Решение по дело №468/2020 на Окръжен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 януари 2021 г.
Съдия: Анета Милчева Петкова
Дело: 20201300500468
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 2 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е    № 295

 

гр.В*, 11.01.2021 година

 

В    И  М  Е  Т  О    Н  А     Н  А  Р  О  Д  А

 

             ВОС, гражданска колегия в открито 

заседание на  03 ноември   две хиляди и двадесета  година в състав:     

                                    

                                                               Председател: В* В*

Членове:   1. АН* П*  

      2. В* М*                                                 

 

при секретаря  Н* К** като разгледа докладваното от съдия Ан* П* въззивно гражданско дело  № 468  по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

Производството по делото е образувано по въззивната жалба от «Банка ДСК»ЕАД Регионален център П* против Решение №393 от 28.10.2019г. постановено по гр.д.№ 260/2019г. по описа на ВРС. Поддържа се във въззивната жалба, че обжалваното решение е недопустимо, неправилно, поради нарушения на материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените правила и е необосновано. Поддържа се, на първо място недопустимост на решението. Сочи се, че ищецът очертава спорното право и предмета на делото чрез петитума на иска като съдът е длажев да даде защита само в рамките посочени от ищеца. Претендираната от ищеца сума е 5000 лева за исковия период: 12.08.2008 г. до 29.01.2019 г. ведно със законната лихва. Твърди се от въззивника, че без ищецът да е правил изменение на иска, съдът е присъдил исковата сума от 5000 лева за различен от посочения в исковата молба период. Излага , че е налице произнасяне по искане, което не е заявено или е различно от заявеното, обуславя прецесуална недопустимост на решението, поради което следва да бъде объзсилено.

На следващо място се поддържа, че решението е неправилно, поради противоречието му със закона. Сочи се, че в решението съдът  е признал за неравноправна клауза тази на чл.7,изр.първо от договор за кредит, сключен между Б** ДСКЕАД и М.М.. Съгласно чл.430,ал.1 ,вр.ал.2 ТЗдоговорът за банков кредит е възмезден- срещузадължението на банката да отпусне парична хсума за определена цел и при уговорени условия и срок заемополучателят се зедалжава не само да ползва и да върне заетата сума, но и да заплати уговорената с банката лихва по кредита. Както се твърди от въззивнике за неравноправност и нищшожност би могло евентуално да се говори единствено на онази част от уговорките в договора за кредит  и ОУ , които които позлволяват на банката едностранно и при неспазване на нормативните изисквания да увеличаава договорната / възнаградителна/ лихва, но не и цялата клауза.

Нищожност респ. неравноправност на клауза на договор , както се поддържа във въззивната жалба,следва да се преценява кам момента на сключване на договора, като се изхожда единствено от нейното съдържание съобразно критериите ан чл.145,ал.1 ЗЗП. Поддържа , че законодателят не е придал обратно действие  на измененията и допълненията на материалния закон от 2014 г.

След като е приел обратното ВРС е постановил незаконосъобразно решение, за което се иска да бъде отменено изцяло, като се приеме, че предявените искове са неоснователни.

           По делото е постъпила и допълнителна въззивна жалба срещу решение от 07.07.2020 г. , постановено по гр.д. №260/2019 г. по описа на РС В**. С посоченото решение е допълнено решение №393 от 28.10.2019 г., като в диспозитива на решението е прогласена нищожността на клаузи от договор за кредит и ОУ.

По делото са пъстъпили писмен отговор от въззиваемата по жалбата,  и допълнителен отговор , в които се оспорват жалбите и се иска да бъде потвърдено решението на ВРС като правилно и законосъобразно.

          Окръжният съд, след като се запозна с оплакванията във въззивната жалба, становището на ответната по жалба страна и събраните доказателства приема за установено следното :

Във въззивната жалба не са направени доказателствени искания.

При извършената служебна проверка по реда на чл. 269 ГПК, настоящият съдебен състав намира, че обжалваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо, поради което същият дължи произнасяне по съществото на правния спор в рамките на въведените с въззивната жалба доводи.

След като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, и след като обсъди доводите на страните, съдът намира следното:

Първоинстанционният съд е сезиран с обективно кумулативно съединени искове с правно основание чл. 55, ал. 1, пр. 1 ЗЗД и  чл. 86, ал. 1 ЗЗД

Съгласно разпоредбата на чл. 55, ал.1 от Закона за задълженията и договорите, който е получил нещо без основание или с оглед неосъществено или отпаднало основание, е длъжен да го върне. С оглед твърденията, изложени в исковата молба, ищцата твърди, че е налице начална липса на основание, тъй като поддържа, че е изпълнила несъществуващо задължение, както и поради нищожност на клаузи от договора. Основателността на предявения иск е поставена в зависимост от това по делото да се установи, че исковата сума е платена от ищеца, че ответникът е получил тази сума, както и че това плащане е извършено без правно основание. Съобразно правилата за разпределяне на доказателствената тежест ищцата е следвало да установи, че е извършила плащане на исковите суми, а ответникът - да установи, че е налице основание за получаване на сумата. Доколкото извънсъдебната претенция на ответника се основава на твърдение за възникнало в негова полза право за едностранно да промени размера на възнаградителната лихва, съдът следва да прецени налице ли е такова право.

Не се спори между страните и се установява от представения по делото договор за ипотечен кредит /лист 8 от делото/, че между страните е налице валидно облигационно правоотношение от 12.08.2008г., съгласно което, ответното дружество „Б** ДСК" ЕАД, в качеството му на кредитор, е предоставило на ищцата М.Й.М., в качеството й на кредитополучател, парична сума в размер на 102 000 лева, със срок на издължаване 360 месеца, считано от неговото усвояване.

Признава се от ответника, че лихвеният процент по кредита е изменен едностранно от него, както следва: считано от 21.10.2008г. - от 8.29% на 9.29% - с решение на вътрешен орган на Б** ДСК - Комитет за управление на активите и пасивите на Б** ДСК с протокол № 46.1 от 1б.10.2008г., като е увеличен базовия лихвен процент /БЛП/ от 4.69% на 5.69%.

Не се спори също между страните, че договорът, сключен между тях е действащ, както и че страните по него са изправни, с изключение на оспорената от ищцата част - за заплащане на лихва върху главницата в по - голям от първоначално договорения размер, както и че кредитополучателят е изплатил този спорен размер на лихвата след увеличението й.

Признава се от ответника, че клаузите на договора и ОУ към него не са индивидуално уговорени с кредитополучателя, съгласно чл.146, ал.1 от Закона за защита на потребителите.

Спорният въпрос се заключава до това дали сумата е дължимо платена на ответната банка или разместването на имуществени блага е без основание.

Съобразно разпределението на доказателствената тежест по чл. 154 ГПК, ответникът следва да установи по делото, че ищецът е престирал основателно.

            От материалите по делото се установява по безспорен начин, че страните са били в облигационни отношения, възникнали по силата на сключения между тях на 12.08.2008 г. договор за кредит. Не е спорен и въпросът, че с клаузата на чл. 7 от договора за ипотечен кредит, страните са постигнали съгласие кредитополучателят наред с главницата, да заплаща на банката и годишна лихва. Доколкото банката извършва действия по предоставяне на кредити на физически и юридически лица по занятие, същата следва да получава насрещна престация за това от кредитополучателя, а именно възнаграждение за времето, през което последният ползва предоставените му парични средства, какъвто характер има лихвата, чиято дължимост е уговорена между страните с посочената договорна клауза. Един от съществените елементи на този вид търговска сделка е посочен в закона - чл. 430, ал. 2 от ТЗ, а именно - съществуването на задължение в тежест на кредитополучателя да заплаща лихва върху предоставената за ползване парична сума - главница по договора за банков кредит.

Не се спори между страните по делото и се установява от заключението на приетата по делото съдебно - икономическа експертиза, че по време на действието на процесния договор банката еднократно и едностранно е изменила размера на дължимата от кредитополучателя възнаградителна лихва. Спрония въпрос между страните е дали такава възможност е уговорена в полза на банката - кредитор с валидна клауза в сключената между страните сделка. От съдържанието на процесния договор за кредит и по - конкретно от нормата на чл. 7, изр. първо от същия е видно, че такава възможност е предвидена - кредиторът да може да променя базовия лихвен процент за този вид кредит периодично, без постигане на изрична уговорка за това с кредитополучателя. Същото е предвидено и в общите условия към договора, а именно: че кредиторът има право едностранно да променя базовия лихвен процент и таксите, тоест, че промените стават незабавно задължителни за кредитополучателя за което уведомява кредитополучателя по подходящ начин - чл.25.3 от ОУ. А също - че кредиторът има право да извършва изменения или допълнения в общите условия, които стават задължителни за кредитополучателя, като за всяка промяна кредиторът уведомява кредитополучателя чрез съобщения, поставени на видно място в салоните на банката - чл.14 от ОУ.

При тази фактическа обстановка, с обжалваното решение ВРС е приел, че клаузата на чл.7 от договора за кредит в частта относно едностранната промяна на БЛП не е индивидуално уговорена по смисъла на чл.146, ал. 2 ЗЗП, поради което като неравноправна, е нищожна на основание чл.143 ЗЗП. Приел е, че в резултат на нищожната клауза ищцата е платила в полза на банката в повече от първоначално договореното, което подлежи на връщане, при което е уважил иска за неоснователно обогатяване по чл.55, ал.1 ЗЗД до установения от вещото лице размер.

Според практиката на ВКС, обективирана в Решение №95/13.09.2016г. по т.д. №240/2015г., II т.о., Решение № 165/02.12.2016г. по т.д. № 177/2015г., Iт.о., Решение № 424/02.12.2015г. по гр.д. №1899/2015г., Решение №77/22.04.2015г. по гр.д. № 4452/2014г. на IIIг.о. и др., по договор за предоставяне на ипотечен банков кредит условията, при които банката може едностранно да увеличава базовия лихвен процент, трябва да се формулирани ясно; Методът на изчисляване на съответния лихвен процент трябва да съдържа конкретно разписана изчислителна процедура, която да сочи вида, количествените изражения и относителната тежест на всеки от отделните компоненти и не може клаузата да съдържа само изброяване на обективни фактори за възникване на правото на изменение; Въз основа на ясни и разбираеми критерии, кредитополучателят трябва да може да предвиди изменението на БЛП, което банката извършва едностранно; Необходимо е между съконтрахентите да е постигнато съгласие за начина на формиране на възнаграждението на кредитодателя, т.е. относно конкретната формула за определяне на възнаградителната лихва - съществен елемент от този вид банкова сделка; Методиката за изчисление на лихвата, респ. БЛП, също е елемент в договора за кредит, което само по себе си изключва възможността същият да бъде едностранно променян; Когато потребителят не е получил предварително достатъчно конкретна информация за начина,  по който кредитодателят може едностранно да промени цената на услугата, както и когато методиката на банката, като нейни вътрешни правила, не е част от договора за кредит, банката не може да се счита за добросъвестна по смисъла на чл. 143 от ЗЗП и не може да се приложи правилото на чл. 144, ал. 3, т.1 ЗЗП.

В случая оспорената клауза на чл.7 от процесния договор, както и Общите условия на банката, не съдържат ясни и разбираеми критерии, с оглед на които банката може да упражни правото си на едностранно изменение на договорната възнаградителна лихва чрез промяна на БЛП и по които критерии кредитополучателят сам би могъл да разбере и да предвиди възможността да бъде извършено такова изменение. С оглед на това ВОС също  приема, че по отношение на спорната клауза е осъществена хипотезата на чл.143, ал.1, т.10 ЗЗП, което обосновава неравноправния й характер и съответно нейната нищожност.

Нищожните клаузи не пораждат правни последици и следователно не обвързват страните по сделката. Извършеното от банката-въззивник в процеса, изменение на лихвата по процесния договор за банков кредит, не може да произведе действие, поради това банката е получила без основание сумите за лихва, формирани в резултат на едностранната промяна на БЛП. Тези платени вповече суми за лихва са изчислени от вещото лице в размер на 10 106.06лева.

ВРС правилно е приел за основателно възражението на ответника за настъпила погасителна давност по отношение на исковата претенция за времето от датата на сключване на договора - 12.08.2008г. до 29.01.2014г. /5 години преди датата на завеждане на исковата молба/, тъй като съгласно задължителните разяснения, дадени в т. 7 от Постановление № 1 от 28.05.1979 г. по гр. д. № 1/1979 г., на Пленума на ВС, вземанията, произтичащи от фактическите състави на неоснователното обогатяване, се погасяват с изтичането на петгодишната давност по чл. 110 от ЗЗД. Когато договорът бъде признат за нищожен или бъде унищожен, всяка от страните трябва да върне на другата страна всичко, което е получила от нея. Основанието не е налице при самото извършване на престацията, поради което следва да се приеме, че давностният срок започва да тече от деня на получаването й. В настоящия случай, от датите на заплащане от ищцата на всяка една от месечните вноски, включващи и възнаградителната лихва, по които плащането е осъществено преди 29.01.2014г. е изтекъл петгодишният давностен срок по чл. 110 от ЗЗД, поради което предявената претенция за този период е погасена по давност. За този претендиран период искът се явява неоснователен като погасен по давност. За останалия период, за който искът не е погасен по давност, а именно - от 29.01.2014г. /5 години преди датата на завеждане на исковата молба/, до 29.01.2019г., вещото лице е дало заключение, че надплатената от ищцата лихва следствие на едностраното й увеличение от страна на кредитора е в размер на 5 865.20 лева. Исковата претенция е в размер на 5000 лева, като ищцата не се е възползвала от правото си да поиска изменение на размера на иска, поради което същият следва да бъде уважен в претендирания от нея по - нисък размер от 5000 лева.

Неоснователно, предвид изложеното е възражението на въззивника, че е налице произнасяне по искане, което не е заявено или е различно от заявеното. Съдът е приел, че искът е основателен за сумата от 5 865,20 лева , но тъй като с исковата молба е претендирана сумата от 5000 лева и ищцата не е поискала изменение на иска, ВРс е присъдил исковата сума. По отношение на исковия период , съдът е присъдил надплатената сума за договорна лихва за период , които е част от исковия период, т.е. присъденото не е в повече.

Неоснователно е и възражението, за неприложимост на разпоредбите на ЗИДЗПК към договори, сключени преди датата на влизането му в сила. Потребителската защита на кредитополучателите по договорите за банков кредит е нормативно уредена в ЗПК, а за договорите преди 05.03.2010 г. от отменения ЗПК. ВРС, както и ВОС в настоящото изложение съобрази предпоставките за неравноправност на договорните клаузи, даващи правото на банковата институция да увеличава договорната лихва съобразно правилата на ЗЗП, както и съобразно общите принципи на облигационното право, без дасе занимава със специфични правила, касаещи само потребителските кредити. Съгласно общите принципи на облигационното право, когато в договора за кредит не фигурират елементите, които формират компонентите на плаващата лихва, респ. когато те не са изброени в договора, не е налице облигационна връзка даваща право на банката да увеличава едностранно лихвеното ниво/ арг. от чл.8 от ЗЗД/.Определянето на лихвообразуващите фактори или на методологията във вътрешнобонков акт/какъвто е настоящия случай/ представлява едностранно изменение на договорното правоотношение от страна на банковата институцзия, което е недопустимо/чл.20ь , ал.2 ЗЗД/. Когато банката е обезпечила за себе си правото произволно , при упражняване на свое право на автономна преценка да изменя БЛП премията, като увеличава плаващата компонента на лихвата със ставка, която тя счете за целесъобчразно се стига до неоснователното й обогатяване, което е забранено от правния ред.

Предвид всичко изложено дотук и поради съвпадане на изводите на първата и въззивната инстанция, решението на ВРс като правилно и законосъобразно следва да се потвърди.

Следва да се потвърди и допълнителното решение, с което е допълнен диспозитива на решението, като мотивите за приетото от ВРС са изложени подробно и  са залегнали в самото решение.

При този изход на спора въззиваемата има право на разноски, но не са претендирани такива и липсват доказателства за направени разходи , поради което не следва да се присъждат.

 

  

 

 

              По изложените съображения, Видинският окръжен съд

    

Р  Е  Ш  И:

 

               ПОТВЪРЖДАВА Решение №393 от 28.10.2019г. постановено по гр.д.№260/2019г. по описа на ВРС, както и допълнителното решение от 07.07.2020 г. ,постановено по същото дело.

               На основание чл.280,ал.3,т.3 от ГПК решението не подлежи на касационно обжалване.

   

          Председател:                                      Членове: