД твърдят, че договорът е сключен на *** Към исковата молба е представен екземпляр, върху който е изписана дата *** Представен е официално заверен препис от договора, снет от оригинала, съхраняван в банката, видно от който датата на сключване е *** Не се събраха доказателства, които да сочат, че документа е антидатиран и в действителност договорът е сключен на дата, различна от посочената в официално заверения препис.

Приложение към договора от *** /л.247/, подписано от представител на банката и от кредитополучателя “Е. – ЛТ”ЕООД сочи, че на тази дата е открита заемната сметка по кредита. Съгласно приетото по делото експертно заключение на *** е открита заемната сметка на “Е. – ЛТ”ЕООД по договора за кредит, кредита е усвоен и по сметката са постъпили 1800,00 лева.

Не може да се сподели становището на ответника “Е. – ЛТ”ЕООД, че въпросното приложение е доказателство за сключване на договора за кредит именно към този момент. Съгласно легалното определение в чл.430, ал.1 ТЗ с договора за банков кредит банката се задължава да отпусне на заемателя парична сума за определена цел при уговорени условия и срок, а заемателят се задължава да ползва сумата съобразно уговореното и да я върне след изтичане на срока. По своята правна същност договорът за банков кредит е двустранен, възмезден, консенсуален и формален договор и се счита за сключен от момента на постигане на съгласие между страните, а не от предаване на сумата, както би било при един реален договор. В изпълнение на вече сключения договор за банков кредит, за банката възниква задължение за отпускане на уговорената с договора парична сума, чрез превод по посочена разплащателна сметка /в горния смисъл е постановено Решение №125/12.07.2013г. на ВКС по т.д.№910/2012г., ІІ т.о./. В случая договорът е сключен на *** със съвпадане на насрещните волеизявления на страните и полагане на подписи в договора. Ирелевантен за момента на сключването е въпросът кога практически е усвоен кредита и кога заемополучателят вече е разполагал с договорените средства. С оглед на изложеното неоснователно е възражението за нищожност на договорната ипотека като сключена без основание преди възникване на облигационното отношение по договора за кредит.

Друг спорен въпрос е дали с подписаните към договора за кредит анекси е извършена новация по смисъла на чл.107 ЗЗД. Отговор на въпроса следва да се търси в съдържанието на самите анекси. На *** между банката и кредитополучателя “Е. – ЛТ”ЕООД е подписан Анекс № * към договор за банков кредит продукт “Кредитна линия плюс за бизнес помещения” *, с който страните са се съгласили за следното: считано от датата на сключване на анекса размера на предоставения кредит ще бъде намален до размера на усвоените към същата дата суми от кредитния лимит; кредитът ще се погасява на месечни анюитетни вноски в срок до 28.06.2022г., определени по размер в двустранно подписан от страните погасителен план; кредитополучателят е дал съгласие за всички счетоводни операции на банката, свързани с намаляването на размера на предоставения кредит; променя се чл.1, ал.3 от договора за кредит, като крайния срок за погасяване на кредита става 28.06.2022г.; първоначално уговорените по договора за кредит такси за ангажимент и за подновяване няма да се събират от кредитополучателя, ако са възниквали след датата на сключване на анекса; уговорени са дължими такси и комисионни за банката – месечна такса за управление и такса за предсрочно погасяване. Накрая страните са се съгласили, че всички останали клаузи по договор за банков кредит * остават непроменени.

При така постигнатите уговорки в анекса няма основание да се приеме, че е извършено новиране на задължението. Всички уговорки се основават на волята на страните за преструктуриране на съществуващото задължение в размер на усвоените до този момент суми от отпуснатия вече кредит. Предвиждането на нов срок и определяне на начин, по който ще се възстановяват сумите съгласно погасителния план не е новация, тъй като липсва една от предпоставките за новиране, а именно ясно и категорично изразена воля на страните за възникване на едно ново задължение, което да замести старото. В случая не само, че такава воля липсва, но и изрично е записано, че договорът за кредит в останалата му част остава непроменен. Съгласно задължителната съдебна практика /Решение №789/22.04.2002г. на ВКС по гр.д.№2292/2001г., V г.о., Решение №130/24.03.2009г. на ВКС по т.д.№650/2008г., ІІ т.о., Решение №175/25.02.2016г. на ВКС по т.д.№2602/2014г., ІІ т.о./ предоговарянето на дълга по съществуващ банков кредит не води до новиране на задължението, без изрично страните да са заявили воля за подновяване; новацията не се предполага и не се извежда по пътя на тълкуването, а волята на договарящите за извършването й трябва да е изразена недвусмислено.

С Анекс № * към договор за банков кредит продукт “Кредитна линия плюс за бизнес помещения” *, сключен на *** страните по договора за кредит са се съгласили да отпадне т.7.1 от Анекс №1, предвиждащ заплащане на месечна такса за управление върху остатъка от неиздължената главница.

С Анекс № * към договор за банков кредит продукт “Кредитна линия плюс за бизнес помещения” *, сключен на *** “Юробанк България”АД и “Е. – ЛТ”ЕООД се съгласяват да предоговорят остатъчния дълг по кредита към датата на сключване на анекса по реда и условията, предвидени в този анекс. Изрично е посочено в т.2.1, че страните се споразумяват за въвеждане на облекчен ред за погасяване на съществуващите вземания на банката, при наличие на просрочени задължения. Предвиден е нов погасителен план и дължими лихви при просрочие на вноските. И в този анекс е записано, че всички клаузи от договора за кредит, които не противоречат на анекса, запазват действието си между страните. Няма изразена воля да се погаси старият дълг и на негово място да възникне нов. Ето защо и по отношение на този анекс важи казаното по-горе, че с него не е осъществена новация, доколкото липсва изразена по какъвто и да е начин воля на страните за това. Обстоятелството, че този анекс, освен от страните по договора за кредит, е подписан и от Л.К.Т. в качеството му на физическо лице, което с този акт се съгласява да отговаря към банката като солидарен длъжник по всички произтичащи от договора за кредит задължения, не води до извод, че е налице субективна новация. Не е налице промяна на страните по договора, тъй като старият длъжник изобщо не е подменен с нов, напротив – дружеството кредитополучател продължава да е страна в облигационното правоотношение, като наред с него се задължава още един длъжник, което представлява единствено допълнително обезпечаване на вземанията на банката.  

Тъй като с коментираните анекси не е извършено подновяване на задълженията по договора за кредит по смисъла на чл.107 ЗЗД, не е било необходимо съгласието на ищците в качеството им на ипотекарни длъжници за запазване на даденото обезпечението под формата на ипотека. Липсата на подновяване означава, че ипотечното правоотношение продължава да съществува, респективно ответната банка е носител на отричаното от ищците ипотечно право. Ето защо искът ще се отхвърли като неоснователен.        

На основание чл.78, ал.3 от ГПК в полза на ответника “Юробанк България”АД не следва да се присъждат разноски, тъй като не се установява такива да са направени по делото.               

По изложените съображения съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от Л.К.Т., ЕГН ********** и В.Г.Т., ЕГН ********** *** против “Юробанк България”АД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр.София, ул.”Околовръстен път”№260 и “Е. – ЛТ”ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: *** иск с правна квалификация чл.124, ал.1 от ГПК за признаване за установено, че не съществува ипотечното правоотношение, възникнало по силата на нотариален акт за договорна ипотека №151, т.V, н.д.№914/*** на нотариус К., рег.№***, с който Л.К.Т., ЕГН ********** и В.Г.Т., ЕГН ********** са обезпечили договор за банков кредит продукт “Кредитна линия плюс за бизнес помещения” ***, сключен на *** между “Юробанк България”АД и “Е. – ЛТ”ЕООД.  

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                   ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: