Решение по дело №14/2020 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 февруари 2020 г. (в сила от 21 февруари 2020 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20207190700014
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  

№ 19

 

Гр. Разград,  21 февруари 2020 год.

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в публично заседание на осемнадесети февруари две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАНЯ ДАМЯНОВА

                                                ЧЛЕНОВЕ: ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                                       МАРИН МАРИНОВ

 

 при секретаря ПЛАМЕНА МИХАЙЛОВА и в присъствието на прокурора ВЕСЕЛИН ЯКИМОВ разгледа докладваното от съдия ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА  дело №14 по описа за 2020г.  и за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. чл.63, ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „Винпром-Лудогорие“ООД, гр.Разград против Решение №465/02.12.2019г., постановено по АНД №579/2019г. по описа на Разградския районен съд, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) №441389-F476116/10.06.2019г. на Началника на Отдел „Оперативни дейности“-Варна в ЦУ на НАП, с което за извършено нарушение на чл.33, ал.1 от Наредба №Н-18/ 13.12.2006 г.  за  регистриране  и отчитане   чрез   фискални  устройства   на   продажбите в   търговските   обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба №Н-18) във вр. с чл.118, ал.4 от ЗДДС на касатора е наложена имуществена санкция в размер на 700 лв. на основание чл.185, ал.2 във вр. с ал.1 от същия закон.

В жалбата се сочи, че постановеното решение е неправилно и необосновано, поради което следва да се отмени, ведно с произтичащите от това законни последици. Излагат се доводи, че процесното деяние съставлява маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН и наложената санкция е прекомерна по размер и явно несправедлива.

Ответникът по касационната жалба не изпраща процесуален представител и не ангажира съда със становище по нея.

Прокурорът заключава, че жалбата е неоснователна и недоказана, като сочи, че не са налице сочените в нея касационни основания и предлага на съда да потвърди решението на районния съд.

 

Разградският административен съд, след като прецени допустимостта и основателността на касационната жалба по наведените в нея касационни основания, извърши служебна проверка съгласно разпоредбата на чл. 218, ал.2 от АПК и анализира събраните по делото доказателства, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срок, от надлежна страна против решение, което подлежи на инстанционен контрол. Разгледана по същество тя е неоснователна и недоказана по следните фактически и правни съображения:

В хода на съдебното производство са събрани достатъчно гласни и писмени доказателства, които установяват фактите от значение за спора. Те са правилно преценени от районния съд и въз основа на тях той е достигнал до обосновани фактически изводи, които се споделят и от настоящата инстанция. Същите сочат, че на 06.03.2019г. от данъчни служители е извършена проверка в търговски обект – фирмен магазин - винопродавница, стопанисван от жалбоподателя. При нея е установено, че в обекта има монтирано фискално устройство (ФУ), което притежава функциите „служебно въведени“ и „служебно изведени“ суми. Според представения отчет от ФУ разчетената касовата наличност била в размер на 180, 70 лв., а реално установената касова наличност била в размер на  405, 44 лв., т.е. с  224, 74 лв. повече. Описаните факти и обстоятелства са отразени в съставения по реда и при условията на чл.50 от ДОПК  Протокол за извършена проверка №0307331/06.03.2019г., който се ползва с формална доказателствена сила (чл.50, ал.1 от ДОПК). При тези данни контролните органи са приели, че е извършено нарушение на чл.33, ал.1 от Наредба №Н-18,  тъй като не е изпълнено задължението  всяка промяна на касовата наличност (начална сума, въвеждане и извеждане на пари във и извън касата) на ФУ да се регистрира във ФУ чрез операциите "служебно въведени" или "служебно изведени"  и са съставили срещу дружеството АУАН №F476116/10.03.2019г. Отразените в него констатации са изцяло възприети от наказващия орган, който с процесното НП е наложил имуществена санкция в размер на 700лв. на основание чл.185, ал.2 във вр. ал.1 от ЗДДС. С решението си Разградски районен съд е потвърдил същото като законосъобразно. Изложените от него мотиви се споделят напълно и от настоящата инстанция

Оспорените актове са постановени от оправомощени органи, съгласно приложената заповед №ЗЦУ-ОПР -17/17.05.2018г. на Изпълнителния директор на НАП, в кръга на тяхната материална и териториална компетентност, при спазване на изискванията за форма и съдържание и в съответствие с процесуалните правила и норми. В тях се съдържа фактическо описание на нарушението, което е ясно и конкретно, както и доказателствата, които го потвърждават. От съдържанието им наказаното лице е могло да разбере какво административно нарушение му е вменено и да ангажира своята защита в пълен обем. Правилно са посочени и приложени и съотносимите законови разпоредби към установеното административно нарушение. Събраните писмени и гласни доказателства установяват по категоричен и безспорен начин, че с противоправното си бездействие касационният жалбоподател от обективна страна е осъществил вмененото административно нарушение по чл.33, ал.1 от Наредба № Н-18 във вр.чл.118, ал.4 от ЗДДС, поради което правилно и обосновано е ангажирана неговата административна отговорност с процесното НП. Наложеното наказание е около минималния размер, посочен в санкционната норма (от 500 до 2 000лв.) и съответен на степента на обществена опасност на конкретното деяние. В тази връзка следва да се отбележи, че разликата между регистрираната във ФУ и реално установена касова наличност е значителна както в абсолютен размер, така и в пропорционално съотношение. С оглед на това съдът намира за неоснователни и недоказани твърденията на касационния жалбоподател, че случаят е маловажен по смисъла на чл.28 от ЗАНН и наложената санкция е прекомерна по размер и явно несправедлива.

Легално определение за "маловажен случай" се съдържа в разпоредбата на чл. 93, т. 9 от НК, според която това е такова деяние, при което извършеното нарушение с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид. В казуса не са ангажирани доказателства, които да обуславят значително по-ниска степен на обществена опасност на извършеното от жалбоподателя нарушение в сравнение с типичните, обичайни случаи.  Извършеното нарушение е формално по своя характер, като  липсата на вредни последици за държавата и на нанесени щети за фиска, са елемент от правната квалификация и обуславят приложението на чл.185, ал.1 от ЗДДС, който предвижда по-леко наказание за тези деяния в сравнение с общата санкционна разпоредба на чл.185, ал.2, предл.1 от ЗДДС .

Тъй като настоящата инстанция не стигна до фактически и правни изводи различни от тези на районния съд, то обжалваното решение като валидно, обосновано, правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

          Водим от горното и на основание чл.221, ал.2 от АПК съдът

Р  Е  Ш  И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение №465/02.12.2019г., постановено по АНД №579/2019г. по описа на Разградския районен съд.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/                  

                                           ЧЛЕНОВЕ: 1./п/                           

                                                                  2./п/