Определение по дело №70/2022 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 213
Дата: 30 май 2022 г.
Съдия: Теодора Андонова Милева
Дело: 20227100700070
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 1 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

 

 

                    О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                     № ……/30.05.2022 г., град Добрич

                                     

                                              

    АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ДОБРИЧ в закрито заседание на тридесети май, две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТЕОДОРА МИЛЕВА

 

разгледа докладваното от председателя адм. дело №70 по описа за 2022 г. на Административен съд - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е по реда на чл. 248 ГПК.

Образувано е по молба, подадена от М.Г.Д. ***  за изменение на постановеното по делото определение №94 от 08.03.2022 г. с което производството е прекратено на осн. чл. 159 т. 1 от АПК и делото е изпратено по подсъдност на Районен съд Добрич в частта за присъдените разноски.

Молбата е подадена в срока по чл. 248, ал. 1 от ГПК, поради което е процесуално допустима.

Насрещната страна е депозирала отговор в който изразява становище, че на първо място молбата е недопустима, а по основателността й, че следва да бъде оставена без уважение.

Съгласно разпоредбата на чл. 248, ал. 1 от ГПК в срока за обжалване, а ако решението е необжалваемо - в едномесечен срок от постановяването му, съдът по искане на страните може да допълни или измени постановеното решение в частта му за разноските. По арг. от посочената разпоредба същата е относима и при изменение или допълване на определението с което производството по делото се прекратява.

Отговорността за разноски е уредена в чл.143 от АПК, а за неуредените въпроси препраща към разпоредбите на ГПК.

Отговорността за разноски в ГПК е уредена в чл.78 от ГПК и е функционално обусловена от изхода на спора, предмет на делото. Съгласно чл.81 от ГПК съдът се произнася по разноските, когато такива са поискани от страните, във всеки акт, с който приключва делото в съответната инстанция. Правото на страните да претендират и да получат извършените в хода на делото разноски е обвързано от законодателя с наличието на постановен от съда акт за приключване на делото в съответната инстанция, тоест с постановяване на определение за прекратяване на делото или на решение по същество на правния спор. Определението с което съдът прекратява производството и го изпраща по подсъдност на друг съд, не разрешава правния спор по същество, поради което за страните не възниква право на разноски – за жалбоподателя и за ответника.

В настоящия случай производството е приключило с определение за прекратяване на същото и изпращане по подсъдност на Районен съд Добрич. С постановения акт на АдмС-Добрич спорът, предмет на делото, не е разрешен по същество и не сме изправени пред приключващ акт по смисъла на чл.81 от ГПК, поради което за страните по делото /ответника/ не е възникнало правото на разноски по чл.78 от ГПК.

По тези съображения са налице предпоставките за изменение на определението в частта за разноските и молбата на Д. следва да бъде уважена.

С оглед на горното, АдмС- Добрич, V състав

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ИЗМЕНЯ Определение №94/08.03.2022 г., постановено по адм. дело №70/2022 г. в частта за разноските: „ОСЪЖДА М.Г.Д. ЕГН ********** *** да заплати на ВУМ – Варна сумата от 600 /Шестотин/ лева, съставляваща сторени разноски по делото.“, като ПОСТАНОВЯВА:

НЕ УВАЖАВА искането за присъждане на разноски по делото от страна на ответника ВУМ – Варна.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                            СЪДИЯ: