Решение по дело №3496/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1027
Дата: 23 юли 2020 г. (в сила от 15 март 2021 г.)
Съдия: Йова Петкова Проданова
Дело: 20197050703496
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 23 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

                                 гр. Варна

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВАРНА, в открито съдебно заседание на петнадесети юни две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                                   СЪДИЯ: ЙОВА ПРОДАНОВА

 

при секретаря Наталия Зирковска изслуша докладваното от съдията Йова Проданова  адм. д. № 3496 по описа за 2019 год.

Производството е по реда на чл.145 и следващите от Глава десета на Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.76а, ал.4 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/.

Образувано е по жалба на „Многопрофилна болница за активно лечение Св. А. – Варна“ АД, с адрес гр. Варна, бул. „Ц.О.“ № **, против Писмена покана Изх. № 29-02-2663/02.12.2019 г. на Директора на Районната здравноосигурителна каса /РЗОК/ – Варна до жалбоподателя да възстанови на Районната здравноосигурителна каса – Варна неоснователно получена сума в общ размер на 32 544,00 лева.

Писмената покана е оспорена като незаконосъобразна и издадена в несъответствие с целта на закона. С жалбата се твърди нарушение на нормата на чл.350, ал.6 от НРД 2018 г., с довода за нейната неприложимост в конкретния случай, при който не е налице хоспитализиране на пациент, но провеждане на амбулаторна процедура. При лечението на пациентката И.Н., което е започнало от м. юни 2013 година и продължава към датата на оспорването, изпълнението на медицинските дейности е съобразено с всички изисквания за извършване и отчитане на амбулаторните процедури. Искането е писмената покана да бъде отменена, като бъдат присъдени направените по делото разноски.

В съдебно заседание изразеното в жалбата становището е доразвито, като се настоява на неприложимостта на разпоредбата на чл.350, ал.6 от НРД 2018 година по съображения, че лечението на пациентката И.Н. е провеждано амбулаторно, като по преценка на лекарския екип е включен медикамент за анемия, предназначен за клинично изпитване. Искането за заплащане има за предмет процедурата като цяло, която е изпълнена от лечебното заведение. Ползваният медикамент представлява само елемент, малка част от процедурата като цяло.   

Ответникът по жалбата – Директорът на Районната здравноосигурителна каса – Варна, чрез процесуален  представител оспорва жалбата. Изразява становище, че ползването в амбулаторната процедура дори и само на един медикамент, който е в клинично проучване, изключва плащането от касата, за да се избегне двойно финансиране. Твърди наличие на хоспитализиране на пациентката за еднодневно лечение. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение и възразява за прекомерност на адвокатския хонорар.

Жалбата е подадена в 14-дневния срок по чл.149, ал.1 от АПК. Писмената покана е издадена на 02.12.2019 година, жалбата е подадена чрез РЗОК по пощата на 10.12.2019 г., от надлежно легитимирана страна и при наличие на правен интерес от обжалване, поради което производството е допустимо и съдът дължи произнасяне по същество.

Съдът, като прецени законосъобразността на оспорения акт с оглед разпоредбата на чл.168, ал.1 от АПК и предявените с жалбата доводи и основания, при събраните по делото доказателства, приема следното:

Със Заповед № РД-09-2008/22.10.2019 г. на директора на РЗОК – Варна, на основание чл.72, ал.3 от ЗЗО, е наредено да бъде извършена проверка на лечебно заведение „Многопрофилна болница за активно лечение Св.А. – Варна“ АД, със задача проверка във връзка с жалба от г-жа И.Н. до Омбудсмана на РБългария, препратена в РЗОК на 17.10.20-19 година.

В хода на проверката са представени на 28.10.2019 година Докладна и на 06.11.2019 година Допълнение към докладна от началник отделение „Диализно лечение“  на МБАЛ „Св.А. – Варна“ АД, в които е посочено, че пациентката Н. участва в клинична програма –изпитване при диализираните пациенти с анемия, асоциирана с хронично бъбречно заболяване, след подписан Формуляр информирано съгласие за участие от 14.02.2018 година. Прилаганото лечение за бъбречната анемия е с препарат дапродустат – таблетки в определена доза. Последен Хемоглобин -114g/dl от 30.октомври 2019 година. От 16 май 2018 година пациентката получава необходимото лечение за бъбречната анемия от клиничното изпитване, което е адекватно и е рехабилитирана мн.добре. За този период от 16 май 2018 година до деня на докладната /06.11.209 година/ от болницата не се изписва Еритропоетин за лечение на бъбречната анемия.  

За резултатите от извършената проверка е съставен Протокол от 08.11.2019 г., връчен чрез пълномощник на представляващия лечебното заведение на 18.11.2019 г.

Констатациите на проверяващите са, че пациентката И.Н. е с Хроничен глумерулонефрит, установен през м.септември 2012 година. От 24 юни 2013 година поради установена терминална бъбречна недостатъчност е включена в хемодиализно лечение в отделение  „Диализно лечение“ на МБАЛ „Св.А. – Варна“ АД, което продължава и към датата на издаване на оспорената покана, като се диализира трикратно седмично – понеделник, сряда и петък. Необходимите медикаменти за техническото провеждане на хемодиализата – Фраксипарин, инфузионно разтвори, са отразени в диализния протокол по вид и количество. Лечението на симптоматичната анемия от м.05.2018 година се провежда с препарата Дапродустат в рамките на клинично проучване, в което пацентката е включена, поради което МБАЛ Св.А. – Варна не е предоставила информация за схемата и дозата на лечение. През м.09. и м.10.2019 година пациенката приема и медикаменти за лечение на минералните костни нарушения при ХБН – активни метаболити на витамин Д – Паратол, антиаратиреоидни Цинакалцет и фосфосвързващи Севеламер за домашно лечение. Медикаментите са изписвани по лекарствена табела, отпуснати от болничната аптека и предоставени срещу подпис в личния амбулаторен картон. Извършват се изследвания  по определена схема : хематологичниизследвания ежемесечно, биохимични показатели на три до четири месеца, резултатите се съхраняват в медицинското досие. Проследяват се показателите за анемия и минералните костни нарушения, При необходимост се назначават и допълнителни изследвания, както и необходимите консултации с други специалисти. Състоянието й е проследявано, осъществени са консултации с кардиолог, извършена е ехокардиография, резултатите от която се съхраняват в досието. Не са установени различия в назначените, изписаните от болничната аптека и отпуснати на пациентката количества лекарствени средства.

При установените факти проверяващите приемат, че при лечението на г-жа Н., провеждаща хрониодиализно лечение в МБАЛ „Св.А. – Варна“ АД, е спазен алгоритъмът на поведение, посочен в амбулаторната процедура и медицинските критерии за завършена амбулаторна процедура. В досието на пациенката се отбелязва схемата на лечение и отпуснатите медикаменти за домашно лечение, касаещи лечението на минералните костни нарушения при ХБН, които са осигурени от лечебното заведение и отпуснати от болничната аптека. Не са установени различия в назначените, изписаните от болничната аптека и отпуснатите на пациентката количества лекарствени средства. Не са установени нарушения на ЗЗО и НРД за медицинските дейности между НЗОК и БЛС за 2018 г.

С оглед констатацията, че за периода 22.05.2018 година - 31.10.2019 година лечебното заведение е отчело общо 226 броя проведени Амбулаторни процедури №01/01.1, при които на пациентката  е провеждано лечение на симптоматична анемия в рамките на клинично проучване, на основание чл.350, ал.6 от НРД 2018 година проверяващите приемат, че изплатените суми са неоснователно получени от МБАЛ „Св.А.- Варна“ АД.

На 12.11.209 година от проверяващите е изготвен Протокол за неоснователно получени суми, който възпроизвежда констатациите на протокола от 08.11.2019 година и с който е прието на основание чл.76а, ал.1 от ЗЗО и чл.396, ал.1 от НРД за медицинските дейности между НЗОК и БЛС за 2018 година, че МБАЛ „Св.А.- Варна“ АД следва да възстанови получената без правно основание сума общо в размер на 32 544,00 лева по изрично посочените в протокола амбулаторни процедури и съответни фактури.

Въз основа на Протокола за неоснователно получени суми от 12.11.2019 г. Директорът на РЗОК – Варна е издадена обжалваната Писмена покана от 02.12.2019 г. за възстановяване от лечебното заведение на РЗОК – Варна доброволно в 14-дневен срок от получаването й неоснователно получената сума в общ размер на 32 544.00 лева, на основание чл.76а, ал.1 от ЗЗО и чл.396, ал.1 от НРД за медицинските дейности между НЗОК и БЛС за 2018 г.

Изложените факти обуславят следните правни изводи:

Обжалваната писмена покана е издадена от материално компетентен орган в кръга на предоставените му правомощия – Директорът на РЗОК, съгласно чл.76а, ал.3 от ЗЗО във връзка с чл.39, т.9 от Правилника за устройството и дейността на Националната здравноосигурителна каса.

Разпоредбата на чл.350, ал.6 от НРД за медицинските дейности между НЗОК и БЛС 2018, послужила като основание да бъдат приети за неоснователно платени процесните суми,  предвижда, че Националната здравноосигурителна каса не заплаща дейности, лекарствени продукти и медицински изделия за пациенти, хоспитализирани по повод провеждано клинично изпитване. Тълкуването на текста сочи на три елемента, които оформят фактическия състав на неоснователно полученото плащане – предмет на плащането да са медицински дейности, лекарствени продукти и медицински изделия; тези дейности, респ. лекарствени продукти или медицински изделия да са използвани за лечение на хоспитализирани пациенти; самото хоспитализиране да е осъществено по повод на клинично изпитване.

Безспорно в процесния случай предмет на плащане са медицински дейности, представляващи Амбулаторна процедура №1, регламентирана като алгоритъм в Приложение №18В към НРД 2018 г.

Легалното определение на процедурата на хемодиализа като „амбулаторна“ я разграничава от „хоспитализацията“ като условия на осъществяване на лечение. Провежданата спрямо пациентката Н. хемодиализа, за която няма спор, че се извършва от 2013 година и досега, три пъти в седмицата – понеделник , сряда и петък и това са дните, в които тя се придвижва до МБАЛ „Св.А.- Варна“, и престоява в „Диализно отделение“ само за времето на процедурата, изпълва критериите на „амбулаторни процедури“ по смисъла на чл.291 от НРД 2018 година. Посочената разпоредба определя амбулаторните процедури като система от изисквания и указания за поведение, предвидени в НРД, които се изпълняват от медицински специалисти при определени дейности по отношение на пациенти, „чието състояние не налага непрекъснат престой в лечебното заведение“. Същевременно провежданата спрямо пациентката хемодиализа не отговаря и на критериите на клинична пътека за хоспитализация, уредени в чл.282 и чл.283 от НРД 2018 година, които поставят като условие лечебната дейност да не може да бъде постигната с извънболнична помощ, като болничният престой е не по-кратък от 48 часа. Престоят в болничното заведение в продължение на часовете, необходими за процедурата, не може да бъде определен на хоспитализация, изискваща 48 часа, не може да бъде определен и на еднодневен, понятие, с което не борави НРД и е без правно значение.  

По делото не се твърди и не са ангажирани доказателства за хоспитализиране на И.Н. „по повод“ на клинично изпитване на медикамент. Пациентката не е хоспитализирана, ползването на медикамент за лечение на симптоматична анемия при ХБН е само една от възможните „вариации и възможности“ на алгоритъма на лечение при Амбулаторната процедура „Хрониохемодиализа“, уредена в Приложение №18В. Още повече, при неоспореното изявление на завеждащия „Диализно отделение“ в Докладната от 06.11.2019 година, че за времето от 16 май 2018 година от болницата не е изписван Еритропоетин за лечение на бъбречната анемия, което не е оборено със съответни доказателства и не позволява да се направи извод в подкрепа на довода на ответната страна за предотвратяване на двойно плащане за ползвания медикамент.

При недоказаност на хоспитализиране на пациентката И.Н. по повод клинично изпитване на медикамент, който е ползван за нейното лечение, съдът намира за недоказано фактическото основание за издаване на оспорения акт, съответно, за неприложима нормата на чл.350, ал.6 от НРД за медицинските дейности за 2018 г. /отм./, поради което жалбата е основателна и поканата от 02.12.2019 година, като издадена в нарушение на материалния закон, следва да бъде отменена.

С оглед изхода на правния спор, осъществената защита и представените доказателства, в полза на жалбоподателя следва да бъдат присъдени разноски, така както са претендирани, в размер на 1550 лева, като съдът констатира, че адвокатското възнаграждение не превишава минимално предвидения размер с Наредба №1/2004 г. за минималните адвокатски възнаграждения в чл.8, ал.1 вр. чл.7, ал.2.

Водим от горното, съдът

 

Р    Е   Ш   И   :

 

ОТМЕНЯ Писмена покана Изх. № 29-02-2663/02.12.2019 г. на Директора на Районната здравноосигурителна каса – Варна до „Многопрофилна болница за активно лечение Св. А. – Варна“ АД, с адрес гр. Варна, бул. „Ц.О.“ № 100 да възстанови на Районната здравноосигурителна каса – Варна неоснователно получена сума в общ размер на 32 544,00 /тридесет и две хиляди петстотин четиридесет и четири/ лева.

ОСЪЖДА Районната здравноосигурителна каса – Варна да заплати в полза на Многопрофилна болница за активно лечение Св.А. – Варна“ АД, с адрес гр. Варна, бул. „Ц.О.“ № ** разноски по делото в размер на 1550.00 /хиляда петстотин и петдесет/ лева.

Решението може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд в 14 /четиринадесет/ дневен срок от съобщението до страните.

 

                                                                                               СЪДИЯ: