Определение по дело №1580/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 979
Дата: 17 юни 2022 г.
Съдия: Светлана Бойкова Методиева
Дело: 20227180701580
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 14 юни 2022 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№………...

гр. Пловдив, 17.06.2022 год.

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ІІ отделение, ХХІХ състав в закрито заседание на седемнадесети юни, през две хиляди  двадесет и втората година в състав:                                               

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: Светлана Методиева,

 

като взе предвид исковата молба на Б.И.Б., въз основа на която първоначално е било образувано адм. дело № 1061/2021 г.,  както и задължителните указания, дадени с решение на тричленен състав на Административен съд Пловдив, постановено по КАД № 830/2022 г., с което решението по адм. дело № 1061/2021 г. е било отменено в частта, с която ответникът ГДИН е била осъдена да заплати на ищеца Б. сума от 6696 лева, съставляваща обезщетение за неимуществени вреди, претърпени в Затвора Пловдив, със законна лихва върху сумата от 15.04.2021 г. до окончателното изплащане и исковата претенция до пълния ѝ предявен размер от 350 000 лева е била отхвърлена като неоснователна и делото е било върнато за ново разглеждане от друг състав на административния съд, намерих следното:

С посоченото решение на тричленен състав на Административен съд Пловдив, на практика е отменено решение на едноличен състав на същия съд, с което е налице произнасяне по исковата молба на Б.Б. и с което на практика, с оглед и на постановения диспозитив на решението, в която именно част то после е и отменено и върнато за ново разглеждане, две предявени искови претенции на ищеца за сумата от 50 000 лева и за сумата от 300 000 лева, които още изначално ищецът е посочил, че са с основание нарушение на чл.3 от ЕКЗПЧОС и чл.3 от ЗИНЗС и съответно с основание нарушение по чл.2 от ЕКЗПЧОС, са били разгледани общо като една обща претенция по чл.3 от ЗИНЗС за сумата от 350 000 лева. Делото е останало прекратено, предвид оставяне в сила решението на първоинстанционния съд в тази му част, по отношение на допълнително възведена с молба от 12.08.2021 г. и неконкретизирана претенция на ищца за неимуществени вреди, причинени на негов брат при престоя му в Затвора Пловдив, претендирани от ищеца като наследник на починалия му брат.

 С оглед връщането на делото за ново разглеждане от фазата преценка допустимостта на исковата молба и разпределянето му на настоящия съдебен състав, съдът констатира, че с исковата молба се предявяват два отделни иска за неимуществени вреди срещу ГДИН гр.София, като първият от тях се сочи да е такъв за обезщетение за неимуществени вреди в размер на 50 000 лева и да се основава на нарушение на чл.3 от ЗИНЗС и чл.3 от ЕКЗПЧОС, изразило се в поставяне на ищеца в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода, а вторият - в размер на 300 000 лева - за неимуществени вреди, претърпени вследствие на настъпилата поради неадекватно лечение смърт на брата на ищеца в затвора, като искът е основан на допуснато от администрацията нарушение по чл.2 от ЕКПЧОС. Следователно, касае се до два отделни иска, които макар и предявени от един и същи ищец, срещу един и същи ответник, на практика са с различно правно основание и освен това, подлежат на разглеждане по различен процесуален ред. В тази насока и по отношение на първия от исковете са приложими специалните разпоредби на чл.284 и следващите от ЗИНЗС, които въвеждат особени правила относно доказателствената тежест, както и правомощията на съда, а вторият е такъв, който следва да се квалифицира по чл.1, ал.1 от ЗОДОВ и следователно се разглежда по общия ред на чл.203 и следващите от АПК /вж. отн. правната квалификация напр. Решение № 9464/2018 г. по адм. дело № 5938/2017 г. на ВАС/. Ето защо и тъй като двата иска не подлежат на разглеждане по реда на едно и също производство, то на основание чл.210, ал.2 от Гражданския процесуален кодекс, вр. с чл. 144 от АПК, те трябва да бъдат разделени в отделни такива – за преценка на редовността и допустимостта на всеки от тях и евентуално – за разглеждането им по същество.

По настоящето дело поради това и следва да се остави за разглеждане първият от предявените искове с правно основание по чл.284 от ЗИНЗС, за който с отделно разпореждане от съдията-докладчик ще се дадат указания на ищеца за изправяне нередовностите по исковата молба, съгласно указанията на касационната инстанция, а по отношение на вторият иск ще следва материалите да се докладват за образуване на отделно производство. 

С оглед на изложеното и Съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

РАЗДЕЛЯ производството по исковата молба на Б.И.Б. вх. № 7100/20.04.2021 г., като за разглеждане по настоящето адм. дело № 1580/2022 г. оставя иска с правно основание по чл.284 от ЗИНЗС, предявен срещу ГДИН – София за сумата от 50 000 лева, съставляваща обезщетение за неимуществени вреди, претърпени в резултат на нарушение по чл.3 от ЗИНЗС, ведно с претендирана законова лихва.

ДА СЕ ИЗГОТВИ служебно заверен препис от исковата молба с приложеното пълномощно и договор за правна защита и съдействие, които, заедно с препис от настоящето определение, да се докладват на съответния Заместник –председател на Административен съд Пловдив за образуване на отделно производство по иска на Б.И.Б. против ГДИН - София с правно основание по чл.1, ал.1 от ЗОДОВ за присъждане на обезщетение за неимуществени вреди от 300 000 лева в резултат от нарушение по чл.2 от ЕКПЧОС, ведно с претендирана законна лихва. 

 

     Определението не подлежи на обжалване.

 

                                      Административен съдия: