Присъда по дело №651/2020 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260038
Дата: 1 юли 2021 г. (в сила от 7 април 2022 г.)
Съдия: Светослав Емилов Петров
Дело: 20201520200651
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 28 май 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

П  Р  И  С  Ъ  Д  А

 

№ ……

 

гр. Кюстендил,  01.07.2021 г.,

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Кюстендилският районен съд, ХІІ състав, в открито съдебно заседание, на първи юли, две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

Председател: СВЕТОСЛАВ ПЕТРОВ

 Съд. заседатели: 1.С.М.

2.И.В.

секретар Гергана Милушева,

зам.окръжен прокурор Ивайло И. и мл.прокурор Наталия Илиева

като разгледа докладваното от съдия ПЕТРОВ НОХД № 651/2020г.,

 

П Р И С Ъ Д И:

  

ПРИЗНАВА М.О.Н., роден на ***г***, общ.***, обл.Кюстнедил, махала «***», ***, *** гражданин, женен, **** на с.***, общ.***, обл.Кюстендил, със средно образование, неосъждан, ЕГН **********, за НЕВИНОВЕН в това, че на 06.05.2020г. в с.***, общ.***, обл.Кюстендил, посредством непълнолетния Д.С.Д. ***, е отнел чужда движима вещ – моторно превозно средство лек автомобил марка „Москвич“ модел „408“ с рама №***, на стойност 400 /четиристотин лева/ от владението на собственика му Д.Б.И. ***,  без негово съгласие, с намерение противозаконно да я присвои, като откраднатата вещ не е под постоянен надзор и за извършването на кражбата е използвано моторно превозно средство – специален автомобил марка „Ивеко“ модел „35Ц12“ с рег. № ***, поради което и при условията на чл. 304 от НПК го оправдава по повдигнатото обвинение за престъпление по чл.195, ал.1, т.2, т.4 и т.12 във вр. с чл.194, ал.1 НК.

Вещественото доказателство по делото: лек автомобил марка „Москвич“ модел „408“ с рама №***, на съхранение в ОДМВР – Кюстендил - да се върне на собственика му Д.Б.И. *** след влизане на присъдата в сила.

Присъдата подлежи на жалба и протест на основание чл.360, ал.1, пр.2 от НПК пред Окръжен съд – гр. Кюстендил, в 15-дневен срок от постановяването й.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                                                           СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

                                                                                                  2. 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ ПО НОХД № 651 ПО ОПИСА НА РАЙОНЕН СЪД - КЮСТЕНДИЛ ЗА 2020 ГОДИНА

 

 

Районна прокуратура – Кюстендил е повдигнала срещу подс. М.О.Н. с ЕГН ********** обвинение за това, че на 06.05.2020г. в с. У., общ. ****, обл. Кюстендил, посредством непълнолетния Д.С.Д. ***, е отнел чужда движима вещ – моторно превозно средство лек автомобил марка „Москвич“ модел „408“ с рама №***, на стойност 400 /четиристотин лева/ от владението на собственика му Д.Б.И. ***,  без негово съгласие, с намерение противозаконно да я присвои, като откраднатата вещ не е под постоянен надзор и за извършването на кражбата е използвано моторно превозно средство – специален автомобил марка „Ивеко“ модел „35Ц12“ с рег. № *** поради което и при условията на чл. 304 от НПК го оправдава по повдигнатото обвинение за престъпление по чл.195, ал.1, т.2, т.4 и т.12 във вр. с чл.194, ал.1 НК.

По настоящото производство в хода на съдебните прения представителят на РП – Кюстендил поддържа обвинението и се твърди, че същото е доказано в хода на процеса по безспорен начин, като се излагат подробни аргументите във тази връзка. Иска се налагане на наказание „лишаване от свобода“ в размер на една година и на осн. чл.66 от НК се предлага да бъде отложено изтърпяване на наказанието при изпитателен срок от четири години.

Защитникът на подс. Н. – адв. А. пледира, че подс. Н. следва да бъде признат за невиновен и да бъде оправдан по повдигнатото обвинение. Сочи, че събраните по делото доказателства не са в подкрепа на изнесената в обвинителния акт фактическа обстановка, защо не е установено по безспорен начин описаната договорка между М.Н. и Д.Д. в обвинителния акт и не са доказани присвоителни действия от страна на подсъдимия, като се изтъкват множество противоречия в показанията на свид. Д. и свид. М., които са лицата, за които се твърди в обвинителния акт, че имали пряк контакт с подс. Н. във връзка покупко-продажбата на процесния автомобил.

Подс. Н. заявява, че е невинен и моли да бъде оправдан.

Съдът на основание чл. 13 и чл. 14 от НПК, обсъди събраните по делото доказателства – показанията на свидетелите Д.Д., А.М., К.Н., А.В., Д.И., С.С., Н.Н., Е.И. и О.В., С.Д. протокол за доброволно предаване, приетите експертизи, проведените очни ставки и прие за установено следното:

Постр. Д.Б.И. е собственик на лек автомобил „Москвич“ модел „408“ с рама № ***. След 2002г. И. започнал да съхранява горепосочения лек автомобил в наследствен имот находящ се в с. У. общ. ***, обл. Кюстендил.

Свид. Д.Д. помолил срещу заплащане свид. К.Н., който управлявал специализиран автомобил марка „Ивеко, модел „35Ц12“ с рег. № *** да отидат заедно и да транспортират лек автомобил от с. У. в с. ***. Свид. Н. се съгласил и на 05.05.2020г., свид. Н. придружаван от приятеля си свид. А.В. и свид. Д.Д. отишли със  специализиран автомобил марка „Ивеко, модел „35Ц12“ с рег. № *** в с. У. в имота, в който се съхранявал без гуми и джанти лек автомобил „Москвич“ модел „408“ с рама №***, собственост на Д.Б.И.. Свид. Д. отворил по неустановен по делото начин портите на имота и закачил с лебедка москвича, като не направил опит да включи двигателя, защото не притежавал контактен ключ за автомобила. Свидетелите направили опит да изтеглят лекия автомобил „Москвич“ модел „408“ с рама № *** до специализирания автомобил, но опита бил неуспешен, защото при липсата на гуми и джанти тегленето се затруднявало от обраслата растителност и неравностите на имота. Свидетелите решили да отидат отново на следващия ден и да поставят гуми и джанти на автомобила и по този начин по-лесно натоварят на специализирания автомобил управляван от свид. К.Н.. На 06.05.2020г. отново свидетелите К.Н., А.В., Д.Д. и свид. Н.Н. /приятел на свид. Д./ отишли в имота, където се съхранявал автомобила на пострадалия И.. Свид. Д. бил взел гуми и джанти, които монтирал върху лек автомобил „Москвич“ модел „408“ с рама № **** и след това изтеглили и качили москвича на специализиран автомобил марка „Ивеко, модел „35Ц12“ с рег. № *** и свид. Н. го транспортирал в с. С. да указаното му място /стопански двор/ от свид. Д.. За транспортната услуга свид. Д. заплатил възнаграждение на свид. Н. в размер на 30 лева. При пътуванията във връзка транспортирането на автомобила свид. Д. заявил на свид. Н., че е закупил автомобила от „кмета“ без да прави допълнителни уточнения /имена, кмет на село или град и т.н./ за няколко литра ракия. От живущи в с. У. постр. Д.Б.И. бил уведомен, че автомобила му липсва и И. сигнализирал на РУ на МВР – Кюстендил, като при проведените оперативно издирвателни мероприятия от свид. И. и свид. В. се установило, че процесното МПС се намира във владението на свид. Д. ***, който пред свид. В. заявил, че „кмета“ без да прави допълнителни уточнения му го е дал. Автомобилът „Москвич“ модел „408“ с рама № *** е иззет при извършеното претърсване и изземване на 07.05.2020г.

Горната фактическа обстановка се установява  от събраните в хода на досъдебното производство и в съдебното следствие доказателства – показанията на К.Н., А.В., Д.И., Н.Н., С.С., Е.И. и О.В., протокол за доброволно предаване, приетите експертизи, проведените очни ставки в хода на съдебното следствие.

В обвинителния акт се твърди, че на 04.05.2020г. е имало среща между свид. Д.Д. и подс. Н., на която е присъствал и свид. М. и при водените разговори подс. Н. е заявил, че процения автомобил е негова наследствена собственост и ще я продаде на свид. Д. срещу пет литра ракия. Свид. Д. и М. твърдят, че същия ден са огледали автомобила, като са упътени за неговото местонахождение от подсъдимия и впоследствие свид. Д. се съгласил на плати поисканото му количество ракия, но при разговора договорената престация не е била платена, не са предадени документи и ключове на автомобила и не са оформяни писмени волеизявления на страните относно покупко-продажба на МПС.

Според прокуратурата с гореописаните действия подс. Н. е извършил вмененото му престъпно деяние по чл.195, ал.1, т.2, т.4 и т.12 във вр. с чл.194, ал.1 НК, като от обективна и субективна страна на 06.05.2020г. в с. У., общ. Трекляно, обл. Кюстендил, посредством непълнолетния Д.С.Д. ***, е отнел чужда движима вещ – моторно превозно средство лек автомобил марка „Москвич“ модел „408“ с рама №***, на стойност 400 /четиристотин лева/ от владението на собственика му Д.Б.И. ***,  без негово съгласие, с намерение противозаконно да я присвои, като откраднатата вещ не е под постоянен надзор и за извършването на кражбата е използвано моторно превозно средство – специален автомобил марка „Ивеко“ модел „35Ц12“ с рег. № ***.

В основната си част свидетелските показания на К.Н., А.В., Д.И., Н.Н., Е.И., С.Д. и О.В. не са противоречиви и като цяло кореспондират по между си, затова съдът дава вяра на показанията на всички посочени свидетели, които са логични, последователни и непротиворечиви. От показанията на свидетелите се установя по несъмнен и категоричен начин възприетата за установена фактическа обстановка от настоящия съдебен състав.

Съдът не дава вяра на показанията на свид. Д. и свид. М., които са нелогични, вътрешно противоречиви и дори  част от тях доказано неверни с оглед заявеното от свид. М., че е излъгал при разпита си проведен на 04.09.2020г. в хода на съдебното заседание, като впоследствие свид. М. се отказал от лъжливите си показания, видно от приложеното и прието постановление на КРП от 28.09.2020г., с което е отказано образуване на досъдебно производство с оглед установената хипотеза чл.292, ал.1, т.2 от НК.

Дадените на досъдебната фаза и прочетени в хода на съдебното следствие показания на свид. Д. са опорочени от процесуална страна, тъй като очевидно от заявеното от свидетелите Д. и Д. /ИДПС присъствал по време на разпита/, показанията са дадени в присъствието на непосочен в протокола за разпит адвокат, а също така свид. Д. заявява, че в голямата си част прочетените показания  са издиктувани на водещия разследването от адвоката му, а не са негови изявления. Настоящият съдебен състав напълно прима за релевантно твърдението на свид. Д., защото непълнолетния свидетел е цитирал съдебна практика на Пленума на ВС от 1971г. и 1975г. и впоследствие изложена е защитена теза за евентуално извършено деяние при условията на чл.61, ал.1 от НК с оглед наличие на увлечение и лекомислие с използване на юридически термини неприсъщи за речника на непълнолетно лице без юридическо образувание.

Изключително разколебаващо достоверността на показанията на свид. Д. е обстоятелството, че същия подобно пред съда описва фактическа обстановка в подробни детайли и след като се установява, че при пътуването до с. Уши на инкриминираната дата не е присъствал свид. М., то Д. заявява, че се объркал за присъстващите лица и водения от него приятел в действителност е свид. Н.Н., за който до момента няма никакви твърдения от свид. Д., че е участвал при отнемането /транспортирането/ на автомобила от с. У. в с. С..

От показанията на свидетелите К.Н. и А.В. е видно, че и при двете пътувания до с. У., свид. Д. не е слизал от автомобила по пътя и респ. не е правил опит да търси подсъдимия в дома му, за да го уведоми, че ще вземе процесния автомобил. Свид. Д. заявява корено противоположно твърдение, че по пътя са спрели и той е направил опит, като е отишъл до къщата на подс. Н. да го уведоми, че ще транспортира автомобила каквато им е била уговорката във връзка покупко-продажба на вещта.

В хода на съдебното следствие не се събраха категорични и убедителни доказателства за действително постигната устна уговорка за „покупко-продажба“ на  инкриминираната вещ между свид. Д. и подс. Н.. Изцяло недоказано остана твърдението на прокуратурата, че на 06.05.2020г. подс. Н. е извършил действия, с който да свои вещта, чрез непълнолетния свид. Д., а още по-малко при наличие на квалифициращите елементи на деянието по смисъла на чл.195, ал.1, т.2, т.4 и т.12 във вр. с чл.194, ал.1 НК. За пълнота следва да бъде посочено, че несъставомерно е деянието и ако бе установена уста договорка за прокупко - продажба на процесната вещ. Продажбата на чужда движима вещ не води автоматично до реализация на престъпния състава по чл.194 от НК, а дори от гражданско правна страна такава сделка би била и действителна за страните, със съответните гражданскоправни гражданско правни последици без да се засягат правата на действителния собственик, защото не е имало реализиран транслативен ефект при договарянето. В конкретния случай съдът не споделя становището на държавното обвинение за съствомерност на деянието от страна на подс. Н., което е изводимо дори фактическата обстановка на обвинителния акт във връзка изложеното, че подс. Н. не е предал вещта на свид. Д., няма сключен писмен договор съгласно изискуемата от закона форма с нотариална заверка на подписите, не му дал ключовете от автомобила и документи за същия, а единствено на база устна договорка в предходен момент се приема за достатъчна, че свид. Д. без да извърши общественоопасно деяние /видно от качеството му на свидетел в процеса/ може да навлезе в чужд имот и да установи владение върху автомобила, като го транспортира на 06.05.2020г. в с. Соволяно, обл. Кюстендил и с тези си действие подс. Н. да е реализирал вмененото му престъпление на 06.05.2020г., като за тази дата няма никакви данни и доказателства подс. Н. е имал каквато и да е представа за извършените действията от страна на свид. Д..

Предвид гореизложеното подс. М.О.Н. не е извършил от обективна и субективна страна престъплението, за което е обвинен, а именно, че на 06.05.2020г. в с. У., общ. Т., обл. Кюстендил, посредством непълнолетния Д.С.Д. ***, е отнел чужда движима вещ – моторно превозно средство лек автомобил марка „Москвич“ модел „408“ с рама №**, на стойност 400 /четиристотин лева/ от владението на собственика му Д.Б.И. ***,  без негово съгласие, с намерение противозаконно да я присвои, като откраднатата вещ не е под постоянен надзор и за извършването на кражбата е използвано моторно превозно средство – специален автомобил марка „Ивеко“ модел „35Ц12“ с рег. № ***, поради което и при условията на чл. 304 от НПК го оправдава по повдигнатото обвинение за престъпление по чл.195, ал.1, т.2, т.4 и т.12 във вр. с чл.194, ал.1 НК и съдът го призна за невиновен по повдигнатото му обвинение.

Вещественото доказателство по делото: лек автомобил марка „Москвич“ модел „408“ с рама №***, на съхранение в ОДМВР – Кюстендил - да се върне на собственика му Д.Б.И. *** след влизане на присъдата в сила.

На основание чл. 190, ал. 1 от НПК направените по делото разноски остават в тежест на държавата.

Мотивиран от горното, Кюстендилски районен съд постанови присъдата си.

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: