Решение по дело №894/2019 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 1
Дата: 3 януари 2020 г.
Съдия: Върбина Ганчева Мълчиниколова
Дело: 20194400600894
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от частен характер
Дата на образуване: 21 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

                             Р Е Ш Е Н И Е

 

 

                    

…………..                 03 .01. , година 2020                                гр. Плевен

                              

        В И М Е Т О   НА   НАРОДА

 

ПЛЕВЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД            ІІ- ри наказателен състав

на  десети декември    ДВЕ ХИЛЯДИ И ДЕВЕТНАДЕСЕТА  година

в открито съдебно  заседание в следния състав

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:    ВЪРБИНА  МЪЛЧИНИКОЛОВА                         

                                         ЧЛЕНОВЕ:    МАРИАН  ИВАНОВ

                                                               ГЕОРГИ  ГРЪНЧАРОВ

                                                       

Секретар:   Велислава  Трифонова

 

като разгледа докладваното от съдията       Върбина Мълчиниколова

ВНЧХД № 894    по описа за 2019година, за да се произнесе, взе предвид следното:

            

Производството е въззивно, по реда на глава „двадесет и първа „ НПК .

Образувано е  на основание постъпилите въззивни жалби от Н.Т.Ц. – тъжител и М.Х.Г.- подсъдима, подадени против ПРИСЪДА от 09.10.2019 г. на Районния съд – Плевен, постановена по НЧХД № 651/ 2019г.

Със съдебния акт- присъда с характер на решение, предмет на въззивните жалби, първоинстанционният плевенски районен съд ПРИЗНАВА подсъдимата М.Х.Г., ЕГН **********, родена на ***г***, българка, български гражданин, вдовица, средно образование, пенсионер, неосъждана, за ВИНОВНА в това, че:

 На 15.11.2018 г., във връзка с образувано по молба на тъжителката Н.Ц. гр. д. № 6246/2018г. против членовете на Домсъвета за умишлено осуетен неотложен цялостен ремонт на покрива и нанесените щети на имотите, в писмено изявление разгласила позорно обстоятелство за тъжителката Н.Т.Ц., а именно - че същата „…е една жена, която проси милостиня”, поради което и на основание чл. 301, ал. 1, т. 4 от НПК, във вр. с чл. 78А, ал. 1 от НК я ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ, като й налага административно наказание Глоба в размер на 1000 лв. за извършено престъпление по чл. 147, ал. 1, пр. 1 от НК.

ПРИЗНАВА подсъдимата М.Х.Г., със снета по делото самоличност  за НЕВИННА в това, на 15.11.2018 г., във връзка с образувано по молба на тъжителката Н.Ц. гр. д. № 6246/2018г. против членовете на Домсъвета за умишлено осуетен неотложен цялостен ремонт на покрива и нанесените щети на имотите, в писмено изявление да е  разгласила позорно обстоятелство за тъжителката Н.Т.Ц., а именно – че „…повече от 15 години тъжителката Ц. не е дала и стотинка за текущите разходи за асансьор, осветление, хигиена на общите помещения”, поради което и на осн. чл. 304 от НПК я ОПРАВДАВА по обвинението по чл. 147, ал. 1, пр. 1 от НК.

ОСЪЖДА на основание чл.189 ал.3 от НПК подсъдимата М.Х.Г. с ЕГН ********** да заплати направените деловодни разноски за изготвяне на съдебно-икономическа експертиза в полза на Районен съд – гр.Плевен в размер на 369.60 лева.

Жалбата на Н.Т.Ц. съдържа оплакване, че постановената присъда е неправилна, в частта, с която М.Г. е призната за невинна, тъй като е необоснована на доказателствата по делото.

Твърди се също така в жалбата ,че съдът не се е произнесъл по предявеното то нея частно обвинение, че  М.Г. в писмено изявление е разгласила позорно обстоятелство, като твърди ,че в жилището на тъжителката не влиза Ви К и“ Всички разходи се плащат от живущите в блока. Тя не плаща нищо. Това е години наред“.

 Моли окръжния съд да се произнесе относно тези обстоятелства, които жалбоподателката счита за позорни и разгласени от  подсъдимата М.Г..

Жалбата на М.Х.Г. е подадена против посочената присъда в наказателно- осъдителната й част за престъпление по чл.147,ал.1,пр.1 от НК, с която М.Г. , на основание чл.78а от НК е освободена от наказателна отговорност, като й е наложено административно наказание „Глоба в размер на 1000 лева“, както и в частта относно възложените й деловодни разноски.

 Съдържа оплакване, че присъдата е неправилна в тази част, тъй като е необоснована и постановена в нарушение на материалния закон. Твърди се в жалбата, че с отговора си на исковата молба по гр. д. № 6246/2018г по описа на РС- Плевен, подадена от Н.Т.Ц., против нея и други живущи в бл.*** ж.к.“***“,М.Г. е изразила становище по основателността на предявения иск и не е имала умисъл да разпространява позорни обстоятелства по отношение на тъжителката ,нито да я обижда.  Посочва се ,че изразите, които тъжителката възприема като разгласяване на позорни обстоятелства за нея , всъщност не съдържат такива обстоятелства, Г. не е имала умисъл да уронва достойнството на тъжителката, а е искрено убедена в твърденията си относно Н.Т.,че чрез искове , жалби и тъжби цели да извлече материална облага за себе си.

Моли окръжния съд да отмени присъдата в осъдителната й част, а също и в частта за разноските и да я оправдае  по обвинението за престъпление по чл. 147,ал.1 от НК.

Въззивните жалби се поддържат в открито съдебно заседание лично от Н.Т. ,както и от М.Г. и защитника й – адвокат Д. Д..

В пренията по същество, жалбоподателката Н.Т. заявява ,че не е съгласна с присъдата в оправдателната й част, а също иска съдът да се произнесе относно твърденията й ,че е оклеветена  с разгласените писмено обстоятелства ,че не плаща битовите си консумативи, както и че блокът й плащал тези разходи; че е нейно хоби да води дела. Заявява, че иска в присъдата да се отрази, че и дружи собственици не плащат, както й че не желае М.Г. да бъде наказана.

Защитникът на жалбоподателката М.Г. излага подробни съображения в подкрепа на оплакванията в жалбата, че деянието за което е осъдена е несъставомерно по чл.147 от НК..  Посочва, че изразът „проси милостиня“ при настоящата обстановка в страната в никакъв случай не може да бъде счетен за опозоряващ или уронващ достойнството, тъй като масово , в цялата страна по най различен начин се откриват дарителски сметки и организират подписки, с които се събират средства ,т.е милостиня,  в полза на бедни хора, които се нуждаят от скъпо лечение ,средства за живот и др. нужди.

Пред въззивния съд страните не са ангажирали нови доказателства.

С определението си от 22.11.2019г.,постановено в закрито заседание съдът е взел становище по редовността и допустимостта на подадените  жалби.

Плевенският окръжен съд, като взе предвид оплакванията в подадените въззивни жалби, доводите на страните и доказателствата по делото извърши цялостна проверка относно правилността на присъдата с характер на решение по реда на глава „Двадесет и осма“ НПК, намира за установено следното:

Тъжителката в производството пред първата инстанция Н.  Т.Ц. е в дългогодишен конфликт с членовете на Домсъвета на бл. № ***, ж.к.“*** „ гр. П.

През 2018 г. Н.Ц. подала искова молба против членовете на Домсъвета в Районния съд – Плевен, на основание на която било образувано гр.дело   6246/2018г. Претендирала на  основание чл.45 ЗЗД,  за заплащане от ответниците на сумата от 212,00 лева, представляваща обезщетение за нанесени на ищцата неимуществени вреди в резултат на неизпълнение на т.14 от Протокол № 5/08.03.2017г. на Общото събрание на собствениците на самостоятелни обекти в сграда в режим на етажна собственост с адрес бл.***,ж.к.“***“ гр. П., както заплащане на сумата от 100,00 лева, представляваща обезщетение за нанесени на ищцата неимуществени вреди в резултат на неизпълнение на т.14 от Протокол № 5/08.03.2017г. на Общото събрание на собствениците на самостоятелни обекти в  същата сграда в режим на етажна собственост.

В срока по чл. 131,ал.1 от ГПК ответницата М. Х.Г. подала писмен отговор на исковата молба, в която изразила становището си по допустимостта и основателността на предявените искове. В писмения си отговор посочила, че изложените в исковата молба обстоятелства не отговарят на истината и подробно посочила  кои решения на ОС на ЕС, проведено на 08.03.2017г. са изпълнени, посочвайки и доказателствата за това.  Посочила също, че имотът на ищцата е застрахован в ЗАД „Армеец“,като има изготвен протокол № 2501708070008/06.02.2017г. В тази връзка посочила в писмения си отговор, че: „ Всички в блока знаят, че г/ца Ц. повече от 15 години не е дала и стотинка за текущите разходи за асансьор, осветление, хигиена на общите помещения. В блока има много пенсионери с 200 лева пенсия, които си плащат редовно разходите. Питам аз, с какво г-ца Ц. е по – различна от тях. Докога уважаемия съд ще се занимава с многобройните жалби на една жена, която проси милостиня, която да се жалва  и съди хората й е станало Хоби.“

          С Решение № 267/11.02.2019 г., постановено по гр. дело № 6246/2018 г. РС – Плевен е отхвърлял предявените от Н.Т.Ц. против ответниците К. В. Г., Н. М. Т., С. Г. П., М. И. Д., М.Х.Г. и В. Х. П. граждански искове с правно основание чл. 45 от ЗЗД за заплащане на сумите 212 лева и 100 лева, представляващи обезщетение за нанесени на ищцата неимуществени вреди, в резултат на неизпълнение на т. 14 от Протокол № 5/08.03.2017 г. на Общото събрание на собствениците на самостоятелни обекти в сграда в режим на етажна собственост с адрес гр. П., ж.к. „***”, бл. ***.

          С Решение № 283/06.07.2019 г. постановено по в.гр.д. № 265/2019 г. Окръжен съд – Плевен е обезсилил Решение № 267/11.02.2019 г. по гр. д. № 6246/2018 г. на РС – Плевен и е върнал делото за произнасяне по предявения иск от друг състав на първоинстанционния съд.

         При новото разглеждане на делото, Плевенският районен съд, с Решение от 05.11.2019г., постановено по гр. д. 4641/2019г. е отхвърлил извяло така предявените от Н.Т.Ц. искове. 

         В производството пред първата инстанция по НЧХД № 651/ 2019г., съдът е назначил съдебно икономическа експертиза.  От заключението на вещото лице П. Г. М. се установява , че с Протокол №*** от ***. общото събрание на собствениците на самостоятелни обекти в сграда в режим на етажна собственост с адрес гр. П., жк. „***", бл.*** е взело решение за определяне размера и срока на плащане на месечни парични вноски за текущи разходи. Според вещото лице не са установени други документи, в които да са взети решения за заплащане на месечни парични вноски за текущи разходи.

            От заключението на вещото лице М. по назначената съдебно-икономическа експертиза се установява, че в периода от 01.10.2015г. до 31.12.2017г. не са събирани суми от собствениците за текущи разходи с изключение само на получаваните суми от отдаване под наем на двете помещения.

         Също така вещото лице е дало заключение, че за 2018 г. таксите за поддръжка и асансьор са заплатени от собствениците, като на ап. *** за месец декември са заплатени сумите през м. януари 2019г. Единствено ап. *** не са заплатили текущите разходи за 2018г. Към заключението в.л. е приложило изготвена таблица, в която са онагледени и обобщени общо неразплатените дължими суми за периода от 08.03.2017г. до 30.06.2019г. по апартаменти.

           В таблицата е отразено ,че  частната тъжителка Н.Т.Ц. като обитател на ап.*** не е заплащала текущи разходи през периода от 08.03.2017г. до 30.06.2019г. общо в размер на 108 лв.

           Съдът е приел заключението на вещото лице П. М., като пълно, обективно и обосновано на писмените доказателства приложени по делото и проверените от него протоколи и документи за разходи и приходи в етажната собственост.

         Тази фактическа обстановка се установява от събраните в първата инстанция доказателства, подробно изброени в мотивите към присъдата, като изцяло се възприема за обоснована от въззивната инстанция. Служебно окръжният съд е разпечатал от деловодната система на съда Решението на РС- Плевен по гр. д. № 6461/2019г., като и справка относно делата – граждански и наказателни със страна Н.Т.Ц..

         На основание така установените фактически положения, окръжният съд направи следните правни изводи:

         Обосновани и правилни са изводите на първоинстанционния съд, че с твърдението си в писмения отговор на исковата молба, че повече от 15 години тъжителката Ц. не е дала и стотинка за текущите разходи за асансьор, осветление, хигиена на общите помещения” , не е осъществила фактическия състав на престъплението „клевета“ по чл.147,ал.1 от НК. Посочените твърдения , не представляват изрази, които да съдържат конкретни или определени факти, които могат  да бъдат възприети като позорящи личността на тъжителката. В писмения си отговор, М.Г. е изразила убеждението си ,че  Н.Т. не е изряден платец, което твърдение всъщност има  частично основание. видно от заключението на вещото лице и писмените доказателства: - ревизионен акт от 12.02.2011 г., съставен от М.Г. и А. Н., за периода от 2004 г. до 12.02.2011 г., списък на неиздължените индивидуални, месечни, парични вноски към касата на блок №***, в ж.к. „***“ в гр. П., за периода 01.02.2011 г. до 31.12.2014 г., фактури от „Топлофикация“ – П. ЕООД, от „ЧЕЗ ЕЛЕКТРО БЪЛГАРИЯ“, от „Водоснабдяване и канализация“ – П., Удостоверение изх. №*** от *** г. на Председателя на Районен съд – Плевен,както и от заключението на приелата съдебно- икономическа експертиза.

          Деянието е несъставомерно  и от субективна страна, тъй като намерението на М. Г. в писмения отговор на ИМ не е било да разгласява позорни обстоятелства, а да посочи, че ищцата, която претендира обезщетения, всъщност не е изряден платец към касата на ЕС в бл.*** ж.к. „***“. Предвид несъставомерността на посочените писмени твърдения, законосъобразно  районният съд е оправдал М. Г. относно това обвинение, като в тази и част присъдата следва да бъда потвърдена.

         Относно обвинението по чл.147,ал.1 от НК за умишлено разгласяване в писмено твърдение – отговора на ИМ от М. Г. по гр.д. № 6246/ 2018г. на РС – Плевен, на позорни обстоятелства с израза:“Докога уважаемия съд ще се занимава с многобройните жалби на една жена, която проси милостиня, която да се жалва и съди хората и е станало Хоби“:

          Окръжният съд не споделя правните изводи на първата инстанция, че с израза“ … една жена , която проси милостиня , подсъдимата е осъществила фактическия състав на престъплението клевета по чл.147,ал.1 от НК.

           За състава на престъплението по  чл. 147, ал. 1 НК е необходимо да са налице следните обстоятелства:

           

 

 

 

1) разгласяване на позорни обстоятелства, включително приписване на престъпление за друго лице;

          

 

 

 

2) обстоятелствата трябва да са лъжливи (неистински) и

          

 

 

 

3) позорящият другиго характер на разпространените обстоятелства.

