Присъда по дело №1648/2018 на Районен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 4 януари 2019 г. (в сила от 20 януари 2019 г.)
Съдия: Зорница Валентинова Петрова
Дело: 20184210201648
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 28 декември 2018 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

Гр. Габрово, 04.01.2019г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Габровски районен съд в открито заседание на четвърти януари през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЗОРНИЦА ПЕТРОВА

 

            При секретаря В. Николова и прокурора Д. Христова, като разгледа докладваното от съдия ПЕТРОВА, НОХД № 1648 /БП/ по описа за 2018г. и въз основа на данните по делото и закона,

 

            ПРИСЪДИ:

 

            ПРИЗНАВА подсъдимия С.И.Д., роден на ***г***, български гражданин, със средно образование, женен, осъждан, работещ, ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че на 17.12.2018г.  около 00,35 часа в гр. Габрово, по улица „Осми март”  до № 14, управлявал МПС – лек автомобил „Форд Мондео” с рег. № ЕВ 2435 АН, с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда – 2,26 на хиляда, установено по надлежния ред, поради което и на осн. чл. 343 б ал.1 от НК и чл. 54 от НК го ОСЪЖДА на ЕДНА ГОДИНА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА и глоба в размер на 200 лева в полза на държавата.

            На осн. чл. 57 ал.1 т.3 от ЗИНЗС определя първоначален ОБЩ режим за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода.

            На осн. чл. 343 г във вр. с чл. 37 ал.1 т.7 от НК ЛИШАВА подсъдимия С.И.Д. със снета самоличност, от право да управлява МПС за срок от ДВЕ ГОДИНИ.

            На осн. чл. 59 ал.4 от НК при изтърпяване на наказанието лишаване от право да управлява МПС, ПРИСПАДА времето, през което подсъдимия С.И.Д. е бил лишен от това право по административен ред, считано от 17.12.2018г. до привеждане в изпълнение на присъдата.

            На осн. чл. 68 ал.1 от НК, ПРИВЕЖДА в изпълнение наложеното на подсъдимия С.И.Д., с Присъда по НОХД № 147/2015г. по описа на РС Дряново, влязла в законна сила на 23.03.2016г., наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок  от  ШЕСТ МЕСЕЦА, като определя  първоначален ОБЩ режим на изтърпяването му, на осн. чл. 57 ал.1 т.3 от ЗИНЗС.

            Присъдата подлежи на обжалване и протест пред Габровски окръжен съд в 15 дневен срок от днес.

 

 

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ: срещу подсъдимия С.И.Д. ***  е предявено обвинение по чл. 343 б ал.1 от НК 

            В проведеното съдебно заседание представителят на РП Габрово поддържа обвинението.

            Разпитан по време на досъдебното производство подсъдимия  дава  обяснения, не взема становище по вината.

Разпитан в хода на съдебното следствие подсъдимия  се признава  за виновен, дава обяснения.

            Деянието му се доказва по безспорен и категоричен начин от събраните по делото доказателства.

            От обясненията дадени от подсъдимия С.Д., в хода на съдебното следствие, съпоставени с показанията на свидетелите  Р.  Г.Ц. и В.Б.С., на последния четени на основание чл. 281 от НПК, справка за съдимост, както и писмените материали, съдържащи се в БП № 742/2018г. по описа на РУ Габрово, приобщени по реда предвиден в НПК и имащи значение за изясняване на обстоятелствата по делото, както следва: Протокол  за извършена проверка на лични вещи, превозни средства и др.,  АУАН,  Талон за изследване,  справка картон на водача,  декларация за семейно и материално положение и имотно състояние, съдът намери за установена следната фактическа обстановка:

            На 17.12.2018г. подсъдимият С.Д. употребил алкохол, след което предприел управление на лек автомобил „Форд Мондео” с рег. № ЕВ 2435 АН.  Около 00,35 часа  във връзка с провеждаща се полицейска операция на територията на община Габрово, свидетелят Р.Ц. - старши полицай в сектор „ООР” при РУ Габрово и колегата му Данаил Христов спрели за проверка лекият автомобил на улица „Осми март” до 14. При проверката полицаите установили самоличността на водача – подсъдимия С.Д., който бил със силен мирис на алкохол. Това наложило да бъде поискано съдействие от екип на „Пътен контрол” при ОДМВР Габрово, относно тестване на водача за употреба на алкохол.

            На място пристигнал полицейски екип на „Пътна полиция” в състава на който бил свидетеля В.С., мл. автоконтрольор. Свидетелят С.  изпробвал подсъдимия Д. с техническо средство „Алкотест Дрегер 7510” с инв. № ARBB 0025, дисплеят на който отчел 2,26 промила алкохол в издишаните пари. На подсъдимия  бил издаден  талон за медицинско изследване и му била обяснена възможността за даване на кръвна проба за изследване. На подсъдимия бил съставен АУАН, надлежно връчен и подписан. Със съставения АУАН било иззето свидетелството за управление на МПС на подсъдимия и контролният талон.

            Така установената фактическа обстановка  не е предмет на оспорване от страна на подсъдимия С.Д.. Същият дава обяснения, в които заявява, че на 17.12.2018г. пил вино. След това тръгнал с колата на сина си за да си купи цигари. Просто се изкушил, като минал покрай колата и видял, че е изчистена от снега. Това било груба грешка. Качил се в автомобила и потеглил в посока магазин „Кауфланд”. Полицаите го спрели на улица „Осми март” на връщане, живеел на същата улица. Миришел на алкохол. Започнала полицейската проверка, поискали му документите, всички документи били изрядни. Извикали екип на „Пътна полиция” да го изпробва за алкохол с техническо средство. На място бил изпробван  с Дрегер, видял какво е отчел.  Бил му издадне талон за медицинско изследване, обяснили му, че може да се яви в болницата да даде кръвнапроба за химически анализ,  в случай, че не е съгласен с показанията на техническото средство.  Подписал всички документи.  Съгласил се с показанията на техническото средство.  Бил му съставен АУАН  и с него му били иззети свидетелството за управление на МПС и контролния талон.  Преди години бил наказван за подобно нарушение по административен ред.

Фактически подсъдимия не оспорва употребата на алкохол и преприетото управление на автомобол след това. В обясненията си добросъвестно излага всички факти и обстоятелства имащи значение за изясняване на делото от обективна страна.

От съвкупната преценка на всички събрани доказателства и дадените от подсъдимия обяснения, се налага категоричния и несъмнен извод, че подсъдимия е автор на деянието.  Събраните по делото доказателства са еднозначни, обясненията на подсъдимия изцяло кореспондират със събраните по делото доказателства  и липсва  каквото и да било основание за извеждане на друг извод, различен от направеният, а именно, че подсъдимия е осъществил престъплението.

При така установеното от фактическа страна от правна страна настоящият състав на съда намира, че подсъдимия С.Д.  е осъществил както от обективна, така и от субективна страна състава на престъплението по чл. 343б ал.1  от НК, като на 17.12.2018г.  около 00,35 часа в гр. Габрово, по улица „Осми март”  до № 14, управлявал МПС – лек автомобил „Форд Мондео” с рег. № ЕВ 2435 АН, с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда – 2,26 на хиляда, установено по надлежния ред.

 Съобразно  чл. 6 ал.9   от Наредба № 1 от 19.07.2017 г. за реда за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози, при отказ на лицето да получи талона за изследване, при неявяване в определения срок на посоченото място или при отказ за изследване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози се установява въз основа на показанията на техническото средство или теста.

Престъплението е формално, като за осъществяване състава на престъплението не е нужно настъпването на друг резултат, като именно с инкриминирането му се оказва наказателно правна закрила  на обществените отношения,  в рамките на които се гарантира сигурността на автомобилния транспорт на по-ранен етап, преди настъпването на друг вредоносен резултат. 

Деянието е осъществено при форма на вина пряк умисъл, подсъдимият е съзнавал общественоопасните последици и пряко е целял тяхното настъпване.

При определяне вида и размера на наказанието съдът обсъди всички смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, мотивите и подбудите за извършване на престъплението, степента на обществена опасност на деянието и дееца, както и всички други обстоятелства имащи значение за определяне на наказанието и определи наказание при условията на чл. 54 от НК в размер на ЕДНА ГОДИНА  ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА   и ГЛОБА в размер на 200 лева в полза на държавата.

Смекчаващи вината обстоятелства – направени самопризнания, изрядно процесуално поведение.

Отегчаващи вината обстоятелства – отчетена висока концентрация на алкохол, както и наличието на осъждане за допуснато ПТП при управление на МПС в пияно състояние  и  причинена средна телесна повреда на едно лице.

 Степента на обществена опасност на подсъдимия, като деец е висока предвид осъждането му за престъпление против транспорта, както и  налаганите наказания за нарушения на ЗДП.  

Обществената опасност на транспортните престъпления се обуславя от непосредствения обект на засягане. Това са обществените отношения, свързани с безопасността на транспорта, в частност транспортните средства и съоръжения, здравето и живота на хората. В този смисъл управлението на МПС след употреба на алкохол при хипотезата на конкретната правна норма съставлява престъпление с висока степен на обществена опасност.

Имайки се предвид, че това е второ поред извършено от подсъдимия престъпление - управление на МПС след употреба на алкохол, обстоятелството, че при извършване на  предходното деяние е настъпило ПТП, в резултат на което е причинена средна телесна повреда, както и че настоящото деяние е извършено в изпитателния срок на предходното осъждане, се налага извод за изключително висока степен на обществена опасност на деянието, поставяйки в риск живота и здравето на останалите участници в движението.

  Описаното  очертава подсъдимия, като нарушител, незачитащ законите и правовия ред.  Очевидна е липсата на  реална преценка за това в каква опасност поставя живота и здравето, както на самия себе си, така и  на неограничен кръг от участници в движението. Подсъдимият има установено престъпно поведение, насочено е към неспазване на правовия ред, като наложеното наказание, изпълнението на което е било отложено с изпитателен срок от три години,  по абсолютно никакъв начин не е постигнало целеният поправителен ефект и не  му е въздействало възпиращо от извършването на ново престъпление. 

 За деянието в извършването на което подсъдимият  е признат за виновен се предвижда наказание от една до три години   лишаване от свобода и глоба от двеста  до хиляда лева.

При така извършеният анализ съдът на всички обстоятелства имащи значение за определяне на наказание, съдът счете, че съответно на извършеното, отговорящо на обществената опасност на деянието и дееца е наказание  в размер на ЕДНА ГОДИНА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА и ГЛОБА в размер на 200 лева.

Определеното наказание лишаване от свобода подсъдимия следва да изтърпи при първоначален ОБЩ режим на осн. чл. 57 ал.1 т.3 от ЗИНЗС.

Съдът счита, че така определеното по вид, размер и начин на изтърпяване наказание е справедливо, съответно на извършеното,  както и че с него ще се постигнат целите на наказанието визирани в чл. 36 от НК.

   Съобразно изложеното и  на основание  разпоредбата на чл. 343 г от НК, подсъдимия следва да изтърпи и наказание лишаване от право да управлява МПС.

При определяне размера на наказанието съдът отчете високата концентрация на алкохол в кръвта, както и липсата на постигнат превъзпитателен ефект от предходно  наложеното  наказание спрямо подсъдимия.  Всичко това налага извода, че  за постигане целите на наказанието и за отнемане възможността на подсъдимия да извършва нови престъпления е необходимо  подсъдимия да бъде лишен от право да управлява за един по-дълъг срок, а именно  ДВЕ  ГОДИНИ.

             По изложените съображения и на осн. чл. 343 г във вр. с чл. 37 ал.1 т.7 от НК ЛИШАВА подсъдимия С.И.Д., от право да управлява МПС за срок от ДВЕ ГОДИНИ.

            На осн. чл. 59 ал.4 от НК при изтърпяване на наказанието лишаване от право да управлява МПС, ПРИСПАДА времето, през което подсъдимия С.И.Д. е бил лишен от това право по административен ред, считано от 17.12.2018г. до привеждане в изпълнение на присъдата.

Видно от справката съдимост на подсъдимия  по отношение на  него е постановена присъда по НОХД № 147/2015г. на РС Дряново, влязла в законна сила на 23.03.2016г. С цитираната присъда за престъпление по чл. 343 ал. 3 предл. 1,  б. А, предл. 2-ро, във вр. с ал.1,  б. Б, предл. 2-ро във вр.с чл. 342 ал.1 от НК, извършено на 18.08.2015г., е наложено наказание ШЕСТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, изпълнението на което е отложено с изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ, считано от влизане на присъдата в сила.

От изложеното е видно, че деянието, предмет на разглеждане по настоящото дело е извършено в изпитателния срок  на цитираната присъда. Налице са предвидените от закона предпоставки за привеждане в изпълнение на отложеното наказание лишаване от свобода.

На осн. чл. 68 ал.1 от НК, ПРИВЕЖДА в изпълнение наложеното на подсъдимия С.И.Д., с Присъда по НОХД № 147/2015г. по описа на РС Дряново, влязла в законна сила на 23.03.2016г., наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок  от  ШЕСТ МЕСЕЦА, като определя  първоначален ОБЩ режим на изтърпяването му, на осн. чл. 57 ал.1 т.3 от ЗИНЗС.

Причини за извършване на деянието е ниска правна култура и  неспазване на правилата за движение по пътищата.

В този смисъл съдът постанови съдебният си акт.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