Решение по дело №845/2016 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 341
Дата: 9 юни 2016 г. (в сила от 8 юли 2016 г.)
Съдия: Димитър Кръстев
Дело: 20164110200845
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 май 2016 г.

Съдържание на акта

 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

          

гр. В. Търново, 09.06.2016 год.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

            Великотърновският районен съд, петнадесети състав, в публично заседание на 09.06.2016год., в състав:

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: Димитър Кръстев

 

при секретаря М.Т., като разгледа докладваното от съдията НАХД №845 по описа за 2016 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производство по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Съдът е сезиран с жалба от Т.П.Л., ЕГН:********** ***, против електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство Серия К №0745096, издаден от ОД на МВР – Велико Търново, с който за извършено нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.189, ал.4 вр. с чл.182, ал.1, т.5 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 300.00 (триста) лева. С жалбата се моли да бъде отменен посочения електронен фиш като незаконосъобразен, като се излагат доводи в тази насока.

Ответник жалба ОД на МВР – В.Търново – редовно призован, не се явява и  не се представлява.

Жалбоподателя – редовно призован – не се явява. Представлява се от проц.представител, който в писмено становище поддържа жалбата.

 Съдът, след като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

Съставен е електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство Серия К №0745096, издаден от ОД на МВР – Велико Търново, с който на жалбоподателя, за извършено нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.189, ал.4 вр. с чл.182, ал.1, т.5 от ЗДвП  е наложена глоба в размер на 300.00 (триста) лева. Същият е издаден затова, че на 14.10.2013год. в 17.57ч. в с. Раданово, Път Е 85 км.73 до бензиностанция „Ромпетрол” в посока В.Търново, при ограничение за населено място 50км/ч,  въведено с п.з.Д-11, с МПС – „Фолксваген голф” с рег. №В2315СМ, е извършено нарушение за скорост, установено и заснето с автоматизирано техническо средство №00209D32D446, като при разрешена скорост до 50 км/ч, е установена скорост на движение на посоченото МПС – 94 км/ч и превишението е 44 км/ч. В електронния фиш също така е описано, че посоченото МПС е собственост и  регистрирано на Т.П.Л., ЕГН:********** ***.

Електронният фиш е съставен на основание снимков материал за заснето нарушение на ЗДвП, а именно - за превишена скорост, като нарушението е установено с видео-радарна система за наблюдение  и регистрация на пътни нарушения , тип „MultaRadar SD580„. Установката се намира на път Е 85 км.73 до бензиностанция „Ромпетрол” в село Раданово. Същата е оборудвана с камера, която заснема МПС, което се движи с превишена скорост. Ограничението на скоростта на движение в този участък от пътя е 50 км/ч, въведено с п.з.Д-11. След проверка на направените записи от системата, обработващият при преглед на 05.11.2013год. е установил, че от радарната установка е засечена скорост на движение на МПС – лек автомобил, който на 14.10.2013год. в 17.57.02 часа се е движил в района, засичан от установката, в посока гр. В. Търново, със скорост от 97 км/час. От изготвения от установката снимков материал е установено, че въпросното МПС е л.а. „Фолксваген голф” с рег. №В2315СМ.  Тъй като производителят на системата дава допустима грешка при засечени скорости, то контролния орган е определил, че превишението е от 94 км/ч (т.е. определена е скорост на движение от 94м/ч, което е най-благоприятно за нарушителя), над въведеното за този участък от 50 км/час. При засечени скорости до 100км/ч се предвижда 3 км/ч грешка при измерване, което е видно от протокол №78-ФМИ/13.03.2013год. на Българския институт по метрология/лист 14 от делото/.

Видно от съпроводителното писмо към административно-наказателната преписка, описаният електронен фиш е получен от жалбоподателя Л. на 05.04.2016год. Същият е обжалван по реда на чл.59 от ЗАНН вр. с чл.189 ал.8 от ЗДвП в законоустановения четиринадесетдневен срок.

При така установеното от фактическа страна съдът намери от правна страна следното:

При съставянето и издаването на обжалвания електронен фиш са допуснати съществени нарушения на административно-наказателно процесуалните правила, които налагат отмяна на същия.

С разпоредбите на чл. 189, ал. 4 - 11 от ЗДвП (ред. ДВ, бр. 10 от 2011 г.) се въведе възможност за установяване на административни нарушения и ангажиране на административно-наказателна отговорност по опростена процедура, която се основава на автоматизирани технически средства. Тази опростена процедура е изключение от общото правило на чл. 40, ал. 1 от ЗАНН, който изисква да се състави акт от оправомощено за това лице и в присъствието на нарушителя. Непосредствено след извеждане в ал. 1 на чл. 189 на принципа, че актът се съставя от контролен орган, в ал. 4 е дадено изключението от правилото, а именно случаите, при които съответен писмен акт се съставя, без за това да се изисква присъствието нито на нарушител, нито на контролен орган, като са разписани и обстоятелствата, когато това е допустимо и законосъобразно. В същия смисъл - на изключение от правилото по чл. 40, ал. 1 от ЗАНН - е и разпоредбата на чл. 39, ал. 4 от ЗАНН.

Началото на производството по издаване на електронен фиш обаче, се поставя със заснемане на извършеното нарушение посредством техническо средство, което заменя фазата на съставяне на АУАН по смисъла на чл. 40 и сл. от ЗАНН. Електронното изявление, записано (обективирано) върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез тази административно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства, съставлява регламентирания в закона електронен фиш и е своеобразен аналог на наказателното постановление, като аргумент в тази насока е нормата на чл. 189, ал. 11 от ЗДвП, според която влезлият в сила електронен фиш се смята за влязло в сила наказателно постановление.

Доколкото самото заснемане играе ролята на АУАН, а електронният фиш на НП, то само в случай, че е подписана декларацията по чл. 189, ал. 5 от ЗДвП и се промени авторството на извършеното нарушение, може да се приеме, че от получаване на декларацията е открит нарушителят и тече срока по чл. 34 от ЗАНН за съставяне на фиша.

В случай, че не е подписвана декларация важи чл. 188, ал. 1 от ЗДвП, че собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение, установено със заснемането, от която дата на заснемането следва да се отчита срока за съставяне на фиша по чл. 34 от ЗАНН.

Съгласно чл.144ал.2 от ЗДвП формата за действителност при покупко-продажба на регистрирано МПС е писмен договор с нотариална заверка на подписите, като при новозакупените в РБ и нов внос такава форма не се изисква да бъде спазвана. Регистърът на МВР във връзка със задължението за регистрация от придобилите МПС има контролно-отчетен характер. Към датата на деянието 14.10.2013год. по регистрите на МВР като собственик на процесния автомобил се води жалбоподателя Т.П.Л., ЕГН:********** ***, поради което е издаден срещу него ел.фиш.  

Съгласно чл.188ал.1 от ЗДвП собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение, като собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство. Електронният фиш се изпраща на лицето ФЛ с препоръчано писмо с обратна разписка. В 14-дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира.

Към делото е представено заверено копие от договор за покупко-продажба на МПС - л.а. „Фолксваген голф” с рег. №В2315СМ, рег.№2179/07.10.2013год. на нотариус Никитов с район РС гр.Девня. По силата на този договор жалбоподателя Л. и съпругата му Лазарова са прехвърлили собствеността на лекия автомобил на купувача А.П.И., ЕГН:**********, гр.В. Към датата на адм.нарушение 14.10.2013год. и датата на връчване на ел.фиш на 05.04.2016год., жалбоподателя Л. не е собственик на процесния лек автомобил. При това положение ел. фиш Серия К №0745096 е издаден срещу несобственик. За Л. не съществува задължение да представи декларация по чл.189ал.5 от ЗДвП.  

С оглед на гореизложените съображения съдът счете, че обжалвания електронен фиш е незаконосъобразен и следва да бъде отменен, поради което и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН

Р   Е   Ш   И   :

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство Серия К №0745096, издаден от ОД на МВР – Велико Търново, с който на Т.П.Л., ЕГН:********** ***, за нарушение по чл.21 ал.1 от ЗДвП, на основание чл.189 ал.4 вр. с чл.182 ал.1 т.5 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба” в размер на 300.00 (триста) лева.  

Решението подлежи на обжалване пред Великотърновския административен съд в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено и обявено.

 

                                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: