Решение по дело №684/2018 на Районен съд - Свиленград

Номер на акта: 18
Дата: 22 януари 2019 г. (в сила от 6 февруари 2019 г.)
Съдия: Христо Георчев Георчев
Дело: 20185620200684
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Свиленград 22.01.2019 г.

 

 

 

              Свиленградският Районен съд в публичното си заседание на седемнадесети януари   две хиляди и деветнадесета  година  ,в състав:

                                                                           Районен съдия:Христо Георчев

                                                                           Членове :

                                                                           Съдебни заседатели :

     С участието на секретаря Ангелина Добрева ,като разгледа докладваното от съдия Христо Георчев АНД № 684/2018 год.,за да се произнесе взе предвид следното:

     Производството по делото е образувано въз основа на жалба от ЙОАНИС А.М. роден на  ***г*** Р. Гърция , с постоянен адрес ***  с чуждестранно СУМПС № ЕЕ0688169 СУМПС № 0688169, кат. , води се на отчет в , държава на издаване ГЪРЦИЯ, против  наказателно постановление  № 18-0351-000790/29.10.2018 г.  издадено от ДИМИТЪР ИВАНОВ ЯНАКИЕВ на длъжност НАЧАЛНИК РУП към ОДМВР ХАСКОВО, РУ СВИЛЕНГРАД упълномощен с МЗ 8121з - 515/ 14.05.2018г,въз основа на акт  АУАН Д 454856/ 27.10.2018 съствен от  Г.Г.Г. на длъжност МЛ. АВТОКОНТРОЛЬОР към ОДМВР ХАСКОВО, РУ СВИЛЕНГРАД ,за това, че на 27.10.2018 г. около 03:22 часа в ГР.СВИЛЕНГРАД на кръстовището на БУЛ.БЪЛГАРИЯ (Г.ДИМИТРОВ) и УЛ.Г. *** НА КРЪСТОВИЩЕТО С УЛ.Г.СКРИЖОВСКИ ПОСОКА ЦЕНТЪР като Водач на лек автомобил - НИСАН АЛМЕРА с per № ОРВ8567, държава ГЬРЦИЯ при обстоятелства: УПРАВЛЯВА ЛИЧНИЯ СИ Л.А. НИСАН АЛМЕРА С РЕГ № ОРВ 8567. СЛЕД УПОТРЕБА НА АЛКОХОЛ. СЪЩИЯ Е ИЗПРОБВАН ЗА УПОТРЕБА НА АЛКОХОЛ С ТЕХНИЧЕСКО СРЕДСТВО "ДРЕГЕР 7410 ARSM 0185"М КОЙТО ОТЧЕЛ 0.60 ПРОМИЛА. ВОДАЧА СИЛНО МИРИШЕЛ НА АЛКОХОЛ, КАТО ЗАЯВИЛ, ЧЕ Е ИЗПИЛ 100 ГР.УИСКИ. ИЗДАДЕН Е ТАЛОН ЗА МЕДИЦИНСКО ИЗСЛЕДВАНЕ № 0027215. е извършил:

1) УПРАВЛЯВА МПС, ТРАМВАЙ ИЛИ САМОХОДНА МАШИНА С КОНЦЕНТРАЦИЯ НА АЛКОХОЛ В КРЪВТА НАД 0,5 НА ХИЛЯДА ДО 0.8 НА ХИЛЯДА ВКЛЮЧИТЕЛНО, с което виновно е нарушил чл.5 ал. 3 т.1 от ЗДвП  и на  основание чл. 53 от ЗАНН и по чл.174 ал.1 т.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание  глоба в размер на 500 лева , И  лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца

     Жалбоподателят Й.А.М., редовно призован, чрез адв.Б., не се явява. За него се  явява адв. И.Б. представя пълномощно  от 01.11.2018г.

     Административно - наказващият орган група към ОДМВР – Хасково, РУ - Свиленград, редовно призовани, не изпращат представител.

     Страна Районна прокуратура - Свиленград, редовно призована, не изпраща представител

     Жалбата е подадена в седмодневен ,предвидения от закона изискуем преклузивен срок , от надлежна страна, имаща правен интерес да обжалва , пред компетентен орган , поради което е процесуално допустима и редовна .Като такава е проявила своя суспензивен и девулативен ефект.

     Съдът , след като обстойно прецени събраните по надлежен ред доказателства ,намира за установено следното :

                Свидетелят Г.Г.Г. и Свидетелят Г.М.Д. –полицейски служители  са изпълнявали служебните си задължения нощна смяна съвместен наряд  на 27.10.2018година . Около 03,22часа при специализирана полицейска проверка спряли  за проверка лек автомобил марка „Нисан – алмера“ с водач жалбоподателя, на ул. „Г. ***. Лицето било изпробвано за алкохол с техническо средство „Дрегер“ и уреда отчел 0,60 промила. За  нарушението съставили акт, който бил преведен на лицето от преводач на гръцки език , посочен в акта, макар, че жалбоподателя говорел български  език и разбирал, но все пак му се превел акта. Лицето  нямал възражения, запознал се с акта, подписал го и получил препис от него.Свалени били и регистрационните  табели на автомобила . Съдът предяви на свидетеля Г.Д., копия на Лична карта  № AZ 922754, издадена на 15.02.2008г. и шофьорска книжка.Същия заяви ,че нарушителя се казва Йоанис М..

     Гореописаната фактическа обстановка се установява предимно от възпроизведените с гласни доказателствени средства –разпити на свидетелите  служители на РУ на Свиленград показания, както и от писмените материали в АНП имащи характер и значение  на доказателства .

    Производството е по чл.59 и следващите от ЗАНН.Подадена е жалба от лице, на което по реда на ЗАНН е наложена санкция за деяние, третирано като нарушение от ЗАНН. Проверявайки поотделно съответствието на процесуалните предпоставки при издаване на обжалваното постановление и законосъобразността и обосноваността на наложеното наказание в съответствие с материалните норми,съдът намира:

 При съставянето на АУАН и при издаване на процесното на делото НП не са спазени материалните  и процесуални законови изисквания на ЗАНН в тази насока.

 Налице е съществено процесуално нарушение изразяващо се в непосочване на задължителния реквизит на съставения акт и издаденото НП Съгласно Чл. 42. Актът за установяване на административното нарушение трябва да съдържа: т.6 (доп. - ДВ, бр. 59 от 1992 г.) собственото, бащиното и фамилното име и възрастта на нарушителя, точния му адрес и местоработата, единен граждански номер; както и чл. 57. (1) Наказателното постановление трябва да съдържа: т.4 (доп. - ДВ, бр. 59 от 1992 г.) собственото, бащиното и фамилното име на нарушителя и точния му адрес, единен граждански номер;

В конкретния случай събраната достатъчно по обем доказателствена съвкупност сочи на единствения правнообоснован извод  за допуснато  особено съществено нарушение на административно наказателната процедура, водещо до накърняване  и ограничаване на правото на защита.Жалбоподателят е поставен в ситуация при която не би могъл да идентифицира себе си като лице на което му е вменено нарушение.Както в съставения АУАН , така  и в процесното на делото НП имената на жалбоподателя отразени , като лице  извършило нарушение ,не съответстват на действителните .Този релевантен факт категорично и недвусмислено се доказва от показаният на свидетелите  и особено на св. Д. , на когото  бяха предявени личната карта и паспорта –съдържащи се ксерокопия в АНП.Дори св. Д.  демонстрира не само убеждение , но и ясен спомен , че лицето на когото  е съставен акта  е ЙОАНИС М. т. с. не съвпада с отразеното в акта ЙОАНИС МЕТАРИДИС. По този начин  е изписано името в предметното на делото НК.Непосочването  на точното име , така както изисква  и е императивно заложено в чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН се равнява  на отсъствие на един от ключовите  реквизити  на тези разпоредби и обезмисля  съжденията по отношение на другите такива. В случая е опорочена цялата процедура по издаване на обжалваното постановление, като не е спазен предвидения в процесуалния закон ред за това.

Актът няма обвързваща доказателствена сила,  но той е важна предпоставка за издаване на НП.Функциите и юридическия ефект на акта се проявяват само ако той е редовен.

               Не е допустимо по пътя на формалната и правна логика да се извлича  императивно заложените  в чл. 45 и чл. 57 от ЗАНН реквизити  на акта и съответно на НП. Освен това  грешките  в предметното на делото НП , ако приемем , че се касае за такъв пропуск,  винаги водят до опорочаване на самото НП  и до неговата незаконосъобразност. Съдът счита, че в случая е ирелевантен въпроса дали се касае за техническа грешка при издаване на наказателното постановление, тъй като в настоящия процес и в ЗАНН не е предвидена възможност за поправка на явна фактическа грешка при издаването на обжалваното наказателно постановление Още повече ,че не става  въпрос за минимална техническа грешка. Този факт неминуемо води до объркване  и невъзможност за правилна  организация на защитата , поради което се явява съществено нарушение на процесуалния закон.  Административно наказателната процедура  е в тежест  на АНО относно нейната правилност  и законосъобразност и не може да се изграждат изводи  по пътя на формалната и правна логика.

             Съдът счита,че НП е издадено при неспазване на административно производствените правила. Следва да се има предвид, че в санкционните производства, каквото е това по ЗАНН, е необходимо съдържанието на актовете да е ясно , точно и пълно,за да могат да породят правните си последици. Наказателните постановления са актове на правораздаване и следователно имат статута на присъда по НПК,макар и своеобразна по своята правна природа. Поради това те не могат да бъдат променяни,допълвани, допълнително мотивирани и др. нито пък е допустимо санкционираното лице или съдът да извлича по тълкувателен път законово определените им реквизити.Поради това и изискването към наказващия орган относно постановяването им е завишено в процесуален аспект.Именно в негова тежест е да докаже соченото нарушение и неговия автор и  да го квалифицира адекватно,без да се накърнява правото на защита на жалбоподателя.

            Административно-наказателното производство пред Районния съд е подчинено на процесуалните правила на НПК по силата на препращащата норма на чл. 84 от ЗАНН. В НПК не е предвиден процесуален ред за отстраняване на фактически грешки при постановяване на съдебните актове. По изложените съображения настоящия състав на съда  счита, че обжалваното наказателно постановление  е незаконосъобразно, поради нарушение на процесуалния закон и следва да бъде отменено, а жалбата  уважена като основателна . Действително съгласно разпоредбата на чл.53, ал.2 ЗАНН, наказателното постановление се издава и когато е допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина, но този текст е приложим само при издаване на НП, при допусната  нередовност в АУАН, но не и при нередовност в самото НП. Чл. 52. (4) Преди да се произнесе по преписката, наказващият орган проверява акта с оглед на неговата законосъобразност и обоснованост и преценява възраженията и събраните доказателства, а когато е необходимо, извършва и разследване на спорните обстоятелства. Разследването може да бъде възложено и на други длъжностни лица от същото ведомство

            С оглед горното , съдът намира за обоснован извода , че неправилно  и незаконосъобразно е ангажирана административно наказателната отговорност на жалбоподателя.Съдът не счита, че следва да обсъжда в детайли фактическата и правна обстановка по случая при горе изложените съображения , които категорично сочат за отмяна на поставеното  НП против жалбоподателя, поради допуснати съществени нарушения процесуалните правила , водещи до ограничаване , и накърняване на правото за организиране на стойностна и  адекватна защита  в пълен обем.

  Въз основа на обстоен и всестранен анализ на доказателствата преценени в тяхната цялост , взаимна връзка и зависимост ,събрани по делото чрез гласните доказателствени средства -разпит на свидетели и писмените доказателствени средства намиращи се в административно наказателната преписка–, съдът намира, че издаденото Наказателно постановление,следва да се отмени изцяло.

    Водим от горното и на основание чл.63,ал.1 от ЗАНН,съдът:

 

                                                  Р Е Ш И

 

    ОТМЕНЯ  Наказателно постановление № 18-0351-000790/29.10.2018 г.  издадено от ДИМИТЪР ИВАНОВ ЯНАКИЕВ на длъжност НАЧАЛНИК РУП към ОДМВР ХАСКОВО, РУ СВИЛЕНГРАД упълномощен с МЗ 8121з - 515/ 14.05.2018г,въз основа на акт  АУАН Д 454856/ 27.10.2018 съствен от  Г.Г.Г. на длъжност МЛ. АВТОКОНТРОЛЬОР към ОДМВР ХАСКОВО, РУ СВИЛЕНГРАД против ЙОАНИС А.М. роден на  ***г*** Р. Гърция , с постоянен адрес ***  с чуждестранно СУМПС № ЕЕ0688169 СУМПС № 0688169, кат. , води се на отчет в , държава на издаване ГЪРЦИЯ за нарушение  на чл.5 ал. 3 т.1 от ЗДвП  и на  основание чл. 53 от ЗАНН и по чл.174 ал.1 т.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание  глоба в размер на 500 лева , И  лишаване от право да управлява МПС за 6 месецаато неправилно и незаконосъобразно .

 

  Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-гр.Хасково в 14 дневен срок от съобщението до страните,че е обявено.

 

                                                       Районен съдия:……..