Основателни са доводите на защитата, че при съществуващия в страната ни икономически упадък и повсеместна бедност на огромна част от народа, да просиш милостиня, от която действително се нуждаещ било поради липса на средства за живот или поради необходимостта от животоспасяващо лечение , вече не може да бъде възприето като опозоряващо обстоятелство.  Благотворителни кампании, откриване на дарителски сметки , подписки и други инициативи с цел събиране на доброволни дарения в полза на определено лице са обичайни от дълги години в страната ни. В същите изрично се посочват имената на нуждаещите се и целите , за които се събира милостинята, поради което е очевидно ,че самите нуждаещи се не считат това за позорно.

В настоящия случай, ответницата по гр. дело М. Г. не е имала за цел да опозорява тъжителката Н.Ц., а да изрази становището си по основателността на предявените от нея искове.  Отричайки тяхната основателност, Г. всъщност е изразила укор към претенциите на ищцата, от която тя има впечатления, че е неизправен платец към касата на  етажната собственост в блока, както и съмнение в истинската цел на претенциите й, а именно ,че са средство за събиране на милостиня, от която счита ,че последната  не се нуждае.

              От друга страна, окръжният съд намира ,че  в случая  не е налице елемент от обективния състав на престъплението „клевета“ - разпространение на такива позорящи обстоятелства. В настоящия става дума за изявления съдържащи се в отговор на искова молба, подаден от ответник по конкретно гражданско дело.  Ответникът , като страна в гражданския процес има право и задължение да изрази писмено становището си по допустимостта и основателността на исковите претенции, в това число и като признае или отрече обстоятелствата, на които се основава искът. Отговорът е предназначен да достигне до съда и до ищеца по делото, а не до неопределен кръг от лица, извън страните по делото и твърденията в него не могат да се възприемат като разгласяване на обстоятелства, било то и възприемани като позорящи от ищеца.  Подаването на оплаквания, молби, жалби, сигнали до властите, ако не приписват престъпление другиму, са начин на осъществяване гарантираните от закона конституционните  права на гражданите и не следва да се възприемат като разпространяване на позорящи честта твърдения.

         Само на това основание, следва да се направи извод, че деянието, състоящо се в посоченото писмено изявление, обективно не осъществява състава на престъплението по чл.147,ал.1 от НК. Тъй като все пак, в хода на съдебното следствие, подсъдимата Г. е установила ,че тъжителката се е засегнала от посочения израз“проси милостиня“ , тя й се е извинила, което иде да покаже, че  с отговора на исковата молба, тя не е имала умисъл да разпространява обстоятелства, неверни и позорни за  тъжителката, а е изразила твърдото си убеждение и становището си, че целта на водените от Ц. дела срещу членовете на Домсъвета и изобщо воденето на многобройни граждански и наказателни дела е насочено към събиране на средства , т.е.- милостиня.  Подсъдимата е била твърдо убедена във верността на твърденията си, които не са лишени от солидно основание.

        От служебно направената справка в деловодната система на ОС- Плевен, е видно ,че в периода  2008 – 2019г. Н.Т.Ц.  е била страна по приблизително 39 бр граждански и наказателни дела, от които: образувани по нейни тъжби и жалби общо 10 наказателни дела/ НЧХД №2582/ 18г.; / НЧХД №3540/ 17; / НЧХД № 485/19г.; / НЧХД № 2582/ 17г.; / НЧХД №85/17г.НЧД № 1067/16г; / НЧХД №3146/ 14г.; / НЧХД №2054/14г. / НЧХД № 1916/ 08 – всички по описа на Районния съд – Плевен, ВЧНД № 97/10 по описа на Окръжния съд- Плевен. В това число 15 граждански дела с ответници: членовете на етажната собственост, „*** „гр. Л. и др.: гр.д.№ 2564/ 19г.; гр.д.№2409/19.; гр.д.№ 238/19г.; гр.д.№ 6246/18г.; гр.д.№ 8542/18г.; гр.д.№ 620718г.; гр.д.№ 1753/17 г.; гр.д.№ 5599/14г.; гр.д.№ 2022/15 г.;  гр.д.№ 3136/14 г.; гр.д.№ 1455/15г.; гр.д.№ 7136/10г.- по описа на РС- Плевен.

        Поради това, окръжният съд намира ,че не е налице и субективния елемент- вина под формата на пряк умисъл, за разпространяване на позорни обстоятелства по отношение на Н.Ц., за които подсъдимата да е знаела ,че не не отговарят на истината.

         Предвид така установените факти, относно многобройните дела, заведени по инициатива на тъжителката Н.Ц., става ясно защо М. Г. е била убедена, че Ц. е превърнала воденето на дела в свое хоби и начин за събиране на средства. Воденето на дела е право на всеки гражданин, поради което твърдението с това съдържание в отговора на исковата молба нито съдържа позорящи Ц. обстоятелства, нито е разрез с действителността, що се отнася до необичайния брой на заведените по инициатива на  Н.Ц. граждански и наказателни частен характер дела.

         Предвид тези изводи, окръжният съд намира ,че присъдата с характер на решение по чл.78а от НК, в наказателно осъдителната й част е постановена в нарушение на материалния закон, поради което следва да бъде отменена, а подсъдимата призната за невинна и оправдана по това обвинение.

         При този изход на делото, съдебният акт, предмет на въззивната проверка следва да бъде отменен и в частта за направените по делото разноски за вещо лице в размер на 369.60 лева, които Н.Т.Ц. следва да заплати в полза на Районния съд- Плевен, както и деловодните разноски  в размер  300 лева за адвокатско възнаграждение във въззивната инстанция,  които да заплати на  М.Г. .

         В останалата й част,като правилна и законосъобразна, присъдата следва да бъде потвърдена.

         Мотивиран от горното, и на основание чл. 336,ал.1,т.3 НПК, вр. с чл. 378,ал.4,т.2 от НПК ПЛЕВЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД

 

                                               Р   Е   Ш   И   :

 

        ОТМЕНЯ  ПРИСЪДА № 131/ 09.10.2019г. ,с характер на РЕШЕНИЕ, на Районния съд – Плевен,  VI-ти н.с., постановена по НЧХД № 651/ 2019г., в наказателно осъдителната й  част и в частта за разноските ,като вместо това ПОСТАНОВИ:

         ПРИЗНАВА подсъдимата М.Х.Г., родена на ***г. в гр. П., местоживеене ***, българка, български гражданин, вдовица, средно образование, пенсионер, неосъждана, ЕГН ********** за НЕВИННА в това, че:

 На 15.11.2018 г., във връзка с образувано по молба на тъжителката Н.Т.Ц. гр. д. № 6246/2018г. против членовете на Домсъвета, в писмено изявление с отговора на исковата молба, съдържащ израза „ Докога уважаемия съд ще се занимава с многобройните жалби на една жена, която проси милостиня, която да се жалва и съди хората и е станало Хоби да е разгласила позорно обстоятелство за тъжителката Н.Т.Ц., поради което и на основание чл. 378,ал.4,т.3 от НПК я ОПРАВДАВА по обвинението за престъпление по чл. 147,ал.1 от НК.

ОСЪЖДА ,на основание чл. 190 от НПК Н.Т.Ц.,  ЕГН - ********** ***, ДА ЗАПЛАТИ по сметка на Районния съд – Плевен, направените в първата инстанция деловодни разноски в размер на 369.60 лева.

ОСЪЖДА ,на основание чл. 190 от НПК Н.Т.Ц.,  ЕГН - ********** ***, ДА ЗАПЛАТИ на М.Х.Г.,*** ДЕЛОВОДНИТЕ РАЗНОСКИ в размер на 300 лева, направени във въззивната инстанция.

ПОТВЪРЖДАВА ПРИСЪДАТА в останалата й част, като правилна и законосъобразна.

 

Решението не подлежи на  обжалване по касационен ред.

 

 

Председател:                                                  Членове: