Присъда по дело №1572/2015 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1
Дата: 7 януари 2016 г. (в сила от 14 май 2016 г.)
Съдия: Асен Владимиров Попов
Дело: 20153100201572
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 26 ноември 2015 г.

Съдържание на акта

 

П Р И С Ъ Д А

 

 1   /07.01.2016  г.     гр. Варна

 

В  И М Е Т О   Н А  Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД,   наказателно отделение

На седми януари  две хиляди и шестнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  А. ПОПОВ

                                                                 

                      СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ:  Е.М.

 

Г.Ф.

 

 

СЕКРЕТАР   К.А.

ПРОКУРОР РОСИЦА ТОНЕВА

Като разгледа докладваното от председателя

НОХД № 1572 по описа за 2015 година

 

П Р И С Ъ Д И :

 

            ПРИЗНАВА подсъдимия Д.К.Д.: роден на ***г***, български гражданин, женен, със средно образование, неосъждан, с ЕГН **********;

            ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, ЧЕ: На 25.06.2014г. в гр.Варна, при управление на МПС - „Дачия Логан" с per. № В 4355 КТ, нарушил правилата за движение -  чл.6 т.1, чл.25 ал.1 и чл.39 ЗДвП  в резултат на което по непредпазливост причинил смъртта на П. Росенов Т., която е настъпила на 08.07.2014 г. и деянието е извършено при условията на съпричиняване от страна на пострадалия П.Т., който по същото време и на същото място при управление на МПС - мотоциклет „Сузуки" без регистрационен номер, нарушил правилата за движение, а именно чл.21 ал.1 и чл. 100 ал.4, т.2 ЗДвП, поради което и на основание чл.343, ал.1, б.„в", вр. чл.342, ал.1 и чл.54 НК, му налага наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА  за срок от ТРИ ГОДИНИ, което на основание чл.58а ал.1 от НК намалява с 1/3 и определя на подсъдимия наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ДВЕ ГОДИНИ, което на основание чл.66 ал.1 от НК ОТЛАГА с изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ, считано от влизане на присъдата в сила.

 

            НА основание чл.343Г НК налага на подсъдимия и наказание ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО ДА УПРАВЛЯВА МПС за срок от ТРИ ГОДИНИ, считано от влизане на присъдата в сила.

 

ОСЪЖДА подсъдимия да заплати направените по делото разноски в размер на 536,99 лева в полза на Държавата, по сметка на ОД на МВР-Варна.

 

Присъдата подлежи на въззивна проверка пред Апелативен съд гр.Варна в 15-дневен срок от днес.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

    СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ:

 



О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

Година 2016                                                                             Град Варна

Варненският окръжен съд                                  Наказателно отделение

На седми януари                                Година две хиляди и шестнадесета

В публично заседание в следния състав:

 

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:  А. ПОПОВ

 

СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ: Е.М.

 

Г.Ф.

 

 

                                                                                                                                               

Секретар К.А.

Прокурор РОСИЦА ТОНЕВА

Сложи за разглеждане докладваното от председателя

НОХД № 1572 по описа за 2015 г.

 

Съдът като взе предвид размера на наложеното наказание и обществената опасност на деянието и дееца намира, че спрямо подсъдимия взетата мярка за неотклонение следва да се потвърди, поради което и на основание чл.309 ал.1 от НК

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА мярката за неотклонение „ПОДПИСКА”, взета по отношение на подсъдимия Д.К.Д..

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                    СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ:

 

 

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

към присъдата, постановена на 07.01.2016 година по НДОХ №1572/2015 година от Варненски окръжен съд - наказателно отделение

        

Варненската окръжна прокуратура е внесла във Варненски окръжен съд обвинителен акт по досъдебно производство №361/2014г. по описа на ОД на МВР Варна срещу:

 

         Д.К.Д. ***, ЕГН **********

 

- чл.343, ал.1, б.“в“, вр. чл.342, ал.1 НК за това, че:

На 25.06.2014г. в гр.Варна, кв.„Виница“, на ул.„Цар Борис III“ при управление на МПС - „Дачия Логан“ с peг. № В хххх КТ, нарушил правилата за движение, а именно: чл.6, т.1 ЗДвП - „Участниците в движението съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка"; чл.25, ал.1 ЗДвП - „Водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, като например да излезе от реда на паркираните превозни средства, или да влезе между тях, да се отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност за да премине в друга пътна лента, да завие надясно или наляво за навлизане по друг път или в крайпътен имот, преди да започне маневрата трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение"; чл.39 ЗДвП - „Завиването в обратна посока е забранено на пешеходна пътека, железопътен прелез, мост, надлез, в тунел, в подлез, при ограничена видимост или при намалена видимост под 50 метра“, в резултат на което, по непредпазливост причинил смъртта на П. Росенов Т., ЕГН ********** от гр.Варна, като смъртта е настъпила на 08.07.2014г. и деянието е извършено при условията на съпричиняване от страна на пострадалия П. Росенов Т., ЕГН **********, който по същото време и на същото място при управление на МПС - мотоциклет „Сузуки“ без регистрационен номер, нарушил правилата за движение, а именно: чл.21, ал.1 ЗДвП - Пpи избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава стойност на скоростта от 50 км./ч. в населено място“; чл.100, ал.4, т.2 ЗДвП - „Водачът на моторното превозно средство е длъжен да поддържа устройствата за осветяване и светлинна сигнализация при маневри чисти, видими, регулирани и в изправност“

В съдебно заседание подсъдимият Д. след запознаване с правата му по чл.371 от НПК заявява, че се признава за виновен, признава изложените в обстоятелствената част на обвинителния акт факти, не желае събирането на нови доказателства и в последната си дума изразява съжаление за стореното.

Прокурорът поддържа изцяло възведеното обвинение, като доказано по безспорен начин. Предлага определяне на наказание при условията на съкратено съдебно следствие - ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, изтърпяването на което, след редукцията да бъде отложено с изпитателен срок. По отношение на наказанието Лишаване от право предвидено в разпоредбата на чл.343г от НК, прокурорът пледира за определянето му в размер на ТРИ ГОДИНИ.

Частното обвинение представено от адв.Найденов, пледира за наказание в унисон с предложеното от прокуратурата. В реплика на защитата повереника на частния тъжител твърди липса на съпричиняване от страна на пострадалия, доколкото в делото липсвали подобни факти.

Защитата на подсъдимия в лицето на адвокат А.Д. от ВАК, пледира на първо място за отчитане на високата степен а съпричиняване на престъпния резултат от страна на починалия мотоциклетист. На второ място счита, че е налице по-благоприятен приложим закон по отношение на подсъдимия, а именно предходно действаща редакция по силата на която липсва специален минимум на наказанието „Лишаване от свобода“. В хипотезата на съкратено съдебно следствие моли съда да наложи наказание около една година Лишаване от свобода , което да редуцира с една трета.

Подсъдимият в последната си дума моли съда за минимално наказание.

 

Съдът, след като взе предвид събраните по делото доказателства и с оглед разпоредбата на чл.373, ал.3 от НПК прие за установена следната фактическа обстановка - изнесена в обвинителния акт и приета от подсъдимия и защитата:

 

Подсъдимият Д. бил правоспособен водач на моторно превозно средство. Притежавал свидетелство за управление на МПС № *********, категории „В“ „М" и „АМ". На процесната дата - 25.06.2014г., около 21,00ч., Д. управлявал собствения си л.а. „Дачия Логан“ с peг. № В хххх КТ по бул. „Цар Борис III“ в гр.Варна, в направление от гр.Варна към кв.„Виница“. В автомобила пътувал и негов познат. Навлизайки в кв. „Виница“ подсъдимият спрял вдясно на пътното платно по посока на движението, до отбивка на намираща се там газостанция. Пътникът слязъл, а Д. трябвало да се върне обратно в гр.Варна. В този участък пътното платно било асфалтирано, с две ленти за движение - по една за всяка посока, разделени с единична плътна непрекъсната осева линия, като имало и пешеходна пътека тип „зебра“. Пътната обстановка била нормална - пътят бил сух, видимостта нормална, уличното осветление работело. Въпреки, че осевата линия между лентите за движение била непрекъсната, съответно не следвало тя да бъде застъпвана и пресичана от превозните средства /чл.11, ал.1 от Наредба №2 от 17.01.2001г. за сигнализация на пътищата с пътна маркировка (обн. ДВ бр.13/2001г., изм. и доп.)/ и независимо, че в участъка имало пешеходна пътека, завиването на която в обратна посока било забранено /чл.39 ЗДвП/, подсъдимият решил да смени посоката си на движение за да се върне в гр.Варна, като завие в обратна посока в този участък. Както бил спрял вдясно на пътното платно в посока центъра на кв.Виница, той подал ляв пътепоказател, огледал се и предприел завиване в обратна посока.

По същото време, по бул.„Цар Борис III“ в гр.Варна, също в посока от гр.Варна към кв.„Виница“ се движел и пострадалият П. Росенов Т., ЕГН ********** с управляван от него мотоциклет „Сузуки“. Мотоциклетът бил с номер на рама JS1CE111100118230, с липсващи регистрационен номер и преден фар. Мотоциклетистът носел предпазна каска на главата си. Навлизайки в кв.„Виница“, на около 33-35 метра пред мотоциклета пострадалият видял лекия автомобил на подсъдимия, който започвал предприемане на маневрата „Завиване в обратна посока". В този момент мотоциклетът се движел със скорост в порядъка на 65-72 км./ч„ която скорост превишавала разрешените за населено място 50 км./ч. При скорост в посочения порядък опасната зона за спиране на мотоциклета била в границите от 41,66 м. /при най-ниската величина на скоростта/ до 48,64 м. /при най-високата величина на скоростта/. Тъй като опасната зона за спиране на мотоциклета дори и при най-ниската величина на скоростта от 65 км./ч. била по-голяма от разстоянието на което мотоциклетът се намирал от автомобила на подсъдимия, когато последният предприел маневрата „Завиване в обратна посока“, пострадалият не могъл да спре своевременно. Опитал се да заобиколи автомобила от ляво, но не успял. В момента в който извършващият обратния завой автомобил бил почти перпендикулярно на пътното платно и на около 1м. преди разделящата двете ленти осева линия, мотоциклетът се ударил с дясната си част в предницата на маневриращия автомобил. Пострадалият изгубил равновесие, мотоциклетът се разклатил, паднал настрани, а мотоциклетистът изхвърчал напред. Пострадалият се претъркулил няколко пъти в насрещната лента, след което се ударил с глава в предна лявата част на автомобил „Пежо“ peг. № В 2951 РХ, който бил паркиран на насрещния тротоар. След този удар пострадалият останал да лежи на земята. Плъзгайки се, мотоциклетът също навлязъл в насрещната лента, където преустановил движението си в близост до л.а.„Пежо“, на около 1,5 метра от тротоарния бордюр. След удара подс.Д. продължил предприетата маневра, завил в обратна посока и спрял вдясно на платното за движение в посока гр.Варна с включени аварийни светлини. На мястото веднага пристигнали екип на Спешна помощ и полицейски служители. Пострадалият мотоциклетист, който бил в безсъзнание и с видими наранявания, бил откаран в МБАЛ „Св. Анна“АД гр.Варна. На Д. била извършена проверка за употреба на алкохол с техническо средство от пристигналите на мястото автоконтрольори при V РУ - ОД на МВР гр. Варна - св. Марин Маринов и св. Николай Николов, като приборът не отчел наличие на алкохол в кръвта на водача. Пострадалият П.Т. бил настанен в ОАИЛ на МБАЛ „Св. Анна“АД гр.Варна в много тежко общо състояние. Били му направени изследвания, бил опериран, била назначена терапия. Въпреки проведеното лечение състоянието на пострадалия не се подобрило и на 08.07.2014 г. в 04,30 ч. П.Т. починал в болницата.

Съгласно заключението на назначена в д.п. съдебно-медицинска експертиза №122/2014 г. при огледа и аутопсията на трупа на П. Росенов Т. и след запознаване с медицинските документи от престоя му в МБАЛ „Св. Анна" АД се констатирана съчетана травма - глава, гръден кош, гръбначен стълб, крайници, както следва:

-контузия на мозъчния ствол, кръвоизлив под меките мозъчни обвивки, оток на мозъка, кръвонасядане на меките черепни обвивки, кръвенист ликвор

-разкъсвания и контузии на белите дробове, двустранен пневмоторакс, счупване на 5-то ляво ребро

-счупвания на бодилестите израстъци на 4-ти, 6-ти, 8-ми и 10-ти гръдни прешлени

-счупване на дясната лопатка, дясната раменна кост, на главата на дясната бедрена кост с изкълчване на дясната тазобедрена става

-множество ожулвания, кръвонасядания и разкъсно-контузни рани в областта на шията, гръдния кош и долните крайници

-травматичен шок

-двустранна бронхопневмония

-състояние след двустранна торакоцентеза и дренаж на плевралните кухини, инжекционни бодове на обичайните места

Причината за смъртта на П. Росенов Т. е тежката черепно-мозъчна травма с контузия на мозъчния ствол и засягане на разположените в тази зона мозъчни структури, контролиращи дишането, и сърдечната дейност. За настъпването на смъртта значение има и гръдната травма с разкъсвания и контузии на белите дробове, както и развилата се двустранна бронхопневмония.

Описаните травматични увреждания са резултати на удари, изразени със значителна сила, с или върху твърди тъпи предмети, включително на такива с подчертани ръбове или груба повърхност и биха могли да се получат при ПТП, като мотоциклетист при блъскане от лек автомобил и последващо падане върху подлежащата настилка.Съществува пряка причинно-следствена връзка между травматичните увреждания и настъпилата смърт.

При изследване по ГХМ на проба кръв, взета от П. Росенов Т. при приемането му в МБАЛ „Св.Анна“ АД гр.Варна на 25.06.2014г. не е установено наличие на етилов алкохол.

Съгласно заключението на назначена комплексна автотехническа и съдебно-медицинска експертиза по делото се установява, че непосредствено преди настъпване на пътнотранспортното произшествие скоростта на движение на мотоциклета е била 65-72 км./ч. Причините за настъпването на пътно-транспортното произшествие са комплексни и са в резултат от действията на двамата водачи - водачът на л.а. „Дачия Логан“ е извършил маневра „Обратен завой“ на забранено за съответната маневра място - наличие на непрекъсната осева линия и зона на пешеходна пътека. Същият е бил длъжен да се убеди, че въпросната маневра не създава опасност за другите участници в движението. Мотоциклетистът П. Росенов Т. се е движил на малка дистанция, несъобразена със скоростта на управляваното от него МПС за населеното място в което възниква ПТП-то. Същият е управлявал технически неизправно МПС - без изправен функциониращ преден фар, което го прави по-трудно различим от останалите участници в движението. Причината за смъртта на П. Росенов Т. е тежката черепно-мозъчна травма с контузия на мозъчния ствол и засягане на разположените в тази зона мозъчни структури, контролиращи дишането и сърдечната дейност. За настъпването на смъртта значение има и гръдната травма с разкъсвания и контузии на белите дробове, както и развилата се двустранна бронхопневмония.

Съгласно заключението на назначената допълнителна автотехническа експертиза по делото се установява, че макар по време на пътно-транспортното произшествие да е имало нормална за пътната обстановка видимост, комплекс от фактори са способствали за затруднението на водача Д.К.Д. да забележи движещия се на дистанция зад него мотоциклетист и да преустанови предприетата от него маневра - настъпващият здрач, наличието на други осветени обекти, липсата на осветление от самия мотоциклет, както и фактът, че мотоциклетистът заедно с мотоциклета гледани от дистанция 50 м. в огледалото за обратно виждане се виждат, като много малък и трудно забележим обект. Към момента на възникване на опасността мотоциклетът се е намирал на около 33-35 метра от започналия маневрата си лек автомобил. Няма данни за препятствия и други утежняващи фактори, които да възпрепятстват видимостта от страна на мотоциклетиста към трафика пред него, и той би трябвало да може да възприеме възможните опасности на пътното платно пред себе си и на повече от посочените 35 метра пред него. Видимостта на съответния пътен участък, гледано от посоката на мотоциклетиста, е над 75 метра. Опасната зона на спиране на мотоциклета при скорости 65 км./ч. и при 72 км./ч. е съответно 41,66 метра и 48,64 метра. Опасната зона на спиране на мотоциклета ако той се е движил със скорост 50 км./ч. би била 28,34 метра. Пътно-транспортното произшествие би могло да бъде предотвратено от страна и на двамата водачи.

Гореизложената фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства – самопризнанията на подсъдимия депозирани при условията на чл.371, т.2 от НПК, св. показания, АТЕ, компл.експ,СМЕ, св. за съдимост, и др. прочетени и приобщени към доказателствения материал по реда на чл.283 от НПК.

 

Същите са последователни, непротиворечиви и се кредитират безусловно от съда.

 

При така възприетата фактическа обстановка, като прецени и аргументите на страните в хода на пледоариите по същество съдът достигна до извода, че подсъдимият е осъществил от обективна и субективна страна състав на престъпление по - чл.343, ал.1, б.“в“, вр. чл.342, ал.1 НК.

Субект на престъпленията е вменяемо, пълнолетно, неосъждано физическо лице.

Доводите на защитата по отношение наличие на по-благоприятен за подсъдимия закон, ВОС счете за неоснователен. Последната редакция на специалната норма е обнародвана с ДВ. бр.60/12г. в сила от 08.09.2012г.. Деянието е от дата 25.06.2014г., при това положение очевидно се касае за опущение от страна на защитата, което съда намери, че не следва по-задълбочено да анализира.

Аргументите на частното обвинение по отношение липса на съпричиняване също са неоснователни и това е така, с оглед събраните по делото заключения по автотехническата и комплексна експертиза , вкл. Допълнителните задачи към тях. Макар прокурора аргументирано да отговори в съдебно заседание ВОС е длъжен да преповтори, че с оглед на цитираните заключения и в частност вследствие констатираната превишена скорост и неработеща предна светлина, мотоциклетиста с виновното си поведение е съпричинил престъпния резултат. Видно е че при спазване на предвидената скорост, същия би успял да спре и в крайна сметка да не се достигне до каквито и да е последици. От друга страна липсата на предна светлина го прави по-трудно видим за останалите участници в движението , в частност за подсъдимия при решението му да предприеме инкриминираната маневра“обратен завой“.

След като реши основния въпрос съставът на съда пристъпи към определяне на вида и размера на следващото се за това продължавано престъпление наказание.

 Производството протича по съкратена, привилегирована по отношение на подсъдимия процедура, която само по себе си предвижда редуциране на наказанието с една трета. От друга страна съда следва да обсъди степента на съпричиняване на престъпния резултат с оглед претегляне на справедливото наказание в рамките на предвиденото в специалната норма по отношение на подсъдимия Д.. След претегляне на смекчаващите и отегчаващи наказателната отговорност обстоятелства, в първата група чистото съдебно минало и искреното съжаление ВОС намери за относимо наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА в размер от ТРИ ГОДИНИ - към минимума, който редуцира до ДВЕ ГОДИНИ, изтърпяването на което отложи с изпитателен срок от три години. Съдът намери, че е налице превес на смекчаващите отговорността обстоятелства, поради което, и с оглед липсата на данни за висока степен на обществена опасност на дееца, счете, че не се налага същия да бъде изолиран в местата за лишаване от свобода. Що се касае до приложението на чл.55 от НК , ВОС намери, че в конкретния случай с оглед на изключително тежкия резултат - смърт на двадесет годишен младеж е неприложим този институт.

По реда на чл.343г от НК ВОС лиши подсъдимия от право да управлява МПС за срок от ТРИ ГОДИНИ, считано от влизане на присъдата в сила.

 

ВОС осъди подсъдимия да заплати разноските по делото

 

Водим от горното, съдът постанови присъдата.

 

                                             ОКРЪЖЕН СЪДИЯ :