Решение по дело №1372/2019 на Районен съд - Перник

Номер на акта: 654
Дата: 14 октомври 2019 г. (в сила от 30 октомври 2019 г.)
Съдия: Христина Христова Ангелова
Дело: 20191720201372
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 16 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

14.10.2019 година

 

Номер 704   14.10.        Година 2019                       Град Перник

 

В     И М Е Т  О    Н А    Н А Р О Д  А

 

Пернишки Районен съд                                               05 наказателен състав

На      14  октомври                           година две хиляди и     деветнадесета

В публично заседание в следния състав :

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:Христина Ангелова

                                                       ЧЛЕНОВЕ :

                                                       СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ :

 

Секретар :Роза Ризова  

Прокурор :Даниела Банкова

                  Като разгледа докладваното от районния съдия   НОХД № 01372/2019 година по описа на съда за 2019 година,за да се произнесе взе предвид следното :

        Районна прокуратура-гр.Перник е повдигнала обвинение и внесла обвинителен акт в съда срещу Н.С.А. за престъпление по чл.343 ал.1 б.“б“ вр. с чл.342 ал.1 от НК,за това,че на 21.01.2018 г. в община Перник, на път III-1801, в района между село Мало Бучино и село Големо Бучино, при управление на моторно превозно средство - лек автомобил „Субару Импреза" с рег.№ СВ7462КМ, нарушил правилата за движение по пътищата: чл. 15, ал.1 от ЗДвП ..На пътя водачът па пътно превозно средство се движи възможно най-вдясно по платното за движение, а когато пътните ленти са очертани с пътна маркировка, използва най-дясната свободна лента", чл.16, ал.1, т.1 от ЗДвП - „на пътно платно с двупосочно движение на водача на пътно превозно средство е забранено, когато платното за движение има две пътни ленти - да навлиза и да се движи в лентата за насрещно движение, освен при изпреварване или заобикаляне", чл. 20, ал. 1 от ЗДвП - ,,водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват", чл. 20, ал.2 от ЗДвП ,,водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението", и по непредпазливост е причинил на К. Иванова К. средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на лявата главулечна ямка /ацетабулум/. довело до ТРАЙНО ЗАТРУДНЕНИЕ НАД ДВИЖЕНИЯТА НА ЛЯВ ДОЛЕН КРАЙНИК за период от време от около 12 месеца, счупване на дясната раменна кост /хумерус/, довело до ТРАЙНО ЗАТРУДНЕНИЕ НА ДВИЖЕНИЯТА НА ДЕСЕН ГОРЕН КРАЙНИК за период от време от около 5-6 месеца и счупване на костите на дясна подберица, довело до ТРАЙНО ЗАТРУДНЕНИЕ НА ДВИЖЕНИЯТА НА ДЕСЕН ДОЛЕН КРАЙНИК за период от време от около 7-8 месеца       .

       Преди приключване на разпоредителното заседание страните са направил искане за разглеждане и приключване на производството по делото по реда на особените правила –реда на глава 28-ма от НПК.Съдът е разгледал делото незабавно ,след приключване на разпоредителното заседание.

       Представителят на държавното обвинение предлага,след като подсъдимият А. бъде признат за виновен по повдигнатото му с обвинителния акт обвинение да бъде приложена разпоредбата на чл.78 а ал.1 от НК като същия бъде освободен от наказателна отговорност и му бъде наложено административно наказание „глоба“.Прокурорът предлага размерът на същото да бъде към средния,предвиден в цитираната законова разпоредба,предвид броя и вида на телесните повреди ,причинени на пострадалото от престъплението физическо лице.Предлага на подсъдимият да бъде наложено и предвиденото за извършеното престъпление наказание „лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ при съобразяване на горните обстоятелства.Обосновава искането си за приключване на производството по делото по този ред с вида и размера на наказанието,предвидено за осъществения състав на престъпление от А. при форма на вина непредпазливост,чистото му съдебно минало,факта и наличието и на останалите предпоставки да приключване на производството по делото по реда на особените правила.

      Повереникът на конституираната в качеството на частен обвинител К. Иванова К. адв.Д.-САК се присъединява към заявеното от прокурора относно вида и размера на наказанието,което подсъдимият следва да понесе за осъществения от него състав на престъпление.Обоснова предложението си освен с изложеното от представителя на РП Перник и  с неблагоприятните последици в дългосрочен план,които същото е произвело върху живота на пострадалата.Прави искане за присъждане на  направените по делото разноски ,съгласно приложения договор за правна защита и съдействие от 25.09.2019 година.

     Защитниците на подсъдимия  адв.Великов и адв.Димитров-САК гр.София  поддържат становището на представителя на Районна прокуратура-гр.Перник за приключване на производството по делото  по реда на глава 28-ма от НПК.Предлагат подсъдимият да бъде признат за виновен по повдигнатото му обвинение за осъществен състав на престъпление по чл.343 ал.1 б.“б“ вр. с чл.342 ал.1 от НК.Предлагат също при определяне на размера на наказанието „глоба“,което  А. следва да понесе същото да бъде към минималния,предвиден в разпоредбата на чл.78 а ал.1 от НК,предвид  личността на подсъдимия,младата му възраст,данните за социалното му и материално положение и факта,че до момента не са му налагани наказания за извършени административни нарушения по ЗДвП.

     Пернишкият районен съд,след като прецени събраните  по делото доказателства  по реда на чл. 14  и чл. 18  от НПК намира за установено  от  фактическа страна следното :

              Подсъдимия Н.С.А. е роден на *** ***.Българи е.Има българско гражданство.Живее в гр.София  ж.к.“Лагера“ бл.49 вх.“Б“ ет.6 ап.32.Има  средно образование.Работи като „специалист обслужване на клиенти“ в „Ей Ай Джи Юръп С.А.“ с ЕГН:********** .Не е женен.До момента подсъдимия не е осъждан за извършени от него   престъпления от общ характер.Не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78 а от НК.

             От фактическа страна:

   На 21.01.2018г. около 12,15 часа в община Перник, по път 111-1801, в района между селата Мало Бучино и Големо Бучино над втори тунел на автомагистрала „Люлин“ Н.С.А. управлявал моторно превозно средство - лек автомобил марка „Субару” модел „Импреза”, с ДК№ СВ7462КМ, движейки се с посока на движение от гр.София към гр.Перник. Подсъдимият бил сам в управлявания от него лек автомобил като скоростта, с която се движел в посочения пътен участък била в порядъка на около 59 км/ч.

   По същото време и в посочения пътен участък в община Перник, по път 111-1801, в района между селата Мало Бучино и Големо Бучино, над вгори тунел на автомагистрала „Люлин" се движел и св.Георги Казаков с управлявания от него лек автомобил марка „Киа" модел „Спортидж“ с ДК№ 9861 АС, но с посока на движение от гр.Перник към гр.София. Същият се движел в неговата лента за движение със скорост в порядъка на 50 км/ч , като в автомобила като пътник на предната дясна седалка до водача се возела съпругата на Казаков - св.К. Иванова К..

  Времето през посочения ден било облачно и студено, но видимостта в района била добра. Участъкът от пътя, по който се движели двата описани по-горе автомобила лек автомобил марка „Субару” модел „Импреза” с per. № СВ7462КМ и лек автомобил марка „Киа“ модел “Спортидж“ с per . № 9861 АС  бил асфалтов с гладък едрозърнест асфалт, без дупки и неравности. Платното за движение било с общо две обособени ленти за движение ,по една лента за всяка посока, разделени от единична непрекъсната линия. От ляво на пътното платно в посока на движение от гр.Перник към гр.София имало поставена предпазна мантинела, която мантилена била без прекъсвания, без огъвания или нетипични следи от деформации по нея, а от дясно - в същата посока (от гр.Перник към гр.София) имало банкет с ширина 1.30 метра, след който банкет имало отводнителен канал (канавка), като канавката и банкета били покрити със сняг. Общата ширина на платното за движение била 6.40, метра като лентата за движение в посока от гр.Перник към гр.София била с ширина 3,30 метра, а лентата за движение в посока от гр.София към гр.Перник била с ширина 3.10 метра. Двете ленти за движение били разделени от непрекъсната бяла линия като маркировката се виждала добре, а от двете страни на платното за движение имало два знака тип В24 - по един във всяка посока на движение. Пътното платно било мокро, с крива на десен завой (в посока на движение от гр.София към гр. Перник, в която посока се движел  подсъдимия/с наклон на спускане. По платното за движение нямало снегонавяване, но имало и участъци с киша, която на различни места била с дълбочина от 1 до 3 см.

   Навлизайки в посочения десен завой на описания по-горе пътен участък, в условията на движение в пътен участък с крива на десен завой, наклон на спускане, при мокра пътна настилка (на места с киша), подсъдимият задействал спирачната система на управлявания от него лек автомобил марка „Субару", модел „Импреза" с per. № СВ7462КМ. Предните колела на автомобила блокирали, плъзнали се по настилката  в резултат на което подсъдимият загубил управлението на автомобила. Управляваният от  него лек автомобил марка  „Субару"модел.“Импреза" с per. № СВ7462КМ под въздействието на инерционните сили навлязъл в лентата за насрещно движение, в която по това време се движел управляния от св. Казаков лек автомобил марка „Киа“ модел „Спортидж“ с per. № 9861 АС и последвал челен удар между предната част (централната зона) на управлявания от  А. автомобил марка „Субару" и предната лява част на лек автомобил марка „Кия".

   В следствие на силата на удара управлявания от подсъдимият  лек автомобил марка „Субару“ бил отхвърлен назад спрямо посоката си на движение и спрял перпендикулярно на осевата линия със задна част, сочеща към мантинелата и с предна насочена към канавката като малко след преустановяване на движението на автомобила предната му част пламнала.

   В резултат на удара управлявания от св.Казаков автомобил марка „Киа" модел „Спортидж“, в който се возела св. К., също спрял с предна част,насочена към канавката. След преустановяване на движението на автомобила. Казаков и К. се опитали да излязат от превозното средство, но вратите му не се отворяли. Тогава Казаков счупил прозореца на шофьорската врата на автомобила и излязъл през него, но съпругата му К.К., която изпитвала силни болки в областта на дясната ръка и десния си крак не можела да излезе и останала вътре в автомобила. В същото време случайно преминаващи през пътния участък граждани (неустановени) спрели и се опитали да окажат помощ на участниците в ПТП, като започнали да хвърлят сняг по пламналата предна част на автомобила на  подсъдмия,а поради опасения от разпространяване на пожара върху автомобила на Казакови го преместили (издърпали с въже) назад в посока към гр.Перник, до мантинелата  вляво (в посока от гр.Перник към гр.София).

      За случая бил подаден сигнал и не след дълго на място пристигнал екип на Пожарна безопасност и защита на населението и екип на Спешна медицинска помощ, както и органите на МВР. К. била извадена от автомобила, в който се намирала и откарана с линейка в ЦСМП при МБАЛ „Р. Ангелова" в гр.Перник, където била прегледана, а в последствие била настанена за стационарно лечение на причинените й в резултат на пътнотранспортното произшествие травматични увреждания.

 Горната фактическа обстановка съдът възприе като безспорно установена на базата на приетите и приложени като доказателства по делото,съдържащи се в ДП  № 29/2018 по описа на Второ РУ при ОД на МВР-Перник писмени документи –протокол за оглед на местопроизшествие-л.24-28,29-34,справка –картон на водач-л.78,акт за установяване на административно нарушение-л.77,справка-л.79-80,медицинска документация-л.101-105,108-113,л.116-163,свидетелство за съдимост-л.18.

        От заключението на съдебномедицинска експертиза (л.46-49) и приложената медицинска документация се установява, че в резултат на така настъпилото пътнотранспортно произшествие К. Иванова К. е получила следните травматични увраждания: счупване на лявата главулечна ямка /ацетабулум/, довело до ТРАЙНО ЗАТРУДНЕНИЕ НАД ДВИЖЕНИЯТА НА ЛЯВ ДОЛЕН КРАЙНИК за период от време от около 12 месеца, счупване на дясната раменна кост /хумерус/, довело до ТРАЙНО ЗАТРУДНЕНИЕ НА ДВИЖЕНИЯТА НА ДЕСЕН ГОРЕН КРАЙНИК за период от време от около 5-6 месеца и счупване на костите на дясна подберица, довело до ТРАЙНО ЗАТРУДНЕНИЕ НА ДВИЖЕНИЯТА НА ДЕСЕН ДОЛЕН КРАЙНИК за период от време от около 7-8 месеца , т.е. получила е травматични увреждания, имащи характера на средна телесна повреда по смисъла на чл.129, ал.2 вр. ал.1 от НК.

Видно от заключението на автотехническа експертиза и допълнителната такава (л.54-65 и л. 69-72)  пътнотранспортното произшествие е настъпило в резултат и в пряка причинна връзка с технически неправилните действия на  подсъдимия,изразяващи се в загуба на контрол върху управлението на автомобила при конкретните пътни условия вследствие на предприетото от него аварийно спиране с резултат блокиране на управляемите колела на лекия автомобил марка „Субару". модел „Импреза”, загуба на контрол върху управлението на автомобила, навлизане в платното за насрещно движение и последвалия удар с лек автомобил марка ..Киа" модел „Слортидж“. Според вещото лице, за конкретната пътна обстановка - мокър асфалт и движение в крива от пътя, скорост на движение 59 км/ч. при правилно въздействие на органите на управление на автомобила и движение в платното за неговата посока, подсъдимият е имал възможност да предотврати загубата на контрол върху автомобила, а от там произшествието и настъпилите вредни последици  т.е. имал е техническа възможност да спре и да предотврати настъпването на ПТП.

    При така установената фактическа обстановка от  правна страна съдът намира,че с деянието си  подсъдимият е осъществил  от обективна и от субективна страна състав на престъпление по чл.343 ал.1 б.“б“ вр. с чл.342 ал.1 от НК,за това,че На 21.01.2018г. в община Перник, на път III-1801, в района между село Мало Бучино и село Големо Бучино, при управление на моторно превозно средство - лек автомобил „Субару“ „Импреза" с рег.№ СВ7462КМ, нарушил правилата за движение по пътищата: чл. 15, ал.1 от ЗДвП ..На пътя водачът па пътно превозно средство се движи възможно най-вдясно по платното за движение, а когато пътните ленти са очертани с пътна маркировка, използва най-дясната свободна лента", чл.16, ал.1, т.1 от ЗДвП - „на пътно платно с двупосочно движение на водача на пътно превозно средство е забранено, когато платното за движение има две пътни ленти - да навлиза и да се движи в лентата за насрещно движение, освен при изпреварване или заобикаляне", чл. 20, ал. 1 от ЗДвП - ,,водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват", чл. 20, ал.2 от ЗДвП ,,водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство,, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението", и по непредпазливост е причинил на К. Иванова К. средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на лявата главулечна ямка /ацетабулум/. довело до ТРАЙНО ЗАТРУДНЕНИЕ НАД ДВИЖЕНИЯТА НА ЛЯВ ДОЛЕН КРАЙНИК за период от време от около 12 месеца, счупване на дясната раменна кост /хумерус/, довело до ТРАЙНО ЗАТРУДНЕНИЕ НА ДВИЖЕНИЯТА НА ДЕСЕН ГОРЕН КРАЙНИК за период от време от около 5-6 месеца и счупване на костите на дясна подберица, довело до ТРАЙНО ЗАТРУДНЕНИЕ НА ДВИЖЕНИЯТА НА ДЕСЕН ДОЛЕН КРАЙНИК за период от време от около 7-8 месеца       .

От обективна страна деянието е осъществено чрез действие- обвиняемият като водач на моторно превозно средство е нарушил разпоредбите на ЗДвП в резултат, на което е допуснал  причиняването на средна телесна повреда на К. Иванова К..Нарушенията на подсъдимият на разпоредбите на ЗДвП ,които са в пряка причинна връзка с настъпилия неблагоприятен резултат,средна телесна повреда на К. Иванова К. са :чл. 15, ал.1 от ЗДвП „На пътя водачът па пътно превозно средство се движи възможно най-вдясно по платното за движение, а когато пътните ленти са очертани с пътна маркировка, използва най-дясната свободна лента“, чл.16, ал.1, т.1 от ЗДвП ,,на пътно платно с двупосочно движение на водача на пътно превозно средство е забранено, косато платното за движение има две пътни ленти - да навлиза и да се движи в лентата за насрещно движение, освен при изпреварване или заобикаляне“, чл. 20, ал. 1 от ЗДвП ..водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват", чл. 20, ал.2 от ЗДвП - „водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа ни местността, със състоянието на пътя и на превозното средство,, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението "

 От субективна страна деянието е извършено по непредпазливост като форма на вината –подсъдимият  не е съзнавал общественоопасния характер на деянието, не е предвиждал общественоопасните последици от него, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди.

            Отегчаващи отговорността обстоятелства-няма.

            Като  смекчаващи отговорността обстоятелства съдът прие липсата на доказателства за извършени от  подсъдимия административни нарушения и налагани административни наказания  по ЗДвП.

            По вида и размера на наказанието:

           Съдът намери,че по отношение на подсъдимия   са налице предпоставките за приложението на разпоредбата на чл.78а от НК за освобождаването му  от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.Подсъдимият  е  пълнолетен- роден е на *** година.За  престъплението по чл.343 б ал.1 вр. с чл.342 ал.1 от НК   ,извършено по непредпазливост  се предвижда наказание „Лишаване от свобода” до три години или „пробация”,  подсъдимият не е осъждан за извършени от него престъпления от общ характер, не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК и от конкретното престъпление не са причинени имуществени вреди.Съдът,след като призна подсъдимият за виновен в извършване на горното престъпление го освободи от наказателна отговорност и му наложи административно наказание „глоба“ в размер на 1500 лв.При определяне на размерът на административното наказание,което подсъдимият следва да понесе съдът се съобрази с цялата съвкупност от събраните в хода на производството по делото гласни и писмени доказателства,преценени поотделно и заедно,с възрастта на подсъдимия и наличието на добри характеристични данни.Съдът наложи на подсъдимия и предвиденото за извършеното престъпление наказание „лишаване от право да управлява моторно превозно средство“,чиито срок определи за 12/дванадесет месеца/.При определяне на срока на това наказание съдът се съобрази с данните за подсъдимият като водач на моторно превозно средство и с последици,които настъпилото пътно-транспортно произшествие е произвело за живота и здравето на пострадалата,с вида и характера на получените телесни увреждания.

                    Съдът намира,че така определени и наложени наказанията са справедливи,съответстват на обществената опасност на деянието и на дееца и чрез тях ще бъдат постигнати целите на наказанието,залегнали в разпоредбата на чл.36 от НК.

                   Съдът осъди подсъдимия  да заплати по сметка на ОД на МВР Перник разноските,направени в хода на досъдебното производство за експертизи  в размер  на 561,12 лв. ,които следва да бъдат заплатени по сметка на ОД на МВР Перник . За същите след влизане на решението в законна сила следва да бъде издаден изпълнителен лист.Съдът осъди подсъдимия да заплати и сумата от 800 лв.,направени разноски от частния обвинител,възнаграждение на повереника му ,съгласно договор за правна защита и съдействие от 25.09.2019 година ,тъй като е направено изрично искане за това.

 

                 Водим от гореизложеното съдът:

 

Р     Е     Ш     И :

 

ПРИЗНАВА  подсъдимия Н.С.А. роден на *** ***, с постоянен и настоящ адрес:***2, българин, български гражданин, неженен, със средно образование, „специалист обслужване клиенти“ в Застрахователна компания „Ей Ай Джи Юръп С.А.“,неосъждан,  с ЕГН **********,за ВИНОВЕН в това,че на 21.01.2018 г. в община Перник, на път III–1801, в района между село Мало Бучино и село Големо Бучино, при управление на моторно превозно средство -  лек автомобил „Субару Импреза“ с рег.№ СВ 7462КМ, нарушил правилата за движение по пътищата: чл.15, ал.1 от ЗДвП – „На пътя водачът на пътно превозно средство се движи възможно най-вдясно по платното за движение, а когато пътните ленти са очертани с пътна маркировка, използва най-дясната свободна лента“, чл.16,ал.1, т.1 от ЗДвП – „на пътно платно с двупосочно движение на водача на пътно превозно средство е забранено, когато платното за движение има две пътни ленти – да навлиза и да се движи в лентата за насрещно движение, освен при изпреварване или заобикаляне“, чл.20,ал.1 от ЗДвП – „водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват“, чл.20,ал.2 от ЗДвП – „водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните  условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението“, и по непредпазливост е причинил на К. Иванова К. средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на лявата главулечна ямка/ацетабулум/ довело до трайно затруднение над движенията на ляв долен крайник за период от време от около 12 месеца, счупване на дясната раменна кост /хумерус/ довело до трайно затруднение на движенията на десен горен крайник за период от време от около 5-6 месеца и счупване на костите на дясна подбедрица, довело до трайно затруднение на движенията на десен долен крайник, за период от време от около 7-8 месеца - престъпление по чл. 343, ал.1, буква „б“, вр.чл.342, ал.1 от НК,но тъй като е пълнолетен –роден на *** година,за посоченото престъпление,извършено по непредпазливост  се предвижда наказание „Лишаване от свобода” до три години или „пробация”,  подсъдимият не е осъждан за извършени от него престъпления от общ характер, не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК и от конкретното престъпление не са причинени имуществени вреди,на осн.чл.78а  ал.1 от НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и му НАЛАГА административно наказание глоба в размер на 1500 лв./хиляда и петстотин лева/

На основание чл.343г, вр.чл.343 ал.1 б.”б”, вр.чл.342 ал.1 от НК, вр.чл.37 ал.1 от НК ЛИШАВА подсъдимия от право да управлява МПС за срок от 12 месеца,считано от влизане на присъдата в законна сила.

ОСЪЖДА подсъдимия да заплати разноските, направени в  хода на досъдебното производство за експертизи в размер на 561,12 лв.,/петстотин шестдесет и един лева и 12 стотинки/ ,които следва да бъдат заплатени по сметка на ОД на МВР-Перник и сумата от 800 лв. /осемстотин/ лева, направени разноски от частния обвинител -възнаграждение за повереника му, съгласно договор за правна защита и съдействие от 25.09.2019 г.,приложен на л.14 от делото при направено изрично искане за това.

              РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест  пред ПОС в 15-дневен срок,считано от днес.

 

                  

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: